ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Джогингът има своите тънкости
Кои причини за рак на дебелото черво подлежат на превенция?
Зъбите на бебето се нуждаят от дентална грижа.
Учени не спират да работят в търсене на лек за коварната болест

Високо кръвно, холестерол или стрес ?

Когато болката не ви дава покой

Модератори: админ, консултанти

vupros123

Високо кръвно, холестерол или стрес ?

Мнение от vupros123 » 22 мар 2017 20:08

Здравейте, преди седмица посетих личната да ме прегледа след оплаквания от бодеж в гърдите, задух, болка в задната част на главата и бодеж в крайниците.Тя ме преслуша, измери ми кръвното 120/70 и ми каза, че нищо нямало, но да отида на кардиолог да се успокоя.Отидох на кардиолог - на кардиограмата всичко беше наред, но като ми измери кръвното(10 минути след като го мери личната) беше 135/75 и ми сложи диагноза "есенциална първична хипертония".От тогава го меря всеки ден по няколко пъти и не мога да "хвана" някаква средна стойност.Най-странните случаи бяха, когато го мерих и показа 155/63, а 5 минути след това 130/75.Днес като се прибрах го мерих 137/80, малко по-късно 117/63.В повечето случаи е около 135/75.Меря го с електронен апарат.Та тук и въпросът - трябва ли да се третирам като хипертоник ? Досега не съм имал никакви оплаквания освен прескачане на сърцето.Само на 21 съм и нямам роднини със сърдечни проблеми, на всичкото отгоре от години спортувам активно, но от 4 седмици съм спрял, защото работя.Четох разни статии на английски, че като се спре със спорта обикновено леко се покачва кръвното налягане и кръвната захар.Така ли е и как да процедирам от тук нататък ?

vupros123

Re: Високо кръвно, холестерол или стрес ?

Мнение от vupros123 » 22 мар 2017 20:16

Още малко информация - не пия алкохол, не пуша, кафета почти не пия.Баща ми преди няколко години(на 45г.) имаше висок холестерол и четох в интернет разни "страшни" неща за запушени артерии, атеросклероза, плаки и т.н. Да отида ли да си направя и едно кръвно изследване на холестерола ? На какво се дължи според вас състоянието ми - може би промяна в начина на живот, по-натоварено ежедневие, спиране на спорта ?

д-р Цончев

Re: Високо кръвно, холестерол или стрес ?

Мнение от д-р Цончев » 22 мар 2017 21:47

Тия апарати не винаги са точни.... аз лично съм ги сравнявал с кардиомониторите в интензивно отделение и има доста лоши апарати. Най-добре си вземете апарат с манометър, ама да не е от най-евтините и си мерете кръвното с него известно време. Азлично при налягане 135 не поставям диагноза хипертония.

Отговори

Върни се в “Болката”