ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Откри френски научен екип

Вдигам кръвно

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

дива

Вдигам кръвно

Мнение от дива » 25 апр 2007 09:38

Здравейте, аз съм жена на 36 години.Проблема ми започна преди 2 години,когато баща ми получи инсулт.Започнах да си меря кръвното без да има причина и го вдигах от страх.Когато видех, че е 160 горна граница получавах паническа атака.Отидох при личния лекар и той установи, че го вдигам само в момента на меренето и ме насочи към психиатър.Вече 2 години пия лекарствата на психиатъра /от година ксетанор и флуанксол/ и наистина паниката изчезна,но страха си остана и продължавам да го вдигам дори и сама да си го меря.Със всяко следващо напомпване спада с по 10 докато стигне 120.Това ме притеснява.Ако ми го измери лекар,как да му докажа,че в момента съм го вдигнала?И така ли ще го вдигам винаги?Има периоди, в които си забранявам да си го меря и се чувствам отлично.
Молбата ми е да ми дадете съвет,нещо да ме успокоите.Аз мисля да се примиря с това положение и да спра да го меря,пък каквото ще да става,защото като го меря само влошавам нещата.
Благодаря за вниманието,дано не съм ви отегчила.

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 25 апр 2007 14:13

Не си ни отекчила. Форума е за това - да се споделят проблемите.

Ами значи тов е ясно, че е на психологическа основа според казаното. Препоръчвам ти ако иаш възможност да излизаш по планини и така нататък. Според мен това, че си на чист въздух би ти се отразило много добре. Просто трябва да премахнеш стреса от себе си.
А друг причинител за вискоо кръвно е солта. Ако ядеш сол и тн гледай да намалиш много количеството! :)
Ето едно сайтчеш за повече информация. :)

Успех!
д-р Стефанов

дива

Мнение от дива » 25 апр 2007 15:41

Ами да аз си знам,че проблема ми е психичен,но искам да се оттърва от него,защото не е нормално само при вида на апарата за кръвно аз да го вдигам.Как да преодолея този страх?Всичко пробвах-психиатър,куршум си лях........По въпроса за солта-купувам си профилактична калиева сол и не прекалявам.

дива

Мнение от дива » 26 апр 2007 11:37

Защо не ми отговаря ЛЕКАР?Поне 1 изречение.......нещо успокояващо.

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 26 апр 2007 16:30

Ще отговорят! Просто не са го видяли още. :) А и не влзат толквоа често и те имат работа.
д-р Стефанов

дива

Мнение от дива » 26 апр 2007 19:18

Благодаря ти,Blader!Ще чакам,защото искам да чуя и професионално мнение.Макар,че почти знам какво ще ми отговорят-че трябва да се стегна и никой няма да може да ми помогне,ако сама не си помогна,ама нещо не се получава.

Kyp1954

Мнение от Kyp1954 » 27 апр 2007 10:00

Здравейте Г-жо Дива,
Инсулта Ви е довел до стресова ситуация, която явно е причина за появата на високо кръвно. Меренето което извършвате Вие е познат случай. Нарича се "синдром на бялата престилка". Съзнателно или подсъзнателно преди меренето Вие си казвате: "Леле, колко ли високо ще бъде?" Ето защо Ви съветвам да направите следното нещо. Първото мерене не го зачитайте, понеже то е нереално във Вашия случай. Не знам с какъв апарат го мерите, но ако е електронен, трябва да бъде "OMRON". Другите марки всеки един път ще Ви измерят толкова различни стойности, че ще се чудите кое е верно. Препоръчвам Ви "OMRON" М3, който струва 107 лева. Можете да го закупите от представителите на Омрон на адрес: Цариградско Шосе 113 (бившата "София Прес"). Дано да съм Ви бил полезен. На тази тема мога да напиша един том, но за съжаление не е осъществимо. На Вас ви трябва среща с ДОБЪР психолог, невролог, и накрая кардиолог.
Успех!
Предпочитам надпис "Вход забранен", вместо "Изход няма".

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 10:10

Да,но понякога,като видя колко е първото,от страх второто е с10 или 20 повече и тогава хвърлям апарата,защото няма смисъл.Дали е по-добре да спра да го меря сама или изобщо да спра да го меря,но от друга страна,нали трябва да го следя,защото съм вече на 36 и съм фамилно обременена???Как мога да го следя при това положение?Притеснява ме това,че на мен никога не може да ми бъде измерено реално кръвно.Меря си го със стандартен апарат,не с електронен,защото като видя как електронния напомпва до 250 и ми става лошо.
Кур1954, вие да нямате подобен проблем?

