Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Стомашно-чревният тракт и мозъка са в силна връзка
Взаимоотношенията в работата също влияят на продължителността ...
реклама

глосит на езика

Модератори: админ, консултанти

глосит на езика

Мнениеот tania_VASI » 10 Яну 2007 17:05

здравейте искам да попитам от какво се получава това възпаление на езика тъй като е много болезнено езика е обложен с бледокафяви налепи цепи се и става на ранички.правих гъргара със сандрин и вит.Аслед консултация с лекар и отмина за няколко дни но след около 1 мес.се появи отново .лекарката не ми каза от какво се причинява това възпаление а ми каза че сигурно съм яла слънчоглед и е от това.но за втрия път когато се появи изобщо не бях близвала слънчоглед.искам да кажа че нямам болни и възпалени зъби
tania_VASI

Мнениеот д-р Цончев » 10 Яну 2007 19:45

Цитирам http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/83011010.htm

Г л о с и т

Глоситът е заболяване на езика. Причинните фактори са: механична травма, фи зични, термични и химични дразнители,бак терии от различен вид, хронични заболява ния на вътрешни органи /черен дроб, панкреас и други/.

Болестната картина се характеризира с парене по езика,с болка и неприятен слад никав вкус. Езикът е зачервен оточен,личат отпечатъци от зъбите по ръбовете му, при допир е болезнен. Повърхността му е покрита със сивобял до кафеникав налеп, който трудно се премахва.

Лечението на глосита се провежда от лекар-специалист и цели отстраняването на причинните фактори. Прилагат се обезболяващи и антисептични медикаменти, щадеща диета, а локално - гаргара с лайка или слаб дезинфекционен разтвор.

Хънтеров глосит. Касае се за глосит, развиващ се при някои хронични заболявания /витамин В12 - недоимъчна анемия, пе лагра, хиповитаминоза - В2 и С, желязонедоимъчни състояния, стомашно-чревни и чернодробни заболявания и други/. Оплакванията се изразяват в парене и болезненост на езика с бодеж и изтръпване, вкусови нарушения.

Промените по езика се състоят в поява на ярко-червени петна и ивици, като повърхността на езика е изгладена,лъскава. Подобни изменения в по-слаба степен се установяват и по лигавицата на бузите и небцето.
д-р Цончев

Мнениеот д-р Цончев » 10 Яну 2007 19:46

Добре е да се консултирате с добър лекар УНГ. При нужда мога да Ви препоръчам такъв.
д-р Цончев

Re: глосит на езика

Мнениеот ellesse » 13 Фев 2009 17:03

Zdraveite ,moiat ezik e problemen ot 7 meseca i neznaia kum kogo da se oburna ,studentka sum v Sofia ,
ezikut mi e s biala pelena ot vurha do sredata i ot tam zapo4vat edni 4erveni to4ici navsiakade do gurloto ,na mesta sa se ugolemili kato bradavici i ezikut ot sredata do vhoda na gurloto se e zagladil ,no na mesta ima nepravilni krugove koito sa sushto sas tezi rozovi to4ici ,kajete mi kum kogo da se oburna!
ellesse

Назад към Очи, уши, нос и гърло