Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Оказва се, че нивата на естрогена са показателни
При наличието на тези фактори, холестеролът е по-нисък
Това намалява риска от рак на жлезата с 18%
Целта е да се възстанови потокът на енергията Чи
реклама

Завишена АМИЛАЗА???

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

Завишена АМИЛАЗА???

Мнениеот AlAl » 19 Ное 2010 21:38

Здравейте отново! Не съм писал отдавна, тъй като проблемът ми намери логично обяснение и сега следвам курса на лечение, който вече дава някакви резултати!
Накратко:
- След 8 месеца оплаквания от болки в корема, 2 колоноскопии, гастроскопия и опасения за какво ли не се оказа, че имам изключително силна алергия към глутен, която е предизвикала колитно възпаление на дебелото черво и желязо-дефицитна анемия. Колитът беше толкова нестандартен, че премина през Крон, Улцерозен, Недетерминиран и накрая предвид реакцията на обилно кървене САМО при консумацията на глутен беше заключено, че е причинен от глутена - нещо, което се срещало рядко!
- Чернодробните ми ензими вече няколко месеца са в норма, но пия хапчета за жлъчката, тъй като активноста на колита натоварва черния дроб и се получаваха вариации в АСАТ, АЛАТ, ГГТ и АФ (това е обяснението)
- Имам желязодефицитна анемия, която се влияе добре от орален прием на желязо, но поради риска от дразнене на колита приемам малки дози, но по-продължително!

На фона на всичко това при последните ми 2 контролни изследвания АМИЛАЗАТА излиза леко завишена - при норма 96 тя е 130! Лаборантите не обръщат особено внимание, но искам да знам дали това е сериозно завишаване и може ли да има връзка с някое от горе-споменатите състояния? Ето и последните изследвания в общи линии:

Кръвна захар - 5,1 (норма 6,1)
-> АМИЛАЗА - 130 (норма 96)
холестерол 4,2 (норма 5,7)
общ белтък 81 (норма 84)
албумин 46 (норма 51)
-> тромбоцити 470 (норма 440)
билирубин общ 9,2 (норма 21)
АСАТ 31 (норма 37)
АЛАТ 22 (норма 40)
ГГТ 44 (норма 61)
АФ 294 (норма 300)
триглицериди 1,7 (норма 2,1)
<- хемоглобин 115 (норма 130)
<- желязо 9,2 (норма 12)
AlAl

Re: Завишена АМИЛАЗА???

Мнениеот д-р Цончев » 23 Ное 2010 21:55

Леко е завишена наистина. Добре е дасе направи ехография на корем, да се обърне внимание на панкреаса.
д-р Цончев

Назад към Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур