ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Ето кои са подходящите грижи за кожата.
Превантивното средство е почти готово за пускане на пазара
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
Лесноусвоимата захар е любима храна на раковите клетки.

Повишени чернодробни ензими.

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

Delian Ovcharov

Re: Повишени чернодробни ензими.

Мнение от Delian Ovcharov » 03 юли 2014 21:56

В паника съм д-р Цончев направих си чернодробни изследвания и съм в ужас от резултата на Гама-ГТ ензима при референтни граници 60,моя е 276 питането ми е ,дали е възможно това да е причина за патологични изменения,опасни за живота и здравето и как да възстановя нормалните стойности !?
Приемам медикамента "Кветиапин"в чиято листовка пише,че би могло да компрометира чернодробните изследвания,но едва ли чак толкова,колкото са моите те .
Благодаря !

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 юли 2014 16:12

Възможно е, въпреки че се описва като много рядко усложнение...
Алкохол пиете ли, някакви други нокси?

Delian Ovcharov

Мнение от Delian Ovcharov » 05 юли 2014 17:47

Пия два-три пъти седмично по 3-4 бири,но от 3 годишна възраст съм ежедневно на различни видове медикаменти,заради различни заболявания,ще изброя някои:бронхиална астма,тревожни разстройства,язва,хипертония и др. ,които изискват медикаментозно лечение ! Имам и стеноза на черния дроб,която,може би ще прикрие една цироза при ехографско изследване ! Преди да се реша на биопсия,която едва ли ще мога да заплатя(инвалидна пенсия 121 лв.) Да се изследвам ли за хепатит це и делта,тъй като другите видове имат характерни прояви,които при мен не се проявиха ,напр. кожното пожълтяване !? Зададох Ви много въпроси,но ми е почти невъзможно да се консултирам платено със специалисти,а здравна каса е абдикирала към страданията ми !
Благодаря !

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 юли 2014 15:53

Вероятно това завишение е от стеатозата и медикаментите. Подозирам, че тия изследвания за хепатити не са ви необходими особено ако няма симптоматика.

Maikcho

Мнение от Maikcho » 30 окт 2014 11:13

Здравейте,
надявам се да ми дадете някаква информация или някаква насока, че съм доста притеснен. На 26г. съм. Пия алкохол главно бира (3-4 бири 3-4 пъти седмично) Преди около месец получих болки в дясно долу (бъбрек). Оказа се, че имам камъни в бъбреците. За 15-20 дена вземах медикаменти изписани от нефролог, след контролен преглед ми каза да продължавам два месеца и пак да отида. Аз реших да ида за второ мнение понеже нищо не изкарах за това време. Поисках второ мнение и се оказа, че имам хидронефроза след хоспитализация решиха да ми поставят стент (или стенд не съм сигурен) от пикучния мехур до бъбрека, но се оказва, че имам МНОГО високи нива на чернодробни ензими в кръвта. Ето изследванията:

Левкоцити - 7.9; Лимфоцити - 1.5; Mid 1.5; Гранулоцити - 5.8; Лимфоцити(lym)%- 19.1; Mid% 8.1; Гранулоцити %72.8; Хемоглобин - 166.0; Еритроцити - 5.35; Хематокрит 0.492; MCV - 92.1; MCH 31.0; MCHC 337.0; RDW-CV 12.9; Тромбоцити 277.0; MPV - 7.8; Белтък - урина - тест лент - Neg; глюкоза - урина - тест лент - Neg; билирубин - урина - тест лента - Neg; Уробилиноген - урина - тест лента - Normal 3.4 umol/L; Кетотела - урина - тест лента - +- 0.5mmol/L; pH - урина - тест - лента - 5.5; Кръв - урина - тест - лента Neg; Нитрити - урина - тест - лента - Neg; Левкоцити - урина - тест - лента - Neg; Спецефияно тегло - урина - тест - 1.025; Седиментно-ориентировъчно изслед - 1-2 Еритр. 1-2 Левк.; Протромбиново време - 13.9; Протромбиново време % - 88.4; Протромбиново време /INR/ -1.1; Глюкоза серум - 6.4; Креатин серум - 113.0; Урея - 5.1; Общ белтък - серум - 85.0; (ASAT) - 230.0; (ALAT) - 343.0; Холестерол 3.01; Триглицериди 0.72

Заради които ги е страх да ми сложат упойка и от там стент. Пратиха ме да се изследвам за Хепатит, но изследванията ще станат до няколко дни. Изписаха ми Essentiale 600mg 3x1(на ден)

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 окт 2014 22:20

Не виждам някаква причина да ги е страх от упойката заради ензимите. Но трябва да се установи от къде е това...

wrestler_90

Мнение от wrestler_90 » 22 дек 2014 05:24

Zdraveite sravnitelno nov sam v tazi forum iskam da spodelq A moite oplakvaniq imax bolki v oblasta na cherniq drob i sledd ппк enzima ALAT beshe nadvishen (77) i lekarqt otkri shv 1 predpisa mi legalon i vitamin (e) no s vremeto bolkata se rasprostrani kam stomah,cherva,sleska po garva babrecite i badabrechni jlezi kakto i po vrata i glavata i miskulite po cqloto tqlo napravih si novo ппк ALAT beshe(69) drygo po kravnata kartina badvisgeno bqnashe lev(8'1) xemoglobin 164 no bolkite prodaljavat slabeq ta se pitam dali e ot shv1 ili e beshto drugo molq pomognete za vraska skype bonano_bfb 0896974868

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 24 дек 2014 18:58

Моля, пишете на кирилица!!

yuliya_em

Мнение от yuliya_em » 12 яну 2015 20:54

Здравейте д-р Цончев, от миналата година съм със завишен aсат и тежест в черния дроб. Пих 1 месец трансметил и асат от 58 падна на 47, тежестта отдясно изчезна. След това бях за кратко на есенциале форте, но от него тежестта отново се върна. После 4 месеца пих карсил от 90мг, 1 път дневно и днес след направените изследвания се установи,че стойностите са същите, тоест карсила не е имал никакъв ефект. От няколко години пия АД ксетанор, но в много минимално количество ( 1/4 сутрин). Не пуша и не пия, като цяло се храня доста здравословно. Предполагам, че завишения асат е заради медикамента, който се налага да взимам ежедневно, но не разбирам защо не се повлиява от лекарствата. Гастроентеролога при който се лекувам се изчерпа и не знае какво да ми изпише повече.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 яну 2015 16:18

Тоя ксетанор не може ли да се спре след като няколко години сте го пили? Кой ви го е предписал?

yuliya_em

Мнение от yuliya_em » 14 яну 2015 21:13

Опитвах няколко пъти да го спра, единственото, което успях да постигна е да го намаля. Изписан ми е от психиатър. Може ли да препоръчате нещо при условие че продължавам да го взимам?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 яну 2015 13:49

Психиатъра трябва да прецени дали не може да го замести с нещо друго. Други вероятни нокси, които да увреждат черния дроб има ли?

yuliya_em

Мнение от yuliya_em » 15 яну 2015 20:37

Предполагам, че няма друго, което да влияе на черния дроб, защото не пия други лекарства. Колкото заместването му с нещо друго, пробвахме, но не се повлиявам добре.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 яну 2015 20:22

Другия вариант е да си пиете медикамента и ензимите да си стоят леко повишени. Те не са в чак такива плашещи стойности...

славея

Мнение от славея » 26 яну 2015 06:10

Здравейте,
Имам завишени ензими на черния дроб ASAT 68 U/L , ALAT 129 U/L , GGT 419 , завишен холестерол 7.79 mmol/l и триглицериди 2.31 mmol/l , вирусологични изследвания за хепатит В и С отрицателни.При ехография на черния дроб - неувеличен с лека стеатоза .Месец преди тези изследвания също имах завишени показатели на черния дроб и холестерола без приглицеридите.През този месец бях на хранителен режим и вземам Хепатофелин , витамин Е и OmegaPrim.Новите изследвания на показателите на ензимите и холестерола са доста по лоши от предишните.Продължавам с хранителния режим , като в момента пия Легалон,Есенциале Макс,витамин Е и OmegaPrim.Завишените ензими ми откриха случайно по повод на друго мое оплакване / постоянно главоболие в дясната част на главата и диплопия /Диагнозата , която ми бе поставена по повод на тези оплаквания е " метаболитна/токсична невропатия на III ЧМН вдясно във връзка с чернодробна/ тироидна патология.
Притеснявам се , че се налага да пия обезболяващи за главоболието , които оказват влияние на черния дроб.След като започнах да пия новите " лекарства" се чувствам като , че ли по зле.След колко време мога да направя нови изследвания на ензимите за черния дроб и ако не са добри , какво следва после / като изследвания и лечение/?

Отговори

Върни се в “Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур”