ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Защо даряването носи повече щастие от получаването?
Има връзката между пародонтита и Алцхаймер
Лидерите сред плодовете, зеленчуците и ядките
Пийте чай от джинджифил

Деструкция на стъкловидното тяло

Модератори: админ, консултанти

dada166

Деструкция на стъкловидното тяло

Мнение от dada166 » 14 май 2012 17:46

Здравейте,
Имам отвратителен проблем...деструкция на стъкловидното тяло...
Всичко започна така:
Събудих се една сутрин и зрението на едното ми око беше размазано...оправи се за около 2 часа...продъжих да чувствам дискомфорт...имах чувството че нещо не е наред...отидох на очен лекар...няма ми нищо...отидох на невролог...стрес...пак на очен...нищо ми няма...и така докато след около 10-12 дена ми се появиха точни и мътнини пред двете очи...на слънце не мога да стоя...с две думи станах вампир през ноща съм ОК през деня е ужас...и така след безброй прегледи се стигна до извода че имам "Деструкция на стъкловидното тяло"...Това ОК учил съм медицина знам какво е но ме претеснява динамиката с която се развива тази деструкция за около 15 дена тези мътнини се множат ли множат.Минах скенер - ОК.Минах през един куп изследвания на очите - ОК малко дълекогледство и това е всичко друго е наред....Дадоха ми капки и витамини и това е...обади се след 30 дена...Сега ми предстои доплер да видя как е оросяването на главата...мисля да си пусна изследвания за токсоплазмоза понеже имам извзестна фотофобия...Общо взето стрелям в тъмното...На 30 години съм...малко ми е раничко за тази деструкция....знам че може и да се получи в ранна възраст,но ме плаши динамиката...Имате ли някакви идеи??Моля Ви каквито и да е идеи или опит...споделете ги :cry:

д-р Цончев

Re: Деструкция на стъкловидното тяло

Мнение от д-р Цончев » 15 май 2012 17:25

Аз лично не съм се сблъсквал с такова, но пък и не съм специалист по въпроса. Нещо повече не казаха ли очните?

dada166

Мнение от dada166 » 15 май 2012 20:58

Не Ви разбрах с кое точно не сте се сблъсквал?С диагнозата "фибрилерна деструкция на стъкловидното тяло" или с динамичността на процеса?
Диагнозата всъщност се обуславя с това изпълване на стъкловидното тяло с мътнини и "мушички".Не знам да ли си падам хипохондрик,но ме плаши че в рамките на не повече от 15 дена ми се напълни зрителното поле с тези "мътнини" (eye floaters).Търся етиологията на този процес...ако изобщо има такава.Както казах мисля да отида на доплер да видя артериите към главата...ще правя и изследване за токсоплазмоза...Този процес някак ми изглежда остър...все пак 15 дена...и аз вече не знам какво да мисля.При всичките прегледи (очни и неврологични) ми казаха че всичко е ОК (няма лошо)Общо взето това е :Очна мигрена;фибрилерна деструкция на ст.тяло;хиперметропия.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 16 май 2012 17:33

Не съм се сблъсквал с фибрилерна деструкция на стъкловидното тяло, но не съм и специалист по очни болести, занимавам се със съвсем друго.

Lidi

Мнение от Lidi » 16 май 2012 18:44

Ох, наскоро и аз четох доста за деструкция на стъкловидно тяло.
Тия паяжини/ мушички/мрежички пред очите мисля ги имам отдавна. Не помня откога, но съм забелязала, че гледайки в слънчево време към небето се появяват, а сега ги има сякаш в повече.
Когато посещавах очен за най-различни други възпаления не съм се сещала да спомена за тях.
Май е време да отида конкретно заради тях. :roll:

dada166

Мнение от dada166 » 17 май 2012 11:13

Минах доплера...това от което се опасявах излезе истина...кръвния ток по вертебралните ми артерии е забавен...може би се касае за изшипяване на шийните прешелени...знам ли сега тепърва ще се оточнява...Може да е съвпадение,но както предполагах може да се окаже съдов проблем...дано се размина само с терапия за подобряване на кр.ток.Ако има връзка м/у това и деструкцията предполагам че само може да спре процеса...Дано има обратимост въпреки че май няма... :cry:

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 май 2012 18:16

Дано да има подобрение. Пишете какво става, като има яснота.

dada166

Мнение от dada166 » 20 май 2012 12:07

Скенера с контраста отхвърли твърдението на доплеровото изследване...няма проблем с артериите и с кръвоснабдяването на мозъка...Аз съм изчерпан откъм идеи...явно се отнася за проблем касаещ само очите...Ако някой има идеи или мнения по въпроса моля нека ги сподели.

