ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Методът има не само релаксиращ но и лечебен ефект
Блуждаещ нерв – отделя влакна към вътрешните органи
Чупенето на ноктите през зимата има решение

Тетанус

Зашука, шарки, Хепатит, инфекциозна мононуклеоза

Модератори: админ, консултанти

D.Aleks

Re: Тетанус

Мнение от D.Aleks » 29 май 2017 18:29

Здравейте д-р Цончев!
Имам следният въпрос, на който досега не мога да получа ясен и адекватен отговор, а прочетените материали по въпроса дават противоречиви сведения. Не разбирам какъв е проблемът!
Има ли и каква е разликата между календарните реимунизации за тетанус и ваксината, която поставят при нараняване, с разяснението, че се правело профилактично... Имаме ли имунитет, ако през 10 години се имунизираме, или не? Аз съм на 48 години, като дете съм имунизиран за всичко предвидено по имунизационния календар на България. За последно това беше през 1993-та, ДТ, но после не съм имунизиран повече. За сметка на това обаче, поради различни причини, за тетанус съм ваксиниран при различни инцидентни наранявания, някои съвсем незначителни, през годините - 2002,2003,2004,2006,2007,2012.. Смятам че тези ваксинации са отговорни за появата на алергични реакции при мен, а през 2009-та преживях алергичен шок, слава Богу в подостра форма. Не смятам повече да си поставям подобна ваксина, освен при крайни обстоятелства! Моля за Вашето становище по въпроса! Благодаря Ви!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 31 май 2017 20:54

Не си слагайте повече ваксини ако това ви притеснява. За толкова години и толкова ваксинации би трябвало да имате достатъчно напрегнат имунитет. Но това може да се прецени единствено ако се пуснат антитела и им се види титъра.
До сега не съм имал случаи за променен алергичен статус в резултат на тия ваксини, така че и там ми се струва че бъркате.

D.Aleks

Мнение от D.Aleks » 01 юни 2017 09:15

Благодаря за отговора докторе! Работата е там, че за да поемеш отговорност да не се ваксинираш, трябва да имаш здрава психика! Защото после да се терзаеш и очакваш нещо, е напълно лишено от смисъл. Да четеш медицинска литература, без да имаш професионална практика също. Колкото повече знаеш, толкова по-зле! А аз нямам такава психика... Ето сега, ожулих си леко коляното на голо, на едно каменно стъпало, никак не е чисто, макар и рядко да се стъпва по него, и да няма пръст, раничката е съвсем повърхностна и малка. Повечето хора не биха обърнали никакво внимание на това. А аз два дни се занимавах с нея - 70 % спирт, кислородна вода, 24 часа йодна маз, после тетрациклин(за мазане).. Загубих спокойствие. Днес е 19-ти ден. Стискайте ми палци още 11!
Относно ваксината - има хора, които целенасочено създават истерия около ваксинациите, като твърдят че не са ефективни, имало много случаи на заболели ваксинирани. Има за жалост и медицински гласове в такава посока. И човек вече не знае на кого да вярва..
За алергията - ходих при разни капацитети, но ясен отговор не получих.. Факт е обаче, че всяка следваща ваксина понасях по-тежко от предходната, по-голямо зачервяване, подуване, болезненост, по-бавно разнасяне (повече от месец), лека фебрилност. Когато през 2009-та получих остра реакция, така и не се разбра от какво, освен генерализираната уртикария по тялото, образува ми се външен оток, голям колкото портокал, стоя две седмици, и кой знае защо точно на мястото, където ми се поставят ваксините - на дясното рамо в делтоидния мускул.. Едва ли е случайно! До посочената година също никога не съм имал каквито и да било алергии. Но проблемът е, че никой не може да каже нищо със сигурност. Затова и съм в това разкрачено положение..
Ще съм ви много благодарен, ако ми дадете съвет как правилно и без емоции да преценявам ситуацията при едно нараняване и какво да предприемам, защото не бих искал някой ваш колега да ме сметне за луд, че го занимавам с някоя малка раничка..
Поздрави!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 юни 2017 17:28

Малки ранички можете да третитрате с обикновен антисептик и чиста превръзка. Няма нужда от чак толкова много упражнения и мазане...

noinoinoi

Мнение от noinoinoi » 27 юни 2017 10:42

Здравейте! Имам въпрос към д-р Цончев. Възможно ли е да се развие тетанус, ако раната от одраскване на гвоздей е била добре почистена и дезинфекцирана с йодна тинктура? След 2 дни е спокойна и кожата е почти зараснала. На 54 г съм, последна имунизация преди 11г, до 20 годишна възраст редовно имунизиран, за други имунизации нямам спомен.
Благодаря Ви! Желая Ви приятен ден!

veselin ivanov

Мнение от veselin ivanov » 29 юни 2017 00:49

Ами ,освен ако някой беше намазал пирона със змийска отрова.....сега нямаше да питаш.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 01 юли 2017 17:58

noinoinoi
Спокойната рана говори че няма инфекция, а вие си имате имунитет

krido0802

Мнение от krido0802 » 02 юли 2017 15:12

Здравейте,на 15 години съм и вчера съвсем леко си прободох пръста на един пирон.Раната ми е съвсем миниатюрна и усещах болка 2 мин след като се прободох.Минаха 24 часа и раната ми се затвори,но се притесних защото наскоро трябваше да си показваме имунизациите и се оказа че лекарката не ми е написала някакви имунизации и сега не съм сигурен дали съм ги правил,но от друга страна ме ее срам да отида на лекар за толкова миниатюрна раничка.става въпрос за размерите на половин оризче или нещо такова.Има ли резон да се притеснявам?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 юли 2017 21:40

Ако мястото е спокойно - не се притеснявайте

krido0802

Мнение от krido0802 » 05 юли 2017 00:33

Ами беше спокойно,но днес сутринта като станах малко ме болеше и бешв съвсем леко зачервено.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 07 юли 2017 07:37

Към днешна дата как е?

haumaru

Мнение от haumaru » 27 юли 2017 12:59

Здравейте, д-р Цончев,

Преди 11 дена ( в понеделник вечерта) настъпих пирон на терасата, рана около 4-5мм дълбочина в петата ( пиронът мина през обувката).
Измих я обилно със спирт, дезинфекцирах с кислородна вода и йод.

Раната през цялото време е спокойна, никакви проблеми, но аз не съм.
Направих си тест за антитела към тетанус и нямам такива към момента, но имам всички имунизации до 25 годишна възраст (вкл.) - сега съм на 37.

Вчера сутринта получих нещо като мускулна треска в същия крак, в който се заби пирона, но не са спазми и ли нещо такова, а просто все едно кракът е натоварен.
Отделно имам и леко схванат врат от дясната страна, но това винаги ми се случва при напрежение/стрес и почва да ме боли ухото ( имах същите симптоми преди 4месеца и на рентегновата снимка нямаше нищо).

Моля посъветвайте ме какво да правя - ако отида на лекар, какво следва да бъде проверено за да се потвърди или отрече диагнозата тетанус?
Аз имам доста силен имунитет, не съм боледувал в последните 7-8 години, антибиотик и лекарства не съм пил поне 5 години.

haumaru

Мнение от haumaru » 28 юли 2017 12:23

Ходих до спешното, според лекарят там няма основание за притеснение - симпотимите които имам не са типични за тетанус.
Изписа ми физиотерапия за врата и болката в ухото, и междувременно ми сложи ваксина ( тетанус-бустър) за всеки случай и за в бъдеще.

Все пак бих искал да чуя и вашето мнение, дали е възжможно схващането в крака( което не е като да го влача или нещо такова) да е признак на локален тетанус?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 29 юли 2017 20:19

Няма такова нещо като локален тетанус, бодете спокоен. Ако и раната е спокойна всичко е наред.

haumaru

Мнение от haumaru » 31 юли 2017 15:30

Здравейте, д-р Цончев.
Благодаря за бързия отговор.
Четох в доста източници, че има доста случаи на локален тетанус, всключително документирани случаи в разни болнични заведения - предимно английски.
Също така и според тази статития е възможно:
http://www.arsmedica.bg/zabolyavaniya/infektsii/tetanus

Другото което ме притеснява, е че не е необходимо раната да е афектирана изобщо, може да е зараснала перфектно, но токсинът да е вътре в тялото и просто да отнеме време докато почне да влияе на мускулатурата, особено когато входната рана е на петата.

Поздрави!

Отговори

Върни се в “Инфекциозни болести и паразити. Хепатит”