Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Не пушенето на трева причинява шизофрения, обратното е
За това свидетелства периодичното му зачервяване
Това отчитат от Центъра за изследване на рака в Мигичан
Бръчки, кръгове, торбички...
реклама

Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Модератори: админ, консултанти

Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Мнениеот panayot5 » 13 Май 2011 15:36

Здравейте моля за сьвет относно болка в ушите.Преди 2 дни когато си слагах малки слушалки в ушите да слушам музика но не бях забелязал че звукьт е бил усилен много и вьпреки че слушалките са малки и бях си сложил само едната музиката писна силно в едното ми ухо(дясното) за 2-3 секунди.Значи след това не ми пищеше ухото,не чувах шум и не ми е загльхнало и общо взето си чувам нормално,но ме наболява.болката не е много силна ,усещам я както навьтре така и по едно време като че ли и под самото ухо,но там ми мина.На втория ден имах и малки болки и в лявото ухо,но и те  като че ли отминаха.Сега на 3-тия ден болката в дясното ухо ту се появява ту изчезва и така цял ден,понякога усещам някакво леко напрежение в ухото и сьрбеж от време на време,не сьм забелязвал да изтича крьв или друго от него.Имам малко главоболие и гадене вечер но мисля че те се дьлжат на някакав грип които сьм хванал ,но незнам с сигурност.                                                                                                           .  Тьй като в момента сьм в чужбина и няма да се прибирам скоро мислите ли че това е нещо сериозно което трябва да се види от лекар,или ще си мине скоро само???Питам защото сьм в Испания а тук за чужденците прегледите са скьпи , и не ми се иска да ходя ако няма голяма нужда.
panayot5

Re: Болка в уши след силен шум.СЬВЕТ

Мнениеот д-р Цончев » 18 Май 2011 18:02

След няколко дни би трябвало да изчезне.
Какво е звукова травма?

За остра звукова травма говорим, когато звуковото въздействие е краткотрайно, но интензивно. Свързано е със звън в ушите, евентуално болка; спадане на слуха; рядко световъртеж. По-силно се засяга ухото, което е по-близо до звукоизточника.
# При еднократно въздействие и в зависимост от индивидуалната устойчивост и звуковия интензитет, най-често след часове и дни, слухът постепенно се възстановява, а шумът в ушите изчезва. Дори и при еднократно въздействие, обаче е възможна трайна увреда на слуха, най-често за честотите, с които е бил травмиращия източник.
# При повтарящо се силно звуково въздействие, възстановяването на слуха не е пълно, като след време се появява и траен шум.

При хроничната звукова травма, продължителното звуково въздействие, най-често професионално, е с интензитет около и над 85 dB. Отслабването на слуха първоначално изчезва вечер, в почивните дни и при отпуска. С годините спадането на слуха става необратимо и прогресира. При преустановяване на силната звукова експозиция, нобратимото увреждане не прогресира.

Но е добре да се направи аудиометрия при отоневролог.
д-р Цончев

Мнениеот BaryFur » 19 Май 2011 17:00

Аз като отоневролог мога да потвърдя, че е добре да се изследва слуха, но не виждам причина това да се прави от отоневролог, а не от аудиолог.

Колега Цончев, текста за звукова травма е много точен, но вече съм го чел някъде в мрежата. Добре е да отчитате авторството на колегите и да цитирате първоизточника.
BaryFur

Мнениеот д-р Цончев » 19 Май 2011 22:29

д-р Цончев

Назад към Очи, уши, нос и гърло