Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Използването на презерватив е най-сигурният начин за защита
Вирусът на Испанския грип наподобява съвремения вирус на птичи...
реклама

спешно моля-тълкуване на кръвна картина

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

спешно моля-тълкуване на кръвна картина

Мнениеот ilianaN » 07 Ное 2009 17:42

Аз съм жена на 27г и въпросът ми е дали MPVО-ср обем на тромбоцита има значение за лимфните възли, защото е малко под нормата и дали М2В-туморен маркер има значение за диагностициране-той е в нормата. иначе ДКК лекарката ще го гледа мануално и не са ми написани резултати, ако някой има мнение да пише, защото до понеделник ще си умра от притеснение. отцветяване плочка за ДКК услуга$
*** услуга

ПКК-22 ПОК.+СУЕ *
Профил Виж по-долу

СУЕ (РУЕ) 2
mm/h до 50 год.(до 12), над 50 год.(до 15)

WBC (левкоцити) 7.07
x10^9/L 4.0 - 11.0

NEU% (гранулоцити) 62.1
% 30.0 - 70.0

LYM%(лимфоцити ) 27.8
% 20.0 - 50.0

MONO% 8.24
% 0.1 - 12.0

EOS% 1.58
% 0.01-7.0

BASO% 0.30
% 0.01 - 2.0

NEU# (гранулоцити - бр.) 4.39
x10^9/L 1.3 - 7.4

LYM# (лимфоцити - бр.) 1.96
x10^9/L 0.9 - 5.3

MONO# 0.583
x10^9/L 0.05 - 0.90

EOS# 0.112
x10^9/L 0.01 - 7.00

BASO# 0.02
x10^9/L 0.01 - 0.20

RBC (еритроцити - бр.) 4.7
x10^12/L M(4.6 - 6.2) Ж(4.0 -5.5)

Hgb (хемоглобин) 143
g/L М(140 - 180) Ж(120 - 160)

Hct (хематокрит) 0.422
L/L 0.35 - 0.55

MCV (ср. обем на еритроцита) 89.9
fL 82.0 - 98.0

MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. ) 30.6
pg 28.0 - 33.0

MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.) 340
g/ L 330 - 350

RDW (девиация на ерит. р-ие) 12.3
% 11.6 - 15.7

Plt (трoмбоцити) 340
x10^9/L 140 - 440

MPV (ср обем на тромбоцита) 7.33
fL 7.5 - 11.0

Pct (тр обем/ общ обем) 2.49
% 1.2 - 4.0

PDW (девиация на тромбоцити) 16.4
0.0 - 99.9

Хормонален анализ

Забележка : Няма

Име на теста (изследването)
Резултат

Единици
Референтни граници

Anti TPO 1.3
IU/mL < 12.00 IU/mL

Туморни маркери

Забележка : Няма

Име на теста (изследването)
Резултат

Единици
Референтни граници

CA 15-3 12.6
U/ml до 38.6

Бета 2 Микроглобулин 1.07
mg/L серум: от 0.500 до 2.800 mg/L
ilianaN

Re: спешно моля-тълкуване на кръвна картина

Мнениеот n__n » 08 Ное 2009 15:07

ilianaN, къде са лимфните възли .. от кога .. какъв размер ..брой ..как бихте ги определили на пипане относно твърдост форма болезненост цвят на кожата над възела.
Други заболявания, лекарствени терапии?
Не съм доктор, пациентка съм също с лимфни терзания неутрочнени.

Ако нямате никакви данни за увеличени лимфни възли било то от напипване / чувствителност / ехография или скенер/резонанс, моля да не четете долната част на поста.

Според отличната ви кръвна картина и ДКК(левкоцити, лимфоцити) повечето хематолози биха ви пратили у дома и да пиете една студена вода, но според момичета диагностицирани с лимфом писали по форумите на които също кръвната им картина е била отлична а стадия лимфом 2-ри .. насочени от образна диагностика към биопсия, така може да се допусне че има един процент вероятност все пак да се развива хипотетично процес но да е рано за диагностициране ако не се е доразвило така че да се види в ДКК ..както очакват да го видят някои хематолози с познания от 60те годнини ..сиреч преди технологичния прогрес.
Добре сте се ориентирали, 'Бета 2 микроглобулин' се асоциира и за 'системни кръвни заболявания' и също така за инфекции, като за инфекции и аз се интересувам кои освен споменатите в нет пространството напр. цитомегало вирус.
Обаче като всеки туморен маркер, предполагам на 'Бета 2 микроглобулин' не може да се разчита 100% за ранно диагностициране, така че аз немога да препоръчам нищо освен повече имунологични изследвания за ваше успокоение, като протеинограма и имунофенотипизация(флоуцитометрия).

Ето сайта където се акцентира че флоуцитометрията може да спомогне в отхвъляне/поставяне на диагноза, така да не звучи че си съчинявам нещо.
http://www.lymphom-bg.com/?p=52

На мен ми отне месеци лутане, докато се насоча към специфични изследвания, и все пак никой не се впечатлява от повишените ми CD4/CD38 .. CD8/68 от съкратеният панел имунофенотип ..щото не ми пуснаха разширения който е по-специфичен .. и така си ходя с 3 възела на шия година, сред които възли 2 около 1см а според мен големият е доста над 1 см ..но е под ключица и ми мънкат УНГтата ..че не биха го пипнали за нищо на света от риск да се спука нещо си... и че не виждат нещо патологично ..то ако ставаше с гледане ехееее

дала съм в повечко за мислене ..но това е защото не сте си публикували правилно темата, не може да се пита без минимално представяне за вашите оплаквания / хронични заболявания / лекарства които може би ползвате. Разбира се че за мен немедик нямат информативна стойност, но за докторите които биха се опитали тук да ви пишат - за тях би имало стойност, или за други пациенти които биха искали да си сверят изследванията и оплакванията им с вашите.

Успех ;) в борбата за 100% отхвърляне на диагноза 'системно кръвно заболяване', нека не забравяме че ЛИМФАДЕНИТИТЕ са 3 вида: доброкачествени(инфекции, паразитози, алергия, автоимунитет) / сива зона / злокачествени, и че в тялото има много лимфни възли и много причини да се увеличат.
n__n

Мнениеот ilianaN » 08 Ное 2009 19:52

благодаря за отговора, на тези изследвания съм пратена от хематолог, а оплакванията са ми увеличени лимфни възли: единият е около 1.3см, а другите 2 са около 6-7мм от ляво на шията, нямам инфекции, но от пролетта ме боли и аз не зная какво е, но не са лимфните възли. един лекар ми каза, че според него бил възпален мускул, но аз не съм много убедена. иначе ЛМ, който е 1.3 см го имам поне от 3-4г .Като цяло аз си напипвам няколко още ЛМ, лекарят ми каза, че са по-малки от 5-6мм и не се считали за увеличени, а болката ми не е всеки ден и като цяло не мога да я локализирам, понякога и към подмишницата слиза, но не съм сигурна дали са свързани. А на ДКК отзад пишеше:SUSPECTED ABNORMAL POPULATIONS:WBC Diff Alert PLT Lower Region Interference: Microcityc PLT Това доста ме уплаши.
ilianaN

Мнениеот ilianaN » 08 Ное 2009 20:13

Искам да попитам също дали може да се случи лимфен възел около 1.3-4мм да си стои с години, без да се променя, без да е болезнен, без инфекции и това да е нормално - нещо от сорта да е калциран или нещо подобно.
ilianaN

Мнениеот n__n » 08 Ное 2009 22:10

ilianaN, изглежда че сте в чужбина(къде) което е добре за вас, бихте имали повече възможности за изследване и лечение.
да, може да си е доброкачествено, имам позната която казва че от дете е имала лимфни възли и е обиколила всякакви болници, после са изчезвали и други са излизали.
Но може и да не са вечно доброкачествени вашите възли, така че добре е че сте се обръщали периодично към лекарска помощ, и продължавайте да изисквате.
По форумите имаше препредадени думи на хематоложка от националната хематология, че са имали случаи възел да се споти и пак да се надува, и да е лимфом. Така че разните опредленеия .. боли ли не боли, само изследване ще покаже настоящото положение, и няма застраховка за след половин година че няма да се промени процеса.

1) Изискайте flowcitomery мисле че така се пише "Имунофенотипизиране лимфоцити разширен панел за лимфоми/левкемии" от периферна кръв или от лимфна тъкан.
2) имунохистохимия от лимфна тъкан
Според мен имате основание за тревога, но не го казвам въз основа на заключението на кръвната ви картина което е на английски, защото не съм нито хематолог нито добре с езика.
Но навсякъде по света лимфен възел над 1 см и не повлияващ се на антибиотик над месец следва да се биопсира по правило .. а дали се изпълнява .. друг въпрос, а даже биопсирания материал е добре също да се пусне за цитометрични маркери на флоуциотметър, защото ми казваше един патолог българин работещ в САЩ, че има пациенти на които обикновената микроскопска хистологията е лъжливо нормална а на флоуцитометър излизали Б клетъчни маркери за бърз лимфом, затова имало изискване направо ТАБ биопсията рутинно да я пуска на поточна цитометрия.
Нещо което аз не мога да си осигуря тук в бг вече 9 месеца откакто са ми премерени възлите, че дори ми се случваше да ме лъжат ехографисти че изобщо нямало възли .. а аз си ги снимах на резонанс и са си там и си ратста бавно но славно.

3) ако там където сте можете да поискате скенер на коремна област и гръдна област, защото един от хематолозите ако правилно съм го разбрала, казваше нещо от сорта че ако шийният възел е вляво следваща зона се наблюдава за новопоявили се възли в коремна област, докато десните възли можело да се търсят следващи в гръдна зона.
аз лично имам 2 вдясно и 1 вляво на шията почти под ключиците, резонанс имам само на шия, така че немоаг да знам дали имам в корем/гърди. Имам повишен гама глобулин в ПРОТЕИНОГРАМА а алфа 2 глобулина ми се развива бавно в дефицит. Имам от имунофенотипизиране едни CD маркери повишени, но не са достатъчно специфични. А сега съм простудно/синусно болна, треперя как ще ме ковне свинската гад и не е време за имунофенотипизация.
n__n

Мнениеот ilianaN » 11 Ное 2009 11:58

n_n, благодаря ти за отзивчивостта. Не живея в чужбина, така излезнаха резултатите от ДКК от машина, от лаб. ми казаха, че нищо не означава и всичко е в норма и лекарката мануално така ми каза. и ме изпрати с доста странна диагноза- едем на мускул - такова нещо в целия нет не можах да открия/сигурно съм първия случай/Изписа ми някакви противовъзпалителни и ми каза да дойда др месец. Мен мира не ми дава, че не мога да открия в google "eдем" и "мускул" на едно място, още повече че ако е възпаление някакво- ту ме боли, ту не и болката не е на едно място. Аз съм от Варна и май ще ходя да си направя това дето си казала флоуцитометрия- то е доста скъпо и тук май само на едно място се прави, не съм сигурна дали ще ми го направят само по мое желание. И още нещо не забелязвам да ми е подут мускула, но щом така казва лекарката
ilianaN

Назад към Изследвания на кръв, урина, скенер...