Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дължи се на инфекция или възпаление
Ресвератролът повишава костната плътност
То ще се проведе на 25 октомври
Ракът отнема живота на над 17 000 българи годишно
реклама

Проблем след операция на простата

Модератори: админ, консултанти

Re: Проблем след операция на простата

Мнениеот Д-р Василев » 10 Авг 2010 16:05

Здравейте Севдалина,
Подобен проблем не е рядкост след "отворена" операция на простатата.(прочетете ТАЗИ статия, за повече подробности около операцията)
В ранния следоперативен период от мястото, където е била простатата има кървене, което понякога може да е и по-обилно, в следствие на което пикочния мехур се пълни със съсиреци. По тази причина се поставя този допълнителен катетър (цистостома), излизащ през раната (разгледайте приложената схема),

OpenPros_3_Good.jpg

за да може да се поддържа обилна промивка на мехура. Когато кървенето спре, въпросната цистостома става излишна и обикновено на 4-5-6-ти ден се сваля. Проблема идва от това, че понякога в мехура остават съсиреци, които след свалянето на цистостомата, запушват уретралния катетър, който остава единствения изход от мехура и тъй като урината няма от къде да излиза, излиза през остатъчния отвор, от където е минавала цистостомата, който все още не е зарастнал напълно.
Въпросното усложнение не е страшно, но за решаването му се изисква поддържане на проходим уретрален катетър поне за 15-20 дни - времето през, което "цистостомния" отвор на мехура и кожата да зарастне напълно.
Успех!
Аватар
Д-р Василев

Мнениеот kikis » 24 Юни 2013 23:22

Здравейте,
след операция на простата на баща ми с ТУР се получи при него стриктура на пикочния канал. Лекарите разширяваха канала и той започна да уринира, но му беше трудно и мехура му не можеше да се изпразни добре и от препълнения мехур му "капеше" непрекъснато.
Лекуващият му лекар първоначално каза да изчакаме и да се надяваме да се оправи, но не се получи. Чакахме 7 месеца и той каза, че ще го огледа от вътре. Оказа се, че имал 3-4 стеснения по пикочния канал и ги бил премахнал. Сложи му катетър, който бил най-дебелия
и който баща ми носи 2 седмици и днес му го махна. Сега уринира добре, но пак "капе", даже повече от предишния път и за това се налага да носи памперси. Моля, кажете ми, това нормално ли е след носене на катетър, примерно мускулите да са се отпуснали или нещо такова. Да очакваме ли да се оправи и евентуално след колко време?
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 26 Юни 2013 13:12

Възможно е за кратко време да има известно натичане, но в рамките на няколко дни трябва да спре.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 27 Юни 2013 19:06

Благодаря ви за отговора д-р Цончев!
Вярно, че са минали 4 дни откакто е махнат катетъра, но все още намаляване на "капането" няма.
Дай Боже, скоро да видим резултат.
kikis

Мнениеот karavelini » 29 Юни 2013 16:23

Искам да задам въпрос. Преди 5 седмици ми направиха лапароскопска операция с радикално премахване на простата и част от уретрата, обхваната от нея. Лимфните възли са запазени, тъй като карценомът е бил малък (под 3 мм) и капсулован вътре в жлезата. Според доктора операцията е извършена успешно без засягане на свинктера и нервите. Преди 3 седмици ми свалиха катетъран но имам инконтиненция. Когато лежа или седя (най-вече на твърд стол), до получаване на позиви нямам изпускане. След това започва по малко да прокапва. В момента, в който се изправя, започва обилно изтичане без да мога да го задържа дори и секунда. Изтича около 100-150 мл урина. Когато съм прав, непрекъснато прокапва или след малки паузи изтича струйка. Същото е и кагто ходя. В момента ползвам памперси и уринатор, когато лежа примерно след обяд. Започнах от 3 дни да правя упражнения уж за стягане на свинктера, но засега няма никаква полза. Има ли надежда и какво да правя?
karavelini

Мнениеот д-р Цончев » 29 Юни 2013 22:30

Добре е да се консултирате по въпроса с доктора направил операцията. Той следва да ви отговори най-точно.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 23 Юли 2013 21:08

Здравейте отново, д-р Цончев!
Както ви бях описала случая на баща ми преди няколко поста, че след операцията на простата има все още капане на урина. Както той самия казва, че по-малко му капе в сравнение с времето, когато му махнаха катетъра, но все още има капане. Няма проблем със самото уриниране, доколкото разбирам от него и количеството, което уринира е нормално.
Възможно ли е след като 7 месеца е бил със запушен пикочен канал и пикочния му мехур да се е разширил и да не може да усеща кога точно му се ходи до тоалетна, защото мехурът е загубил еластичността си и все още мускула, който контролира кога му се ходи до тоалетна да не се е възстановил и да е нужно още време?
Благодаря предварително за отговора!
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 24 Юли 2013 20:23

Възможно е по принцип, като могат да участват и други фактори. В случая е по-важно не толкова механизма, колкото дали се повлиява добре с течение на времето.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 28 Юли 2013 23:30

Благодаря за отговора д-р Цончев!
Мисля, че се повлиява добре с течение на времето по отношение на това дали има капене на урина или не. Но по обяснение на баща ми, не може да усети кога му се ходи до тоалетна и за да му капе отива до тоалетна на всеки 2 часа. Аз допускам, че може и заради това да не може да усеща, защото прекалено често ходи и именно поради това пикочния мехур не може да се напълни и да се "тренира" еластичността му. Разбира се, това са мои разсъждения, които вие ще кажете далибиха могли да са възможни.
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 30 Юли 2013 20:49

По-скоро е в резултат на намалена чувствителност по отношение на мускулите сфинктери.
д-р Цончев

Мнениеот kikis » 04 Ное 2013 21:49

Здравейте отново д-р Цончев!
Като гледам аз последно съм питала в темата, но имам още един въпрос.
От месец юли до сега ситуацията с "капането" на урина при баща ми е доста по-добре, но все още се налага да ходи с памперс. Нормално уринира, струята му е нормална, но както описва той нещата, през деня капането е доста по-малко, но през нощта е повече. Пак ще кажа, че не е като след махането на катетъра, но носенето на памперси не е най-приятното нещо.
Предвид операциите, които са му правени - ТУРП и след това разширяване на канала, защото имаше сраствания, които му пречеха да уринира нормално, според вас има ли шансове да се оправят нещата или каналът е разширен доста и заради това "капането" продължава?
kikis

Мнениеот д-р Цончев » 07 Ное 2013 21:34

Трудно ми е да кажа, но като цяло това е по-добрия вариант от задръжката на урина. Вероятно с времето ще понамалее но няма как да се предвиди.
д-р Цончев

Предишна

Назад към Бъбречни заболявания. Цистит. Простата