Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Вижте какво да избягвате да хапвате
То ще се проведе на 25 октомври
Ваксина няма да бъде налична до края на годината
реклама

Референтни стойности

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

Референтни стойности

Мнениеот little_rabbit » 14 Фев 2007 11:24

Моля, кажете ми реферетните стойности за гранулоцити. Не можах да намеря в нета.
Аватар
little_rabbit

Мнениеот д-р Цончев » 14 Фев 2007 11:59

Цитирам:
Левкоцити е сборно понятие на всички бели несъдържащи хемоглобин кръвни клетки. Левкоцитите в кръвта се подразделят на три големи групи: гранулоцити, моноцити и лимфоцити. Трите групи клетки имат защитна функция. Основна функция на левкоцитите е фагоцитозата, която се изпълнява от неутрофилите, имащи роля на макрофаги и от моноцитите. Гранулоцитите от своя страна обединяват три различни по структурни особености и функции клетки-неутрофили, еозинофили и базофили. Лимфоцитите в имунологично и функционално отношение се делят на два основни типа — В и Т, които морфологично са неразграничими. Моноцитите в кръвта засега се разглеждат като единична клетъчна линия без подтипове. В периферната кръв се установяват метамиелоцити, пръчкоядрени и сегментоядрени клетки. Единични метамиелоцити нормално се срещат само у новородените, а пръчкоядрени и сегментоядрени клетки — във всяка възраст, с преобладаване на сегментоядрените гранулоцити. Референтни стойности: 3.5 — 10.5 гига на литър.
Върху броя на левкоцитите играят роля възрастта, храненето, емоции, физически напрежения, показват и денонощни колебания. Физиологично броят на левкоцитите при новородени е повишен, но започва да спада към втория ден след раждането. Повишение на левкоцитите (левкоцитоза) се среща най-вече при инфекциозни процеси, гнойни процеси, токсични въздействия, левкози и други. Намаление на левкоцитите (левкопения) се наблюдава най-често при вирусни заболявания, ендокринни заболявания, йонизираща радиация, въздействия от токсични и химични вещества, медикаментозни въздействия и други.

Ly % - Лимфоцити - процентно участие към общия брой левкоцити.

Ly # - Лимфоцити - абсолютна стойност по отношение общия брой левкоцити.

Повишение на лимфоцитите (лимфоцитоза) се наблюдава при вирусни заболявания, инфекциозна мононуклеоза, оздравителна фаза на остри бактериални инфекции, лимфаденити, хронични лимфолевкози и други. Физиологично повишение има при малки деца до 4 години. Намаление на лимфоцитите (лимфопения) се наблюдава при остра фаза на бактериални инфекции, лечения с цитостатици, кортизол, лъчелечение и други.

MO % - Моноцити - процент от броя на левкоцитите.

MO # - Моноцити - в абсолютна стойност от общия брой левкоцити.

Повишение на моноцитите (моноцитоза) се наблюдава при хронични възпалителни заболявания, инфекциозна мононуклеоза и други.

Намаление на моноцитите (моноцитопения) се среща рядко.

GR % - Гранулоцити - процент от общия брой левкоцити.

GR # - Гранулоцити - абсолютен брой от общите левкоцити.

Увеличен брой гранулоцити се наблюдава при инфекциозни заболявания, гнойни процеси и други. Намален брой гранулоцити се наблюдава при вирусни заболявания, химични увреждания, лекарствени интоксикации, лъчеви въздействия и други.

И това, което Ви интересува:

Диференциална кръвна картина

Материал: ЕДТА-Кръв, 1 mL

Референтен обхват: Възрастни: l/l
пръчкоядрени левк. 0.03 - 0.05
сегментоядрени левк. 0.50 - 0.70
еозинофили 0.02 - 0.04
базофили 0.00 - 0.01
моноцити 0.02 - 0.08
лимфоцити 0.25 - 0.40

Кърмачета: l/l
пръчкоядрени левк. 0.00 - 0.08
сегментоядрени левк. 0.17 - 0.60
еозинофили 0.01 - 0.05
базофили 0.00 - 0.01
моноцити 0.01 - 0.11
лимфоцити 0.20 - 0.70

Деца: l/l
пръчкоядрени левк. 0.03 - 0.06
сегментоядрени левк. 0.25 - 0.60
еозинофили 0.01 - 0.06
базофили 0.00 - 0.01
моноцити 0.01 - 0.06
лимфоцити 0.25 - 0.50

Аналитичен метод: Автоматично изброяване и оразмеряване на клетките, измерване на пероксидазната активност. При значими отклонения от референтните стойности и увеличен брой атипични (LUC)клетки се провежда микроскопско диференциране.

Индикация: Съмнение за системни хематологични заболявания, олевяване, вирусни, алергични заболявания и др.
д-р Цончев

Мнениеот little_rabbit » 14 Фев 2007 12:23

Благодаря за обширната информация! Лошото е, че навсякъде дават по отделно за видовете гранулоцити, а на мен ми трябва общо (така ги дава лабораторията - % гранулоцити, % лимфоцити и % моноцити). Опитах със събиране на отделните стойнсти, но се получават абсурдни чисълца. Опитах и с изваждане от 100 на сбора на границите на лимфоцитите и моноцитите, но пак не ми харесва. Общо взето мисля за следното: на мъжа ми резултатите от последните няколко левкограми са
Код: Избери целия код
Gra    |Mid    |Lym
-------+-------+-------
74,3   |5,3    |20,4
79,3   |4,5    |16,2
77,1   |5,3    |17,3
50,4   |9,2    |40,4

Така. Само последната ми изглежда нормална. На първите три "виждам" повишени гранулоцити и понижени лимфоцити. Първите три са преди операцията, последната е от миналата седмица (три месеца след операцията). От всички кръвни изследвания (преди и след операцията) само левкограмата ми дава някакви уж белези, че преди е имало процес, а сега го няма. Утайката например хич не е сигурен белег, имал е утайка и 2 мм, но и 20.

Д-р Цончев, Вие как виждате резултатите?

Много ми се иска да намеря сигурно кръвно изследване, което да ме успокоява, че сме в ремисия.
Аватар
little_rabbit

Мнениеот д-р Цончев » 16 Фев 2007 17:25

Според тези изследвания не виждам повод за притеснение. За каква ремисия става въпрос?
д-р Цончев

Мнениеот little_rabbit » 16 Фев 2007 19:19

Ами, такава, истинска. Ремисия. Мъжа ми го оперираха от плоскоклетъчен карцином на белия дроб прези 3 месеца.
Аватар
little_rabbit

Re: Референтни стойности

Мнениеот gerityyy86 » 07 Май 2013 16:36

ЭДРАВЕЙТЕ,СИНЪТ МИ Е НА 3 ГОД. ,ОТ 3 МЕС. КРЪВНАТА КАРТИНА ИМА ОТКЛОНЕНИЯ И ПО ТОЧНО ЛИНФОЦИТИТЕ СА ЭАВИШЕНИ 58.8 ПРИ СТОЙНОСТИ 20-40 А ГРАНУЛОЦИТИТЕ ЭАНИЖЕНИ 33.8 ПРИ СТОЙНОСТИ 50-70 НЕ ВЛИЭАТ В НОРМА ИМА ЛИ ПОВОД ЭА ПРИТЕСНЕНИЕ?
gerityyy86

Назад към Изследвания на кръв, урина, скенер...