ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Най-силно засегнати са раменният и тазовият пояс
Възникване, симптоми и диагностика на астроцитома на малкия мозък
Какво ни предлага естетичната дерматология за бързо постигане ...
Дефицитът на магнезий често води до безсъние

Малки ранички по устата

Модератори: админ, консултанти

June2017

Малки ранички по устата

Мнение от June2017 » 07 юли 2017 12:20

Здравейте, бях при личен лекар за да я питам дали е опасно наличието на няколко афти в устата, които не болят. Имам на устната, по лигавицата, бузите са зачервени а също така и афтички под езика (пода на устата). Каза ми да не се притеснявам и да не мисля за сериозни заболявания, защото всички знаем какви неща излизат като напишеш в гоогле ранички на устата....
Понеделник имам записан час на зъболекар. По редица причини отлагам посещението на зъболекар от известно време и имам образувани кариеси по крайните зъби. Възможно ли е и те да допринасят за образуването на афти и зачервявания в устната кухина? Също така поради стомашни проблеми над месец пия лекарството "Нолплаза", в чиято листовка пише, че язвите в устната кухина са възможна странична реакция. Мисля да го спра при това положение. Лошото е, че нямам идея от колко време съществуват тези афти, тъй като не съм ги забелязал и следователно наблюдавал.
Също така имам повишено отделяне на слюнка но този симптом ми е известен още от както имах стомашните оплаквания (често куркане на червата), които за щастие отшумяват. Предполагам роля за това има и колоноскопията, която си направих и там диагнозата е: "раздразнен колон".
Какво заболяване би могло да е това? Възможно ли е подобни ранички/афти да бъдат признаци на по-сериозно заболяване (без болка) или ограничения прием на храни (не съм ял плодове от известно време и спазвам диета заради стомаха) се е отразил за появата на тези рани?

Благодаря за вниманието...

June2017

Re: Малки ранички по устата

Мнение от June2017 » 07 юли 2017 15:29

Само да поясня, че преди няколко дни афтата на устната бе болезнена, особено при хранене, но след като я намазах с клеева тинктура няколко пъти спря.
Днес бях изненадан, че имам ранички от лявата страна на пода на устата (между езика и зъбите, близо до кариес). Измих си устата с вода за почистване (със смрадлика в нея) и усетих изтръпване на долната челюст. Това нормално ли е? Чак другата седмица ще мога да посетя зъболекар. Личната лекарка ми каза, че няма нищо страшно но знам ли... нямам идея от колко време се намират тези рани в устата, още повече като прочетеш, че безболезнените рани били по-опасни.
Възможно ли е да е възпаление в следствие на кариес и повишеното слюнкоотделяне, както и на продължителното пиене (над месец) на лекарството "Нолплаза"? Взех да се притеснявам доста.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 юли 2017 21:12

Възможно е да са от куп причини тези ранички... Като цяло няма нещо кой знае колко притеснително - правете гаргари с прополис или смрадлика и те ще намалеят. Естествено трялва да оправите зъбите, те са предпоставка ...

June2017

Мнение от June2017 » 10 юли 2017 09:41

Благодаря за коментара и вниманието! С прополис как е най-добрия вариант? Капки от клеева тинктура във вода или аз да си го приготвям? И смрадликата предполагам е по-добре да бъде отделна, а не включена във водите за устна хигиена, които се продават (включващи алкохол в тях)?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 12 юли 2017 20:31

Прополиса се разтваря в алкохол, така че подозирам че ще ви дразни. Смрадликата е описано как се приготвя на пакета от аптеката.

June2017

Мнение от June2017 » 13 юли 2017 11:43

Раничките са малки и безболезнени. До сега се жабуря с лайка а отделно зъболекаря ми препоръча да го правя с кислородна вода разтвор към вода (1:3) преди процедура по махане на зъбен камък. Отдава го на зъби, които трябва да се оправят.
А иначе ако се задържат повече време какво следва? Възможно ли е ако се нараняват от остри зъби? При положение, че са и безболезнени. На някой места пише, че безболезнените ранички често били кансерогенни. Но предполагам има и други заболявания?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 юли 2017 00:50

Възможно е и от нараняване да се получи. Продължанайте с това което ни е предписано за сега

June2017

Мнение от June2017 » 20 юли 2017 11:33

Благодаря ви за вниманието докторе. Лека полека оправям зъбите и вече съм почти готов с кариесите (имаше няколко за оправяне) но зъболекаря каза, че имам странна захапка. Би могло и това да е причината предполагам? Иначе вчера ми се появи поредната раничка без болка в областа на мукозата (мисля, че така се казва), както и една, която не се вижда но не се усеща на долната устна. Раничката на мукозата е малка и червена, като се вижда само на светлина. Получи се от страната където имаше зъболекарска работа вчера.
Колкото до раничките от долната страна на езика - продължават да си стоят, като драскотини тънки са или все едно се вижда как минава кръвоносен съд. Не мога да разбера и аз. Трудно се виждат, тъй като е навътре от долната част на езика. Струва ми се, че са си същите от както ги видях за пръв път а това е две седмици. Знам ли и от кога са били там изобщо?
Вече взех сериозно да се притеснявам, въпреки че зъболекаря каза, че не виждал нищо страшно. И все пак аз съм обезпокоен, тъй като имах по-голяма рана на пода на устната кухина, която се получи след процедурата по махане на зъбен камък, но вече няма и помен от нея, а другите седят.... Взех си и витамин Б комплекс за пиене.
Чудя се с какъв друг специалист мога да направя консулатция? Споменах и за изтръпването, което имам (не постоянно, само при определени моменти и все се надявам да е от напрежение) в областта на шията, бузата и челюстта, но зъболекаря също каза, че не виждал причина за това. Възможно ли е да е заради напрежението, тоест на нервна почва, тъй като много ми се насъбра напоследък? Имах и други проблеми....

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 юли 2017 21:32

Може и с УНГ специалист да направите консултация

June2017

Мнение от June2017 » 03 авг 2017 18:51

Благодаря ви за вниманието, докторе. Наистина имаме нужда от повече лекари като Вас! Можете ли да препоръчате добър УНГ специалист във Варна?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 авг 2017 21:08

Не, не познавам за съжаление, аз съм в София....

avanda

Мнение от avanda » 14 сеп 2017 19:29

Здравей д-р Цончев,
Момиче на 26 години съм. От два месеца имам афти в устата - по бузата и на езика. Жабуря ги с лайка, пръскам ги с "анафтин", но не се махат напълно. Някой изчезват за ден - два и след това отново се появяват. Не са болезнени. Впрочем преди два дни бяха се махнали и днес отново се появиха.
Понеже съм доста време с тези афти, Моля Ви, кажете ми има ли за какво да се притеснявам?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 сеп 2017 21:53

По-скоро не, но за всеки случай си пуснете 1 кръвна картина.

avanda

Мнение от avanda » 15 сеп 2017 07:51

Благодаря Ви,
кажете ми какво да направя за да се махнат.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 сеп 2017 22:57

Според мен това което правите е достатъчно, просто трябва да мине време

Отговори

Върни се в “Очи, уши, нос и гърло”