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 27 апр 2007 15:56

Здравейте. От това, което прочетох става ясно, че ней-вероятно "високото кръвно" се дължи на Вашата предварителна нагласа и опасенията Ви за това. Това състояние се нарича "соматизационно разстройство". В превод- състоянията на прекомерен неосъзнат страх от смъртта се проявяват с телесни симптоми- високо кръвно. Повишената тревожност обаче не се повлиява ефективно от флуансол, а по-скоро с медикаменти от групата на антидепресантите. Курса на лечение е средно между 3-6 мес. по преценка на наблюдаващия психиатър. Добре би било също да провеждаде и психотерапевтични сесии, за да можете да се "научите" как ефективно да се справяте с тревожноста за в бъдеще. В този смисъл Ви препоръчвам нова консултация с психиатър и психолог- психотерапевт. Дотогава- просто си "забранете" да си мерите кръвното, а ако понякога не можете да се "удържите", помолете някоя прителка да го направи вместо Вас.

Успех!

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 18:41

Благодаря много,мисля да направя точно това,което ме посъветвахте.

Kyp1954

Мнение от Kyp1954 » 27 апр 2007 18:43

дива написа:Да,но понякога,като видя колко е първото,от страх второто е с10 или 20 повече и тогава хвърлям апарата,защото няма смисъл.Дали е по-добре да спра да го меря сама или изобщо да спра да го меря,но от друга страна,нали трябва да го следя,защото съм вече на 36 и съм фамилно обременена???Как мога да го следя при това положение?Притеснява ме това,че на мен никога не може да ми бъде измерено реално кръвно.Меря си го със стандартен апарат,не с електронен,защото като видя как електронния напомпва до 250 и ми става лошо.
Кур1954, вие да нямате подобен проблем?
Здравейте Дива,
Аз имам високо кръвно, но с медикаменти съм успял да го овладея. Майка ми е Вашият случай. Тя дори се страхува да го мери като е сама. Аз като съм при нея и взема апарата да се проверя от любопитсво, тя казва: "Нека да видя как ли е мойто. Леле колко ли е"? И първия път е винаги около 200/100. При второто мерене 130-140/70-80. Както ви съветва доктор Янева, консултирайте се с психолог. Явно сте депресирана и един хубав депресант какъвто е СЕРОКСАТ, при около 6 месечна терапия ще Ви изкара завинаги от това положение. Понякога ефект в първите седмици, не се наблюдава. Той идва по-късно и приемането на медикамента както се започва с по-малки дози и се увеличава, така постепенно се намалява. Като Ви пиша всичко това, то е за да имате обюа култура по въпроса. Да не вземете да се затичате към аптеката и упражните самолечение? Затичайте се към психолог. В едно беседване той ще определи какъв медикамент е подходящ за Вашия случай, както и дозировката.
Пожелавам Ви успех в лечението!

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 18:52

Вие май не сте чели добре-от година пия българския вариант на сероксат-ксетанор,но само паниката изчезна,а страха си остана.Има моменти,когато съм спокойна и на първо мерене е 130/90,но в моменти като този от 160 го успокоявам само до 140.Но засега ще спра да го меря за да се пооуспокоя и ще потърся добър психотерапевт,не психиатър,защото психиатрите знаят само да изписват техните си лекарствма/това е мое наблюдение/.Моя психиатър само ми мереше кръвното и вместо да си тръгна от там успокоена,аз си тръгвах разтроена,защото винаги ми го измерваше 160.

Kyp1954

Мнение от Kyp1954 » 27 апр 2007 19:06

дива написа:Вие май не сте чели добре-от година пия българския вариант на сероксат-ксетанор,но само паниката изчезна,а страха си остана.Има моменти,когато съм спокойна и на първо мерене е 130/90,но в моменти като този от 160 го успокоявам само до 140.Но засега ще спра да го меря за да се пооуспокоя и ще потърся добър психотерапевт,не психиатър,защото психиатрите знаят само да изписват техните си лекарствма/това е мое наблюдение/.Моя психиатър само ми мереше кръвното и вместо да си тръгна от там успокоена,аз си тръгвах разтроена,защото винаги ми го измерваше 160.
Препоръчвам Ви доктор Тодорова от 18-та поликлиника в "Суха Река". Такива като нея, са 1/1000. Внимателна, сърдечна, всеотдайна.
Не мислете, че ефекта на ксетанора може да бъде такъв като на сероксата. То е като да пиеш лимонада и вино еднакви количества....
Мисля, че разбирате какво искам да кажа......

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 19:19

Благодаря,за съветите,но за жалост не съм от София.Ще видя какво ще правя,ще измисля нещо.

дива

Мнение от дива » 28 апр 2007 10:08

Кур 1954,писах ви на лични,ако не ви затруднява ми пишете нещо.

Отговори

Върни се в “Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт”