Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Антитоксините стабилизират нивата на свободните радикали
Той ще се проведе на 11 октомври тази есен
Вирусът може да доведе до рак на маточната шийка
реклама

Петно в окото - за една вечер се появи

Модератори: админ, консултанти

Петно в окото - за една вечер се появи

Мнениеот jivkojj » 03 Ное 2008 13:13

Здравейте,

от 1-2 дни в зрението на дясното ми око се появи нещо като петно. В събота всичко си беше наред, а в неделята като се събудих беше там. Намира се почти в центъра малко горе-дясно. Независимо на какво растояние гледам размера си е един и същ. Всичко зад това петно е бледо-ръждиво и размазано. Размера е около 3-4см. Не знам дали си внушавам, но ми се струва че леко избледнява. Пред огледалото като се гледам не забелязвам да има видима промяна.
Също така, 1-2 дни преди това изкарах грип с доста висока температура и сърцебиене.
Ще съм благодарен за съвет това дали е опасно, мисля да отида на лекар, но за очен лекар тук, където живея се чака дни.
Поздрави!
jivkojj

Re: Петно в окото - за една вечер се появи

Мнениеот smartypants » 03 Ное 2008 13:43

Наистина трябва да отидеш на лекар, ако нямаш бърз достъп до очен, иди на джипи. Той ще получи някаква представа за какво става въпрос и може да се обади на колегите от очните болести да те видят по-бързо. В чужбина ли живееш?
smartypants

Мнениеот jivkojj » 03 Ное 2008 18:07

Ами в Германия съм. Онзи ден като ходих зарад грипа имаше доста народ. Жена ми преди беше ходила на очен лекар и знам, че часа който и дадоха беше след седмици.
Не знам това дали се води спешен случай. Тогава сигурно е по-бързо. При всички положения ще пробвам утре да си взема час.

На мен ми прилича най-много на кръвоизлив малкък, но знам ли. Пък и външно нощо не личи. Преди съм имал 2-3 пъти но по бялото на очите и е не било проблем.
jivkojj

Мнениеот smartypants » 03 Ное 2008 23:56

В Германия е проблем да се вземе час при очен, наистина. Но въпреки това домашният ти лекар/Allgemeinarzt би трябвало да може да ти вземе по-спешен час. Ще ти се наложи да повисиш малко обаче пред кабинета на очните, вземи си достатъчно време.
Външните ти кръвоизливи нямат нищо общо с този случай.
Имаш ли болки зад окото/при движение на окото?
smartypants

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 10:37

Не усещам нито болка нито нищо.
Явно се мести петното, защото вчера-онзи ден беше по периферията, а днес е почти в центъра. Ако се опитам - успявам да фокусирам през него, но естествено периферията се размазва. Днеска ще опитам да си взема час да видя какво ще кажат.
jivkojj

Мнениеот smartypants » 04 Ное 2008 13:58

Определено трябва да намериш начин да те видят. Давам ти други два варианта - 1. отиваш в близкия очен кабинет и обясняваш на сестрата че изведнъж много ти се е влошило зрението и почти не виждаш. Ще ти предложат да изчакаш (сигурна съм) за да те вмъкнат като спешност. Но лично - не по телефона! 2. Отиваш в близката спешна помощ на някоя по-голяма болница (провери първо дали имат очен лекар) и на рецепцията на спешна помощ им казваш същото. Ще пратят дежурния очен да те види. Стискам ти палци.
smartypants

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 19:35

Първо да благодаря на smartypants за помоща!

Днеска ходих да погледнат за какво става въпрос. Доктора постави диагноза и ме прати по спешеност в очна клиника за потвърждение. Не съм спец, та накратко да споделя за тези които (не дай-боже) и ме случи подобно нещо. Става дума за някаква течност която се събира на/в маклулата. Тоя ефект се получава главно от стрес, но може и от различни други фактори - лекарства, хронични болести и подобни. Каза че в 90% от случаите се въстановява от самосебе си за 4-6 седмици, в останалте с лазер и 3-ти начин който не спомена (операция?! :shock: )
В момента съм болнични тъй като петното се премести отпред и практически не мога да използвам окото. Напрвиха тест и установиха, че отговаря на 18 диоптъра, това при положение, че не нося очила. Лекарства и подобни не са ми изписали. Имаше плакат в кабинета и подобно на това което виждам, го бяха нарекли "Сива звезда".

