ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Откри френски научен екип
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
Превантивното средство е почти готово за пускане на пазара

Общ холестерол

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

vas

Общ холестерол

Мнение от vas » 21 ное 2007 15:07

Как се получава общия холестерол,т.е. възможно ли е при LDL 2mmol/l,HDL 1.09 mmol/l и триглицериди 1.7 mmol/l общия да бъде 4.9 mmol/l.
А имам изследвания с по-висок LDL по- нисък общ холестерол.
Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 21 ное 2007 18:25

Общия холестерол не е математическо производно на останалите фракции и се интерпретира като отделен показател от липидния статус, така че не се затруднявайте излишно да търсите връзката.

dudu

Re: Общ холестерол

Мнение от dudu » 14 яну 2008 17:39

След проведено изследване ми бе установен холестерол 7.8 при триглицериди 0.9 което е изненада за мен Тежа 52 кг с кръвно 90/60 не пуша мазно не ям а млечни продукти не обичам Объркана съм какво да правя и моля за Вашия съвет

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 яну 2008 21:12

Повторете изследванията.
На колко години сте?

dudu

Мнение от dudu » 15 яну 2008 16:28

На 42 години съм и както вече казах тежа 52 кг от време на време ходя на фитнес но лятото вдигнах кръвно горна граница 120 което за мен си е високо/ по принцип е 90/60 / чувствах се много зле и личната лекарка ми пусна изследвания при което холестерола пак беше около7 и ми изписа пектин на таблетки но не го приех за сериозно изпих една опаковка и до там. Сега няколко месеца по-късно пак същия холестерол

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 яну 2008 17:54

За момента можете да се придържате към диета и средства от сорта на пектин. През няколко месеца контролирайте липидния статус.

dudu

Мнение от dudu » 16 яну 2008 12:56

Благодаря за съвета , а бихте ли ми обяснили какво е липиден статус? И още нещо с нисък хемоглобин съм и винаги ме съветват да ям повече месо и черен дроб а сега за холестерола това се отхвърля как да постъпя

Д-р.Хинкова

Мнение от Д-р.Хинкова » 16 яну 2008 13:05

Липидният профил представлява,цитирам:
с него заболеваемост и преждевременна смъртност.
Какво означава липиден профил?
Лабораторно изследване, което определя нивото на общия холестерол, триглицеридите и “добрия“ (HDL) холестерол в кръвта.
“Лошият“ (LDL) холестерол може да се изчисли чрез специална математическа формула или да се определи директно.
За да разберем значението на липидния профил, трябва да познаваме ролята на холестерола в организма.
Холестеролът е бяло мазно вещество, което участва в структурата на нашите клетки и в производството на важни хормони. Накратко: холестеролът не означава непременно “лошо момче“.
Когато обаче, в кръвта ни се натрупа голямо количество общ холестерол както и конкретен тип, наречен “лош“ холестерол, започват атеросклеротичните проблеми...
Подобно на всяко мазно вещество, холестеролът не може да се разтвори в течна среда, респективно не се разтваря и в кръвта. Следователно, за да се транпортира, той трябва да се свърже със специални молекули, наречени липопротеини.
LDL (липопротеините с ниска плътност) съдържат повече холестерол и по-малко протеини (белтъци). За да се “освободят“ от свръхтовара си, те пренасят и струпват холестерола по стените на съдовете. Образуват се плаки (отлагания), които стесняват и могат напълно да запушват просвета на съдовете. Поради това, LDL-холестеролът е популярен с името “лош“.
HDL (липопротеините с висока плътност) съдържат повече белтъци и по-малко холестерол. Те “извличат“ холестерола от стените на съдовете и го пренасят до черния дроб за преработване и отстраняване. Поради това, HDL-холестеролът е популярен с името “добър“.
Има и трети вид молекули - VLDL (липопротеини с много ниска плътност), които също пренасят холестерол. Тяхното поведение е най-лошо за съдовете и поради това ще ги наречем образно “уродлив“ холестерол.
Когато в кръвта ни има повече “лош“ и по-малко “добър“ холестерол, рискът от увреждане на съдовите стени и образуването на отлагания и запушалки расте.
Повишеният холестерол често се съпровожда и с повишено ниво на триглицеридите (също вид мазнини). Триглицеридите се повишават в кръвта при лош контрол на диабета и нездравословно хранене (консумация на много наситени мазнини и прекомерна употреба на алкохол).

dudu

Мнение от dudu » 16 яну 2008 18:04

Много Ви благодаря за изчерпателния и компетентен отговор
Днес ми пуснаха отново изследвания и отново ще ви уведомя за резултата и какво са ми предписали Задължително ли е да се посети специалист и какъв? За сега само при личния лекар съм ходила.

Д-р.Хинкова

Мнение от Д-р.Хинкова » 16 яну 2008 19:09

За сега това е достатъчно.След получаване на новите резултати се обадете пак.Но опитайтр и с някакви нови и положителни емоции!Това дава понякога неочаквано добри резултати!

evita_blue

Мнение от evita_blue » 20 фев 2017 10:09

Здравейте!
Бих искала да попитам следното:
Имам общ холестерол по-нисък от референтните стойности- 3,93.
Има ли нещо обезпокоително в това и нужно ли е да направя и други изследвания.Нивата на триглециридите ми са също под границата- 0,69mmol/l
БЛАГОДАРЯ!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 21 фев 2017 21:30

Аз лично не виждам проблем.

Отговори

Върни се в “Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт”