Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Всяка година се откриват около 2000 нови случая
реклама

БОЛЕСТ НА ЖИЛБЕР

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

БОЛЕСТ НА ЖИЛБЕР

Мнениеот itr » 24 Апр 2008 14:27

Ако някой знае нещо за "Болест /Синдром/ на Жилбер", моля разкажете???
itr

Re: БОЛЕСТ НА ЖИЛБЕР

Мнениеот Д-р Юлиянов » 26 Апр 2008 17:03

Не е заболяване, което заслужава притеснения, ако въобще е заболяване :). Доста хора (около 5 до 10% от кавказката раса) си живеят с това дори без да подозират, че го имат. Проблемът е в намалена активност на един чернодробен ензим, който се занимава с преработката на билирубина - жълтият пигмент, който се образува при нормалното разграждане на хемоглобина в организма. Обичайно става ясно, че има подобно състояние когато човек пожълтее и започват изследвания за причината. Периодите с по-интензивно пожълтяване обикновено се дължат на допълнителни фактори, натоварващи организма - стрес, друго заболяване, гладуване и т.н. Сам по себе си Синдромът на Жилбер не налага лечение и не е асоцииран с някаква лоша прогноза. Така, че - споко :)
Д-р Юлиянов

Мнениеот itr » 05 Май 2008 19:51

Д-р Юлиянов, а има ли проблем човек със "Синдром на Жилбер" да се занимава активно, професионално със спорт?
itr

Мнениеот Ivanstr » 05 Май 2008 21:20

Наскоро брат ми се разболя от хепатит А и в последсвие му откриха синдрома на Жилбер. Тогава ни казаха че не трябва да яде пържено и мазно. Въпросът ми е дали това е така и до кога... :?: Благодаря предварително
Ivanstr

Мнениеот br3akth3w1nd » 15 Ное 2008 18:53

Аз съм болен от болеста на Жилбер и при натоварване, умора, глад, стрес и др. ми пожълтяват очите а понякога и лицето. Лошото е, че когато се изморя или тичам след като се нахраня, започва да ме боли далака а понякога и черния дроб. Лекарите ме съветват да се оперирам и да ми извадят далака, защото след като съм навършил 12 години вече не ми трябвал (така направиха на братовчетка ми, след което цвета на кожата и очите й се нормализираха). Аз не искам да се оперирам, защото кожата ми се капсулира (при рана се образуват келоиди), и ще ми остане много гаден белег сигурно за цял живот.
Относно това дали има човек със "Синдром на Жилбер" който да се занимава активно или професионално със спорт, бих казал, че има. Аз лично всеки ден тренирам по 40 минути без почивка, усещам болка в далака но продължавам. Ако продължавате да тренирате усилено с месеци наред, болката намалява и постепенно изчезва. А ако спрете изведнъж да тренирате за много време и после пак започнете, тя пак ще се появи. От всички лекари срещнати до сега разбрах, че всеки който страда от "Синдром на Жилбер" го боляло далака и единственото решение било операция. Аз сега пия чай от синя жлъчка който би трябвало да помага на далака, и усещам промяна. Не се чувствам отпаднал, по рядко ме боли далака и тн.
Ами за това дали трябва да се яде пържено и мазно, ми ако закусвам сутрин с мекици, ще прекарам целия си ден в тоалетната. Незнам дали се дължи на Синдрома но аз само да ви кажа :D
br3akth3w1nd

Назад към Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур