Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Клинична пътека за лечение ще има от догодина
Във ВМА е настанен завърнал се от Сиера Леоне пациент
Има редица фактори, които могат да отслабят защитните сили
реклама

Високо кръвно и ускорен пулс

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

Високо кръвно и ускорен пулс

Мнениеот hink » 24 Сеп 2010 18:54

Здравейте ,
от две - три седмици имам проблем и реших и аз да пиша предварително съжелявам ако има подобна тема.
Та всичко започна с високо кръвно налягане от порядъка на 150-160/90-100 след посещения при личния лекар ми изписа цибадрекс по половин таблетка сутрин. След около седмица продължавах да държа високо кръвно 140-90 (най ми беше зле вечерно време -не мога да спя и чуствам как бие силно сърцето ми) и отидох при кардиолог смени ми лекарствата с бизогама 5мг сутрин по една таблетка и валтензин160мг 2 х половин. Ходих на ехограф казаха че нямало нещо обезспокойтелно правиха ми и кардиограма и там било наред. Но от бизогамата много ми пададаше пулса вечерно време до 50 у/мин(и чуствах че не ми достига въздуха) и личния лекар ме посуветва да я спра и така от два дена не съм пил но сега сега пък пулса ми се вдигна много
- в легнало положение - 60-66 у/мин ,
- седнало 80-84у/мин ,
- а като се изправя и ходя нормално (бавно) стига до 120-130 у/мин
това нормално ли е понеже забелязвам че и по лесно се изморявам.Преди да спра бизогамата я приемах в продължение на 10 дни дали е накаква реакция на организма в следствие на спирането на приема?
Валтензина си продължавам да го пия вече две седмици сутрин и вечер по половин , а кръвното ми е 135/85-90 (измерено на дясната ръка) а на лявата понякога е същото или с 5-10-15 еденици разлика по-ниско, също забелязах че след като стана от сън ( доколкото е сън понеже последно време спя по 6-7 часа) кръвното и на двете ми ръце е 130/85 а през деня се нормализира .Има ли обезспокоително в това разминаване на показанията и в това че вече 3 седмици съм с леко повишено кръвно?
Моля Ви дайте съвет към какъв специалист да се обърна и къде да се търси проблема или просто всичко си е нормално и много се притеснявам.Съжелявам че толкова въпроси имам но съм притеснен.
Забравих да спомена на 27 години съм и нямам наднормено тегло не пуша и мн рядко пия алкохол
hink

Re: Високо кръвно и ускорен пулс

Мнениеот cveteto70 » 24 Сеп 2010 19:32

на ваше място бих отишла при ендокринолог за да ви пусне хормони на щитовидната жлеза.
cveteto70

Мнениеот bashi » 25 Сеп 2010 17:01

Здравейте!
Като за начало трябва да уточните дозировките на лекарствата - освен колко хапчета приемате, трябва да кажете и колко мг са те. Този цибадрекс е комбинация от АСЕ - инхибитор и диуретик(за неговата дозировка става въпрос - на другите лекарства са посочени). Хубаво е да се изяснят и някои подробности, свързани с хода на оплакванията и приема на лекарства.
Като за начало как разбрахте, че имате високо кръвно, кой и как го диагностицира и следите ли го редовно - ако да с какво го мерите? Преди колко време стана това(аз разбрах за начало преди около две - три седмици, но не разбрах дали тогава са се появили оплакаванията или тогава е открото по-високото кръвно - тези две неща може да не са свързани, затова питам)? Бозогамма 5 мг. не е висока доза - като за начало е добре. Този валтензин пише ли да е плюс или не - единият вариант е да чист ангиотензин рецепторен блокер, другият е да е в комбинация с диуретик? Освен това какво разбирате под това, че след като се събудите кръвното е 130/85 и след това се нормализира - по-високо ли става или как се променя?
Разлика от 5-10 на двете ръце не е страшна. Въпросът е да не е повече. В тези случай трябва да се мисли за различни съдови заболявания.
Вие някакви проблеми с белия дроб имате ли - например астма? Някакви алергии към лекарства? По време на приема на някое от лекарствата да се е появявала необяснима кашлица? Други оплаквания да сте забелязали наскоро - това включва всички системи, независимо дали смятате дали има връзка или не - споделете ако нещо Ви тревожи. Как сте с бъбреците? Работата Ви с какво е свързана? Някакви изследвания да сте си правили наскоро?
Това, което описвате може да има известна връзка с рязкото сменяне на лекарствата. Но като цяло е хубаво да изчакате един - два дни и ако няма промяна да се направят още изследвания - като за начало един холтер би бил доста информативен.
Кафе пиете ли? А някакви наркотици да сте приемали (стандартен въпрос - нищо лично)?
bashi

Мнениеот hink » 25 Сеп 2010 19:13

Здравейте , високото кръвно го открих преди три седмици - след нормален работен ден се прибрах и вечерта започнах да усещам стягане в гърдите и усещах че сърцето ми бие силно ( не забързано а просто силно) и на другия ден отидох при личния лекар и след измерване се установи че е 160/100.Кафе пиех преди до едно на ден , наркотици не съм употребявал никога , относно работата нямам физически и психически натоварвания.По принцип съм избухлив човек и водя забързан начин на живот но последно време нямам никакви ядове.Валтензина който пия е чист няма плюс ( 2хполовин таблетка от 160мг) ,бизогамата както писах я спрях по препоръка на личния лекар , но след ден пулса ми се ускори много и затова днес сутринта пих половинка и се чувствам по добре (след ходене пулса е 90 у/мин) .Кръвното налягане измервам с обикновен апарат с манометър понеже съм чувал че електронните не са много верни.В понеделник ще ходя при личния лекар да питам как да продължавам терапията или някакви изледвания да правя.До колкото знам лекарства за кръвно се пият цял живот а лекаря каза че до няколко дни може да ми отмине и да намаля или дори да спра лекарствата.Днес цял ден както и в момента е 135/85 но се чувствам малко по добре .

Благодаря на всички и ви пожелавам да сте живи и здрави.
hink

Мнениеот bashi » 25 Сеп 2010 21:11

Най-накрая един човек, който да каже, че няма ядове :)
Първо - за хипертония, поне според мен, е рано да се говори. Още повече, че е диагностицирана само с едно мерене при лекаря. Не се прави така, защото човек тогава се притеснява и съотвенто кръвното се вдига. Трябва по-системен мониторинг. Хубаво е, че не разчитате на електронен апарат - въпреки, че и ръчните понякога дават отклонения(но е по-добрият вариант).
Възможно е да е било просто временно - но това без следене няма как да се каже. По принцип на такива пациенти се препоръчва да намалят вредностите на средата - при Вас, до колкото разбирам, нещата са горе-долу добре и не се налага корекция. Което означава, че трябва пък да се търси някаква причина. Като за начало продължавайте да си следите кръвното. Това е едно от най-важните неща. Оттам вече ще се регулира и терапията. След време това ще можете и сам да го правите, тъй като в различните сезони хапчетата действат по различен начин - но това ще Ви го обяснят при преглед. Отностно бета блокера - пулс 50 е граничен - не е много добре да пада толкова и да се задържа на това ниво за дълго време. Ако пак се случи такъв епизод отидете да Ви направят едно ЕКГ, за да се види дали не става въпрос за някакъв АВ-блок. Но помнете, щом сте на такава терапия, ако пулсът Ви падне под 50 и не се чувствате добре - веднага спирате лекарството и отивате на лекар - състоянието е спешно.
За сега си направете едни изследвания - ПКК, кръвна захар, холестерол и триглицериди. Вие имате ли роднини, болни от някакви заболявания, които могат да се предават по наследство - става въпрос за социално значими - хипертония, съдови инциденти да е имало - като инфаркт или инсулт, диабет, ендокринни проблеми?
Както каза cveteto70 преглед при ендокринолог също няма да е излишен. И нефролог е хубаво да си каже думата.
Вече от кардоилог бихте могли да искате ЕКГ холтер, както и холтер на кръвното.
Вие сте млад и не си пропилявайте здравето! Изяснете проблема и оттук нататък ще трябва да внимавате повече и да се пазите!
Ще се радвам ако продължавате да споделяте развитието на проблема си!
Поздрави!
bashi

Мнениеот hink » 03 Окт 2010 13:15

Здравейте да споделя последното си развитие на проблема , през седмицата направих изследвания за щитовидната жлеза tsh и ft4 и двете са в нормата (понеже не е в мене вече бележката а отстрани имаше референтни стойности затова казвам че са в норма).Кръвното налягане през деня пада до 105, 110 ,115 но имам гадно усещане за сърцебиене (пулса ми е 60 -70 а усещам туптене (понякога силно а понякога по слабо) и това усещане е когато легна или седна за по продължително време). През нощта ставам често понеже не спя спокойно от това туптене и като си премеря кръвното е 135/85 , а през деня пада.Забелязах че когато ходя бавно пулса ми е около 120-130 това нормално ли е ? Дали всичко се дължи на притесненията около здравето ми или здравословен проблем или страничен ефект от лекарствата?Възможно ли е сърцето да се притиска от нещо и затова да го усещам така?В началото на седмицата лекаря ми изписа и грандаксин сутрин и обед по 1табл.Благодаря предварително за отделеното време , надявам се да ме посъветвате къде да търся проблема че последно време изобщо не ми е добре.
hink

Мнениеот cveteto70 » 04 Окт 2010 08:18

отидете на кардиолог.
cveteto70

Мнениеот hink » 24 Окт 2010 11:05

Здравете,
от две седмици кръвното ми налягане се стабилизира (115-120/70-80) и по препоръка на личния лекар спрях лекарствата , но ми остана това "тупкане" на сърцето което се появява предимно като легна или седна(или поне тогава го усещам).Често дори усещам туптенето в корема.Пулса ми не е ускорен.На кардиолог ходих преди месец и ме гледа на ехограф каза че съм нямал проблеми.В момента съм на кръстопът дали при друг кардиолог да ходя или при невролог понеже личния лекар твърди че е на нервна почва.Благодаря ви , приемам всякакви съвети.
hink

