ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Не всички последствия се усещат на момента!
За мъжете, които искат да станат бащи на здрави деца
Бета глюканът е сред най-мощните имуностимулатори

Разчитане на рентген

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

puls100

Разчитане на рентген

Мнение от puls100 » 21 авг 2015 10:41

Понеже на 4-6 месеца си правя профилактично снимка, да следя едно паве дали се чувства добре в бъбрека ми и дали не е вече решило то или части от него да тръгнат на някъде, в последната снимка която правих - виждам нещо странно, което до сега на нито една снимка не съм забелязвал.
И понеже лабораторията се оказаха доста "сериозни" и щяха да ми пратят на имейл разчета (което явно по скоро си беше събиране на лични данни), и вече 3 дни го пращат, та реших да попитам тук за едни странни точици, там където не би трябвало да ги има и не ги е имало до сега.

снимки рентген:
http://s7.postimg.org/n5azmkxvv/oh2.jpg
http://s14.postimg.org/u0rn5vsht/oh3.jpg
http://s7.postimg.org/5yeeatbpn/oh4.jpg

Въпросът ми за тези горе двете на нивото на последният прешлен, където съм маркирал с "???"
Не съм много в час, но като чели се забелязва лека тъмна сянка като на орган, който малко прилича на жлъчката и в него се забелязват двете точици. Там на това ниво май се намира и черният дроб, но не съм убеден и за това питам какви може да са тия точици и къде евентуално могат да се намират.

И като втори въпрос се чудя защо така ясно ми се вижда дебелото черво, дали защото са пуснали повечко лъчи, или защото може би има някакви "елементи" в него, които го открояват така ясно. (това също до сега на снимка не съм си виждал)

puls100

Re: Разчитане на рентген

Мнение от puls100 » 21 авг 2015 18:09

Бутам темата нагоре, че от тия 2 тона спам може да се види по нова година :)
Та моите съмнения по първият въпрос са за камичета в жлъчката, ама не са ли много мъненки?
За вторият дори идея си нямам, явно и "сериозните" лаборатории също :twisted: ..но за тях по-късно

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 22 авг 2015 08:58

За тия точки нищо не мога да кажа, възможно е и да са някакви камъчета, но на тази снимка ми е трудно да определя със сигурност
защо така ясно ми се вижда дебелото черво
- защото има доста въздух в него.

puls100

Мнение от puls100 » 22 авг 2015 12:03

Благодарско за успокоението! Вече си мислех за някакви купища колонии кандида, нали съм на тази тема в момента :lol:

Имам и трети въпрос/притеснение.
Въпреки, че правилното изследване е ехото, и на рентген горе-долу се придобива представа от опит - този десният бъбрек (мое дясно) не е ли малко стеснен/свит (сравнявам с левият), или пък самият левият да има някаква хидронефроза и за това пък да ми се вижда доста по-издут от десният :shock:
С десният не съм имал каквито и да е проблеми, но пък не се знае-знае ли се, тези неща до един момент нали протичат безсимптомно.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 авг 2015 21:23

На този рентген и без контраст нищо не може да се каже.

puls100

Мнение от puls100 » 15 сеп 2015 21:32

А каква е вероятността това да не въздух, а да е вода/течност ?
Имам тези съмнения, защото реално почти нямам газове, а на снимката явно се вижда нещо значително като обем. Ако е въздух трябваше да имам голямо количество газове. Ако съм с някаква непроходимост, която не позволява изпускане на газове пък, трябваше вече да съм на мелмак :shock:
Забелязвам подобно очертание и горе, където е стомаха. А за него знам със сигурност, че събирам поне едно 500мл редовно вода/течност. В същото време прочетох, че водата се извлича от изпражненията точно в тази част на дебелото черво, където се вижда на снимката яркото очертание.

Та въпросът ми е каква е вероятността това да е вода/течност и ако има такава, до колко това може да бъде опасно или въобще ненормално състояние ли е, нещо за което да се притеснявам?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 16 сеп 2015 07:50

Въздухът се вижда по един начив, течността по друг.

puls100

Мнение от puls100 » 16 сеп 2015 20:31

Странна работа тогава с тоя въздух/газове.. Благодаря за пояснението!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 сеп 2015 23:37

Течността е с по-голяма плътност и за това рентгеновото изображение е по-различно от това на въздуха...

puls100

Мнение от puls100 » 20 авг 2017 10:55

Вдигам пак въпроса отностно точиците, ако някой евентуално има някакво обяснение.
Две години след този рентген, същите отново излизат 1/1, абсолютно същите, без промяна в местоположение или големина.
Въпросът е - възможно ли е това да се дължи на някакъв "дефект", сянка, артефакт в самият апарат или действително са някакви "патогени"/деформации/образувания и от сорта?
На мен не ми изглежда като нищо познато, още повече, че не се променят по никакъв начин.
Не съм специалист, но: (мои кратки съждения) ако са камичета - не трябваще ли поне леко да се увеличат или променят положението си; ако са кистички - не трябваше ли да се развиват..или има вариант това да им е максимума; ако е нещо в белите - пак би трябвало да прогресира..
Изобщо съм меко казано в недоумение от тези точици!

пс: иначе от лабораторията съм доволен - най-чистите снимки, които се правят в София. Но и те не разчитат точиците, дори не се споменават.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 23 авг 2017 21:31

Цитирайте ми резултата от рентгена...

puls100

Мнение от puls100 » 25 авг 2017 10:22

За съжаление няма как да цитирам нещо, което не е коментирано..
По рентгена са коментирани само камъка в бъбрека и обсъждане за "нещото" на нивото на дъното на мехура.
Конкретно "точиците" не са обсъждани, което е и причина да търся мнение тук

Единственото, което мога да направя е да дам по-ясни снимки от последният рентген:
https://s29.postimg.org/acoykdgqf/image.jpg
https://s29.postimg.org/r1qegadbr/image.jpg
https://s29.postimg.org/as08de2nr/image.jpg
https://s29.postimg.org/ozpx21fcn/image.jpg

Разликата от старият рентген (от преди 2 години) е почти никаква, местоположението и големината изглеждат да са същите.
Преди тези (2015, 2017) имам поне 5-6 още :) на които не се наблюдава нищо такова, дори подобно..

puls100

Мнение от puls100 » 30 авг 2017 13:35

А как да го разбирам - че е сложно за разчитане или, че е незначително за разчитане.. Предпочитам второто :)

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 07 сеп 2017 22:07

Това според мен е някакво калцификатче, но по никакъв начин не мога да кажа къде точно. Най-вероятно е нещо незначително, особено като се има предвид че няма динамика.

iigeorgiev

Мнение от iigeorgiev » 11 сеп 2017 21:36

Помогнете! Какво означават тези резултати?
Рентгенография на гръден кош в лицева проекция, право положение.

Двустранно разгънат белодробен паренхим, без данни за огнищно-инфилтративни промени. Уплътнен и разширени десен хилус с усилен съдово-бронхиален рисунък перихилерно . Ляв хилус - в норма.
Свободни двустранно КДС.
Проследими, рязко контурирани диафрагмални куполи с по-виско стоеж на десния купол.
Сърдечно-съдова сянка - разположена срединно, неуголемена.

Отговори

Върни се в “Изследвания на кръв, урина, скенер...”