ПП.Лечнието с антиоксидантите и капките (предписано ми от очния лекар) е вече на десетия ден...Резултата е равен на "0"...Казаха ми че на 20-тия ден вече трябва да има ефект...ще пиша за да ви споделя да ли има ефект.

almaro

Мнение от almaro » 22 май 2012 17:07

Здравей дада! Аз имам много сходен проблем. Преди 3-4 седмици изведнъж ми се появиха тези мътнини и в двете очи. Особено имам 2-3 по големи петна, който виждам и в сумрак. Страшно много се притесних. Стана просто изведнъж - излязох на балкона в офиса и ги видях в небето, като се върнах ги виждах по екрана, а преди това ги нямаше! Поне най-големите със сигурност ги нямаше. От тогава до сега са минали 3 седмици и мисля че имам повече власинки пред очите. Ходих на очен лекар, по принцип се оказа че имам друг доста сериозен проблем - кератоконус, изтъняване на роговицата, но това няма нищо общо с мътнините. Кератоконусът се е развивал последните години, а мътнините изведнъж се появиха. 5 дена след появата на мътнините бях отишла на този лекар, той ми каза, че дъната са ми добре, че няма нищо тревожно, че може да се е получило от напън или напрежение. След седмица пак отидох и пак ми каза че няма страшно, предписа ми капки и каза , че ще избледнеят петната. Но до този момент не ми си струва, че избледняват, поне тези големите, които по-лесно мога да следя. И най-притеснителното е, че мисля че като цяло са станали повече по-малките мътнини. Аз също се страхувам докога ще се увеличават. По принцип последните месеци бях подложена на огромен стрес и може и това да оказва влияние. Но въпросът е как да спра този процес и как да ги махна - страшно ми пречат! След 2 седмици ще ми правят операция на едното око във връзка с кератоконуса, но смятам пак да говоря с лекаря и за мътнините. Дори ако се наложи може по рано да отида при него. Лошото е че сега ми предстои 5 дневно пътуване в чужбина и съм се панирала да не се случи нещо там.
Пиши, ако имаш промяна и някакви новини, аз изчетох какво ли не за тези мътнини и има доста противоречиви данни.

dada166

Мнение от dada166 » 30 май 2012 17:58

Посетих клиника "Вижън" в София...Силно съм впечатлен от професионализма на д-р Ганчева.Тази женица се отнесе толкова компетентно към проблема ми,колкото може би би се отнесъл някой водопроводчик...Снемането на анамнеза мисля че продължи 6-7 секунди.Дори когато бях студент (по медицина) снемахме анамнеза за повече време.Когато започнах да обяснявам ме прекъсна буквално на първото изречение с репликата "...Значи точиците станаха по-големи а?"...Поисках да обясня че всъщност тези точици вече не са точици,а се организираха в други форми с опашки и т.н.Поисках да обясня че фотофобията ми се засилва и имам чувството че стените премигват,опитах да обясня че предметите оставят светлинна следа след като си изместя погледа си....но уви нямах тази възможност.Тази г-жа мисля че и е обягнал факта че има едно такова понятие като "дефиринциална диагноза" т.е. дадена симнптоматика може да се отнсе към друго заболяване което не е задължително да е от офталмологията.Покланям се пред професионализма на д-р Ганчева....Аз до сега не бях ставал свидетел на такова явление.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 май 2012 18:11

За съжаление има такива случаи...
В момента не се ли занимавате с медицина?

dada166

Мнение от dada166 » 30 май 2012 18:31

В момента не.

almaro

Мнение от almaro » 31 май 2012 10:39

Аз съм изненадана, че повечето лекари не обръщат внимание на този проблем. Да не говорим за случай като твоя, при който тези мътнини просто влошават драстично качеството на живот. Аз лично чувствам психиката си много под нулата. Последната седмица не виждам особена промяна в положението, доста се притеснявам и на моменти губя надежда, че нещата ще се подобрят. По принцип работя по цял ден на компютър, често гредам финни детайли на бял фон и страшно се разконцентрирвам. Аз също бях посетила клиника Вижън, там състоянието ми следи доктор Минчев. Той се държа доста внимателно. По негови думи тези неща ще избледнеят, но много бавно. Основно ходя на прегледи заради кератоконуса - другия вторник ще ми правят крослинкинг на едното око. Мисля пак да спомена за петната. Честно казано започнах да се притеснявам много повече от тях, отколкото от другото ми заболяване и предстоящата операция.
Все още е минал само месец откакто се появиха петната и някак тая надежда, че с времето ще поизчезнат. Ако не, се надявам в близките години да се измисли ефективно и безопасно лечение. Странно е колко е развита медицината, а няма ефективно решение за подобен пролем, който дори да е безопасен за физическото здраве, може да се окаже пагубен за психиката. Може би хората с такъв проблем трябва да се обединят, да обсъждат и търсят решение, така че да бъдат чути от медицинската общественост. Наистина не смятам, че проблема трябва да се пренебрегва.

dada166

Мнение от dada166 » 31 май 2012 12:42

Драга Almaro,
Явно споделяме един и същ проблем...Искрено Ви съчувствам не просто от добро възпитание,а защото знам какво е да имаш карнавал пред очите.Аз продължавам да ровя в този проблем.Някак не мога да се примеря с факта че може да остане неразрешим.Самият факт че обикновено тази деструкция настъпва в напреднала възраст ме навежда на мисълта че съществува т.нар. вреден агент който провокира "заболяването" в млада възраст (та аз съм на 30 г.).Дори ако предположим че тази деструкция започва по-рано при мен,с динамиката която се развива би трябвало след 2-3 месеца да виждам само мътнини....а това меко казано ме притеснява...В момента ако искам да прочета нещо върху бял лист все едно листа е целия в паяжини.При отлепване на ретината се извършва витректомия при която съдържимото в ст.тяло се подменя с бистър гел....но това е изключително сложна манипулация която не пожелавам на никого...крие известни рискове,а и се извършва при отлепване на ретината,а това вече си е проблем с главно "П".Моята ретина си е тип-топ което си е добра новина.Може да е чиста проба наивност,но ми се струва че при мен процесът е остър т.е. започва внезапно с бурна динамика...Утре пак ще се консултирам с една опитна офталмоложка пък да видим...Ако сте от София бих Ви препоръчал да отидите при д-р Гугучкова чувал съм доста добри неща за нея особенно особено когато се касае за ст.тяло и ретина...
Ако имам някакъв успех (което доста ме съмнява) ще Ви държа в течение...Успех и на Вас и Ви желая много здраве и късмет.

almaro

Мнение от almaro » 31 май 2012 14:07

Много благодаря за подкрепата! Чувствам се по абсолютно същия начин като вас, въпреки че при мен очевидно гъстотата на мътнините не е толкова голяма. И мен ме плаши динамиката на процеса. По принцип не съм лекар, но си мисля дали при деструкция на стъкловидното тяло тези изменения не стават много по-бавно? Фактът, че мътнините се появяват изведнъж и се увеличават толкова много, по-скоро ми говори за евентуален възпалителен процес. При мен откакто се появиха изведнъж, може би съвсем малко да са се увеличили - трудно е да преценя, защото имам няколко по-големи, които мога да следя, а останалите са по-малки и незабележими. Но при вас явно много бързо се увеличават и наистина е твърде възможно проблема да не е в очите. Аз последните месеци дори година бях под огромен стрес, имах сърцебиене и прескачане, болки и задух в гърдите и всичко това заради стрес и депресия. Сега в това отношение съм почти ок, а преди месеци мислех, че няма да доживея... Освен това имам един умъртвен зъб с запълнени канали, който си ме наболява леко вече 9 месеца. Обмислям варианти всяко едно от тези неща да оказва влияние. И да не говорим, че заради кератоконуса и влошението зрение понякога толкова напрягам очите си, че се чудя дали и това не може да предизвика мътнини. Пиша всичко това, защото е важно проблема да се търси навсякъде. За съжаление незнам кой лекар би могъл да погледне толкова обстойно и подробно на проблема.
Но някак си мисля, че ако се успее да се намери причината за тази поява на мътнини при вас, процеса може да бъде спрян. Много често организма успява да се справи сам дори без каквито и да е лекарства. Наистина искрено го пожелавам и на вас и на себе си, нещата много скоро да имат подобрение! И не спирайте да търсите нови мнения и помощ. Със сигурност много от лекарите не са напълно наясно с проблема, но все някъде трябва да има някой по компетентен. :)

Отговори

Върни се в “Очи, уши, нос и гърло”