ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
България е от малкото страни, където билката вирее свободно

HPV тест при мъжете

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

ivan.petrov7

HPV тест при мъжете

Мнение от ivan.petrov7 » 15 авг 2017 20:58

Здравейте,
интересувам се дали съществува HPV тест при мъжете. Според сайтовете на топ 5 лабораториите в София, такъв тест се прави само при жени - вярно ли е това и защо?

Благодаря предварително.

Поздрави.

д-р Цончев

Re: HPV тест при мъжете

Мнение от д-р Цончев » 17 авг 2017 15:07

Прави се и при мъже, но при жени по-често, тъй като е предпоставка за усложнения от типа на рак на маточната шийка, а при мъжете няма такива неща.

June2017

Мнение от June2017 » 17 авг 2017 15:26

Интересна тема и аз съм попадал на информация свързана с HPV, но до колкото разбрах нямало изследване за мъже? Или поне що се касае до оралната му форма. Може би това е по-интересно ако се има впредвид, че при случайните/редки сексуални контакти употребата на презерватив е нормална, но например не толкова при оралния секс. Аз лично имам някой контакти през годините и си правих изследване за HIV - отрицателен, за щастие. Но за други полово предавани болести - просто се моля да ги нямам. Може ли малко повече информация за HPV вируса, и най-вече има ли начин за профилактика при мъже?

Forum admin

Мнение от Forum admin » 17 авг 2017 17:17

Най-добрата профилактика е редовната употреба на презерватив при орален, вагинален или анален секс. Както и да не се лиже жена, поради това, че няма как да се предпазите взаимно.
Тя и дълбоката целувка си е доста опасна... Навремето в училище сестрата неслучайно ни предупреждаваше да внимаваме с кой се целуваме.
Ако искаш да узнаеш бъдещето - изследвай миналото!

June2017

Мнение от June2017 » 17 авг 2017 17:31

Спор няма, форум админ. Но го има и големия проблем с липсата на информация. Аз лично разбрах заради HPV и предаването му съвсем случайно и после се разрових от интерес. Сигурен съм, че ако се разходим по улицата и произволно питаме хора дали са чували за въпросния вирус (дори само за името, без какъв тип болести пренася) - по-голямата част няма да е запозната. Пък и до колкото разбрах до сравнително скоро не е било категорично изяснено, че HPV допринася за определен тип заболявания. Аз лично бих се изследвал, стига да има как, поради определен брой рискови контакти през годините. Макар, че и да се изследвам, и да съм положителен, (не дай си Боже) това дали би променило нещо?

Forum admin

Мнение от Forum admin » 17 авг 2017 19:47

HPV има над сто разновидности, като 16 и 18 щам са полово предавани и се водят високо рискови най-вече за жената, защото засягат цервикса и причиняват рак. Тези щамове причиняват и рак на гърлото. Твърди се също, че са една от причините за рака на белите дробове. Има и други щамове, които са полово предавани, но причиняват половите брадавици - кондиломите.
Някои от щамовете причиняват кокоши трън, папиломи, обикновените брадавици, някои нямат външна изява и т.н.
Няма как реално да се предпазим 100% от ЧПВ.

June2017

Мнение от June2017 » 18 авг 2017 11:39

И има ли как да се направи изследване при мъжете? Ако вируса е предаден по орален начин?

June2017

Мнение от June2017 » 18 авг 2017 11:43

И има ли как да се направи изследване при мъжете? Ако вируса е предаден по орален начин? От любопитство питах в една лаборатория и казаха, че се взима проба от половия орган. Попитах дали има начин да се изследва цялото тяло или изследването е валидно само за половия орган, а те ми отговориха, че теста бил ДНК и "вероятно" се касае за цялото тяло. Този отговор ми прозвуча малко като "ти ела да ти вземем парите пък знае ли се, не се ли знае". Вие на какво мнение сте? Има ли категорично мнение по тази тема или всичко е в рамките на хипотезата? Ако ХПВ е предаден чрез орален секс.

ivan.petrov7

Мнение от ivan.petrov7 » 19 авг 2017 12:26

Здравейте,
благодаря за отговорите. Наясно съм, че с предпазни средства се намалява риска от предаване на HPV. Въпросът е дали има начин един мъж да знае, че е носител на HPV (в частност - на кои генотипове), така че да може да предпази половинката си. Това е и моят случай - не водя рисков полов живот, с една жена съм почти 2 десетилетия, микробиологии и т.н. са абсолютно чисти, искаме да имаме деца (тоест презервативите са ни излишни).
Притеснявам се, че понякога по гърба ми излизат малки брадавички, които падат от само себе си (и като цяло не ми създават никакви проблеми). Чел съм, че причина за тях са някои генотипове HPV, в тази връзка ми се струва редно да се изследвам, но не знам как и къде, и дали изобщо е възможно.

Forum admin

Мнение от Forum admin » 19 авг 2017 21:34

Тези малки брадавици по гърба Ви са само един от вероятно най-безобидните така наречени папиломи и голяма част от хората ги имат.
Ако сте си верни, моногамни партьори, то щом до този момент нямате оплаквания, едва ли ще имате и за в бъдеще с най-рисковите щамове.
Понеже вирусът може да си го носим с години (но не и 20), освен ако не сме били само с един единствен партньор, няма как да знаем от кой точно сме се заразили, ако в даден момент се прояви.
Но животът ни крие толкова неизвестни, че ако трябва да се тревожим за това дали сме заразени или не...
Дори да си направите тест за високорисковите щамове, които при мъжа водят изключително рядко до рак, но при жената по-често, вирусът може да е в латентната си форма и да ви покаже отрицателен резултат.
Просто не го мислете и си живейте живота :)

Отговори

Върни се в “Изследвания на кръв, урина, скенер...”