ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Стандартното лечение на киселини може да увреди черния дроб
Аспермия - причини, симптоми и лечение
Отключва осезаеми промени в детския мозък

Литотриптер за малък камък в бъбреците

Модератори: админ, консултанти

yekoysx

Литотриптер за малък камък в бъбреците

Мнение от yekoysx » 14 юни 2017 23:05

Здравейте!
Аз съм момче на 21г.
Януари /2017/ месец бях при уролог и ми откри малък 3мм камък:
Изследвания:
УЗД - съхранени размери - ДБ-104/94мм; ЛБ-113/62мм, съхр. локализация, с изоех. паренхим, ПКС в норма, ярко ехо до 3мм в ЛБ-чашков, без уростаза, пик. м-р в норма, алб-л. опал; сед-ед, ер.

Изписа ми Неоренал СР и Пап. Хидр-3х1 (така и не разбрах какво е, ако може да ми кажете пълното име) при нужда. В началото /февруари, март/ приемах неоренал но после спрях. Още тогава чух за литотриптер, но майка ми ме разубеди защото щяло да си излезе.

До сега /юни/, като че ли нямах проблем. Но днес ми се стори, че уринирах по-често и единия път струята ми намаля за кратко.

Въпросът ми е дали смятате за добре да се подложа на тази интервенция?

puls100

Re: Литотриптер за малък камък в бъбреците

Мнение от puls100 » 15 юни 2017 18:03

И да и не.., но майчинското чуство е по-силно, така че на първо време и аз смятам, че е излишно да ти тормозят бъбрека с литотриптора.

Принципно такива малки камъчета, под 3мм, излизат сами, НО при условие, че са свободни и изобщо имат намерението да тръгнат по уретера. В случая, твоето камиче е "заклещено" в каликса. Това само по себе си може да означава, че има вероятност не само да не тръгне скоро по каналният ред, ами дори напротив - да увеличава своя размер. Мястото в което се намира павището и при условието, че имаш процеси предразполагащи към кристализация, отлагане на такава, неминуемо ще повлиаят размера на за сега малкото камиче.
Идеята на литотрипера :), ако го прави готин пич, е да търбушне камичето от каликса за да може да поеме своя път надолу. Текова маненко, ако не насилва машината, няма шанс да го строши, но обезателно ще изпадне от чашката. Обаче, въпреките добрите чувства и намерения на докторите, едно такова малко и младо бъбрече, според мен е рано да се тормози с машина.

Аз първо бих опитал "стандартният метод". Започваш да се наливаш яко с течности и яка физическа активност. Има един сигурен метод - "возене на мотор по паваж или силно неравна улуца" :mrgreen: Звучи на ташак ама работи 100%. Има и други подобни, провокиращи изкачането на камичето процедури. Веднъж изкочило от там, задължително ще тръгне надолу, тук вече идва момента да му се помогне, на него - да е лесно излизането, и на теб- да не те боли много. Пие се роватинекс по схема (стандартна), много вода, цистон ударни количества (7-8-9 на ден), и за 2-3-4 дена трябва да изелезе самичко, и най-вероятно може и да не разбереш как е станало.

Обаче го има и варианта и при положение, че действително имаш кофти процеси, то да си седи в каликса и да увеличава размера. Така че можеш просто да следиш състоянието му. Вижда се безпроблемно и с ехо и на бум ренген снимка.
Профилактиката принципно, почти винаги е една и съща - увеличаваш течностите, спираш всичко, което провокира образуване на калциево-оксалатни отлагания, спортни добавки, кафета, спанаци, шоколад и тн. Разчети повече в нета какво предизвиква увеличаване на същите. Също може да се следи за пикочната киселина, въпреки че на твоите години едва ли това е причината за образуване на камичето.

Така че, един вид - спокойно. Не бързай с литото, почни наливане с течности, диетата и физ активност първо. И пиши какво се случва :)

severrina

Re: Литотриптер за малък камък в бъбреците

Мнение от severrina » 21 юни 2017 11:29

Здравейте. Аз съм с камък 6мм но в заседнал в уретера.На 12.06 ме сложиха на литротиптер но камъка не се разби и тъй като бъбрека мие запушен и разви хидроневроза в понеделник ще ме пратят в урологията за уретероскопия от която много ме е страх. Но според мен щом нямаш болки и кризи като мен можеш да изчакаш да излезе спонтанно тъй като камъка тие малък.наистина пий повече течности.ако не го изкараш винаги можеш да се подложили на литротипсия малко е неприятно но не е болезнено.успех

Отговори

Върни се в “Бъбречни заболявания. Цистит. Простата”