Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Не просто на лошо стечение на обстоятелствата
Причините отстрана на организма
Ако се усещате лабилни, излезте навън за набавяне на витамин D!
реклама

гастро-езофагеален рефлукс?

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

гастро-езофагеален рефлукс?

Мнениеот VDV » 13 Дек 2007 16:00

Zdraveite,
mislq che stradam ot гастро-езофагеален рефлукс , имайки предвид симтомите които се проявяват при тази болест, въпреки че не съм жена и не съм бременен. Миналата година ми правиха гастероскопия ( онова с трабата дето ти го пъхат в устата :( ) и лекаря ми каза че ми е увредена някаква клапа която затваря хранопровода и не позволява стомашния сок да се връща обратно, спомена че болест се нарича нещо като "Хранопровод на ...някой си (име на някои) , предписа ми Пробитор, и го пих около 4 месеца, два дни след като спрях да го пия проблема отново се появи. Дори ми се струва че сега е още по лошо, имам ужасни киселини особено когато се събудя или когато се наведа, скоча или ако извърша някакво такова рязко движение. Когато пуша или пия газирано - състоянието се влушава и е разбираемо защо, отказвам цигарите и безалкохолното сега. На последък осещам и болки в задгръдната кухина, предполагам от киселините които са нахлули в хранопровода са увредили стените на хранопровода.
Въпроса ми е това лечимо ли е и какви мерки (освен да посетя моя лекар) трябва да взема ?!
Благодаря предварително
VDV

Мнениеот д-р Цончев » 14 Дек 2007 00:01

Задължително поне средство срещу "киселини" - Ранитидин, Фамотидин, Квамател, Нексиум... Трябва да се потисне киселинната секреция на стомаха за да не Ви доведе до усложнение - язва. Диетата - ограничете храните които Ви "засилват киселините".
Погледнете следната статия, коявто сме публикували за заболявания на хранопровода:
http://www.puls.bg/issue/zabolqvaniq_na ... e_204.html
д-р Цончев

Мнениеот VDV » 14 Дек 2007 10:26

Благодаря Д-р Цончев !
А вярно ли е че Ранитидина води до импотентност? Аз не го пия от както разбрах
VDV

Мнениеот д-р Цончев » 15 Дек 2007 16:10

В описанията на препарата има данни за евентуални нарушения в либидото, но чак пък до импотенция... Но този препарат е и доста стар, но пък нескъп. В момента има доста по-добри и нови препарати, така, че имате избор.
д-р Цончев

Мнениеот VDV » 21 Дек 2007 11:01

Имам още един последен въпрос, нормално ли е да имам болки в гърдите ако имам гастро-езофагеален рефлукс? или се е получило някакво осложнение в хранопровода ?
VDV

Мнениеот д-р Цончев » 21 Дек 2007 20:19

Да, често има болка зад гръдната кост. За усложнение може да се говори само след провежздане на фиброгастроскопия.
д-р Цончев

Re: Гастро-Езофагеален Рефлукс

Мнениеот PESHEV » 25 Мар 2008 02:01

Здравейте,

Имам гастро-езофагеален рефлукс от може би година и половина.Наскоро ми направиха поредната :cry: гастроскопия и заключението беше както предното ГЕР, но със обилно съдържание на жлъчен сок в стомаха,което отива чак до хранопровода.Пия Нексиум 40мг.Нексиума го пих 2-3 месеца прекъснах за около 2 месеца и това гадно нещо пак се върна и вече неиздържам.Спазвам диета само варено няма пак боли.Сега съм пак на Нексиум и сукралфат.Минава ми долу-горе от този сукралфат ама не е постоянно.2 дена боли 2 не боли ей така. Може ли от този рефлукс да ме болят гърдите?Доколкото разбрах от по-горните мнения може,но при мен болката е адска и непоносима.Все едно нещо ме задушава .Може ли от този жлъчен сок да е това задушаване? Пия разни успокоителни ама явно не е от нерви.И незнам какво да правя вече.А и също от продължителната употреба на този нексиум и сукралфат може ли да стане нещо примерно с черния дроб.Защото ми казаха , че ще го пия 2 месеца , но май ще отиде по-дълго време.
Не разбрах дали темата е преключила,но аз пиша с надеждата някой да отговори.БЛАГОДАРЯ!!!БЛАГОДАРЯ!!!БЛАГОДАРЯ!!!БЛАГОДАРЯ!!!
PESHEV

Re: гастро-езофагеален рефлукс?

Мнениеот Д-р Юлиянов » 25 Мар 2008 16:00

За съжаление оплакванията ви наистина може да се дължат на ГЕР. При неефективно медикаментозно лечение следващата стъпка е антирефлуксна операция. Прави се лапароскопски (поне в моя екип) и възстановяването е бързо - 3-4 дни.
Д-р Юлиянов

гастро-езофагеален рефлукс

Мнениеот supernatural » 28 Мар 2008 12:05

Здравейте.

Преди два дни ми правиха гастроскопия :( и ми казаха че имам ГЕР със самнения за някаква херния, изпратиха ме на ренген. Указа се че нямам херния а силен ГЕР и имам горене в гърдите което стига до гърлото. Правих две лечения. Пих Нексиум 40мг 1 месец. Докато го пих нямах никаква болка, но след спирането паренето в гардите отново се появи. Казаха ми че единсвеното лечение е някаква безкръвна операция. Исках да ми направят биопсия за Хеликобактер Пилори, но доктора ми каза че няма смисъл. Този рефлукс не може да бъде породен от бактерията. Бихте ли могли да ми кажете тази операция дали се поема от здравната каса и ако не, за не-здравно осигурено лице колко струва тя :( . И тази операция гарантира ли пълното лечение на заболяването Благодаря ви предварително
supernatural

Мнениеот Dr.Atanassov » 29 Мар 2008 00:58

Здравейте,

операцията се поема частично от здравната каса, но ако не сте осигурен сумата ще е доста голяма. По отношение изхода от лечението - в медицината 100% гаранция няма , но резултатите обикновенно са много добри.
Доц. Теодор Атанасов, ДМ, FACS
Болница "Софиямед"
http://www.teodoratanassov.com
Dr.Atanassov

Мнениеот supernatural » 29 Мар 2008 17:54

Благодаря за бързия отговор. Ако след операцията не се излекувам и се окаже че имам Хеликобактер, какъв е варианта да имам тази бактерия и от какво може да бъде породен рефлукса така и не пожелаха да ми направят тези изследвания за бактерията :( , нямало смисъл. Какво бихте ми препоръчали, да лягам на операционната или някъде да ме видят и за хеликобактер, защото ако е от бактерия, операцията става излишна. До колко съм запознат Хеликобактер се лекува с антибиотици. Забравих да спомена че рефлукса ми е 3-та степен. Благодаря ви още веднъж предварително.
supernatural

Мнениеот Д-р Юлиянов » 29 Мар 2008 23:03

Хеликобактерът е причина за гастрит при над 90% от пациентите и затова вече почти никой не го изследва, защото се приема априори,че го има при пациентите със съответни ендоскопски данни. Рефлуксът пък е съвсем друга история. Не знам защо сте решили, че са толкова тясно свързани. Всъщност ако имате Хеликобактер и го излекувате с антибиотици рефлуксната симптоматика най-вероятно ще се засили.
Д-р Юлиянов

Мнениеот PESHEV » 30 Мар 2008 20:04

Аз имам ГЕР от 2 години и в същото време имах и бактерията.Пих антибиотици и я унищожих ,но рефлукса си остана и като ,че ли сега е по зле работата.Така че , няма смисъл наистина.Като ядеш варени картофи и варен ориз :( няма рефлукс,но става ли да ядеш пък само варени картофи. :) Пиеш си нексиумчето и те тва е.А между другото колко време може да се пие този нексиум като продължителност и и ако спреш след колко време може да го почнеш?
Благодаря!
PESHEV

Мнениеот ispanka » 31 Мар 2008 10:19

Пешев, защо продължаваш да чакаш да се оправиш без оперативна намеса? 2 години са страшно много време. Проучил ли си как стоят нещата с лапароскопията? viewtopic.php?f=40&t=5034 Тук моят приятел е писал за неговия проблем, но д-р Атанасов не му отговори. Сега тепърва започва с нексиум-мотилиум лечението, въпреки, че диагнозата е от преди 7 месеца, като до този момент е пил съвсем други медикаменти. като ви слушам тук и това не е `печелившата комбинация` срещу ГЕРБ. Моля ви да дадете повече информация за операцията, къде се извършва и какъв е шансът да е успешна.
ispanka

Мнениеот Д-р Юлиянов » 31 Мар 2008 18:12

Проблемът с рефлуксната болест, неподдаваща се на медикаментозно лечение е освен в наличието на неприятни усещания, така и в промяната на лигавицата на хранопровода с времето. Клетки на хранопровода подложени на хроничния рефлукс постепенно се подменят със такива от стомашен тип - т.нар. Хранопровод на Барет, който е предраково състояние. Това е причината да предлагаме оперативно лечение на пациентите с дълготраен рефлукс рефрактерен на медикаменти. А за операцията - с част от стомаха се обгръща като с шал хранопровода, което предотвратява рефлукса. Това е. Операцията се прави лапароскопски от повече от 15 години. Пациентите в моята клиника постъпват ден-два преди операцията и се изписват напълно възстановени към 4-5 ден. В някои клиники ги изписват още на втория, но това не мисля че има съществено значение. Ако имате нужда от по-подробна информация напишете съобщение.
Д-р Юлиянов

Следваща

Назад към Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур