ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
При тях подборът на храната е особено важен
Ще отпадне ли нуждата от инжекционно лечение
Доказано: съставка в него действа

кучешка тения - неоперативно лечение при проф. Григоров

Зашука, шарки, Хепатит, инфекциозна мононуклеоза

Модератори: админ, консултанти

divache

кучешка тения - неоперативно лечение при проф. Григоров

Мнение от divache » 28 юни 2016 23:01

Здравейте,
На свекъра ми, преди седмица, му откриха киста от кучешка тения с размери 9 на 10 см. в черния дроб. Диагностициран е с ЯМР от проф. Димитрова в МА и мисля, че диагнозата е сигурна. Проф. Димитрова отказа да го оперира защото кистата е много голяма, ще трябва да се изреже голяма част от черния дроб, а той е на 83 години и няма да може да възстанови дроба, да не говорим, че от множество придружаващи заболявания не се знае дали ще издържи операцията.
Търсейки някакви алтернативи /все пак да го оставим така човека .... нищо, че е на 83 години не ни се струва добре/ попаднахме на информация за проф. Григоров от Втора УМБАЛ в София, който премахва такива кисти с неоперативен метод - чрез инжектиране на някакъв разтвор в кистата, който я унищожава.

Някой да е запознат/чувал/правил тази процедура за унищожаване на киста, моля да сподели. Ще ми бъде полезно всяко мнение, за да можем да вземем решение дали да подлагаме човека на това или да го оставим спокойно да си преживее старините.
Благодаря ви!

puls100

Re: кучешка тения - неоперативно лечение при проф. Григоров

Мнение от puls100 » 29 юни 2016 21:11

Според мен второ мнение и консултация най-добре при професор Вутова от инфекциозна болница София. Ситуацията е деликатна наистина, а тя има най-голям опит точно с тези паразити, както и последствията от тях

divache

Мнение от divache » 29 юни 2016 22:50

Много благодаря за насоката Puls100, ще се опитаме и при проф.Вутова да отидем за второ мнение

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 юли 2016 14:05

А на човека какво му е та ще го оперирате?
Тази киста не е от година две...

divache

Мнение от divache » 04 юли 2016 21:59

Прав сте д-р Цончев, колкото повече мисля и аз се убеждавам, че май е по-добре да си остане така, НО .... находката не е случайна - отишъл е на преглед с болки, които и към момента има /гастроентеоролога му е предписал обезболяващи/ и другото, може да е несериозно, но човекът обича да се лекува и много беше разочарован, че не го сложиха веднага на операционната маса и след това /по негово мнение/ да му се решат всички проблеми. Аз се притеснявам единствено паразитите да не са живи и да не направят още проблеми - да отидат в белите дробове, мозъка .....

Колкото до процедурата при проф. Григоров не намирам никакви мнения никъде и затова попитах тук. И за нея не съм положително настроена поради това, че проф. Григоров прави и термоаблацио на тумори и метастази, а успеваемостта май не е особено висока.

Утре съпругът ми ще отиде при проф. Вутова и ще видим и тя какво ще каже.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 07 юли 2016 20:36

И при оперативната и при иглената методика има определен риск от дисеминация на тенията.. Тя в момента е капсулирана и не е разпространена. На тази възраст ми се струва че вариантът с проф. Григоров е по-удачен.

puls100

Мнение от puls100 » 07 юли 2016 22:14

Понякога, а и доста често, проблемът е в това, не дали имаме паразити, а дали си "сижителстваме" в нормите с тях.. и по-конкретно - дали е по-удачно да ги убием или да оставим, в пред вид ФАКТА, че много често (общо взето в зависиност от възрастта ни и силите ни) проблемът се задълбочава в следствие на унищожаването им (в предвид отровите които изпускат при капичването си).
Аз за това дадох идея за Вутова, която освен, че има най-голям опит с кучешка тения и е много добър психолог и вярвам може да прецени и съответно да даде адекватна насока за борба или поне някакво съжителсво с тази гад.
За това се интересувам до къде е стъгнал прегледът при нея или въобще дали е осъществен и въобще както се случва по темата.. :|

divache

Мнение от divache » 08 юли 2016 06:53

Съпругът ми ходи при проф. Вутова и нейното мнение е, че паразитите не са живи, кистата е капсулирана и не е необходимо никаква интервенция. Препоръчала е все пак да се направят и кръвни изследвания и да се следи на ехограф.
Колкото до съжителството - по нейно мнение човекът съжителства с тях поне от 10-12 години. Мога да кажа, че горе-долу добре съжителства - не е имал някакви конкретни оплаквания, но в поседно време вече се оплаква от всякакви неразположения /все пак възрастта и придружаващите забоявания/ и явно търси някаква причина.
Чудехме се какво ще се случи със съдържанието на кистата ако направим игления метод .... ще има токсини, а дали ще ги пребори организмът му /който не е много силен вече/.
За сега ще правим кръвните изследвания и ехографа ..... и до август ще се решава /проф. Григоров е в отпуск до тогава/.
Операцията категорично отпадна още в МА.
Благодаря ви за коментарите и интереса. :)

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 10 юли 2016 22:13

Според мен вероятно са живи, но са капсулирани...

divache

Мнение от divache » 12 юли 2016 22:41

И аз се чудех как по снимките от ЯМР - а е разбрала дали са жви или не, но тъй като нищо не разбирам реших, че може би като не са живи се променя "консистенцията" на кистата и се виждат по различен начин, но ..... надявам се кръвните изследвания да покажат, макар, че прочетох някъде, че и с кръвни изследвания често не може да се докаже много-много ....... когато ги направи ще видим.
Благодаря Ви д-р Цончев за мнението. А защо, според Вас, не му изписват никакво лекарство за обезпаразитяване ? Това ме озадачава най-много. Ок - операция не може, но хапчета защо не му изписват?

puls100

Мнение от puls100 » 13 юли 2016 20:03

По-скоро оринентир може да бъде дали се виждат други кисти, а не само тази в дроба. Иначе реално с нищо почти не могат да се видят паразитите, но специално при кучешката тения явно този ориентир е доста показателен

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 юли 2016 00:57

Кистите не пропускат никакви медикаменти, много им е плътна капсулата

divache

Мнение от divache » 23 юли 2016 23:11

Имаме резултати от кръвните изследвания - отрицателни - по-малко от 0,9 - по референтни стойности са отрицателни. Логиката би трябвало да сочи, че няма живи паразити, но не знам вече ......

Puls100 - да, оказа се, че има и други кисти, но са по-малки /даже май доста малки/ и не са им обърнали внимани - 1 в бъбрек и 1 в черния дроб. Нищо чудно ако се погледне и на друго място, например в белия дроб, да има още.

Следващата седмица съпругат ми пак ще ходи при проф. Вутова с резултатите и ще видим .....

puls100

Мнение от puls100 » 25 юли 2016 19:32

Тя би трябвало да ви отговори най-акуратно, но за мен лично означава, че има още и все още живи паразити.. Вижте обезателно и в белият дроб - "второ най-посещавано" място :(
Има все пак известно лечение, неоператовно, и колкото и да е несигурно в предвид генералното мнение, че се лекува само по оперативен път, все пак в подобна ситуация си е добра алтернатива. Проблема е в голямата киста. Както ви е казала професорката, много е важно да се проследява дали расте и колко. Все пак съществува и почти фаталната ситуация тя да се спука. Тогава вече може да предприемете риск и с пункцията, просто не знам, трябва да се консултирате постоянно със специалисти.

divache

Мнение от divache » 09 авг 2016 22:04

Отново здравейте,
нашата сага продължава и май няма изгледи да направим каквото и да е ......
съпругът ми ходи с резултатите от кръвните проби и ехографа при проф.Вутова, която нещо "взе да дава заден" ...... не можела да каже малките кисти какви са .... голямата можело да е ехинококова, пък можело и да не е ...... според нея била мартва, ама можело и да не е ....... не препоръчва никакво лечение и никакви процедури ... само да се следи дали растат кистите ...
в крайна сметка се отказахме от процедурата при проф. Григоров и ще ги следим тези кисти през известно време, и ще видим ....
Благодаря отново на всички, които се включиха с мнение тук :)

Отговори

Върни се в “Инфекциозни болести и паразити. Хепатит”