ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Най-силно засегнати са раменният и тазовият пояс
Възникване, симптоми и диагностика на астроцитома на малкия мозък
Какво ни предлага естетичната дерматология за бързо постигане ...
Дефицитът на магнезий често води до безсъние

Вдигам кръвно

Хипертония, Аритмии, сърдечна недостатъчност, атеросклероза, Исхемична Болест на Сърцето, перикардит

Модератори: админ, консултанти

дива

Вдигам кръвно

Мнение от дива » 25 апр 2007 09:38

Здравейте, аз съм жена на 36 години.Проблема ми започна преди 2 години,когато баща ми получи инсулт.Започнах да си меря кръвното без да има причина и го вдигах от страх.Когато видех, че е 160 горна граница получавах паническа атака.Отидох при личния лекар и той установи, че го вдигам само в момента на меренето и ме насочи към психиатър.Вече 2 години пия лекарствата на психиатъра /от година ксетанор и флуанксол/ и наистина паниката изчезна,но страха си остана и продължавам да го вдигам дори и сама да си го меря.Със всяко следващо напомпване спада с по 10 докато стигне 120.Това ме притеснява.Ако ми го измери лекар,как да му докажа,че в момента съм го вдигнала?И така ли ще го вдигам винаги?Има периоди, в които си забранявам да си го меря и се чувствам отлично.
Молбата ми е да ми дадете съвет,нещо да ме успокоите.Аз мисля да се примиря с това положение и да спра да го меря,пък каквото ще да става,защото като го меря само влошавам нещата.
Благодаря за вниманието,дано не съм ви отегчила.

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 25 апр 2007 14:13

Не си ни отекчила. Форума е за това - да се споделят проблемите.

Ами значи тов е ясно, че е на психологическа основа според казаното. Препоръчвам ти ако иаш възможност да излизаш по планини и така нататък. Според мен това, че си на чист въздух би ти се отразило много добре. Просто трябва да премахнеш стреса от себе си.
А друг причинител за вискоо кръвно е солта. Ако ядеш сол и тн гледай да намалиш много количеството! :)
Ето едно сайтчеш за повече информация. :)

Успех!
д-р Стефанов

дива

Мнение от дива » 25 апр 2007 15:41

Ами да аз си знам,че проблема ми е психичен,но искам да се оттърва от него,защото не е нормално само при вида на апарата за кръвно аз да го вдигам.Как да преодолея този страх?Всичко пробвах-психиатър,куршум си лях........По въпроса за солта-купувам си профилактична калиева сол и не прекалявам.

дива

Мнение от дива » 26 апр 2007 11:37

Защо не ми отговаря ЛЕКАР?Поне 1 изречение.......нещо успокояващо.

Потребителски аватар
blader

Мнение от blader » 26 апр 2007 16:30

Ще отговорят! Просто не са го видяли още. :) А и не влзат толквоа често и те имат работа.
д-р Стефанов

дива

Мнение от дива » 26 апр 2007 19:18

Благодаря ти,Blader!Ще чакам,защото искам да чуя и професионално мнение.Макар,че почти знам какво ще ми отговорят-че трябва да се стегна и никой няма да може да ми помогне,ако сама не си помогна,ама нещо не се получава.

Kyp1954

Мнение от Kyp1954 » 27 апр 2007 10:00

Здравейте Г-жо Дива,
Инсулта Ви е довел до стресова ситуация, която явно е причина за появата на високо кръвно. Меренето което извършвате Вие е познат случай. Нарича се "синдром на бялата престилка". Съзнателно или подсъзнателно преди меренето Вие си казвате: "Леле, колко ли високо ще бъде?" Ето защо Ви съветвам да направите следното нещо. Първото мерене не го зачитайте, понеже то е нереално във Вашия случай. Не знам с какъв апарат го мерите, но ако е електронен, трябва да бъде "OMRON". Другите марки всеки един път ще Ви измерят толкова различни стойности, че ще се чудите кое е верно. Препоръчвам Ви "OMRON" М3, който струва 107 лева. Можете да го закупите от представителите на Омрон на адрес: Цариградско Шосе 113 (бившата "София Прес"). Дано да съм Ви бил полезен. На тази тема мога да напиша един том, но за съжаление не е осъществимо. На Вас ви трябва среща с ДОБЪР психолог, невролог, и накрая кардиолог.
Успех!
Предпочитам надпис "Вход забранен", вместо "Изход няма".

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 10:10

Да,но понякога,като видя колко е първото,от страх второто е с10 или 20 повече и тогава хвърлям апарата,защото няма смисъл.Дали е по-добре да спра да го меря сама или изобщо да спра да го меря,но от друга страна,нали трябва да го следя,защото съм вече на 36 и съм фамилно обременена???Как мога да го следя при това положение?Притеснява ме това,че на мен никога не може да ми бъде измерено реално кръвно.Меря си го със стандартен апарат,не с електронен,защото като видя как електронния напомпва до 250 и ми става лошо.
Кур1954, вие да нямате подобен проблем?

