Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Могат ли ваксинациите да доведат до нарушения в централната не...
Ежедневната им консумация не е препоръчителна
реклама

Диета при хронична бъбречна недостатъчност

Модератори: админ, консултанти

Диета при хронична бъбречна недостатъчност

Мнениеот MrSilver » 27 Мар 2008 12:20

:( От скоро имам установена хронична бъбречна недостатъчност I степен. Порових се из Интернет за да получа обща представа за болестта и как да се справям с положението.
Затруднявам се с диетичните изисквания: "за намаляване количеството на краетинина, уреята и другите азотсъдържащи отпадни вещества се прилага ниско белтъчна и същевременно богата на важни аминокиселини диета. Препоръчва се ограничаване на фосфатите (предимно за сметка на млякото и млечните продукти). Трябва да се избягва приемът на храни, богати на калий (картофи, варива, банани, кайсии) и умерено да се ограничи приема на сол."
:idea: Моля за помощ и препоръки на разбираем език:
1> С какво мога и с какво не трябва да се храня?
2> Как мога за сметка на намалените белтъчини да компенсирам енергийните нужди с въглехидрати?
3> Добре, вегетарианска диета, ама без мляко и млечни продикти и без картофи...как да се оправям?
4> Без белтъчини, а как се набавят тогава важните аминокиселини?
5> Знам, че няма да ми бъде препоръчано от нито един лекар, ама какво е влиянието на пушенето и умереното пиене при тази болест?
(За сведение прилагам Епикризата си)
Предварително благодаря :)
MrSilver

Re: Диета при хронична бъбречна недостатъчност

Мнениеот Д-р.Хинкова » 27 Мар 2008 12:28

Ето информация за диетата при хронична бъбречна недостатъчност.Ако ви е трудно сам да се справите,може би трябва да се консултирате с диетолог?
http://www.puls.bg/issue/bybrechna_nedo ... art_3.htmlАко се интересувате и сте от София се обадете!
Д-р.Хинкова

Мнениеот MrSilver » 28 Мар 2008 10:36

Благодаря Ви, Д-р Хинкова :)
Да, този сайт, който ми препоръчвате, съм го разглеждал, даже съм си го снел и разпечатал.
Но въпреки всичко, не ми е много ясно конкретиката при храните. Например трябва да се ограничи месото, но може ли поне пилешко (и само бялото ли)? Вярно ли е, че ядките също са калиевосъдържащи? Кои други храни (освен хлебните) съдържат и набавят въглехидрати? Кои храни всъщност съдържат белтъчини (за да ги ограничавам)? Препоръчвате ли наистина "специалните за тази цел хранителни добавки като "Ketosteril" , която съдържа безазотни кетоаналози на най-важните за организма аминокиселини"?
Защо лекуващият ме лекар ми предписа спиране на Тертензифа? Предписа ми и Фурантрил (по 1 табл. през ден). Освен това ми предписа и Милурит х 100 мг/дн (а това е лекарство против подагра, поне така е указано в листовката). Възможно ли е лекарствената терапия за хипертоничната болест да е провокирала увреждането на бъбреците?
Д-р Хинкова, моля простете ми "неграмотността" в медицинската сфера, но аз съм "прост" инженер (и не съм в София, а във Варна).
Естествено е да съм загрижен за здравето си (66 г. работещ пенсионер). Впрочем, вижте ми епикризата:

Епикриза (19.03 - 24.03.2008 г.)
Диагноза: Хронична бъбречна недостатъчност I ст. Хипертензивна нефропатия. ХБ III ст., умерена степен, сърдечна и бъбречна форма. Хипертонично сърце. ИБС - АП при усилие.
Придружаващи заболявания: Доброкачествена простатна хипертрофия
Анамнеза: Касае се за пациент (мъж, 66 г.), който постъпва за първи път в клиниката на лечение. Повод за хоспитализацията са оплаквания от обща отпадналост, сухота в устата. При амбулаторно направени изследвания били установени завишени стойности на креатинина - 260 мкмол/л. От около 4 г. с АХ, която лекува системно.
МЗ: 1990 г. операция по повод перфорация на дуоденална язва; 2004 г. ИБС; ДПХ; Ревматизъм ставна форма в юношеска възраст.
Трансфузионна анамнеза: Отрича преливане на кръв и кръвни продукти.
Статус: Мъж на видима възраст отговаряща на реалната. В добро общо състояние. Контактен, адекватен, афебрилен. Кожа и ВЛ - розови. Език - влажен, необложен. ПЛВ - неувеличени. Без ШВЗ.
ДС: Симетричен гръден кош. Сонорен белодробен перкуторен тон. Чисто везикуларно дишане без хрипове.
ССС: Без патологични пулсации и деформации в прекордиума. Ритмична сърдечна дейност СЧ 72 / мин. Ясни сърдечни тонове без шумове. АН 120/80.
Храносмилателна система: Корем - мек, палпаротно неболезнен. Оперативен цикатрис от горна срединна лапаротомия. Ч. дроб и слезка - неувеличени. Физиологична перисталтика.
ПОС: Бъбреци не се палпират. Сукусио реналис - неболезнено.
Крайници: без отоци.
Обем на движение на крайниците: запазен.
Параклинични изследвания:
СУЕ 10/18
Hb [g/L] 123
Er [ T/L] 3,5
Ht [L/L] 0,36
Plt [G/L] 312
ASAT [U/L] 20,6
ALAT [U/L] 11,7
Общ/Дир.бил. [mcmol/l] 13,0/
Общ белтък [g/l] 63,0
Албумин [g/l] 38,0
Глюкоза [mmol/l] 4,8
CRP [mg/l] 1,4
Холестерол [mmol/l] 4,7
3-глицериди [mmol/l] 0,99
Урея [mmol/l] 13,9...16,0
Креатинин [mcmol/l] 246...276
Натрий [mmol/l] 141
Калий [mmol/l] 5,1
Калций [mmol/l] 2,10
Фосфор [mmol/l] 1,2
Cr клирънс [мл/мин] 25,8
Пик. к-на [mcmol/l] 531
Протеинурия [g/l] 0,25
Протеинурия [g/24h] 0,47
Урина:
Специф. тегло 1015
Белтък +
Захар Отр.
Кетотела Отр.
Билирубин Отр.
Уробилиноген Неув.
Седимент 4-5 левк., еп. кл-ки
Урокултура стерилна
Образни и инвазивни изследвания:
Ехоскопия на корем:
ДБ - 84/46/17 мм. Леко налобена повърхност. Хиперехогенна на места задебелена капсула. Дифузно хиперохогенен, уплътнен паренхим. Запазен ППИ. Заличена в горен полюс ППГ. Уплътнени артериални съдове в бъбречния синус.
ЛБ - 82/48/13 мм. Леко налобена повърхност. Хоперхогенен, уплътнен паренхим, на места изтънен. Запазен ППИ. Неясна в горен полюс ППГ. Кацификати и уплътнени артериални съдове в бъбречния синус. ПМ - празен.
ЕКГ: Синусов ритъм, ЛПХБ, НДББ, неспецифични ST-T промени във V5-V6.
КАП: рН 7,41, рСО2 4,41, рО2 8,51, акт. НСО3 20,5 , ВЕ -4,1 , sO2 92,8% .
Консултативни прегледи: няма.
Терапевтична схема: Водно-солеви р-ри, Фурантрил х 1 амп, натриев бикарбонат за корекция на КАП, Микардис х 80 мг, Диротон 20 мг сутрин, Изоптин 240 - х 1 табл., Норваск х 5 мг/ден.
Ход на заболяването и обсъждане: Касае се за пациент с новооткрита бъбречна недостатъчност, която предвид ехографската находка и анамнестичните данни се дължи най-вероятно на начална нефросклероза при хипертензивна нефропатия. По време на пролежаването в клиника болният беше нормотензивен, трайно афебрилен. Във връзка с повишената пикочна киселина приемът на Тертензиф СР беше преустановен.
Настъпили усложнения: Няма.
Статус при изписването: Добро общо състояние.
Препоръки за хигиенно-диетичен режим и медикаментозно лечение след изписването: Дадени указания за ограничен белтъчен внос с храната и терапия за дома - Микардис х 80 мг, Диротон 20 мг сутрин, Изоптин 240 - х 1 табл., Норваск х 5 мг/ден, Фурантрил х 1 табл. през ден, Милурит х 100 мг/дн.
Контролни прегледи в болницата след изписването: 07.04.2008 г. и 25.04.2008 г. с предварително направени ПКК, урина, урея, креатинин, пик. к-на.
MrSilver

Мнениеот Д-р.Хинкова » 28 Мар 2008 11:53

Мисля,че сте попаднали на изключително добри професионалист във Варна за вашето заболяване.Мисля също така ,че проблемите при вас не са толкова страшни ,след като прочетох епикризата и видях изследванията.Това е начална форма на увреда на бъбреците,вследствие на хипертонията.Тертензиф е спрян,защото е противопоказен при повишена пик.киселина и бъбречна недостатъчност.Милурит ви е изписан срещу повишената пик.киселина и като профилактика срещу образуване на камъни.Фурантрил,замества диуретика от Тертензиф.Трапията ви е изписана изключително професионално!Отното хранителният режим-моята специалност е друга и не мога да ви отговоря коректно на задаваните въпроси.Мога да ви препоръчам диетолог от София:
МБАЛ "Царица Йоанна" (бившия ИСУЛ) има клиника по метаболитни заболявания. Шеф - Доц. Попова - тел 9432/560 директен, 9432/386 - деж.лекар
Д-р.Хинкова

Мнениеот MrSilver » 31 Мар 2008 09:19

Искрено Ви благодаря, Д-р Хинкова
Поне ме поуспокоихте малко с Вашето "не чак толкова страшно" :lol:
Бихте ли ми разрешила да предам Вашият "комплимент" на лекуващата ме лекарка Д-р Теодорова ("попаднали сте на изключително добри специалисти") при следващото ми контролно посещение в клиниката? За мен би било удоволствие да посреднича при предаване на колегиална супер положителна оценка.
Желая Ви успех и съм силно впечатлен от Вашата отзивчивост!
Ще се опитам да се възползвам от препоръките Ви за директно свързане със специалисти по диетология. Макар, че честно казано съм учуден, че немога да намеря нищо конкретно в Интернет по този въпрос :roll:
MrSilver

Мнениеот Д-р.Хинкова » 31 Мар 2008 11:46

Да,разбира се!Аз също пак ще се опитам да намеря нещо по конкретно за вашата диета!
Д-р.Хинкова

Мнениеот Д-р.Хинкова » 31 Мар 2008 12:15

Имам допълнителна информация за вас.Първо препаратът KETOSTERIL е много добър за вас,компенсира намаленият белтъчен внос от диетата,съдържа не заменими аминокиселини и не води до увеличение на уреа и креатинин.За този препарат вашият нефролог трябва да ви изпише протокол за скъпоструващи лекарства-форма 35.За диетата-никаква риба,защото увеличава фосфора,пиле-без кожата.Всички тези подробности за диетата може да получите от една книжка на фирма FRESENIUS.Потърсете Доц.Кирил Ненов,шеф на хемодиализата във Варна.Представете се от името на Др.Дадов от Свищов.Дано съм ви била от полза!
Д-р.Хинкова

Мнениеот MrSilver » 31 Мар 2008 15:04

О, не, Вие сте невероятна, Д-р Хинкова :)
Не съм се дори и надявал на такова внимание от Ваша страна :oops:
Аз малко се поразрових в Интернет и попаднах на това (малко беше трудно, защото на екрана ми излизаше с "маймунски" знаци, но все пак го "дешифрирах) :

(Начало цитат Д-р Стефанов)
ДИЕТОЛЕЧЕНИЕ ПРИ БОЛНИТЕ С НАЧАЛНА БЪБРЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ
Д-р Румен Стефанов GSM: 088/ 8888 511
Специалист вътрешни болести дом.тел: 092/ 66-66-82 (Враца)
Гастроентерология и диететика Steffanov_MD@yahoo.com http://steffanov.dir.bg
Диетолечението се налага, когато креатининовият клирънс спадне под 60 мл./мин. и креатинина се увеличи над 200 микромол/литър. То включва контрол на приеманата вода, натрий, калий, калций, фосфор, белтъчини и енергиен внос.
ПРИЕМ НА ВОДА:
При липса или компесирани артериална хипертония и сърдечна недостатъчност при начална бъбречна недостатъчност се опитва обилно перорално оводняване, което трябва да обезпечи диуреза (количество на урината за денонощие) над 2.5 литра. При напредване на бъбречната недостатъчност, декомпенсирани артериална хипертония и сърдечна недостатъчност или оточен синдром течностите се ограничават до 1000 - 1500 мл. за денонощие. Furanthril е лекарство на избор, чрез което се цели да се постигне следната диуреза:
При ХБН I ст. около 2.5 литра за денонощие с около 1т. Furanthril /дн.
При ХБН II ст. - 2.5 литра за денонощие с 2 до 4т. Furanthril /дн.
При ХБН III ст. - над 3 литра за денонощие с 200 - 500 мг. Furanthril/ дн.
При III ст. ХБН с олиго - или анурия Furanthril 1-2 гр. за денонощие i.v.

ПРИЕМ НА НАТРИЙ / готварска сол /:
Натрия се ограничава. Това се постига, като се премахва допълнителното осоляване на ястията. Забранява се консумацията на консервирани зеленчуци, колбаси, осолени, пушени и консервирани меса, бяло саламурено сирене, кашкавал, морски и океански риби, солена извара, кисело зеле, туршии, силно минерализирани алкални води, белтък от яйце.

Разрешени са храни бедни на натрий: прясно несолено сирене, растително масло, пиле и питомен заек, сладководна риба, яйчен жълтък, мляко безсолен хляб, макаронени изделия, козунак, варено жито, ориз, картофи, тиквички, краставици, лук, домати, зелен грах и фасул, плодови кремове, грис, нектари, кисели, чист пчелен мед, захар, моркови, салатки, всички видове плодове / предимно череши, праскови, круши, тиква, който са по-бедни на калий /.

Намаляването на белтъчния внос е в зависимост от степента на ХБН
/ класификация на ХБН по С. Разбойников и Д. Мушмов /
КРЕАТИНИН КРЕАТИНИНОВ КЛИРЪНС БЕЛТЪК
I ст. 159 - 353 40 - 20 мл/мин под 1 гр. / кг.т.т.
II ст. 353 - 706 20 - 10 под 0.8 гр. / кг.т.т.
III ст. 706 - 1326 10 - 5 под 0.6 гр. / кг.т.т.
IV ст. над 1326 под 5 под 0.5 гр. / кг.т.т.

За да се осигури достатъчен внос на незаменими аминокиселини, 50 % от внасяните белтъци трябва да са от животински произход: месо, птици, млечни произведения, яйца.

РАЗРЕШЕНИ ХРАНИ:
1. Храни, които практически несъдържат белтъци: захар, пчелен мед, конфитюри, сладка, мармалади, краве масло, растителни мазнини.
2. Храни, който съдържат под 3% белтъци: моркови целина, лук, тиква, тиквички, краставици, пресни печурки, бяло зеле, карфиол, спанак, копър, бакла, зелен фасул, маслини, пъпеши, пиперки, зелен грах, картофи, ряпа, маруля, домати, кайсии, банани, череши, вишни, лимони, портокали, грейпфрути, мандарини, дюли, смокини, ягоди, малини, дини, ябълки, сливи, грозде, мушмоли.
3. Храни, който съдържат от 3% до 10% белтъци: ръжен и пшеничен хляб, качамак, просеник, прясно мляко, ориз, макаронени изделия.

ЗАБРАНЕНИ ХРАНИ:
1. Храни, който съдържат от 5 до 10% белтъци: мозък, бъбреци, свински пържоли, шунка, гъска, миди, сухо мляко, яйчен белтък, сирена, орехи, бадеми, лешници.
2. Храни, който съдържат повече от 15% белтъци: лешник, зрял фасул, зрял грах, сухи гъби, говеждо, овче, телешко, агнешко, свинско месо, черен дроб, дивеч, риби, шоколад, какао, сладолед, кашкавал.

ОБЩИ УКАЗАНИЯ:
Необходимо е да се провеждат разтоварващи дни (на 7 дни веднъж)- плодово-оризови или само плодови (тиква, грозде, дини, ябълки, ягоди, водни круши). Основна диета е яйчено-картофено-плодовата. Допускат се всички кухненски начини за обработка на хранителните продукти. Препоръчва се преди печене месото да се изварява, за да се отстранят екстрактивните му вещества.

ПРЕПОРЪЧАНИ ПИТИЕТА:
Чай от липов цвят, от бяла бреза, от полски хвощ, от хвойна, билков диуретичен чай, отвара от магданоз, от девесил, от шипки, от коса от царевица, от дръжки от вишни, от мечо грозде, прясно приготвени зеленчукови и плодови сокове, отвара от жито, от царевица, айран, сладка боза, слабо минерилизирани алкални минерални води (Хисаря, Горна Баня). Позволява се до 1-2 бири дневно, или до 100 мл.вино. Допълнително по преценка на лекуващия лекар се добавя калциеви препарати около 1000 мг/дн., фолиева киселина, витамин В6, витамин В12, витамин Д2, бионаболни препарати, витамин С, алумоксид (алурекс) - за ограничаването резорбцията на фосфатите - 3х4 таблетки преди хранене, натриев бикарбонат - 2 до 4 гр / дн.

ПРЕПОРЪЧАНИ АНТИБИОТИЦИ:
Ampicillin, Amoxycillin, цефалоспорини, Tubocin, Erythromycin и производните му, Co-trimoxasol, 5 - nitrox, Ciprofloxacin.
НАЛОЖИТЕЛНО Е ТЕ ИЛИ ДРУГИ АНТИБИОТИЦИ ДА СЕ ПРИЛАГАТ СЛЕД МИКРОБИОЛОГИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА УРИНАТА И ПО ПРЕЦЕНКА НА ЛЕКУВАЩИЯ ЛЕКАР. (край на цитат Д-р Стефанов)

Та това е, Д-р Хинкова. Все пак трябва да стъпя на нещо реално, което ми е ясно и разбираемо...
Относно фосфора - Д-р Стефанов поне разрешава речна риба?
А, и още нещо: относно напитките - нима само 1-2 бири или само 100 мл вино (бяло или червено) :lol: :D Нима не е възможно поне малко водка? :oops:
И още (не че толкова налитам на банани) - ама май бананите са със увеличено съдържание на калий? А на друго място подобно нещо (за съдържание на калий) се казваше и за картофите????
Искам (като инженер) да съм наясно, ама май ми е трудно при такива противоречащи (поне за мен) указания :(
И като завършек, моля да се отбележи, че обширните ми писания са със единствена мисия: дано моите разсъждения помогнат на някой, който е в моето положение и дано поне малко да му стане по-ясно...
Естествено, горещи благодарности и за Вас, Д-р Хинкова :)
MrSilver

Мнениеот MrSilver » 31 Мар 2008 15:45

А пропо, Д-р Хинкова,
Кой е Др. Дадов от Свищов, което ми е необходимо, за да се представя пред Доц. Кирил Ненов, шеф на хемодиализата във Варна?
MrSilver

Мнениеот Д-р.Хинкова » 01 Апр 2008 09:14

Др Дадов е завеждащ хемодиализата в Свищов.Страхотен професионалист.Това е негово мнение,че от книжката на ФРЕЗЕНИУС ще получите най добра информация за диетата.И още нещо-преди да отидете на контролен преглед,съберете 24 часова диуреза.Какво е количеството на отделената урина за 24 часа.Много важен показател.Разбирам ви за рибата-от Варна и да ограничите рибата.....За алкохола,на този етап една чашка ,няма да навреди много-е,това е мое мнение!
Д-р.Хинкова

