Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Грипните вируси спомагат растежа на налични бактерии в носа...
А над 9 хиляди го подкрепят в социалните мрежи
Вирусът на Испанския грип наподобява съвремения вирус на птичи...
реклама

Петно в окото - за една вечер се появи

Модератори: админ, консултанти

Петно в окото - за една вечер се появи

Мнениеот jivkojj » 03 Ное 2008 13:13

Здравейте,

от 1-2 дни в зрението на дясното ми око се появи нещо като петно. В събота всичко си беше наред, а в неделята като се събудих беше там. Намира се почти в центъра малко горе-дясно. Независимо на какво растояние гледам размера си е един и същ. Всичко зад това петно е бледо-ръждиво и размазано. Размера е около 3-4см. Не знам дали си внушавам, но ми се струва че леко избледнява. Пред огледалото като се гледам не забелязвам да има видима промяна.
Също така, 1-2 дни преди това изкарах грип с доста висока температура и сърцебиене.
Ще съм благодарен за съвет това дали е опасно, мисля да отида на лекар, но за очен лекар тук, където живея се чака дни.
Поздрави!
jivkojj

Re: Петно в окото - за една вечер се появи

Мнениеот smartypants » 03 Ное 2008 13:43

Наистина трябва да отидеш на лекар, ако нямаш бърз достъп до очен, иди на джипи. Той ще получи някаква представа за какво става въпрос и може да се обади на колегите от очните болести да те видят по-бързо. В чужбина ли живееш?
smartypants

Мнениеот jivkojj » 03 Ное 2008 18:07

Ами в Германия съм. Онзи ден като ходих зарад грипа имаше доста народ. Жена ми преди беше ходила на очен лекар и знам, че часа който и дадоха беше след седмици.
Не знам това дали се води спешен случай. Тогава сигурно е по-бързо. При всички положения ще пробвам утре да си взема час.

На мен ми прилича най-много на кръвоизлив малкък, но знам ли. Пък и външно нощо не личи. Преди съм имал 2-3 пъти но по бялото на очите и е не било проблем.
jivkojj

Мнениеот smartypants » 03 Ное 2008 23:56

В Германия е проблем да се вземе час при очен, наистина. Но въпреки това домашният ти лекар/Allgemeinarzt би трябвало да може да ти вземе по-спешен час. Ще ти се наложи да повисиш малко обаче пред кабинета на очните, вземи си достатъчно време.
Външните ти кръвоизливи нямат нищо общо с този случай.
Имаш ли болки зад окото/при движение на окото?
smartypants

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 10:37

Не усещам нито болка нито нищо.
Явно се мести петното, защото вчера-онзи ден беше по периферията, а днес е почти в центъра. Ако се опитам - успявам да фокусирам през него, но естествено периферията се размазва. Днеска ще опитам да си взема час да видя какво ще кажат.
jivkojj

Мнениеот smartypants » 04 Ное 2008 13:58

Определено трябва да намериш начин да те видят. Давам ти други два варианта - 1. отиваш в близкия очен кабинет и обясняваш на сестрата че изведнъж много ти се е влошило зрението и почти не виждаш. Ще ти предложат да изчакаш (сигурна съм) за да те вмъкнат като спешност. Но лично - не по телефона! 2. Отиваш в близката спешна помощ на някоя по-голяма болница (провери първо дали имат очен лекар) и на рецепцията на спешна помощ им казваш същото. Ще пратят дежурния очен да те види. Стискам ти палци.
smartypants

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 19:35

Първо да благодаря на smartypants за помоща!

Днеска ходих да погледнат за какво става въпрос. Доктора постави диагноза и ме прати по спешеност в очна клиника за потвърждение. Не съм спец, та накратко да споделя за тези които (не дай-боже) и ме случи подобно нещо. Става дума за някаква течност която се събира на/в маклулата. Тоя ефект се получава главно от стрес, но може и от различни други фактори - лекарства, хронични болести и подобни. Каза че в 90% от случаите се въстановява от самосебе си за 4-6 седмици, в останалте с лазер и 3-ти начин който не спомена (операция?! :shock: )
В момента съм болнични тъй като петното се премести отпред и практически не мога да използвам окото. Напрвиха тест и установиха, че отговаря на 18 диоптъра, това при положение, че не нося очила. Лекарства и подобни не са ми изписали. Имаше плакат в кабинета и подобно на това което виждам, го бяха нарекли "Сива звезда".

Като има някакво развитие ще спомена. Поздрави на всички и успех
jivkojj

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 19:47

Съжалявам за повторния пост, но ето за какво става дума, с тая разлика че това тука е дегенерациа на макулата, а при мен петното не е сиво, а ръждиво-червено, с по-рязки граници и се вижда нещо пред него, макар и много размазано и изкривено:

Изображение
jivkojj

Мнениеот smartypants » 04 Ное 2008 19:54

Радвам се, че успя.
Сивата звезда, която си видял е немско название на "перде" или катаракт. Такова нямаш, въпреки че и то замъглява зрението.
Течността която се е насъбрала пред макулата ще бъде наблюдавана редовно надявам се. Имат начини как да се справят с нея. Не мисли за диоптрите в момента, те се получават само в момента поради набъбването на ретината, после няма да е така.
Стискам ти палци да мине добре.
smartypants

Мнениеот jivkojj » 04 Ное 2008 20:21

Благодаря! Иначе имам 2 термина - при очния лекър и в клиниката. Втория щото имат повече и каква ли не техника - все пак там правят главно операции. Казаха че ще следят всяка седмица.

Поздрави :)
jivkojj

Мнениеот jivkojj » 12 Ное 2008 13:44

Здравейте отново,

причината отново да пиша е, че днес ми поставиха диагноза, а именно:
Retinitis Centralis Serosa (RCS).
Тъй като не намерих нито една страница на Български, която да споменава за това заболяване мисля да пусна в най-скоро една тема с обща информация за други хора който са сполетяни от същото.
Добрата новина е, че не води до ослепяване, лошата е че практически няма бързо лечение - разчита се да изчезва от само себе си в рамките на 6-7 седмици до няколко месеца. При мен за 10 дни няма видима промяна. Възможно е и да се повтори, потрети и т.н.
Ще систематизирам малко информация и ще пиша по-подробно, защото както се оказа не е широкоразпространена болестта и има някои противоречиви неща.

Поздрави.
jivkojj

Мнениеот smartypants » 12 Ное 2008 21:58

Да наистина ще е интересно и за другите да научат. Пожелавам ти бързо оздравяване.
smartypants

Мнениеот natural_girl » 14 Яну 2009 00:15

Имам подобен проблем-Близо 5-та година вече имам червеникаво петно в окото,което забелязвам,че е силно зачервено сутрин като стана,при седене на компютъра,или при слагане на повече грим!Но все още не се е махнало след ходене при различни лекари и използване на различни очни капки!Някои го премахваха,но ефектът беше краткотраен,вече си мисля че проблемът няма решение :|
natural_girl

Мнениеот jivkojj » 16 Яну 2009 16:49

При мен минаха вече 2.5 месеца. Петното си стои все още, но се смали. Фактически виждам през него, но всичко е изкривено. Около петното нещата са с лек червеникъв оттенък. Имам чувството че се намалява, после пак увеличава и така. Последно ходих преди месец на преглед и казаха че видимо се е прибрало, но явно трябва още време докато се оправи напълно. Поне вече не е точно в периферията и мога да виждам и обемно.

natural_girl тоя проблем с червеникавото петно какво по-точно е - виждаш участък с червен оттенък, или самото око е с кръвоизлив? Ако е първия случай - ти в центъра или в периферията е? Макар че се среща основно при мъжете има и много жени засегнати с тая диагноза. При мен обаче няма зачервявания - външно по нищо не се отличава от здравото око.
jivkojj

Мнениеот natural_girl » 22 Яну 2009 12:52

po skoro e kato kruvoizliv v periferiqta na okoto,no vob6te ne mi pre4i na vijdaneto to e normalno,iskam prosto da go premahna no stava za kratko vreme s nqkoi kapki i posle pak se poqvqva,nz dali ne e nujna operaciq :roll:
natural_girl

Следваща

Назад към Очи, уши, нос и гърло