Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Те действат като "гимнастика за мозъка"
Те допринасят за оксидативния стрес
Има редица фактори, които могат да отслабят защитните сили
реклама

увеличено AST

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

увеличено AST

Мнениеот pranchova » 16 Авг 2006 13:46

дъщеря ми е на 12 год и вчера след изследване на кръвта се оказа, че има увеличено AST=400 u/mL. препоръчаха ми консултация с ревматолог. но така или иначе преди консултацията ме интересува какво означава увеличеното AST и каква може да е причината за него. тази стойност висока ли е или не много? възможно ли е AST да се е увеличило вследствие на грип или нещо друго?
pranchova

Мнениеот abazova » 16 Авг 2006 15:44

АсАТ – аспартат-аминотрансфераза, наричан в миналото ГОТ – глутамат-оксалацетат-трансаминаза е ензим, принадлежащ към групата на аминотрансферазите (трансаминазите).
В човешкия организъм, ензимът АсАТ се открива в различни тъкани и органи с различна активност. Особено висока активност е намерена в чернодробната тъкан. Относително високи активности са установени и в сърдечния мускул, скелетните мускули и мозъка. Активността на ензима в тези тъкани многократно надвишава активността му в серума (кръвта). Например стойността на АсАТ в сърдечния мускул е почти 10 000 пъти по-висока в сравнение с тази в серума.
Повишението на стойностите над нормата говори за увреждане (респективно - заболяване) и освобождаване на ензима от тъкани с висока активност на същия. Така например повишение на АсАТ се наблюдава при чернодробни заболявания, тежки увреждания на скелетните мускули, миокарден инфаркт и др.
abazova

Мнениеот pranchova » 16 Авг 2006 15:51

благодаря много за бързия отговор. можете ли да ми кажете дали тази стойност 400u/mL е много висока или умерено увеличена?
pranchova

Мнениеот abazova » 17 Авг 2006 13:44

При различните лаборатории е възможно да има разбика в референтните стойности и измервателни единици. Редно е такава информация да ви се даде в лабораторията.
abazova

Отговор:)

Мнениеот Mitrich » 24 Авг 2006 19:16

Здравейте:)
Аз имах същият проблем.Моите АST бяха 300.Това е увреден черен дроб.3 месеца се тътрих по клиниките.Свалиха ги в нормалните граници.Лекарството беше Трансметил 500мг.Но се спазваше и сериозна диета.Без пържено,яйца,сладко,шоколади,АЛКОХОЛ,газирано,натурални сокове/имат консерванти/,мазни храни.Това което съм ял 6 месеца след изписването беше-варени картофи,печено пилешко,и минерална вода.В аптеките продават Артишок-много ефикасно.на мен много ми помгна.Струва 5 лв едната опаковка и стига за около седмица.Продават и ЛИВТ-52.И двете лекарства са на билкова основа и са хранителни добавки.Взимат се по време на храна.Също така много ефикасни са и аминокиселините FitLine.
Всички тези лекарства са насочени да оправят черният дроб.Едновременнета им употреба е безвредна и наистина помагат.Аз се излекувах.
P.S Но трябва да се зпазва стога диета и без никакви физически натоварвания.Дано съм ви помогна с тези съвети:)
Mitrich

Отговор:)

Мнениеот Mitrich » 24 Авг 2006 19:18

Здравейте:)
Аз имах същият проблем.Моите АST бяха 300.Това е увреден черен дроб.3 месеца се тътрих по клиниките.Свалиха ги в нормалните граници.Лекарството беше Трансметил 500мг.Но се спазваше и сериозна диета.Без пържено,яйца,сладко,шоколади,АЛКОХОЛ,газирано,натурални сокове/имат консерванти/,мазни храни.Това което съм ял 6 месеца след изписването беше-варени картофи,печено пилешко,и минерална вода.В аптеките продават Артишок-много ефикасно.На мен много ми помгна.Струва 5 лв едната опаковка и стига за около седмица.Продават и ЛИВТ-52.И двете лекарства са на билкова основа и са хранителни добавки.Взимат се по време на храна.Също така много ефикасни са и аминокиселините FitLine.
Всички тези лекарства са насочени да оправят черният дроб.Едновременнета им употреба е безвредна и наистина помагат.Аз се излекувах.
P.S Но трябва да се зпазва строга диета и без никакви физически натоварвания.Дано съм ви помогнал с тези съвети:)
Mitrich

Мнениеот д-р Цончев » 24 Авг 2006 19:39

Моля уточнете за какво става въпрос:
1. АST = антистрептолизинов титър
2. АсАТ /ГОТ, ASAT/ = аспартат-аминотрансфераза

Това са два различни показателя.
АсАт е разяснено.
Цитирам за Антистрептолизинов титър (AST)

Материал: Серум, 1 mL

Референтен обхват: < 200 kU/L

Аналитичен метод: Турбидиметричен

Индикация: Заболявания в последствие на срептококови инфекции (ревматизъм, гломерулонефрит, chorea minor)

Честота на анализите: Eжедневно

Цена: 8.00 лв.

Коментар: Подозрението за остра стрептококова инфекция е индикация за микробиологично изследване (култура). Изследването на AST има смисъл само за проследяването хода на болестния процес.
д-р Цончев

Мнениеот pranchova » 25 Авг 2006 14:55

д-р цончев, благодаря за уточнението на двата вида ast. в случая с моята дъщеря се оказа, че става дума за антистрептолизиновия титър. ревматологът назначи петдневен курс с klacid и ново изследване след края на лечението.
благодаря още веднъж за съветите и информацията. поздрави.
pranchova

Мнениеот д-р Цончев » 25 Авг 2006 15:11

Успех! :D
д-р Цончев

Мнениеот Pavlina » 19 Окт 2007 18:37

д-р Цончев написа:Успех! :D

Имам син на 7 години. Често се събужда от болки в краката. В началото личния лекар предположи, че е от преумора или следствие на растежа. По мое настояване да направим някакви изследвания, направихме AST и днес взех резултатите, а те са:
AST 1000
Ревма фактор /WS/ <20
В лабораторията ми казаха, че AST е завишен. Съобщих резултатите на личния лекар по телефона и тя ми отговори, че трябва непременно да извадим сливиците на сина ми /той много често боледува от гнойни ангини - всеки месец, но вече 6 месеца не е боледувал, а това е голяма промяна за него/.
Утре сме на преглед при личния лекар. Моля дайте съвет при какъв специалист да отведа детето си и какви други изследвания трябва да се направят за да се диагностицира причината на увеличеното AST.
Предварително благодаря за съвета.
Pavlina

Re: увеличено AST

Мнениеот meri_zajo » 29 Сеп 2008 11:28

Здравейте,поставиха на моята дъщеря ,която е на 6г.диагноза ХОРЕЯ МИНОР въз основа на:

AST-над 200
CRP-26
гърления секрет е отрицателен
Не сме имали проблеми със ставите досега,не сме боледували от април и не сме вземали никакви лекарства.
Какво ще ме посъветвате?
Да бягаме ли в София и къде? :cry:
meri_zajo

Мнениеот д-р Цончев » 30 Сеп 2008 22:21

Pavlina
Добре е да се проведе консултация с УНГ преди да се вземе решение за вадене на сливиците. Мога да препоръчам специалист в София.
д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 30 Сеп 2008 22:22

meri_zajo
Кой и въз основа на какво е посавил диагнозата хорея минор?
д-р Цончев

Мнениеот meri_zajo » 01 Окт 2008 11:16

Първо се проявиха трептене на лявата ръка и след един ден се включи кракът и рамото от същата страна.Отидохме на детски невролог и след изследванията от кръвта ни поставиха тази диагноза.
AST-над 200
CRP-26
казаха ми завишена отайка също че има.
meri_zajo

Мнениеот meri_zajo » 01 Окт 2008 11:18

А гърления секрет е отрицателен за стрептококи.И нямаме никакви оплаквания за болки в ставите ,сърцето е съвсем наред. :cry:
meri_zajo

Следваща

Назад към Изследвания на кръв, урина, скенер...