Като има някакво развитие ще спомена. Поздрави на всички и успех
jivkojj

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 19:47

Съжалявам за повторния пост, но ето за какво става дума, с тая разлика че това тука е дегенерациа на макулата, а при мен петното не е сиво, а ръждиво-червено, с по-рязки граници и се вижда нещо пред него, макар и много размазано и изкривено:

Изображение
jivkojj

Мнениеот smartypants » 04 Ное 2008 19:54

Радвам се, че успя.
Сивата звезда, която си видял е немско название на "перде" или катаракт. Такова нямаш, въпреки че и то замъглява зрението.
Течността която се е насъбрала пред макулата ще бъде наблюдавана редовно надявам се. Имат начини как да се справят с нея. Не мисли за диоптрите в момента, те се получават само в момента поради набъбването на ретината, после няма да е така.
Стискам ти палци да мине добре.
smartypants

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 20:21

Благодаря! Иначе имам 2 термина - при очния лекър и в клиниката. Втория щото имат повече и каква ли не техника - все пак там правят главно операции. Казаха че ще следят всяка седмица.

Поздрави :)
jivkojj

Мнениеот jivkojj » 12 Ное 2008 13:44

Здравейте отново,

причината отново да пиша е, че днес ми поставиха диагноза, а именно:
Retinitis Centralis Serosa (RCS).
Тъй като не намерих нито една страница на Български, която да споменава за това заболяване мисля да пусна в най-скоро една тема с обща информация за други хора който са сполетяни от същото.
Добрата новина е, че не води до ослепяване, лошата е че практически няма бързо лечение - разчита се да изчезва от само себе си в рамките на 6-7 седмици до няколко месеца. При мен за 10 дни няма видима промяна. Възможно е и да се повтори, потрети и т.н.
Ще систематизирам малко информация и ще пиша по-подробно, защото както се оказа не е широкоразпространена болестта и има някои противоречиви неща.

Поздрави.
jivkojj

Мнениеот smartypants » 12 Ное 2008 21:58

Да наистина ще е интересно и за другите да научат. Пожелавам ти бързо оздравяване.
smartypants

Мнениеот natural_girl » 14 Яну 2009 00:15

Имам подобен проблем-Близо 5-та година вече имам червеникаво петно в окото,което забелязвам,че е силно зачервено сутрин като стана,при седене на компютъра,или при слагане на повече грим!Но все още не се е махнало след ходене при различни лекари и използване на различни очни капки!Някои го премахваха,но ефектът беше краткотраен,вече си мисля че проблемът няма решение :|
natural_girl

Мнениеот jivkojj » 16 Яну 2009 16:49

При мен минаха вече 2.5 месеца. Петното си стои все още, но се смали. Фактически виждам през него, но всичко е изкривено. Около петното нещата са с лек червеникъв оттенък. Имам чувството че се намалява, после пак увеличава и така. Последно ходих преди месец на преглед и казаха че видимо се е прибрало, но явно трябва още време докато се оправи напълно. Поне вече не е точно в периферията и мога да виждам и обемно.

natural_girl тоя проблем с червеникавото петно какво по-точно е - виждаш участък с червен оттенък, или самото око е с кръвоизлив? Ако е първия случай - ти в центъра или в периферията е? Макар че се среща основно при мъжете има и много жени засегнати с тая диагноза. При мен обаче няма зачервявания - външно по нищо не се отличава от здравото око.
jivkojj

Мнениеот natural_girl » 22 Яну 2009 12:52

po skoro e kato kruvoizliv v periferiqta na okoto,no vob6te ne mi pre4i na vijdaneto to e normalno,iskam prosto da go premahna no stava za kratko vreme s nqkoi kapki i posle pak se poqvqva,nz dali ne e nujna operaciq :roll:
natural_girl

Следваща

Назад към Очи, уши, нос и гърло