ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
България е от малкото страни, където билката вирее свободно

Странно петно пред очите

Модератори: админ, консултанти

Frisciante

Re: Странно петно пред очите

Мнение от Frisciante » 25 апр 2015 09:40

Здравейте! Темата ми попадна по повод на едно търсене в Гугъл и понеже страдам от това оплакване още от ученичка, реших да споделя собствения си опит.
Симптомите са точно както ги описвате и понеже години наред не съм срещала реален човек от обкръжението си с подобни оплаквания си мислех, че е много рядко срещана диагноза.
Чувала съм да му казват "очна мигрена", но лекарят ми обясни, че медицинското наименование е мигрена с аура.
Единственото разминаване с вашите симптоми при мен е, че след като зрението ми се възстанови (в рамките на около 30 мин.) започва главоболие (мигрена), която е доста неприятна и дори да взема обезболяващо, се чувствам зле през целия ден. Понякога, по време на пристъпа, получавам и описаните от svetlasd симптоми (объркване, трудно намиране на подходящите думи), да не говорим, че няколко пъти ми се е случвало непосредствено след отзвучаване на оплакванията, всичко да се повтори отначало. Ужасно е, тъй като блокира всичките ми дейности в момента, да не говорим за четене, шофиране и т.н.
При мен е унаследено от майка ми, а най-гадното е, че синът ми (на 15 години) също започна да получава пристъпи и след преглед при невролог и ЕЕГ му беше поставена същата диагноза.
Стряскащо е наистина, но пък когато си наясно, че не е опасно и животозастрашаващо, го приемаш като част от теб и свикваш да живееш с това.
Надявам се да съм помогнала на някого поне да не се притеснява от диагнозата, въпреки че преглед при лекар никога не е излишен...

jeni.petrova

Мнение от jeni.petrova » 20 яну 2016 10:20

Здравейте,

Много се радвам, че намерих тази тема. Страдам от това заболяване от 10 годишна възраст, в момента съм на 30 и от 10 години не ми се беше случвало преди вчера.
Колкото и странно до ви прозвучи на мен цигарите ми помагат, именно преди 10 години започнах да пуша. Вчера по време на пристъпа изпуших една цигара и се оправих почти веднага.
Просто исках да ви кажа, че пристъпите се овладяват като се избягват силни емоции и здравословно хранене, без резки диети, който свалят кръвната захар.
До момента не знаех диагнозата и я научих днес, много ви благодаря за информацията. Навремето се отказах да ходя на лекари, защото всички твърдяха, че съм не уравновесен пубертет и на това се дължи.

Защо според мен ми се получи вчера?
- първо няколко дни подред бях много изнервена и кулминацията беше вчера в офиса се ядосах много,
- в момента спазвам по-ниско калоричен хранителен режим, което е довело до ниска захар.
- тренирах на вън и в момента в които влезнах на топло ми се появиха симптомите.

Хора няма страшно това състояние се лекува/овладява само трябва да намерите причините, които го възбуждат. Аз един път се преборих за 10 години възнамерявам да се преборя пак.

Ако някой се притеснява и иска да си поговорим малко повече за това, моля ви пишете ми тук и ще си разменим кординати :)

ivoshima

Мнение от ivoshima » 19 авг 2016 01:09

аз имам този проблем от 10 годишен (може би), ставаше ми така всеки ден за по 1 час точно и след като петната преминат имах ужасно главоболие, Дори сме викали бърза помощ за ненормално главоболие.
Мога да кажа че с годините интервала намаля. На около 25-28 години като бях ми ставаше така на 3 месеца.. точно.Интересното е че вече главоболието го няма, и тези петн вече са за по кратко, може би 30 до 40 минути. Сега съм на 42 години , сутринта се събудих с петната (18.08.2016). Случайно реших да се поинтересувам и попаднах на този форум. Мога да кажа със сигурност че не е свързано с монитори и компютри, за които съмнения прочетох по на горе.

Fifolina

Мнение от Fifolina » 18 сеп 2016 20:28

Здравейте и на мен ми се случва от 6 години. Получавам това зрително смущение за около 20-30 мин. Все едно гледам през калейдоскоп, няколко светлинки които треперят, но замагляват зрението ми.Странното е че докато бях бременна го нямаше, сега напоследък почна да се случва през няколко дена и съм доста притеснена. Някои ходил ли е на ЯМР, пиете ли нещо, има ли някакви медикаменти които го подтискат. Много съм притеснена, взех да си мисля много страшни неща и диагнози.

iaraktchiev

Мнение от iaraktchiev » 02 окт 2016 08:34

За ползващите Английски:
http://worldtruth.tv/floaters-so-what-a ... es-anyway/
https://www.youtube.com/watch?v=Y6e_m9iq-4Q
По-удобно е да се види youtube.com (горният link препраща към видеото).
Обяснението е, че в очната ябълка(нейното стъкловидно тяло) може да плува било то късче тъкан или червено кръвно телце или белтък(на мен ми звучи тъпо,понеже всичко изброено е белтък, но видеото го твърди).
Това плуващо късче е на пътя на светлината, която достига до ретината и хвъля своята сянка върху ретината. Тази сянка се възприема като "нещото", което буди тревога.
{Следващото е мой коментар Ако затворим очи не можем да "изключим" сянката(клепачите прозират). За да сме напълно сигурни би трявало да сме в напълно затъмнена стая. Не бива да се забравя, че трябва да мине малко време в тъмната стая, докато образът изчезне(пример за това е заслепяването от фаровете на кола).}
Ако се случи късчето в очната ябълка да е близо до ретината,тогава сянката му е по отчетлива(но по-малка). Когато светлината е ярка,зеницата се свива повече и контрастът е по добър-"нещото" се вижда по-добре.
Във видото не се споменава, но смятам че ако късчето плувайки в стъкловидното тяло се отдалечава от ретината ще прави по-голяма сянка и това се възприема като че зрителното поле се закрива и виждаме все по малко предмети.
Обяснява се защо понякога виждаме бели точици ако гледаме син екран или небето.
В капилярите на очната ябълка се движат бели телца(лимфоцити).Поради по-големия им размер зад тях се натрупват червени кръвни телца(тласкани от сърдечната дейност). Когато такава група бъде осветена, синята светлина се задържа различно и върху ретината се вижда светла точка(от бялото телце) и опашчица(от червените кръни телца).
Най-последно във видеото се казва, че ако виждаме "нещо" наистина голямо това трябва да се съобщи на доктора, понеже е признак за нуждата от неговата намеса.
Аз си мисля, че на лекарите не им се занимава с неща, които отзвучават отсамо себе си.
Не съм специалист, а само коментирам явлението откъм физическата му страна въз основа на видеото. Окото е съвършен сетивен орган и заедно с мозъка проектират заобикалящия ни свят.
Толкова добре работи, че ни демонстрира и своите малки несъвършенства.

iaraktchiev

Мнение от iaraktchiev » 02 окт 2016 09:18

Едно допълнение: Подчертавам-не съм специалист, но се питам:
Нормално ли е в стъкловидното тяло да плуват късчета белтък? Не е ли диабетът, кръвното налягане(което се променя при влизане в топла стая, при нервно напрежение и др.) или болестно състояние причина за увеличеният брой(или размер) на пректираните върху ретината късчета белтък?
А какво да кажем за мозъка-когато е в стрес той показва картина каквато окото вижда,без да включва мозъчна корекция.
Забележка: Във видеото се споменава, че мозъкът игнорира сянката на тези плуващи късчета и затова не ги забелязваме-това имам предвид с термина мозъчна корекция.
И в рамките на шегата: Редовно ли почиствате очилата си? Има ли върху стъклото одраскване,което при определен ъгъл на падане на светлината да ви шашва с това, което виждате?

iaraktchiev

Мнение от iaraktchiev » 02 окт 2016 09:34

Накратко: Ако в тъмна стая се виждат тези петна, тогава това е мозъчна активност и гореспоменатото няма отношение.

А може би сте от феномените за които Гери Василатос пише в книгата си "Изгубените открития"?

Mkonsulova

Мнение от Mkonsulova » 28 окт 2016 16:59

Майка ми беше оперирана вчера в ортопедия с пълна упойка. Споделя, че днес е започнала да вижда зигзаг линии с едното око отвреме навреме. Дали е възможно това да е някаква реакция след упойката? Това й е втора операция този месец заради лекарска грешка (но това е друга тема). Въпросът ми е дали може да се дължи на упойките и трябва ли да се лекува с нещо?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 31 окт 2016 20:43

Нямавръзка с упойката или поне аз в практиката си не съм срещал нещо такова, а доста упойки съм дал на хората.

Ирена Цукева

Мнение от Ирена Цукева » 19 апр 2017 17:34

Здравейте, имам проблем с лявото око. В понеделник 17.04.2017г в зрителното ми поле на лявото око се появи сиво петно. Приличаше на китайски йероглиф. След около 30 – 40 мин. изчезна. Днес отново се появи и вече 4 часа не изчезва. Записах си час при офталмолог, но чак на 24.04.2017г ще ме приеме. Какво може да бъде? Дали е дегенерация на макулата? От това ослепя баба ми, майка ми е с начален стадий, но те го получиха над 70 г. а аз съм на 53г. Кажете какво може да бъде?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 апр 2017 20:39

Малко вероятно е да е макулна дегенерация но е добре да се изследва да се види дали е скотом или е нещо преходнно.

Ирена Цукева

Мнение от Ирена Цукева » 24 апр 2017 19:34

Здравейте, днес бях на офталмолог. След редица изследвания се оказа,че имам стволова венозна оклузия. Предлагат лечение с антирастежен фактор.

Ирена Цукева

Мнение от Ирена Цукева » 25 апр 2017 20:32

Здравейте, в понеделник 24.04.17, бях на офталмолог. Оказа се, че е стволова венозна оклузия. Предлагат лечение с антирастежен фактор. Направиха доста изследвания и се оказа, че вече имам нарушено периферно зрение на окото. Какви са прогнозите не знам. Някой може ли да ми разясни за какво става въпрос?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 апр 2017 20:20

Аз лично не съм специалист по въпроса, мисля че трябва да се доверите на офталмолозите. Къде са ви гледали до сега?

Jioia

Мнение от Jioia » 23 авг 2017 18:01

Аз мисля, че става дума за хипогликемия. Симптомите са:
• треперене
• изпотяване
• бледост
• трудна концентрация
• лесна раздразнимост
• силен глад
• главоболие
• замаяност
• нервност
• липса на координация
• замъглено зрение
• припадък
• конвулсии
• безсъзнание,
като те са индивидуални и могат да не възникнат едновременно, както не е задължително да се прояви всеки един от тях.
Най-показателният симптом за хипогликемия е загубата на концентрация....
Пробвайте веднага да хапнете нещо много сладко, парче баклава например. Току-що се оправих с две зелени смокинки от сладко. Успех!

Отговори

Върни се в “Очи, уши, нос и гърло”