Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Те допринасят за оксидативния стрес
Те действат като "гимнастика за мозъка"
реклама

Референтни стойности

лабораторни показатели, образни изследвания, тестове

Модератори: админ, консултанти

Референтни стойности

Мнениеот little_rabbit » 14 Фев 2007 11:24

Моля, кажете ми реферетните стойности за гранулоцити. Не можах да намеря в нета.
Аватар
little_rabbit

Мнениеот д-р Цончев » 14 Фев 2007 11:59

Цитирам:
Левкоцити е сборно понятие на всички бели несъдържащи хемоглобин кръвни клетки. Левкоцитите в кръвта се подразделят на три големи групи: гранулоцити, моноцити и лимфоцити. Трите групи клетки имат защитна функция. Основна функция на левкоцитите е фагоцитозата, която се изпълнява от неутрофилите, имащи роля на макрофаги и от моноцитите. Гранулоцитите от своя страна обединяват три различни по структурни особености и функции клетки-неутрофили, еозинофили и базофили. Лимфоцитите в имунологично и функционално отношение се делят на два основни типа — В и Т, които морфологично са неразграничими. Моноцитите в кръвта засега се разглеждат като единична клетъчна линия без подтипове. В периферната кръв се установяват метамиелоцити, пръчкоядрени и сегментоядрени клетки. Единични метамиелоцити нормално се срещат само у новородените, а пръчкоядрени и сегментоядрени клетки — във всяка възраст, с преобладаване на сегментоядрените гранулоцити. Референтни стойности: 3.5 — 10.5 гига на литър.
Върху броя на левкоцитите играят роля възрастта, храненето, емоции, физически напрежения, показват и денонощни колебания. Физиологично броят на левкоцитите при новородени е повишен, но започва да спада към втория ден след раждането. Повишение на левкоцитите (левкоцитоза) се среща най-вече при инфекциозни процеси, гнойни процеси, токсични въздействия, левкози и други. Намаление на левкоцитите (левкопения) се наблюдава най-често при вирусни заболявания, ендокринни заболявания, йонизираща радиация, въздействия от токсични и химични вещества, медикаментозни въздействия и други.

Ly % - Лимфоцити - процентно участие към общия брой левкоцити.

Ly # - Лимфоцити - абсолютна стойност по отношение общия брой левкоцити.

Повишение на лимфоцитите (лимфоцитоза) се наблюдава при вирусни заболявания, инфекциозна мононуклеоза, оздравителна фаза на остри бактериални инфекции, лимфаденити, хронични лимфолевкози и други. Физиологично повишение има при малки деца до 4 години. Намаление на лимфоцитите (лимфопения) се наблюдава при остра фаза на бактериални инфекции, лечения с цитостатици, кортизол, лъчелечение и други.

MO % - Моноцити - процент от броя на левкоцитите.

MO # - Моноцити - в абсолютна стойност от общия брой левкоцити.

Повишение на моноцитите (моноцитоза) се наблюдава при хронични възпалителни заболявания, инфекциозна мононуклеоза и други.

Намаление на моноцитите (моноцитопения) се среща рядко.

GR % - Гранулоцити - процент от общия брой левкоцити.

GR # - Гранулоцити - абсолютен брой от общите левкоцити.

Увеличен брой гранулоцити се наблюдава при инфекциозни заболявания, гнойни процеси и други. Намален брой гранулоцити се наблюдава при вирусни заболявания, химични увреждания, лекарствени интоксикации, лъчеви въздействия и други.

И това, което Ви интересува:

Диференциална кръвна картина

Материал: ЕДТА-Кръв, 1 mL

Референтен обхват: Възрастни: l/l
пръчкоядрени левк. 0.03 - 0.05
сегментоядрени левк. 0.50 - 0.70
еозинофили 0.02 - 0.04
базофили 0.00 - 0.01
моноцити 0.02 - 0.08
лимфоцити 0.25 - 0.40

Кърмачета: l/l
пръчкоядрени левк. 0.00 - 0.08
сегментоядрени левк. 0.17 - 0.60
еозинофили 0.01 - 0.05
базофили 0.00 - 0.01
моноцити 0.01 - 0.11
лимфоцити 0.20 - 0.70

Деца: l/l
пръчкоядрени левк. 0.03 - 0.06
сегментоядрени левк. 0.25 - 0.60
еозинофили 0.01 - 0.06
базофили 0.00 - 0.01
моноцити 0.01 - 0.06
лимфоцити 0.25 - 0.50

Аналитичен метод: Автоматично изброяване и оразмеряване на клетките, измерване на пероксидазната активност. При значими отклонения от референтните стойности и увеличен брой атипични (LUC)клетки се провежда микроскопско диференциране.

Индикация: Съмнение за системни хематологични заболявания, олевяване, вирусни, алергични заболявания и др.
д-р Цончев

Мнениеот little_rabbit » 14 Фев 2007 12:23

Благодаря за обширната информация! Лошото е, че навсякъде дават по отделно за видовете гранулоцити, а на мен ми трябва общо (така ги дава лабораторията - % гранулоцити, % лимфоцити и % моноцити). Опитах със събиране на отделните стойнсти, но се получават абсурдни чисълца. Опитах и с изваждане от 100 на сбора на границите на лимфоцитите и моноцитите, но пак не ми харесва. Общо взето мисля за следното: на мъжа ми резултатите от последните няколко левкограми са
Код: Избери целия код
Gra    |Mid    |Lym
-------+-------+-------
74,3   |5,3    |20,4
79,3   |4,5    |16,2
77,1   |5,3    |17,3
50,4   |9,2    |40,4

Така. Само последната ми изглежда нормална. На първите три "виждам" повишени гранулоцити и понижени лимфоцити. Първите три са преди операцията, последната е от миналата седмица (три месеца след операцията). От всички кръвни изследвания (преди и след операцията) само левкограмата ми дава някакви уж белези, че преди е имало процес, а сега го няма. Утайката например хич не е сигурен белег, имал е утайка и 2 мм, но и 20.

Д-р Цончев, Вие как виждате резултатите?

Много ми се иска да намеря сигурно кръвно изследване, което да ме успокоява, че сме в ремисия.
Аватар
little_rabbit

Мнениеот д-р Цончев » 16 Фев 2007 17:25

Според тези изследвания не виждам повод за притеснение. За каква ремисия става въпрос?
д-р Цончев

Мнениеот little_rabbit » 16 Фев 2007 19:19

Ами, такава, истинска. Ремисия. Мъжа ми го оперираха от плоскоклетъчен карцином на белия дроб прези 3 месеца.
Аватар
little_rabbit

Re: Референтни стойности

Мнениеот gerityyy86 » 07 Май 2013 16:36

ЭДРАВЕЙТЕ,СИНЪТ МИ Е НА 3 ГОД. ,ОТ 3 МЕС. КРЪВНАТА КАРТИНА ИМА ОТКЛОНЕНИЯ И ПО ТОЧНО ЛИНФОЦИТИТЕ СА ЭАВИШЕНИ 58.8 ПРИ СТОЙНОСТИ 20-40 А ГРАНУЛОЦИТИТЕ ЭАНИЖЕНИ 33.8 ПРИ СТОЙНОСТИ 50-70 НЕ ВЛИЭАТ В НОРМА ИМА ЛИ ПОВОД ЭА ПРИТЕСНЕНИЕ?
gerityyy86

Назад към Изследвания на кръв, урина, скенер...