Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
За първи път - консултации по темата
реклама

Проблем след операция на простата

Модератори: админ, консултанти

Re: Проблем след операция на простата

Мнениеот Д-р Василев » 10 Авг 2010 16:05

Здравейте Севдалина,
Подобен проблем не е рядкост след "отворена" операция на простатата.(прочетете ТАЗИ статия, за повече подробности около операцията)
В ранния следоперативен период от мястото, където е била простатата има кървене, което понякога може да е и по-обилно, в следствие на което пикочния мехур се пълни със съсиреци. По тази причина се поставя този допълнителен катетър (цистостома), излизащ през раната (разгледайте приложената схема),

OpenPros_3_Good.jpg

за да може да се поддържа обилна промивка на мехура. Когато кървенето спре, въпросната цистостома става излишна и обикновено на 4-5-6-ти ден се сваля. Проблема идва от това, че понякога в мехура остават съсиреци, които след свалянето на цистостомата, запушват уретралния катетър, който остава единствения изход от мехура и тъй като урината няма от къде да излиза, излиза през остатъчния отвор, от където е минавала цистостомата, който все още не е зарастнал напълно.
Въпросното усложнение не е страшно, но за решаването му се изисква поддържане на проходим уретрален катетър поне за 15-20 дни - времето през, което "цистостомния" отвор на мехура и кожата да зарастне напълно.
Успех!
Аватар
Д-р Василев

Мнениеот kikis » 24 Юни 2013 23:22

Здравейте,
след операция на простата на баща ми с ТУР се получи при него стриктура на пикочния канал. Лекарите разширяваха канала и той започна да уринира, но му беше трудно и мехура му не можеше да се изпразни добре и от препълнения мехур му "капеше" непрекъснато.
Лекуващият му лекар първоначално каза да изчакаме и да се надяваме да се оправи, но не се получи. Чакахме 7 месеца и той каза, че ще го огледа от вътре. Оказа се, че имал 3-4 стеснения по пикочния канал и ги бил премахнал. Сложи му катетър, който бил най-дебелия
и който баща ми носи 2 седмици и днес му го махна. Сега уринира добре, но пак "капе", даже повече от предишния път и за това се налага да носи памперси. Моля, кажете ми, това нормално ли е след носене на катетър, примерно мускулите да са се отпуснали или нещо такова. Да очакваме ли да се оправи и евентуално след колко време?
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 26 Юни 2013 13:12

Възможно е за кратко време да има известно натичане, но в рамките на няколко дни трябва да спре.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 27 Юни 2013 19:06

Благодаря ви за отговора д-р Цончев!
Вярно, че са минали 4 дни откакто е махнат катетъра, но все още намаляване на "капането" няма.
Дай Боже, скоро да видим резултат.
kikis

Мнениеот karavelini » 29 Юни 2013 16:23

Искам да задам въпрос. Преди 5 седмици ми направиха лапароскопска операция с радикално премахване на простата и част от уретрата, обхваната от нея. Лимфните възли са запазени, тъй като карценомът е бил малък (под 3 мм) и капсулован вътре в жлезата. Според доктора операцията е извършена успешно без засягане на свинктера и нервите. Преди 3 седмици ми свалиха катетъран но имам инконтиненция. Когато лежа или седя (най-вече на твърд стол), до получаване на позиви нямам изпускане. След това започва по малко да прокапва. В момента, в който се изправя, започва обилно изтичане без да мога да го задържа дори и секунда. Изтича около 100-150 мл урина. Когато съм прав, непрекъснато прокапва или след малки паузи изтича струйка. Същото е и кагто ходя. В момента ползвам памперси и уринатор, когато лежа примерно след обяд. Започнах от 3 дни да правя упражнения уж за стягане на свинктера, но засега няма никаква полза. Има ли надежда и какво да правя?
karavelini

Мнениеот д-р Цончев » 29 Юни 2013 22:30

Добре е да се консултирате по въпроса с доктора направил операцията. Той следва да ви отговори най-точно.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 23 Юли 2013 21:08

Здравейте отново, д-р Цончев!
Както ви бях описала случая на баща ми преди няколко поста, че след операцията на простата има все още капане на урина. Както той самия казва, че по-малко му капе в сравнение с времето, когато му махнаха катетъра, но все още има капане. Няма проблем със самото уриниране, доколкото разбирам от него и количеството, което уринира е нормално.
Възможно ли е след като 7 месеца е бил със запушен пикочен канал и пикочния му мехур да се е разширил и да не може да усеща кога точно му се ходи до тоалетна, защото мехурът е загубил еластичността си и все още мускула, който контролира кога му се ходи до тоалетна да не се е възстановил и да е нужно още време?
Благодаря предварително за отговора!
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 24 Юли 2013 20:23

Възможно е по принцип, като могат да участват и други фактори. В случая е по-важно не толкова механизма, колкото дали се повлиява добре с течение на времето.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 28 Юли 2013 23:30

Благодаря за отговора д-р Цончев!
Мисля, че се повлиява добре с течение на времето по отношение на това дали има капене на урина или не. Но по обяснение на баща ми, не може да усети кога му се ходи до тоалетна и за да му капе отива до тоалетна на всеки 2 часа. Аз допускам, че може и заради това да не може да усеща, защото прекалено често ходи и именно поради това пикочния мехур не може да се напълни и да се "тренира" еластичността му. Разбира се, това са мои разсъждения, които вие ще кажете далибиха могли да са възможни.
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 30 Юли 2013 20:49

По-скоро е в резултат на намалена чувствителност по отношение на мускулите сфинктери.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 04 Ное 2013 21:49

Здравейте отново д-р Цончев!
Като гледам аз последно съм питала в темата, но имам още един въпрос.
От месец юли до сега ситуацията с "капането" на урина при баща ми е доста по-добре, но все още се налага да ходи с памперс. Нормално уринира, струята му е нормална, но както описва той нещата, през деня капането е доста по-малко, но през нощта е повече. Пак ще кажа, че не е като след махането на катетъра, но носенето на памперси не е най-приятното нещо.
Предвид операциите, които са му правени - ТУРП и след това разширяване на канала, защото имаше сраствания, които му пречеха да уринира нормално, според вас има ли шансове да се оправят нещата или каналът е разширен доста и заради това "капането" продължава?
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 07 Ное 2013 21:34

Трудно ми е да кажа, но като цяло това е по-добрия вариант от задръжката на урина. Вероятно с времето ще понамалее но няма как да се предвиди.
д-р Цончев

Предишна

Назад към Бъбречни заболявания. Цистит. Простата