Мнениеот MrSilver » 07 Апр 2008 12:11

Днес, 07.04.2008 г. се явих на контролен преглед (съгласно епикризата ми от 24.03.2008 г.) със следните предварително направени изследвания:
Биохимия:
Креатинин: 305,5 [mсmol/l] ( 246...275 на 21.03.2008 )
Урея: 18,6 [mmol/l] ( 13,9...16,0 ма 21.03.2008 )
Пикочна киселина: 521 [mсmol/l] ( 531 на 21.03.2008 )
На база резултатите (високи стойности на пикочната киселина) лекуващият лекар ми предписа:
Увеличаване приема на Милурит на 200 мг/дн (2 табл. вместо 1 по епикризата)
Увеличаване приема на Фурантрил по 1 табл/дн (вместо през ден по епикризата)
Увеличаване приема на течности за по-високи стойности на диурезата (количество урина за денонощие).
Е, и уточних с лекаря неясните ми въпроси за диетата:
Ограничаване на белтъчините - да, но не и лишаване (напр. седмично по една нетлъста свинска пържола - може).
Картофи - да, съдържат калий - при варене да се изхвърля първата вода.
Яйца - да, да се ползват предимно само жълтъци (без белтъка).
Ами, това е...
На следващия контролен преглед ще се опитам още неща да си изясня.
Поздрави на "колегите", страдащи от тази коварна болест :cry:
MrSilver

Мнениеот Д-р.Хинкова » 07 Апр 2008 17:52

Успех с лечението и диетата!
Д-р.Хинкова

Мнениеот MrSilver » 26 Май 2008 10:47

:( За съжаление, състоянието ми се влошава...
Спазвам диета (омръзнаха ми постните супи и салатите), само на Гергьовден :cry: си позволих хапка от пълнената агнешка плешка, забравих какво е сочна свинска пържола...
Не спирам предписаното ми медикаментозно лечение, увеличавам диурезата (наливам се с течности и бягам през час в тоалетната на среща с г-н Фурантрил).
Обаче:
1. Сърбежът става нетърпим (зная, че при ХБН пикочната киселина и уреята започват да се излъчват през кожата)...
2. От една седмица съм с невъобразими за мен отоци в глезените...
Д-р Хинкова, има ли лек за тези симтоми?
Или ми наближава времето, когато ще ме "качат на машината" (имам предвид хемодиализа)?
MrSilver

Мнениеот Д-р.Хинкова » 26 Май 2008 11:21

Съжалявам за влошаването на състоянието ви!Правени ли са скоро изследвания-само така може с точност да се разбере за функцията на бъбреците.Но това,което ми казвате,не ми звучи добре.
Д-р.Хинкова

Мнениеот MrSilver » 27 Май 2008 09:35

:( Да, последните ми изследвания на биохимията са от преди един месец (23.04.2008)
Впрочем, ето как варираха резултатите по дати на различните изследвания:
Урея (mmol/l)......... 12,31 (11.03) 15,00 (24.03) 18,6 (04.04) 17,5 (23.04)
Креатинин (mmol/l).. 203,61 (11.03) 276 (24.03) 305,5 (04.04) 224,3 (23.04)
Пик. к-на (mmol/l)... 475 (11.03) 531 (24.03) 521 (04.04) 230 (23.04)
При поредното ми посещение (20.05) при GP-то ми поисках пак направление за кръвна картина. Но лекарката просто ме посъветва: "Опитвай се да продължаваш с диетата, не си прави изследвания, защото е подтискащо..." (Предполагам, че имаше предвид да не се разочаровам от резултатите).
Само че тогава аз й се оплаках само от сърбежа, а отоците в глезените получих (или забелязах, може би) на следващия ден (21.05). Тези отоци продължават вече цяла седмица, макар че вече имам чувството (най-малкото защото може би така ми се иска), че има май леко отшумяване на симптомите в посока на спадане на отоците (поне сутрин мога да видя и да си напипам кокълчетата, без да натискам).
Е, има разбира се и добри новини. След престоя си в болницата и промяната в медикаментозното лечение, кръвното ми налягане ... СПАДНА. Както каза GP-то ми: "Отпушихме бъбреците ти и кръвното си спадна".
MrSilver

Следваща

Назад към Бъбречни заболявания. Цистит. Простата