ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Откри френски научен екип
Доколко правилно е да се отрича който и да е от двата вида?
Опасността идва от жената кръводарител.

Висок краетинин - до др.Цончев

Модератори: админ, консултанти

geri_kj

Висок краетинин - до др.Цончев

Мнение от geri_kj » 16 май 2009 17:17

Здравейте!
Майка ми е с поликистозни бъбреци. Резултатите от последните изследвания са:
креатинин 162
урея 10,9
холестерол 6,53
HDL холестерол 1,21
триглицериди 1,80
глюкоза 6,0
Притеснява ме с тези резултати да не се стигне до диализа. Аз не ги разбирам и не знам много ли са стряскащи или има възможност за др.лечение. Иначе са и казали да пие много вода, плодове и по - малко мазни храни.
Моля ви, отговорете ми!
Поздрави с пожелание за много здраве на вас и всички от форума.
Може и друг с подобен проблем да се отзове за разяснения.

moni4ka

Re: Висок краетинин - до др.Цончев

Мнение от moni4ka » 18 май 2009 10:36

Здравейте. Серумният креатинин е наистина по-висок, съответства на първа степен бъбречна недостатъчност, но на този етап лечението не опира до диализа. Лекуващият нефролог ще предпише лечение за поддържане на артериалното налягане, холестеролът е малко повишен, нискобелтъчна диета, която най-вероятно вече майка Ви спазва, ако се налага и контрол на електролитни промени или анемия.

geri_kj

Мнение от geri_kj » 18 май 2009 13:10

Благодаря много за отговора и успокоението все пак :) ... Предполагам , че това "първа степен бъбречна недостатъчност" е по-добре от втора, трета и т.н. Сега от интернета й принтирам разни съвети за нискобелтъчна диета - позволени и разрешени храни и т.н.
Лек ден и с пожелания за много здраве :)

moni4ka

Мнение от moni4ka » 19 май 2009 09:59

Благодаря.

bobo8808

Мнение от bobo8808 » 06 май 2010 17:49

Др.Цончев майка ми е с доста високи стойности на креатинин и урея,като за момента ползва две лекарства Мужик корен и Шведска горчивка (дано не го бъркам).Та въпросът ми е има ли шанс за смъкване на креатинина и уреята с тези лекарства,както и със строга диета за ограничаването на белтъци.
Заболяването го има от около 10 години,но в момента е много остро изразено...
Последното изследване беше в Токуда преди около месец и дежурния нефролог др.Добрева каза,че се налага хемодиализа,но майка ми е силно наплашена и не иска да се подлага...
Ако се започне тази процедура има ли вероятност след време да се спре диализата ако има подобрение или не ?
Благодарая Ви предварително !
Бъдете здрави :)

Потребителски аватар
Д-р Василев

Мнение от Д-р Василев » 07 май 2010 11:37

Здравейте bobo8808,
Какво е основното заболяване на майка ви, което е довело до хроничната бъбречна недостатъчност?
Ако креатинина и калия са високи, много е вероятно да се наложи диализа.
Успех!

bobo8808

Мнение от bobo8808 » 07 май 2010 14:02

Aми има кисти и на двата бъбрека.Болестта е наследствено предадена.В предния си пост попитах дали има вероятност за смъкване на креатинина и уреята от тези лекарства,както и диетата и ще съм Ви благодарен да ми отговорите.
Хубав ден !

Потребителски аватар
Д-р Василев

Мнение от Д-р Василев » 08 май 2010 11:27

Поликистозата е заболяване, при което образуваните кисти постепенно разрушават паренхима на бъбрека. Когато функциониращите нефрони спаднат под една критична "бройка", бъбреците вече не могат да "насмогнат", а те са единствените органи в тялото, които освен, че изчистват "вредните" продукти от тялото, са и основни регулатори на водно-електролитното равновесие в него. Тъй като бъбреците имат огромни резерви, минават години, докато пациентите с поликистоза достигнат до диализа. Спазването на определен хранителен режим може до някаква степен да забави диализата. Много се съмнявам в положителния ефект на подобни "лекраства" като мужик корен и т.н. (по-скоро обратното) и не мога да ги коментирам, тъй като не съм запознат с качествата им.
Успех!

bobo8808

Мнение от bobo8808 » 11 май 2010 20:02

Здравейте !
Утре ще заведа майка ми при личния лекар,а той най - вероятно ще ни препрати към отделението за хемодиализа,защото креатинина е достигнал 1000...
Искам да ми отговорите съвсем честно,дали може след известно време да се преустанови диализата до нормализирането на креатинина,или няма такава вероятност ?

sara781

Мнение от sara781 » 11 май 2010 20:24

Има вероятност, бъбреците, след известно време да нормализират функцията си.

bobo8808

Мнение от bobo8808 » 12 май 2010 06:41

Благодаря Ви за отговора !

bobo8808

Мнение от bobo8808 » 17 май 2010 15:24

Здравейте !
Майка ми вече е на хемодиализа,но няма фистула все още,а катетър на кракът.Това допълнително усложнява нейните движения,а за момента и казаха и да не става от леглото...
Искам да знам горе долу колко време ще продължи така с катетър,защото е трудно както за нея така и за нас.
И ако ми дадете някой линк за примерна диета ще съм Ви много благодарен на всички отзовали се.
Хубав ден и бъдете здрави ! :)

sara781

Мнение от sara781 » 22 май 2010 13:26

Диета се прави съобразно показателите, като цяло трябва да се намали приема на калий и натрий.

vladimirova79

Мнение от vladimirova79 » 11 юни 2010 15:01

Здравейте и от мен.Аз имам дете с ХБН на 14 год.,и искам да попитам; Има случай ,когато болния се включи на хемодиализа да тръгнат самите бъбреци ,защтото съм чула че дори и процента да е малък се е случвало при някои.Или зависи от заболяването предизвикало ХБН.Благодаря предварително.

sara781

Мнение от sara781 » 12 юни 2010 13:15

Да, зависи от заболяването, което е причинило ХБН. Надежди обаче винаги трябва да има. Много важна диетата и начина на живот, дори емоциите, само позитивни трябва да са. Успех, стискам палци, да е временно това на диализата.

Отговори

Върни се в “Бъбречни заболявания. Цистит. Простата”