ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Оптимално решение за бели зъби и здрави венци.
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние

Общ холестерол

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

vas

Общ холестерол

Мнение от vas » 21 ное 2007 15:07

Как се получава общия холестерол,т.е. възможно ли е при LDL 2mmol/l,HDL 1.09 mmol/l и триглицериди 1.7 mmol/l общия да бъде 4.9 mmol/l.
А имам изследвания с по-висок LDL по- нисък общ холестерол.
Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 21 ное 2007 18:25

Общия холестерол не е математическо производно на останалите фракции и се интерпретира като отделен показател от липидния статус, така че не се затруднявайте излишно да търсите връзката.

dudu

Re: Общ холестерол

Мнение от dudu » 14 яну 2008 17:39

След проведено изследване ми бе установен холестерол 7.8 при триглицериди 0.9 което е изненада за мен Тежа 52 кг с кръвно 90/60 не пуша мазно не ям а млечни продукти не обичам Объркана съм какво да правя и моля за Вашия съвет

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 яну 2008 21:12

Повторете изследванията.
На колко години сте?

dudu

Мнение от dudu » 15 яну 2008 16:28

На 42 години съм и както вече казах тежа 52 кг от време на време ходя на фитнес но лятото вдигнах кръвно горна граница 120 което за мен си е високо/ по принцип е 90/60 / чувствах се много зле и личната лекарка ми пусна изследвания при което холестерола пак беше около7 и ми изписа пектин на таблетки но не го приех за сериозно изпих една опаковка и до там. Сега няколко месеца по-късно пак същия холестерол

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 яну 2008 17:54

За момента можете да се придържате към диета и средства от сорта на пектин. През няколко месеца контролирайте липидния статус.

dudu

Мнение от dudu » 16 яну 2008 12:56

Благодаря за съвета , а бихте ли ми обяснили какво е липиден статус? И още нещо с нисък хемоглобин съм и винаги ме съветват да ям повече месо и черен дроб а сега за холестерола това се отхвърля как да постъпя

Д-р.Хинкова

Мнение от Д-р.Хинкова » 16 яну 2008 13:05

Липидният профил представлява,цитирам:
с него заболеваемост и преждевременна смъртност.
Какво означава липиден профил?
Лабораторно изследване, което определя нивото на общия холестерол, триглицеридите и “добрия“ (HDL) холестерол в кръвта.
“Лошият“ (LDL) холестерол може да се изчисли чрез специална математическа формула или да се определи директно.
За да разберем значението на липидния профил, трябва да познаваме ролята на холестерола в организма.
Холестеролът е бяло мазно вещество, което участва в структурата на нашите клетки и в производството на важни хормони. Накратко: холестеролът не означава непременно “лошо момче“.
Когато обаче, в кръвта ни се натрупа голямо количество общ холестерол както и конкретен тип, наречен “лош“ холестерол, започват атеросклеротичните проблеми...
Подобно на всяко мазно вещество, холестеролът не може да се разтвори в течна среда, респективно не се разтваря и в кръвта. Следователно, за да се транпортира, той трябва да се свърже със специални молекули, наречени липопротеини.
LDL (липопротеините с ниска плътност) съдържат повече холестерол и по-малко протеини (белтъци). За да се “освободят“ от свръхтовара си, те пренасят и струпват холестерола по стените на съдовете. Образуват се плаки (отлагания), които стесняват и могат напълно да запушват просвета на съдовете. Поради това, LDL-холестеролът е популярен с името “лош“.
HDL (липопротеините с висока плътност) съдържат повече белтъци и по-малко холестерол. Те “извличат“ холестерола от стените на съдовете и го пренасят до черния дроб за преработване и отстраняване. Поради това, HDL-холестеролът е популярен с името “добър“.
Има и трети вид молекули - VLDL (липопротеини с много ниска плътност), които също пренасят холестерол. Тяхното поведение е най-лошо за съдовете и поради това ще ги наречем образно “уродлив“ холестерол.
Когато в кръвта ни има повече “лош“ и по-малко “добър“ холестерол, рискът от увреждане на съдовите стени и образуването на отлагания и запушалки расте.
Повишеният холестерол често се съпровожда и с повишено ниво на триглицеридите (също вид мазнини). Триглицеридите се повишават в кръвта при лош контрол на диабета и нездравословно хранене (консумация на много наситени мазнини и прекомерна употреба на алкохол).

dudu

Мнение от dudu » 16 яну 2008 18:04

Много Ви благодаря за изчерпателния и компетентен отговор
Днес ми пуснаха отново изследвания и отново ще ви уведомя за резултата и какво са ми предписали Задължително ли е да се посети специалист и какъв? За сега само при личния лекар съм ходила.

Д-р.Хинкова

Мнение от Д-р.Хинкова » 16 яну 2008 19:09

За сега това е достатъчно.След получаване на новите резултати се обадете пак.Но опитайтр и с някакви нови и положителни емоции!Това дава понякога неочаквано добри резултати!

evita_blue

Мнение от evita_blue » 20 фев 2017 10:09

Здравейте!
Бих искала да попитам следното:
Имам общ холестерол по-нисък от референтните стойности- 3,93.
Има ли нещо обезпокоително в това и нужно ли е да направя и други изследвания.Нивата на триглециридите ми са също под границата- 0,69mmol/l
БЛАГОДАРЯ!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 21 фев 2017 21:30

Аз лично не виждам проблем.

Отговори

Върни се в “Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт”