Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Предстои Световна седмица на кърменето 2014
Зеленчукът подпомага и бъбреците
За лечение на различни тежки заболявания
Така лекарството срещу рака ще бъде по-ефективно
реклама

байпас

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

байпас

Мнениеот mistral62 » 30 Яну 2008 17:09

Моля Ви, да ми обясните какви са рисковете при байпас по време на операцията?По каква методика се извършва у нас?Сърцето спира ли по време на ОП?Колко процента е смъртността?Колко е възстановителният период и как протича и след това какви са прогнозите за качеството на живот и риска от инфаркт?въобще моля Ви за по-обстойно разяснение,защото нищо не можах да намеря чрез гугъл на български.А шокът е огромен, мой близък /53г/ влезе в св.Екатерина за коронарография с ИБС І-ІІ И ЕВЕНТУАЛНО СТЕНТИРАНЕ,но нещата се оказаха по-сложни .Мястото на запушването не е подходящо за стент и се налага байпас.Моля Ви,дайте ми повече информация.
mistral62

Re: байпас

Мнениеот Д-р.Хинкова » 31 Яну 2008 12:30

Целият период на възстановяване ислед това качеството на живот зависят от състоянието на коронарните съдове и възможността да се направят анастомози.Може ли да цитирате резултатите от коронарографията?
Да ,по време на операцията се спира съцето и фунциите му се поемат от машина,която поема неговите функции.
След успешно извършена операция и гладък след оперативен период обикновенно пациентите се въстановяват напълно.Могат да водят пълноценнен живот.Нали това е целта на операцията!
Но всичко зависи от това, какво е състоянието на съдовете на сърцето,което се установява по време на самата операция.
Д-р.Хинкова

Мнениеот mistral62 » 01 Фев 2008 10:43

Благодаря Ви, за отзивчивостта Д-р Хинкова.Това са резултатите от Инвазивното изследване-Двуклонова коронарна болест LCA-ОСТИАЛНА ПЛАКА НА СТВОЛА 20%,ДИСТАЛНА ПЛАКА 10-20% LAD-75% СТЕноза на бифуркацията с голям RD-I,КОйто е с остиална 75% стеноза,две последователни 90% стенози на LAD в среден сегмент. RCx-20-30% плака на ОМ-I хемодинамична незначима.RCA-плак в проксимален сегмент,80% стеноза в среден сегмент.ЛВГ-ФИ-56% при дискретна предно-латерална хипокинезия.Аортография-АоИ-II ст. пРЕЦЕНИХА,че предвид многоклоното засягане и бифуркационната лезия на LAD с диагонален клон,подлежи на реваскуларизация на миокарда към LAD,,RD-I I RCA .По време на обсъждането е имало мнения,че може да се стентира.Какво е Вашето мнение и може ли да ми разясните малко повче .Според Вас в западна клиника предлага ли се по-нов метод и терапия в сравнение с бг-кардиологията,пнеже има възможност да се лекува и в чужбина.Благодаря Ви предварително за отделеното внимание
mistral62

Мнениеот Д-р.Хинкова » 01 Фев 2008 11:00

Резултатите,които представяте от ангиографията:Стеноза от 80%-90% на на клонове от коронарните артерии,говори,че операцията е наложителна.Успокояващото в случая е ,че фукцията на сърцето за сега е задоволителна за което говори
показателят-ФИ-56%.Което значи ,че имате време да вземете решение,без много бавене!
Къде ще направите операцията е въпрос на финансови възможности и ваше решение.
Операцията е рутинна в много наши клиники и с добри резултати!
Д-р.Хинкова

Re: байпас или стент

Мнениеот mistral62 » 04 Фев 2008 08:59

и все пак е много трудно да се вземе решение=дали стент или байпас?според статистиката рестенозата и инфарктите са почти равни,а разликата в двете е огромна-операция тежка и лека манипулация.за здравните заведения байпаса е източник на повече средства от здравната каса...много въпроси имам.кардио хирурзите настояват за байпас,а ангиопластите казват,че и със стент ще се оправи пложението.моля ви за мнения.
mistral62

Мнениеот Д-р.Хинкова » 04 Фев 2008 11:32

Не мога да взема отношение по въпроса за финансовите изгоди на здравните заведения!По принцип операцията решава дифинитивно проблемите на сърцето при стеноза на коронарните съдове.Специалистите в болница "Св,Екатерина" са най-добрите у нас,но крайното решение ще го вземете вие!
Д-р.Хинкова

Мнениеот renito0o » 25 Ное 2009 16:02

spored mene baipasa e po dobar za6toto parvo na parvo stendatne e 100% efikasen toi predstavlqva edna trabi4ka koqto se postavq v rakata i prez neq preminava kravta kam sarceto .VAPROSAT e dali tqloto ti 6te vazpriemi tozi stend pri tova sled postavqneto na stend ima mn riskove 4ovek trqbva mn da se pazi 6 meseca se priemat hap4eta koito raztvarqt kravta a baipasa moje da e po tejak no i e po sigoren po princip kogato pravqt v nqkoq bolnica stend e hubavo v sa6tata da pravqt i baipas za6toto ne vinagi se okazva ospe6na zatova e hubavo kolkoto moje po barzo da se premine ot stend na baipas 4e da nqma risk za jivota ... :S
renito0o

Мнениеот д-р Цончев » 26 Ное 2009 15:16

Моля, пишете на кирилица!
д-р Цончев

Мнениеот penshev » 04 Яну 2010 11:48

Здравейте,
Имам няколко питания след направата на 2 байпаса на сърцето:
На 40 години съм от София.
1. Колсо време е възтановителния период след операцията?
2. До колко вредят цигарите, тъй като преди операцията бях активен пушач и тяхното отказване на този етап е непосилно за мен?
3. Скъсяват/цигарите/ л времето ми на живот след операцията?
4. Употребата на алкохол до колко вреди след като кръвта е разредена?
5. Издавали се някакъв документ за поставените иплантанти в мен, тъй като често се налага на летя, а и сградата в която работя е с детектор?
6.Кога най рано мога да управлявам МПС?
7. Вече съм на 25 дни след операцията мога ли вече да се обръщам на една или друга страна а не да лежа само по гръб?
8. По някога получавам болки в дястата страна на гърдите това нормално ли е както и все едно ме притиска някой в областта на шевовете?
penshev

Мнениеот д-р Цончев » 06 Яну 2010 16:42

1. - зависи от много фактори - придружаващи заболявания, сърдечна функция, следоперативни усложнения и др.
2.- трябва да откажете цигарите
3. - обикновено
4. - не трябва да употребявате алкохол, какъв е антикоагуланта?
5. - вероятно нищо не е поставено във вас
6. - след като се възстановите напълно
7. - можете
8. - на този въпрос трябва да отговори оператора
д-р Цончев

Мнениеот penshev » 16 Яну 2010 12:07

Много Ви благодаря д-р Цончев за отговорите.
Антикоагуланта ако правилно съм Ви разбрал това е времето за съсирване на кръвта нали ми е при последното измерване 4.8. Пия по схема синтром за един месец като в три от дните на седмицата ми е по 1/4 а останалите дни по 1/2.
По повод на това дали ми е поставено нещо в мен ми беше обяснено, че мястото където е разреза съм с вътрешни свързвания на ребрата, който са от метал/ платина и тн/ много не ги разбирам тези неща. Може и наистина аз нещо да не съм разбрал.
В каква продължителност се пие синтрома и до кога?
Може ли да вдигам тежки неща?
Благодаря предварително
penshev

Мнениеот д-р Цончев » 16 Яну 2010 12:19

За фиксацията на ребрата - това е друго. Аз имах предвид, че в сърцето нищо не е слагано. По отношение на синтрома - ще го пиете дълго време. Тежки неща не е добре да вдигате.
д-р Цончев

Мнениеот penshev » 17 Яну 2010 19:43

Д-р Цончев само още един въпрос към Вас
Нормално ли е вече след направената операция отново да чувствам задух умора при качването на стъпала при по продължително ходене?
Благодаря предварително
penshev

Мнениеот penshev » 18 Яну 2010 15:07

д-р Цончев,
Днес посетих кардиолог при което слушайки ме със слуховия апарат установи, че от лявата страна на гърба почти не дочува дишането ми или ако го чува то е много слабо. Същият ми заяви, че е възможно да няма пълно разгръщане на белия дроб.
Знаете ли от какво може да е причинено това?
penshev

Мнениеот д-р Цончев » 19 Яну 2010 12:39

1. Задухът при натоварване следва да се уточни с какъв произход е - сърдечен или белодробен. Обикновено е проява на сърдечна недостатъчност, която често се развива при ИБС.
2. Белия дроб трябва да се снима за да се уточни разгънат ли е или не - на слушалка не е сигурно. След сърдечни операции това е възможно, причините могат да са различни.
д-р Цончев

Следваща

Назад към Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт