ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Мнението е на експерти по въпросите на грипа
Откри френски научен екип

болка в дясна част на корема

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

antubis

Re: болка в дясна част на корема

Мнение от antubis » 10 дек 2012 18:18

Да се включа и аз. Имам си една лека болка ниско, долу, вдясно, в корема. Когато съм легнал по гръб не я усещам. Когато съм седнал - или не я усещам или е слаба. Най-често се проявява сутрин, когато се изправям от леглото и се навеждам надясно. Ходих на лекар пред 2-3 седмици и след ехограф ми казаха: увеличен черен дроб и раздразнение на дванадесетопръстника. Същевременно имах и метеоризъм, той поне за щастие отшумя. Но тази болка, ниско долу и вдясно, в корема си остана. Тази седмица пак имам час при гастроентеролога за контролен преглед. Ще се постарая да напиша отговор, ако има нещо какво да се пише - може да помогне на някой друг.

radinak73

Мнение от radinak73 » 11 дек 2012 14:07

Мисля, че проблемът ви не е свързан с увеличен черен дроб, поне по описанието което правите. Болките при такова състояние се усещат по-скоро в дясното подребрие. Все пак вижте повече за този проблем:
http://medpedia.framar.bg/%D1%81%D0%B8% ... 0%BE%D0%B1

Все пак ако имате възможност пишете какво е мнението на специалиста.

Bobby1177

Мнение от Bobby1177 » 12 дек 2012 22:41

Аз пък мисля, че е възможно болките да са свързани с черния дроб - по-лошо храносмилане, тежест и т.н. + вероятността уголеменият дроб да притиска/ засяга нещо в съседство, макар и дребно.

За дванадесетопръстника - не знам дали е възможно да се види на ехограф. Ако има такъв доктор, който вижда такива неща, то аз му искам координатите. По-скоро ми се струва тази част от диагнозата да е предположение.

Но няма лошо - по-добре да се атакува нещо, за което съществуват основателни подозрения, отколкото да се говорят празни приказки или успокоения, че няма нищо и не е от това, не е от еди-кое си... От какво боли тогава, аджеба?!

Ще следя за по-нова инфо по темата, за която предварително благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 13 дек 2012 19:56

Обяснявам по принцип - при болка в дясно подребрие има различни варианти - проблеми с жлъчката и жлъчните пътища, което се отразява и на черния дроб или проблеми с черния доб стързани с увеличаването му. По принцип черния дроб не боли, боли капсулата му, която се разширява и дава характерната тежест.

antubis

Мнение от antubis » 13 дек 2012 22:26

Както обещах, днес ходих на гастроентеролог. След ехография се оказа, че имам апендицит. Лек за сега. Предписа ми Дуспаталин и пробиотик. Да не ям ядки и като цяло да не прекалявам с храната докато не отшумят болките. Ако не премине скоро, ще ми предпише антибактериални. Това е. Надявам се, че съм помогнал на някой.

radinak73

Мнение от radinak73 » 14 дек 2012 12:39

Определено информацията е полезна.

Bobby1177

Мнение от Bobby1177 » 16 дек 2012 18:38

Благодаря и аз за инфото, а кой е този доктор, който вижда апендицит на ехограф, може ли координатите му?
Каква дозировка Дуспаталин ти предписа, ако не е тайна, не говорихте ли и за хирургично отстраняване на апендикса?
Поздрави!

antubis

Мнение от antubis » 16 дек 2012 20:40

Доктор Големанов, в клиниката на Дженерали. До колкото знам работи и в ИСУЛ.

Дуспаталина е 200, два пъти дневно, 30 минути преди хранане. За момента не помага.

Bobby1177

Мнение от Bobby1177 » 16 дек 2012 21:44

Благодаря за отговора!
Може ли да попитам дали предишния и последния преглед са при един и същ лекар (ехографист)? Извини ме, че те разпитвам, но видно от постингите тук, аз си патя доста от тия оплаквания и ще се радвам да обменим всякаква информация. По принцип, знам, че много трудно се гледат черва на ехограф и обикновено препоръчват скенер с контраст или просто колоноскопия.
При мен нещата се въртят около 3 хипотези - нещо чревно, вкл. колитни изменения или ентерит или някакви калцификати от хроничен апендицит, бъбрек (камъчета) или нещо неврологично. Подредил съм ги степен на вероятност.
Досега не съм срещал достатъчно мотивиран доктор, който да размишлява върху това и да се опита да диагностицира точно нещата.
Благодаря ти още веднъж и поздрави!

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 17 дек 2012 17:15

Здравейте,
апендиксът се вижда нормално при ехография и може да се каже дали има остри или хронични промени или не. Възможно е и да не се види. Много по-точна информация дава компютърната томография.
Апендиксът или е възпален или не - няма средно положение. Когато е възпален трябва да се махне задължително.
Има обаче състояния, при които без да има възпаление, в лумена му се натрупва съдържимо ( хранителни материй, костилки, слуз и т.н.) което води до хронични болки и дискомфорт.
Аз имам няколко подобни пациенти и до края на годината ще кача операциите и изследванията им.
Поздрави!
Доц. Теодор Атанасов, ДМ, FACS
Болница "Софиямед"
http://www.teodoratanassov.com

radinak73

Мнение от radinak73 » 18 дек 2012 15:40

Можете ли някой да ми каже, дали проблемите свързани с жлъчката /възпаления или камъни/, могат да се видят с ехограф?

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 18 дек 2012 15:53

Да, могат.
Болница "Софиямед"

radinak73

Мнение от radinak73 » 19 дек 2012 15:46

Благодаря за отговора!

Bobby1177

Мнение от Bobby1177 » 20 дек 2012 12:19

Медицината явно много е напреднала - аз навсякъде чувам, че на ехограф почти нищо не се вижда, освен някоя грамадна киста или нещо такова. Напр., т. нар. холестеролни камъни в жлъчката и на скенер (томограф) не се виждали, защото не правели контраст, били тъмни.
дано вече има ехографи с по-голяма разделителна способност, не знам и аз как се казват, по АГ-та ползват някакви 3D, 4D, виждал съм, че образите са доста по-ясни... Иначе...

Dr.Atanassov

Мнение от Dr.Atanassov » 20 дек 2012 15:41

Всеки вижда това, което знае...така, че основния фактор е кой гледа...
За квалификация на лекарите да сте чули някой да се е загрижил? Иначе за нови и лъскави апарати пари се намират...
Весели празници!
Болница "Софиямед"

Отговори

Върни се в “Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур”