Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Влияе на комуникацията между невроните
Приемът им трябва да е в препоръчителните граници
Изборът на продукти е много важен
Седящи, но в добро здраве!
реклама

увеличено AST

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

увеличено AST

Мнениеот pranchova » 16 Авг 2006 13:46

дъщеря ми е на 12 год и вчера след изследване на кръвта се оказа, че има увеличено AST=400 u/mL. препоръчаха ми консултация с ревматолог. но така или иначе преди консултацията ме интересува какво означава увеличеното AST и каква може да е причината за него. тази стойност висока ли е или не много? възможно ли е AST да се е увеличило вследствие на грип или нещо друго?
pranchova

Мнениеот abazova » 16 Авг 2006 15:44

АсАТ – аспартат-аминотрансфераза, наричан в миналото ГОТ – глутамат-оксалацетат-трансаминаза е ензим, принадлежащ към групата на аминотрансферазите (трансаминазите).
В човешкия организъм, ензимът АсАТ се открива в различни тъкани и органи с различна активност. Особено висока активност е намерена в чернодробната тъкан. Относително високи активности са установени и в сърдечния мускул, скелетните мускули и мозъка. Активността на ензима в тези тъкани многократно надвишава активността му в серума (кръвта). Например стойността на АсАТ в сърдечния мускул е почти 10 000 пъти по-висока в сравнение с тази в серума.
Повишението на стойностите над нормата говори за увреждане (респективно - заболяване) и освобождаване на ензима от тъкани с висока активност на същия. Така например повишение на АсАТ се наблюдава при чернодробни заболявания, тежки увреждания на скелетните мускули, миокарден инфаркт и др.
abazova

Мнениеот pranchova » 16 Авг 2006 15:51

благодаря много за бързия отговор. можете ли да ми кажете дали тази стойност 400u/mL е много висока или умерено увеличена?
pranchova

Мнениеот abazova » 17 Авг 2006 13:44

При различните лаборатории е възможно да има разбика в референтните стойности и измервателни единици. Редно е такава информация да ви се даде в лабораторията.
abazova

Отговор:)

Мнениеот Mitrich » 24 Авг 2006 19:16

Здравейте:)
Аз имах същият проблем.Моите АST бяха 300.Това е увреден черен дроб.3 месеца се тътрих по клиниките.Свалиха ги в нормалните граници.Лекарството беше Трансметил 500мг.Но се спазваше и сериозна диета.Без пържено,яйца,сладко,шоколади,АЛКОХОЛ,газирано,натурални сокове/имат консерванти/,мазни храни.Това което съм ял 6 месеца след изписването беше-варени картофи,печено пилешко,и минерална вода.В аптеките продават Артишок-много ефикасно.на мен много ми помгна.Струва 5 лв едната опаковка и стига за около седмица.Продават и ЛИВТ-52.И двете лекарства са на билкова основа и са хранителни добавки.Взимат се по време на храна.Също така много ефикасни са и аминокиселините FitLine.
Всички тези лекарства са насочени да оправят черният дроб.Едновременнета им употреба е безвредна и наистина помагат.Аз се излекувах.
P.S Но трябва да се зпазва стога диета и без никакви физически натоварвания.Дано съм ви помогна с тези съвети:)
Mitrich

Отговор:)

Мнениеот Mitrich » 24 Авг 2006 19:18

Здравейте:)
Аз имах същият проблем.Моите АST бяха 300.Това е увреден черен дроб.3 месеца се тътрих по клиниките.Свалиха ги в нормалните граници.Лекарството беше Трансметил 500мг.Но се спазваше и сериозна диета.Без пържено,яйца,сладко,шоколади,АЛКОХОЛ,газирано,натурални сокове/имат консерванти/,мазни храни.Това което съм ял 6 месеца след изписването беше-варени картофи,печено пилешко,и минерална вода.В аптеките продават Артишок-много ефикасно.На мен много ми помгна.Струва 5 лв едната опаковка и стига за около седмица.Продават и ЛИВТ-52.И двете лекарства са на билкова основа и са хранителни добавки.Взимат се по време на храна.Също така много ефикасни са и аминокиселините FitLine.
Всички тези лекарства са насочени да оправят черният дроб.Едновременнета им употреба е безвредна и наистина помагат.Аз се излекувах.
P.S Но трябва да се зпазва строга диета и без никакви физически натоварвания.Дано съм ви помогнал с тези съвети:)
Mitrich

Мнениеот д-р Цончев » 24 Авг 2006 19:39

Моля уточнете за какво става въпрос:
1. АST = антистрептолизинов титър
2. АсАТ /ГОТ, ASAT/ = аспартат-аминотрансфераза

Това са два различни показателя.
АсАт е разяснено.
Цитирам за Антистрептолизинов титър (AST)

Материал: Серум, 1 mL

Референтен обхват: < 200 kU/L

Аналитичен метод: Турбидиметричен

Индикация: Заболявания в последствие на срептококови инфекции (ревматизъм, гломерулонефрит, chorea minor)

Честота на анализите: Eжедневно

Цена: 8.00 лв.

Коментар: Подозрението за остра стрептококова инфекция е индикация за микробиологично изследване (култура). Изследването на AST има смисъл само за проследяването хода на болестния процес.
д-р Цончев

Мнениеот pranchova » 25 Авг 2006 14:55

д-р цончев, благодаря за уточнението на двата вида ast. в случая с моята дъщеря се оказа, че става дума за антистрептолизиновия титър. ревматологът назначи петдневен курс с klacid и ново изследване след края на лечението.
благодаря още веднъж за съветите и информацията. поздрави.
pranchova

Мнениеот д-р Цончев » 25 Авг 2006 15:11

Успех! :D
д-р Цончев

Мнениеот Pavlina » 19 Окт 2007 18:37

д-р Цончев написа:Успех! :D

Имам син на 7 години. Често се събужда от болки в краката. В началото личния лекар предположи, че е от преумора или следствие на растежа. По мое настояване да направим някакви изследвания, направихме AST и днес взех резултатите, а те са:
AST 1000
Ревма фактор /WS/ <20
В лабораторията ми казаха, че AST е завишен. Съобщих резултатите на личния лекар по телефона и тя ми отговори, че трябва непременно да извадим сливиците на сина ми /той много често боледува от гнойни ангини - всеки месец, но вече 6 месеца не е боледувал, а това е голяма промяна за него/.
Утре сме на преглед при личния лекар. Моля дайте съвет при какъв специалист да отведа детето си и какви други изследвания трябва да се направят за да се диагностицира причината на увеличеното AST.
Предварително благодаря за съвета.
Pavlina

Re: увеличено AST

Мнениеот meri_zajo » 29 Сеп 2008 11:28

Здравейте,поставиха на моята дъщеря ,която е на 6г.диагноза ХОРЕЯ МИНОР въз основа на:

AST-над 200
CRP-26
гърления секрет е отрицателен
Не сме имали проблеми със ставите досега,не сме боледували от април и не сме вземали никакви лекарства.
Какво ще ме посъветвате?
Да бягаме ли в София и къде? :cry:
meri_zajo

Мнениеот д-р Цончев » 30 Сеп 2008 22:21

Pavlina
Добре е да се проведе консултация с УНГ преди да се вземе решение за вадене на сливиците. Мога да препоръчам специалист в София.
д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 30 Сеп 2008 22:22

meri_zajo
Кой и въз основа на какво е посавил диагнозата хорея минор?
д-р Цончев

Мнениеот meri_zajo » 01 Окт 2008 11:16

Първо се проявиха трептене на лявата ръка и след един ден се включи кракът и рамото от същата страна.Отидохме на детски невролог и след изследванията от кръвта ни поставиха тази диагноза.
AST-над 200
CRP-26
казаха ми завишена отайка също че има.
meri_zajo

Мнениеот meri_zajo » 01 Окт 2008 11:18

А гърления секрет е отрицателен за стрептококи.И нямаме никакви оплаквания за болки в ставите ,сърцето е съвсем наред. :cry:
meri_zajo

Следваща

Назад към Изследвания на кръв, урина, скенер...