ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Обикновено се изявява в ранна детска възраст
Всички синеоки хора имат общ роднина и огромно родословие.
Бодрост и позитивизъм – това е тайната на дълголетието

ВУР и мегауретер

Модератори: админ, консултанти

black_swan

ВУР и мегауретер

Мнение от black_swan » 01 сеп 2017 13:51

Здравейте! Пиша по повод здравословните проблеми на сина ми, който е на 2 години. В шестия месец при ехографски преглед се откри хидронефроза на десен бъбрек. Тази година март месец беше опериран, но при изледванията преди и след операцията се оказа, че има везикоуретерален рефлукс и мегауретер в дясно. Планувана е операция за септември месец, за да се оправи рефлукса.
След ретроградната цистография заключението е: След аплициране(напълване на мехура) с контрастна материя, дисталната част на десния уретер се изобрази нагънат, с ширина 10мм до ниво Л3. Микцията се осъществи спонтанно, при което не се изобразиха убедителни данни за активен ВУР двустранно. Заключение: пасивен ВУР - 1 степен от дясно.
На първия контролен преглед след операцията (месец и половина по-късно) дисталната част на уретера е 10мм, а на втория контролен (един месец след първия) е 9мм.
Според лекуващия лекар след като има мегауретер рефлукса няма как да се оправи с Вурдекс и трябва отворена операция.
Та въпросите ми са:
1. Възможно ли е да се израсте този мегауретер? А рефлукса?
2. На фона на цялата тази картина наистина ли е наложителна операция?
3. Наистина ли в този случай няма как да се оправи рефлукса лапароскопски с инжектиране на Вурдекс?
4. Ако все пак се стигне до операция какво представлява тя? (Четох някакви страхотии за извеждане на уретера на коремчето)
Извинявам се за дългия пост, но съм страшно притеснена и като се сетя през какви мъки трябва да премине пак детенцето ми и ми се плаче. Надявам се някой да може да внесе малко яснота, поне да зная какво горе-долу ме очаква.

д-р Цончев

Re: ВУР и мегауретер

Мнение от д-р Цончев » 07 сеп 2017 21:45

Според мен трябва да се оперира, но не съм специалист по въпроса за да ви разясня какво точно представлява операцията.

Отговори

Върни се в “Бъбречни заболявания. Цистит. Простата”