Д-р Янева

Мнение от Д-р Янева » 27 апр 2007 15:56

Здравейте. От това, което прочетох става ясно, че ней-вероятно "високото кръвно" се дължи на Вашата предварителна нагласа и опасенията Ви за това. Това състояние се нарича "соматизационно разстройство". В превод- състоянията на прекомерен неосъзнат страх от смъртта се проявяват с телесни симптоми- високо кръвно. Повишената тревожност обаче не се повлиява ефективно от флуансол, а по-скоро с медикаменти от групата на антидепресантите. Курса на лечение е средно между 3-6 мес. по преценка на наблюдаващия психиатър. Добре би било също да провеждаде и психотерапевтични сесии, за да можете да се "научите" как ефективно да се справяте с тревожноста за в бъдеще. В този смисъл Ви препоръчвам нова консултация с психиатър и психолог- психотерапевт. Дотогава- просто си "забранете" да си мерите кръвното, а ако понякога не можете да се "удържите", помолете някоя прителка да го направи вместо Вас.

Успех!

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 18:41

Благодаря много,мисля да направя точно това,което ме посъветвахте.

Kyp1954

Мнение от Kyp1954 » 27 апр 2007 18:43

дива написа:Да,но понякога,като видя колко е първото,от страх второто е с10 или 20 повече и тогава хвърлям апарата,защото няма смисъл.Дали е по-добре да спра да го меря сама или изобщо да спра да го меря,но от друга страна,нали трябва да го следя,защото съм вече на 36 и съм фамилно обременена???Как мога да го следя при това положение?Притеснява ме това,че на мен никога не може да ми бъде измерено реално кръвно.Меря си го със стандартен апарат,не с електронен,защото като видя как електронния напомпва до 250 и ми става лошо.
Кур1954, вие да нямате подобен проблем?
Здравейте Дива,
Аз имам високо кръвно, но с медикаменти съм успял да го овладея. Майка ми е Вашият случай. Тя дори се страхува да го мери като е сама. Аз като съм при нея и взема апарата да се проверя от любопитсво, тя казва: "Нека да видя как ли е мойто. Леле колко ли е"? И първия път е винаги около 200/100. При второто мерене 130-140/70-80. Както ви съветва доктор Янева, консултирайте се с психолог. Явно сте депресирана и един хубав депресант какъвто е СЕРОКСАТ, при около 6 месечна терапия ще Ви изкара завинаги от това положение. Понякога ефект в първите седмици, не се наблюдава. Той идва по-късно и приемането на медикамента както се започва с по-малки дози и се увеличава, така постепенно се намалява. Като Ви пиша всичко това, то е за да имате обюа култура по въпроса. Да не вземете да се затичате към аптеката и упражните самолечение? Затичайте се към психолог. В едно беседване той ще определи какъв медикамент е подходящ за Вашия случай, както и дозировката.
Пожелавам Ви успех в лечението!

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 18:52

Вие май не сте чели добре-от година пия българския вариант на сероксат-ксетанор,но само паниката изчезна,а страха си остана.Има моменти,когато съм спокойна и на първо мерене е 130/90,но в моменти като този от 160 го успокоявам само до 140.Но засега ще спра да го меря за да се пооуспокоя и ще потърся добър психотерапевт,не психиатър,защото психиатрите знаят само да изписват техните си лекарствма/това е мое наблюдение/.Моя психиатър само ми мереше кръвното и вместо да си тръгна от там успокоена,аз си тръгвах разтроена,защото винаги ми го измерваше 160.

Kyp1954

Мнение от Kyp1954 » 27 апр 2007 19:06

дива написа:Вие май не сте чели добре-от година пия българския вариант на сероксат-ксетанор,но само паниката изчезна,а страха си остана.Има моменти,когато съм спокойна и на първо мерене е 130/90,но в моменти като този от 160 го успокоявам само до 140.Но засега ще спра да го меря за да се пооуспокоя и ще потърся добър психотерапевт,не психиатър,защото психиатрите знаят само да изписват техните си лекарствма/това е мое наблюдение/.Моя психиатър само ми мереше кръвното и вместо да си тръгна от там успокоена,аз си тръгвах разтроена,защото винаги ми го измерваше 160.
Препоръчвам Ви доктор Тодорова от 18-та поликлиника в "Суха Река". Такива като нея, са 1/1000. Внимателна, сърдечна, всеотдайна.
Не мислете, че ефекта на ксетанора може да бъде такъв като на сероксата. То е като да пиеш лимонада и вино еднакви количества....
Мисля, че разбирате какво искам да кажа......

дива

Мнение от дива » 27 апр 2007 19:19

Благодаря,за съветите,но за жалост не съм от София.Ще видя какво ще правя,ще измисля нещо.

дива

Мнение от дива » 28 апр 2007 10:08

Кур 1954,писах ви на лични,ако не ви затруднява ми пишете нещо.

Отговори

Върни се в “Артериална Хипертония. Повишен холестерол. Инфаркт”