Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Очаква се продажбата на генеричен лекарствен продукт
Там върлува грипният щам Тексас
Това сочи Индексът на европейския здравен потребител
реклама

байпас

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

байпас

Мнениеот mistral62 » 30 Яну 2008 17:09

Моля Ви, да ми обясните какви са рисковете при байпас по време на операцията?По каква методика се извършва у нас?Сърцето спира ли по време на ОП?Колко процента е смъртността?Колко е възстановителният период и как протича и след това какви са прогнозите за качеството на живот и риска от инфаркт?въобще моля Ви за по-обстойно разяснение,защото нищо не можах да намеря чрез гугъл на български.А шокът е огромен, мой близък /53г/ влезе в св.Екатерина за коронарография с ИБС І-ІІ И ЕВЕНТУАЛНО СТЕНТИРАНЕ,но нещата се оказаха по-сложни .Мястото на запушването не е подходящо за стент и се налага байпас.Моля Ви,дайте ми повече информация.
mistral62

Re: байпас

Мнениеот Д-р.Хинкова » 31 Яну 2008 12:30

Целият период на възстановяване ислед това качеството на живот зависят от състоянието на коронарните съдове и възможността да се направят анастомози.Може ли да цитирате резултатите от коронарографията?
Да ,по време на операцията се спира съцето и фунциите му се поемат от машина,която поема неговите функции.
След успешно извършена операция и гладък след оперативен период обикновенно пациентите се въстановяват напълно.Могат да водят пълноценнен живот.Нали това е целта на операцията!
Но всичко зависи от това, какво е състоянието на съдовете на сърцето,което се установява по време на самата операция.
Д-р.Хинкова

Мнениеот mistral62 » 01 Фев 2008 10:43

Благодаря Ви, за отзивчивостта Д-р Хинкова.Това са резултатите от Инвазивното изследване-Двуклонова коронарна болест LCA-ОСТИАЛНА ПЛАКА НА СТВОЛА 20%,ДИСТАЛНА ПЛАКА 10-20% LAD-75% СТЕноза на бифуркацията с голям RD-I,КОйто е с остиална 75% стеноза,две последователни 90% стенози на LAD в среден сегмент. RCx-20-30% плака на ОМ-I хемодинамична незначима.RCA-плак в проксимален сегмент,80% стеноза в среден сегмент.ЛВГ-ФИ-56% при дискретна предно-латерална хипокинезия.Аортография-АоИ-II ст. пРЕЦЕНИХА,че предвид многоклоното засягане и бифуркационната лезия на LAD с диагонален клон,подлежи на реваскуларизация на миокарда към LAD,,RD-I I RCA .По време на обсъждането е имало мнения,че може да се стентира.Какво е Вашето мнение и може ли да ми разясните малко повче .Според Вас в западна клиника предлага ли се по-нов метод и терапия в сравнение с бг-кардиологията,пнеже има възможност да се лекува и в чужбина.Благодаря Ви предварително за отделеното внимание
mistral62

Мнениеот Д-р.Хинкова » 01 Фев 2008 11:00

Резултатите,които представяте от ангиографията:Стеноза от 80%-90% на на клонове от коронарните артерии,говори,че операцията е наложителна.Успокояващото в случая е ,че фукцията на сърцето за сега е задоволителна за което говори
показателят-ФИ-56%.Което значи ,че имате време да вземете решение,без много бавене!
Къде ще направите операцията е въпрос на финансови възможности и ваше решение.
Операцията е рутинна в много наши клиники и с добри резултати!
Д-р.Хинкова

Re: байпас или стент

Мнениеот mistral62 » 04 Фев 2008 08:59

и все пак е много трудно да се вземе решение=дали стент или байпас?според статистиката рестенозата и инфарктите са почти равни,а разликата в двете е огромна-операция тежка и лека манипулация.за здравните заведения байпаса е източник на повече средства от здравната каса...много въпроси имам.кардио хирурзите настояват за байпас,а ангиопластите казват,че и със стент ще се оправи пложението.моля ви за мнения.
mistral62

Мнениеот Д-р.Хинкова » 04 Фев 2008 11:32

Не мога да взема отношение по въпроса за финансовите изгоди на здравните заведения!По принцип операцията решава дифинитивно проблемите на сърцето при стеноза на коронарните съдове.Специалистите в болница "Св,Екатерина" са най-добрите у нас,но крайното решение ще го вземете вие!
Д-р.Хинкова

Мнениеот renito0o » 25 Ное 2009 16:02

spored mene baipasa e po dobar za6toto parvo na parvo stendatne e 100% efikasen toi predstavlqva edna trabi4ka koqto se postavq v rakata i prez neq preminava kravta kam sarceto .VAPROSAT e dali tqloto ti 6te vazpriemi tozi stend pri tova sled postavqneto na stend ima mn riskove 4ovek trqbva mn da se pazi 6 meseca se priemat hap4eta koito raztvarqt kravta a baipasa moje da e po tejak no i e po sigoren po princip kogato pravqt v nqkoq bolnica stend e hubavo v sa6tata da pravqt i baipas za6toto ne vinagi se okazva ospe6na zatova e hubavo kolkoto moje po barzo da se premine ot stend na baipas 4e da nqma risk za jivota ... :S
renito0o

Мнениеот д-р Цончев » 26 Ное 2009 15:16

Моля, пишете на кирилица!
д-р Цончев

Мнениеот penshev » 04 Яну 2010 11:48

Здравейте,
Имам няколко питания след направата на 2 байпаса на сърцето:
На 40 години съм от София.
1. Колсо време е възтановителния период след операцията?
2. До колко вредят цигарите, тъй като преди операцията бях активен пушач и тяхното отказване на този етап е непосилно за мен?
3. Скъсяват/цигарите/ л времето ми на живот след операцията?
4. Употребата на алкохол до колко вреди след като кръвта е разредена?
5. Издавали се някакъв документ за поставените иплантанти в мен, тъй като често се налага на летя, а и сградата в която работя е с детектор?
6.Кога най рано мога да управлявам МПС?
7. Вече съм на 25 дни след операцията мога ли вече да се обръщам на една или друга страна а не да лежа само по гръб?
8. По някога получавам болки в дястата страна на гърдите това нормално ли е както и все едно ме притиска някой в областта на шевовете?
penshev

Мнениеот д-р Цончев » 06 Яну 2010 16:42

1. - зависи от много фактори - придружаващи заболявания, сърдечна функция, следоперативни усложнения и др.
2.- трябва да откажете цигарите
3. - обикновено
4. - не трябва да употребявате алкохол, какъв е антикоагуланта?
5. - вероятно нищо не е поставено във вас
6. - след като се възстановите напълно
7. - можете
8. - на този въпрос трябва да отговори оператора
д-р Цончев

Мнениеот penshev » 16 Яну 2010 12:07

Много Ви благодаря д-р Цончев за отговорите.
Антикоагуланта ако правилно съм Ви разбрал това е времето за съсирване на кръвта нали ми е при последното измерване 4.8. Пия по схема синтром за един месец като в три от дните на седмицата ми е по 1/4 а останалите дни по 1/2.
По повод на това дали ми е поставено нещо в мен ми беше обяснено, че мястото където е разреза съм с вътрешни свързвания на ребрата, който са от метал/ платина и тн/ много не ги разбирам тези неща. Може и наистина аз нещо да не съм разбрал.
В каква продължителност се пие синтрома и до кога?
Може ли да вдигам тежки неща?
Благодаря предварително
penshev

Мнениеот д-р Цончев » 16 Яну 2010 12:19

За фиксацията на ребрата - това е друго. Аз имах предвид, че в сърцето нищо не е слагано. По отношение на синтрома - ще го пиете дълго време. Тежки неща не е добре да вдигате.
д-р Цончев

Мнениеот penshev » 17 Яну 2010 19:43

Д-р Цончев само още един въпрос към Вас
Нормално ли е вече след направената операция отново да чувствам задух умора при качването на стъпала при по продължително ходене?
Благодаря предварително
penshev

Мнениеот penshev » 18 Яну 2010 15:07

д-р Цончев,
Днес посетих кардиолог при което слушайки ме със слуховия апарат установи, че от лявата страна на гърба почти не дочува дишането ми или ако го чува то е много слабо. Същият ми заяви, че е възможно да няма пълно разгръщане на белия дроб.
Знаете ли от какво може да е причинено това?
penshev

Мнениеот д-р Цончев » 19 Яну 2010 12:39

1. Задухът при натоварване следва да се уточни с какъв произход е - сърдечен или белодробен. Обикновено е проява на сърдечна недостатъчност, която често се развива при ИБС.
2. Белия дроб трябва да се снима за да се уточни разгънат ли е или не - на слушалка не е сигурно. След сърдечни операции това е възможно, причините могат да са различни.
д-р Цончев

Следваща

Назад към Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт