Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Умението се предава по наследство, но не само
Какво да правим и какво не при изгаряне на кожата?
Как да са здрави и растат по-бързо?
Основно две активни съставки в продуктите са виновни
реклама

БОЛЕСТ НА КРОН

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

Re: БОЛЕСТ НА КРОН

Мнениеот Gray » 26 Окт 2010 12:56

Оти искаш сама да се натикаш у нелечимите болести? Па виж първо дали ще ти подействат лекарствата за гастрит и чак след това търси под вола теле. 8)
Gray

Мнениеот MILENA_77 » 26 Окт 2010 13:33

Ами защото от 3 год не мога да водя нормален живот,постоянно да се уригваш и да имаш газове къде да отиде човек:(а като се притесня пък става още по зле добре ,че работя сама в стая иначе и работа трябваше да напускам то направо ми се сринаха нервите вече:(
MILENA_77

Мнениеот Gray » 26 Окт 2010 17:16

Не схващам логиката - болестта Крон е много по-неличима от гастрита. И от едната се отделят газове и от другата (че прибави и колита и ентерита и т.н). Защо точно си хареса Крон'а като причинител на газовете ти?!!!!!!!!!!!! Вместо да подскачаш от радост, че не е най-тежкото забопляване, ти едва ли не си обидена на лекарите!!!!! Вероятно подсъзнателно смяташ, че околните ще са много по-снизходителни към твоите газо-недостатъци ако заболяването е възможно най-тежкото. Гледай ти да оздравееш по бързо и хич не се интересувай какво си мислят и приказват околните.
Gray

Мнениеот detel » 26 Окт 2010 17:50

Здравейте на всички.Близка съм на болен от крон т.е на съпруга ми при операция от остър апандесит с перфорация му казаха, че има крон. Още не мога да повярвам и дано не се налага. От доста време се ровя за това заболяване и вече имам чувството, че ще полудея.Непрекъснато го наблюдавам какво прави боли ли го ходи ли до тоалетната някога го подслушвам. Направиха му изследвания за вируса и в едното изследване пише, че няма вирус в другото има вирус, но не се визуализира.Съпругът ми ходи при един професор назначи му антибиотик точно след операцията от апандесита и му каза да не спазва диета.Не го боли корем, не вдига темперетура, но скоро имаше разстройство, което продължи 10 дни с едно изхождане.Карам го да отиде на доктор той ми казва аз не съм болен.Аз го гледам и се вайкам болен ли е или не? Не спазва диета и само преди получаваше много киселини сега пие екстракт от тибетска гъба и те изчезнаха.Също и клеева тинктура има я в аптеките при вашия случай тя ще действа много добре. Възможно ли е да има грешка?
detel

Мнениеот Gray » 28 Окт 2010 11:15

Ако хистологичното изследване на отрязаното сляпо черво е показало заболяването на Крон, то едва ли има грешка. Друг е въпросът, че съпругът ти не е получил досега криза от тази болес, което е най-хубавото. Мисля, че съм го споменавал преди време във форума - при Крон има поразяване на клетките отвън навътре (т.е. първо обвивката), за разлика например от раковите клетки при които се получава израждане на клетките отвътре навън (т.е. клетъчно ядро и т.н.). Не знам за какъв вирус споменаваш, но това изследване за вирус едва ли има нещо общо с Крон'а поне засега. По-скоро сигурно са го изследвали дали това не са "гадовете" предизвикващи "прозаичната" язвена болест. Кронът е автоимунно заболяване, при което хиперактивната и объркана автоимунна защита сама напада някои части от собствения си организъм. Има много хипотези какво предизвиква това и една от тях е за някаква "гад" (бактерия) предавана в редки случаи от кравите на хората, но може да има и други гадове. Този процес се "отключва" в даден момент (и се стига до криза) само при хората предразположени за това, но какво води до този момент на отключване, все още учените не могат да кажат. Ако хистологичното изследване е показало Крон, а както го описваш мъжът ти си е съвсем добре, то може и никога да не се отключи заболяването и да получи криза. Но мояТ съвет е да спазва приблизително диетата не в най-строгия си вид (върни се доста назад във форума и ще намериш0, защото тя дори е полезна и здравословна да се спазва от съвсем здрави хора.
Gray

Мнениеот Gray » 28 Окт 2010 11:53

P.S. Има много хипотези относно това, кой е причинителят на болестта и в последно време учените смятат, че почти е сигурно няколко от тях да са едновременно верни. Т.е. причинителят е не само един и болестта ще си има разновидности. Кураж - може пък твоят съпруг да се е случил от най-леката разновидност. :P
Gray

Мнениеот detel » 28 Окт 2010 12:37

Много благодаря за отговора относно съпруга ми.Може би си прав изследването е било за вирус който причинява язви в червата и дори когато мъжа ми е попитал доктора какво е това заболяване той му отговорил такова дето дупче червата.Той се беше затворил в себе си не говореше не споделяше и след това доктора му казал, че се лекува с антибиотици, ако има проблем да му се обади. Добре, че той не обича да яде плодове с изключение банани и портокали и сладко освен шоколад.Дори и без кризи и каквито и да е симптоми ли не трябва да се ядат зеле и бобовите храни.Аз все още не съм му обяснила цялата тежест на заболяването.Не искам да се травмира и непрекъснато за това да мисли.Съдя по себе си откакто прочетох доста неща за това заболяване, не ми излиза от главата и се моля да е грешна диагнозата, и каквото и да е ще трябва да се борим.Това, което всички вие правите тук във форума, споделяте, коментирате е много хубаво и полезно за всички особено ти даваш много разяснения и ценна информация.Дано при всички нещата с това заболяване се развиват по най благоприятния начини въобще то да не се проявява.
detel

Мнениеот detel » 29 Окт 2010 09:26

от detel
GRAY, Хиляди благодарности на теб и останалите, но най-вече на теб тъй като ти си дал изключително много информация, която няма как да не е полезна за всички. Вчера прочетох за сока от ананас, който ти пиеш и харесваш - той регулира метаболизма, спомага за по доброто усвояване на протеини и въглехидрати от организма и засилва имунната система.Веднага отидох и купих на мъжа ми.Много е хубав сока.В къщи аз също съм пригодила кухнята по вкуса на мъжа ми и той е близък до твоя начин на хранене с малки изключения, които може би ще трябва да се коригират.Дано това се случи.Доколкото зависи от мен ще го направя.
detel

Мнениеот Gray » 29 Окт 2010 10:52

На този етап в който е съпругът ти е най-важното да избягва храните съдържащи консерванти, което е и най-тежкото (и досадното) защото изключва всички готови кайми и колбаси. Другите по-"дребни" забрани на този етап са избягване на кафе, шоколад, газирани безалкохолни, вино и само опитване на агнешко (овче, козе). В момента не са чак толкова страшни за него варивата (боб, леща, грах).
Gray

Мнениеот detel » 29 Окт 2010 12:36

от detel
Относно колбасите и каймата не се притеснявам, защото ние купени колбаси не ядеме той със негови приятели се комбинират, купуват месо смилат го.Купуват черва объркват го с подправки и пълнят червата.Готовите наденички една част се сушат другата се замразяват и се пекат сурови на скара.Това се прави веднъж годишно за цялата година.Той не яде готова кайма не я харесва и дори и мен ме е предупредил навън никога да не ям храни от кайма само месо.Притеснява ме повече газираното, виното, и лютивите чушчици.
detel

Мнениеот siiv » 01 Ное 2010 11:48

Бих искала да се допитам до вас,какво вие мнението за бозата.Че се чудя дали да я пия.
siiv

Мнениеот detel » 01 Ное 2010 12:03

от detel
Салицила, който се слага в туршиите вреден ли е? Може ли да се пие асперин протект?
detel

Мнениеот MILENA_77 » 02 Ное 2010 09:55

Здравей,Gray моляте препоръчай ми добър гастроентеролог в софия.явно тук нашите не ги бива много.
MILENA_77

Мнениеот Tatalina_1 » 02 Ное 2010 13:00

Здравей Милена,

Водещи гастроентерологични клиники в София са:
ВМА - доц.Крум Кацаров
ИСУЛ - доц.Владимиров, д-р Пенчев
Свети Иван Рилски - доц.Зоя Спасова

Посочените лекари са специалтисти с опит при болестта на Крон, но и останалите специалисти в тези болници са добри.
Според мен имаш нужда от пълна оценка на храносмилателния тракт - кръвна картина + биохимия, ехограф, гастро и колоноскопия, рентген с каша, анализ на фекалии за бактерии. Ако не се открие нещо на тези изследвания, трябва да приемеш, че нямаш нищо притеснително. Както ти писах по-рано - един път разбутан, храносмилателният тракт трудно отново влиза в релси. И най-важното е да бъдеш спокойна. Опитай се да се притесняваш възможно най-малко, защото стресът страшно негативно влияе точно върху храносмилателната система.
Tatalina_1

Мнениеот MILENA_77 » 02 Ное 2010 13:16

Благодаря ти,да знам но именно затова пия и антидепресанти ,ами значи последната гастроскопия преди около 2 седмици диагноза хроничен атрофичен гастрит жзеха и биопсия нямам хеликобактер което е добре,просто съм обаркана сега защото имам 3 различни диагнози и затожа искам някои добър специалист да си каже мнението,препоръчаха ми доц чернев.
MILENA_77

ПредишнаСледваща

Назад към Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур