ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Запушеният нос пречи на ежедневните ни дейности
Не се доверявайте на образователни мобилни приложения
Опасно ли е, ако по новия стандарт се окажете хипертоник?
Още една причина за раждане на недоносено дете

Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Модератори: админ, консултанти

panayot5

Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Мнение от panayot5 » 13 май 2011 15:36

Здравейте моля за сьвет относно болка в ушите.Преди 2 дни когато си слагах малки слушалки в ушите да слушам музика но не бях забелязал че звукьт е бил усилен много и вьпреки че слушалките са малки и бях си сложил само едната музиката писна силно в едното ми ухо(дясното) за 2-3 секунди.Значи след това не ми пищеше ухото,не чувах шум и не ми е загльхнало и общо взето си чувам нормално,но ме наболява.болката не е много силна ,усещам я както навьтре така и по едно време като че ли и под самото ухо,но там ми мина.На втория ден имах и малки болки и в лявото ухо,но и те  като че ли отминаха.Сега на 3-тия ден болката в дясното ухо ту се появява ту изчезва и така цял ден,понякога усещам някакво леко напрежение в ухото и сьрбеж от време на време,не сьм забелязвал да изтича крьв или друго от него.Имам малко главоболие и гадене вечер но мисля че те се дьлжат на някакав грип които сьм хванал ,но незнам с сигурност.                                                                                                           .  Тьй като в момента сьм в чужбина и няма да се прибирам скоро мислите ли че това е нещо сериозно което трябва да се види от лекар,или ще си мине скоро само???Питам защото сьм в Испания а тук за чужденците прегледите са скьпи , и не ми се иска да ходя ако няма голяма нужда.

д-р Цончев

Re: Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Мнение от д-р Цончев » 18 май 2011 18:02

След няколко дни би трябвало да изчезне.
Какво е звукова травма?

За остра звукова травма говорим, когато звуковото въздействие е краткотрайно, но интензивно. Свързано е със звън в ушите, евентуално болка; спадане на слуха; рядко световъртеж. По-силно се засяга ухото, което е по-близо до звукоизточника.
# При еднократно въздействие и в зависимост от индивидуалната устойчивост и звуковия интензитет, най-често след часове и дни, слухът постепенно се възстановява, а шумът в ушите изчезва. Дори и при еднократно въздействие, обаче е възможна трайна увреда на слуха, най-често за честотите, с които е бил травмиращия източник.
# При повтарящо се силно звуково въздействие, възстановяването на слуха не е пълно, като след време се появява и траен шум.

При хроничната звукова травма, продължителното звуково въздействие, най-често професионално, е с интензитет около и над 85 dB. Отслабването на слуха първоначално изчезва вечер, в почивните дни и при отпуска. С годините спадането на слуха става необратимо и прогресира. При преустановяване на силната звукова експозиция, нобратимото увреждане не прогресира.
Но е добре да се направи аудиометрия при отоневролог.

BaryFur

Re: Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Мнение от BaryFur » 19 май 2011 17:00

Аз като отоневролог мога да потвърдя, че е добре да се изследва слуха, но не виждам причина това да се прави от отоневролог, а не от аудиолог.

Колега Цончев, текста за звукова травма е много точен, но вече съм го чел някъде в мрежата. Добре е да отчитате авторството на колегите и да цитирате първоизточника.

Отговори

Върни се в “Очи, уши, нос и гърло”