ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Оптимално решение за бели зъби и здрави венци.
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние

въпрос за рентген

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

milenkis

въпрос за рентген

Мнение от milenkis » 13 окт 2009 10:42

Искам да попитам колко е допустимото рентгеново облъчване на година и по-точно при какво количестви става опасно за здравето. На мен са ми направени 3 снимки в последните 3 месеца, а за този месец ми е назначен скенер с изотоп на цял гръбнак и още две рентгенови снимки. Също ме интересува за колко време се излъчва изотопът от организма и оставя ли следи. Опасно ли е да направя такова изследване, при условие, че се опитвам да забременея? И последен въпрос - какви изотопи се използват в момента и дали ако се използва радиоактивен йод е вредно за щитовидната жлеза, при условие че има заболяване. Благодаря!

moni4ka

Re: въпрос за рентген

Мнение от moni4ka » 13 окт 2009 17:23

Не са Ви облъчили чак толкова много,но не продължавайте в този дух. Полуживотът на радиоактивните вещества е различен, но все пак в рамките на часове, на практика безопасен за здравето Ви когато се прилага за подобно контрастно изследване. Радиоактивен йод що се касае за сцинтиграфия на щ.жл. вече почти не се използва, предпочита се технеций, но и самия йод, използван в количество за изследването няма да навреди на жлезата. След като правите опити за забременяване....целесъобразно е да изясните заболяванията, заради които толкова много Ви изследват и да спрете подлаганаето на такова въздействие особено при започнала вече бременност.

milenkis

Мнение от milenkis » 13 окт 2009 19:47

Благодаря Ви за изчерпателния отговор. Изследванията са във връзка с две заболявания, които имам - болест на Бехтерев и дисплазия на тазобедрените стави. Притеснявах се, да не би използваният изотоп да окаже влияние на бременост настъпила в близките месеци след изследването.

CKI

Мнение от CKI » 14 яну 2010 15:38

Искам да попитам вредно ли е честото рентгеново изследване ? Преди 2 месеца майка ми си направи рентгенова снимка, а после последва изследване на скенер и след това сцинтиграфия. Става върпос за белия дроб. Сега пак я карам да отиде да си направи ретгенова снимка, защото мисля, че има за какво, но тя не иска, защото много облъчване се насъбирало. Вредно ли е да се правят толкова често такива изследвания или може спокойно да се ходи ?

zaicheto

Мнение от zaicheto » 16 яну 2010 06:05

Здравейте,
Имам един глупав въпрос. Ще ми правят рентгенова снимка в квартална поликлиника в София. Въпросът ми е дали трябва да се съблека, за да оголя мястото или ще ми дадат нещо като нощница?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 16 яну 2010 12:21

zaicheto
обикновено снимките се правят на голо.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 16 яну 2010 12:28

CKI
Необходимостта от ново рентгеново изследване се определя от лекаря който го назначава. Но по принцип дозата на еднократна снимка е много малка, така че е възможно да се направят много снимки без риск за пациента - естествено зависи какво точно се снима. Грубо казано дозата лъчение при една рентгенография на бял дроб я вдишваме от заобикалащия ни фон за 3 дни. Така, че не виждам повод за притеснение във вашия случай.

222

Мнение от 222 » 15 юли 2010 13:10

Може ли наякой компетентен по въпроса доктор , рентгенолог или др. подобен да ми разясни с няколко думи за :

Компютърната томография

на глава с която се гледат лицево челюстните кости заради ортодонтска корекция с брекети.

Колко такива компютърни томографии могат да се направят ?
и през какво време ?

Защото на мен ми направиха 2 за 1 година.
И сега пак трябва.

Има ли рискове и опасности и какви са те ?
Благодаря ви.

AnaN

Мнение от AnaN » 03 ное 2011 09:00

Здравейте!

Имам брекети, а поради предстояща операция на гърдата ми се налага да направя рентгенова снимка на бял дроб. Миналия месец си правих такава (пак бях с брекети), заради друга операция на крака. Доколко това, че съм с брекети, крие риск при рентгенова снимка?

Благодаря предварително!

Ана

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 05 ное 2011 16:48

Никакъв риск. Това е начина да откриваме метални чужди тела в тялото - куршуми, остриета, парчета метал от експлозии и т.н.

didipi

Мнение от didipi » 14 фев 2012 23:35

На майка ми и правиха 2 рентгена в рамките на месец. Два дни след втория рентген се наложи да й правят и скенер на бял дроб, а след скенера я изпращат и на мамограф. Няма ли опасност да се облъчи много?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 фев 2012 11:43

Не. Освен това често се преценява, че евентуалните рискове от облъване са по-малки от тези, които се поемат ако се оставят нещата за в бъдеще.

Miroslav31

Мнение от Miroslav31 » 19 юли 2012 17:12

Здравейте, искам да попитам - какво ви е мнението за честота на следните изследвания - първо ЯМР на глава, 2 седмици по-късно рентген на шийни прешлени, а на по-следващият ден и Доплер (но поне за него, знам, че е напълно безвреден уж). От тук изброените съм чел, че основно рентгенът е рисков, за ЯМР знам, че по-малко, а за Доплера хич (което си е ехограф, доколкото знам). И все пак, концентрацията на трите в рамките на 20 дена допустимо ли е като ренгена и Доплера са през ден, а от ЯМР ги дели 2 седмици. Благодаря предварително!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 19 юли 2012 17:17

Няма никакви опасности, не се притеснявайте.

emily_p

Мнение от emily_p » 07 авг 2012 10:26

Здравейте, искам да попитам опасно ли е облъчване с рентген на 7 месечно бебе, назначиха ни според мен, не чак толкова наложаща рентгенова снимка на бял дроб. При направата на снимката никоя част от тялото на бебето не бе покрита с нещо за защита, както по късно прочетох че би трябвало да се направи, притеснена съм страшно много, тъй като срешнах информация, че е противопоказно за бебета под 1 година. Моля Ви за отговор

Отговори

Върни се в “Изследвания на кръв, урина, скенер...”