Мнениеот tky » 18 Ное 2010 11:38

Здравейте и от мен!
моля за съвет : преди година в следствие на стрес /на работа/ направих хипертонична криза /кръвно +ускорен пулс/ след преглед при личен лекар и кардиолог изследвания на холестерол и щитовидна жлеза които бяха перфектни / да вметна -аз от дълги години съм асматичка на алергична основа - йонизиран домашен прах но засега е стабилизирана -само при смяната на сезоните не винаги ми правят по 1 инжекция урбазон/ последва лечение с микардис и изоптин 3седмици и 5 месеца всичко беше ок .Та 5 месеца след първата криза /смяна на сезон но без урбазон/-втора криза -същите лекарства само за 2седмици и всичко бе ок за 4месеца.Тогава никой не знае от къде направих много тежко възпаление на дясна глезенна става -отначало със съмнение за ревматоиден артрит ,но след изследвания кръвни и консултация с кардиолог се оказа че си е обикновено възпаление което трудно минава и се наложиха 3 инжекции дипрофос /дано не греша но стероид!/Е след стероида - пак кръвно и ускорен пулс - лечение 2 седмици с валтензин -всичко ок до преди 10дни . Много силно главоболие /с повръщане от болка / отново кръвно +ускорен пулс.Вече нещата не ми изглеждаха хич добре и отидох на преглед в кардиологична клиника .Следва екг , ехография на сърце +бъбреци - диагноза -първична /есенциална хипертония/.Аз съм инженер и винаги търся причината за проблемите - та сега поисках да разбера и причината за моите проблеми. - Лекаря ми каза стрес +наследствен фактор -неща които не мога да променя . В момента вземам 125мг верапамил с дълго освобождаване - меря си кръвното - естествено е нормално но пак съм невинаги с ускорен ритъм /достига на моменти 90-130мин при различни ситуации/, в един момент така ми пари на очите че чак сълзят , а лицето ми е все едно потопено в дом. сок -толкова е червено. По принцип всички ми казват хипертонията сама по себе си не е болест , а възниква в следствие на нещо друго - ок но какво е - прегледах бъреци -ок , щит. жлеза -ок , холестерол ок -/ при последното изследване единия тип имаше някакво отклонение помалко от 0,1% от горна референтна граница но лекаря каза че е ок / ,очи -ок .Забравих от 1 седмица съм на безсолен режим и органичаване на храната - трябва да отслабна ми каза лекаря /ръст 163см , тегло 69кг, 41г жена, работа стресова по цял ден пред РС /
При така описаното посъветвайте ме какво да правя - не искам до края на живота си да съм на лекарства /така ми каза лекарят пи последния преглед/
tky

Мнениеот cveteto70 » 18 Ное 2010 13:52

понякога при високо кръвно проблема е с бъбреците.те изследвани ли са.
cveteto70

Мнениеот tky » 19 Ное 2010 10:32

да, бъбреците са изследвани с ехография - всичко е ок а и нямам оплаквания.
Но нещата определено не са на добре - вчера 5-6 часа след като писах и си бях взела лекарствата - кръвно отново 150-100, едвам изчаках края на работното време и на личния лекар / за съжаление на последния кардиолог на който ходих е извън града където живея /.Та личния лекар каза вземи отново верапамил както ти е предписаната доза, но веднага. Вземам аз , но отново съм като парцал , главата е на път да се пръсне от болка 1ч, 20мин след като взех верапамила , кръвното ми беше по високо !? - 160/110
На своя глава взех 1 аналгин и след 30мин изненада -все пак е обезболяващо 130-90 кръвно
Днес -кървното сутринта беше 135-95 /след аналгина нищо не съм вземала /,отново си взех верапамила както ми е предписан и на работа откъдето пиша сега , но отново съм зачервена , а очите ми имам чувството че ще изкочат от лицето ми .

Наистина не знам какво да правя - но най вероятно ще поискам както предишния път да вземам валтензин /в доза 80мг -1 дневно но се чувствах добре / поне докато се регулира кръвното и вече на знам какво да се изследва
tky

Мнениеот cveteto70 » 19 Ное 2010 18:41

може да имате мигрена.
cveteto70

Мнениеот tischo1963 » 13 Фев 2011 17:22

На 3 януари 2011 г. сърцето ми излезе от ритъм, придружено от предсърдно трептене и тахикардия и много ниско ниво на TSH хормона на щитовидната жлеза. Приеха ме в болница, пробваха с кордарон 24 часа, но не се получи нищо. Лекуват ме с тирозол 5 мг, конкор 2Х5 мг , дигоксин 1 табл. и синтром по схема. Хормонът влезна в норми пулса ми падна от 155-160 на 130-135 уд/мин, но дотук вече почти месец. Докторите ми казват, че пулса нямал бързо да ми влезе в норми. Какви други лекарства за пулса могат да се вземат за да ми влезе пулса в норми поне около 100 уд/мин? Предварително благодаря1
tischo1963

Назад към Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт