Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Пробиотиците помагат на здравето в много аспекти
Не просто на лошо стечение на обстоятелствата
Една доза ще е достатъчна за повече от два дни
За какво трябва да внимавате обаче при консумацията им
реклама

Как се диагностицира болест на Крон?

Язва. Гастрит. Колит. Панкреатит. Камъни в жлъчката (холелитиаза)

Модератори: админ, консултанти

Мнениеот telerika » 18 Яну 2007 19:18

Здравейте,ще изложа във възможно най-сбит вид данните за здравосл.ми проблем,моля за вашето мнение и съвет! Жена на 32г,допреди 2г в добро здравословно състояние освен периодична болка в дясно,която ту се усилва,ту намалява.Миналата година болката стана непоносима и бях хоспитализирана с диагноза аднексит.След третиране с 6 поредни антибиотика,не настъпи подобрение и ме оперираха от апандисит.Болката изчезна като по чудо,но започнаха проблеми със стомаха ,разстройство и позиви за ходене по голямя нужда по 5-6 пъти на ден,без да мога да се контролирам.Пих Фонгулон за гъбичната инфекция и пробиотици за дисбактериозата,гъбичките изчезнаха,но болките и ходенето до тоалетната остана.Резултат от ФГС: Гастродуоденитис ерозива хр.,умерен лигавичен еритем с лек лигавичен оток 7-8ерозийки по 1-2мм в антрум и дистален корпус,булбус-лигавица с петнист еритем,5-6 ерозийки по 1мм всяка.Резултат от хистология:Мононуклеарен възпалителен инфилтрат в ламина проприя на жлезите,с формиране на лимфен фоликул в ламина мускуларис мукозе,полипоидна хиперплазия на покривно-ямковия епител Резултат от .колоноскопия:Ректалната лигавица е покрита с групи от малки ерозии и петехии.До нивото на колон трансверзум изразени болезнени спастични зони.Хемороидес инт.гр./Проктитис ерозива.
Изследването колоноскопия не можах да издържа дакрай и беше прекратено по мое желание.Изписан ми е противо хеликобактерпилорен курс,а след него Соловалк.Това което ме притеснява е след като не успях да си довърша изследването както трябва,достатъчно ли е това което са ми направили ,за да се диагностицира болест на Крон или язвен колит.Знам че Соловалк се изписва точно на такива болни....имам ли според вас някакво автоимунно заболяване?Чух че освен обикновената колоноскопия,имало триизмерна колоноскопия,при която не се налагала влизане в цялото черво,а само се подава въздух...бихте ли ми дали по-вече информация и за това.Благодаря че бяхте търпеливи и с нетърпение очаквам отговор!
telerika

Мнениеот д-р Цончев » 19 Яну 2007 10:52

Според данните, които давате не може да се даде заключение "Болест на Крон" или "Язвен колит", но е подозрително за такова. Повече по въпроса за болест на Крон може да намерите на
http://www.puls.bg/issue/bolest_na_kron_issue_66.html
а за язвен колит на
http://www.puls.bg/issue/qzven_kolit_issue_83.html
д-р Цончев

Мнениеот telerika » 19 Яну 2007 14:55

Преди да ви изпратя запитването съм прочела информацията от сайта и всичко друго което съмуспяла да намеря в нета.Става ясно че при колоноскопията има нужда от биопсия,а на мен не ми беше направена такава...решаващо ли е това за диагнозата? И друго не ми е ясно -ерозивен проктит,това по-лека форма на Крон или ХУК е,или съвсем различно заболяване,което може да се излекува ,а не да си е за цял живот ?
telerika

Мнениеот Д-р Стайкова » 19 Яну 2007 16:12

Здравейте, ще ви задам няколко въпроса, а също и ще ви предам само няколко общи мъдрости ( защото познанията ми са доста повърхностни в тази сфера).

Правени ли са някакви изследвания да се изключи инфекциозен колит?
При апендектомията правена ли е хистология и виждали ли сте резултата?
Имате ли други симптоми като температура, отслабване и т.н.
Имате ли афти в устата? Други здравни проблеми? РУЕто колко е?
Имате ли роднини с язвен колит или Крон?

Относно резултата на гастроскопията ви се питам дали сте взимали противовъзпалителни от рода на волтарен=диклофенак, индометацин и тям подобни, евентуално и аспирин ? Те са известни с това, че могат да предизвикат множество ерозии в стомаха.
Не знам къде точно да подредя хистологията, която сте дали.

ЯК и Крон не винаги се различават ясно.
Язвичките на язвения колит обикновено се разпростират на колоноскопия като непрекъснат участък, докато при Крон може да се видят здрави участъци помежду болните (т.е. Крон "прескача" нагоре). Крон може да върви много по-нагоре по стомашно чревния тракт от ЯК - до устата! ЯК спира на върха на дебелото черво.

Достатъчно е да ви направят биопсия съвсем в началото - т.е. една ректоскопия би трябвало да свърши работа, за да се вземат проби.
Говорили ли сте с някой за двойно-контрастни снимки с барий?
Поздрави
Д-р Стайкова

Мнениеот telerika » 21 Яну 2007 23:39

Благодаря за изчерпателния отговор! Вече имам искрица надежда,че все пак може да ми бъде поставена диагноза.Отговарям на въпросите ви и отново ще чакам съветите ви.Дали са ми правени изследвания,за да се изключи инфекц.колит-не знам,ако желаете може да ми обясните какво по-точно представляват тези изследвания...знам само че ми правиха дихателен тест за някаква бактерия и той беше отрицателен.Хистологичния анализ от апендектомията не съм виждала но след започването на проблемите със стомаха се срещнах с опериращия лекар и той каза,че резултатът не показва наличие на Крон.Температура миналата година поддържах 6 месеца 37,2-37,3,заради тази температура ми бяха направени редица изследвания-за ХИВ(отрицателен),за хламидии кръвен тест,не влагалищен(отрицателен),мантуто обаче ми беше силно положително и заради него си направих квантиферонов тест,който лекарят каза че покривал почти всички форми на туберкулоза (отрицателен).Тази температура отново се появи преди месеци.Пълната кръвна картина ми е абсолютно в норма и категорично изключвам да ми е от овулация,защото си я имам дори по време на мензис.РУЕ-то при три поредни изследвания е 5mm/h.За други здравни проблеми-преди 6години ми откриха че съм носител на HbsAg.От хепатит не съм боледувала,не ми изписаха никакво лечение,казаха само да следя периодично чернодробните ензими.Правя го на всеки три месеца и за сега винаги са били в норма.Имам дискови хернии на нива L-5,S-1,C-4,C-5,които ми създават сериозни проблеми,но ги лекувам само с гимнастика и физиотерапия.Последно ми е слаган мускулно Тилкотил преди по-вече от 8години,не използвам аспирин,аулин нито други нестероидни средства.Дали ми е правена двойно -контрастна снимка с барий-не знам.Цитирам част от епикризата на рентгеновото изследване,което са ми правили:Контрастно рентгеново изследване на хранопровод,стомах,дуоденум и тънки черва-хранопровод-свободно проходим за течна и пастообразна к.м. нормална перисталтика,кардията пропуска нормално в право положение,в Тренделенбург и с преса-явява се значителен ГЕРБ.Стомахът е хипототичен с леко увеличени размери.Меки пластични стени.Единични ерозии в антрума с размер 1мм.Пилор-пропуска след известен период от време.Булбус-ерозивен булбит.
Нямам близки с улцерозен колит или Крон,брат ми и баща ми са с язви на дуодеума.Миналата седмица приключих с курса за ерадикация на хеликобактер пилори-Нексиум20(2*1),Фромелид 500(2*1),Дуомокс1000(2*1).Болката в горната част на стомаха леко намаля,но с друго не мога да се похваля.Благодаря за търпението и искам да попитам кой е най-новия метод за диагностика на моето заболяване...триизмерната колоноскопия съществува ли изобщо и би ли дала тя реална представа за състоянието на червата ми ?Желая ви здраве и много добро настроение!
telerika

Мнениеот Д-р Стайкова » 22 Яну 2007 13:55

Ще се опитам да отговоря, внимавайки да не се оплетем в множеството изследвания и да не прекрача прага на форума.
При изследвания за разстройство/често ходене по голяма нужда се взимат фекални проби които се изследват за кръв, левкоцити, слуз, яйца на паразити, бактерии от рода на шигела, салмонела и т.н., амеба! и токсин на Клостридиум дифициле.
След това може да се пристъпи към изследвания за възпалителни колити. Трябва да се визуализира поне дебелото черво чрез колоноскопия или чрез бариева клизма с въздух=двойно контрастна снимка. Това засега са основните варианти. Такава снимка, като гледам, не сте имали и си заслужава да се помисли за това, ако колоноскопията е била трудна. Може да се използва 3d CT, но не знам дали го правят тук, нито пък знам кой колко опит има с това. Повърхностни ерозии май не винаги се виждат добре на CT, но за по-сериозни промени в стената на червото е ок. Това вече трябва да се провери със специалиста.
А снимката си е установен метод и не бих я пренебрегнала в полза на CT. Недостатъкът и на двете е, че няма как да се вземе хистология. Затова казах че с една ректоскопия може да се вземат проби, които ако искате коректна диагноза, мисля че ще помогнат доста.
С тези съвети моят опит по въпроса приближава границата си.

Интересно ми е какви са ви симптомите да дискова херния L5/S1 и дали са ви правили снимка на таза.
Поздрави
Д-р Стайкова

Мнениеот telerika » 22 Яну 2007 20:44

Ще се възползвам от съветите ви ...Относно дисковата херния,правен ми е скенер на лумбални прешлени,на който ясно се вижда увреждането.На таза никакво изследване не са ми предлагали.Имам периодично болки,които все още не мога да кажа че са схващане,но на моменти са почти непоносими.Знам че трябва да отида на санаториум,но в момента нямам възможност...ако ми препоръчате някаква терапия или специалист при който да отида тук в София,ще бъда много благодарна.Поздрави и от мен...бъдете здрава!
telerika

Мнениеот Д-р Стайкова » 23 Яну 2007 00:11

Конкретно ме интересуват симптомите ви които са довели до скенера на лумбалните прешлени.
Имали ли ли сте травма, вкл. "секване" при вдигане на тежест или навеждане, къде и как ви боли, болката повече в таза ли е или върви надолу по краката, има ли изтръпване на крайници
и - най-важно - имате ли чувството, че сутрин или при ставане след покой сте схваната около таза - ако ДА, това чувство на намалена подвижност оправя ли се след като походите малко?
Имате ли репорта на скенера?
Д-р Стайкова

Мнениеот telerika » 24 Яну 2007 20:21

Оплакванията ми започнаха преди 2 год.Нямаше никакво сецване,просто една сутрин много ме заболя кръста...болката приличаше ужасно на бъбречна...отидох на ехограф,пуснах си стерилна урина,но лекарката каза че въпреки камъчетата които имам ,болката не е бъбречна.Отнесох се несериозно,но започна да ме боли все по-вече.Диагнозата на скенера е от преди година-парамедианна дискова протрузия на нива L-5-S1.Електромиографията показва-данни за предкоренчева увреда наL-5 в ляво и задкоренчева увреда на S1 и S2в ляво,данни за начална периферностволова увреда на н.перонеус син.Периодично имам изтръпване на левия крак отпред на пръстите и също на пръстите на лявата ръка.На шийни прешлени имам ЯМР,който показва 2 дискови хернии и ошипяване...но те ми създават по-малко проблеми от протрузията на кръста.Не знам как да се лекувам заради проблемния стомах...а вече едва се мъкна на работа...така че отново чакам препоръките ви за специалист или терапия които могат да ми помогнат!Сърдечни поздрави от мен и семейството ми!
telerika

Мнениеот Д-р Стайкова » 24 Яну 2007 23:22

Исках да погледна на болките ви в кръста с по-различно око , т.е. от перспективата на изследванията за възпалителен колит. Конкретно търсех :roll: симптоми на сакроилиит=възпаление на сакроилиакалните стави, което понякога може да съпровожда възпалителните колити. Не открих нищо да ме насочи натам и ще си оставим диагнозите такива каквито са ви дадени.
Парацетамол би трябвало да не вреди на нито една част от стомашно-чревния ви тракт, макс. доза е 2тбл от 500 мг по 4 пъти на ден, но това е доста. Може би 2 тбл 1/2-1 час преди движение ще са добро начало.
Физиотерапията трябва да се ръководи от един добър терапевт с цел засилване на мускулите на гърба и поддържане на гъвкавостта. Трябва да се внимава да не се дават упражнения които натоварват неправилно гръбначния стълб. За съжаление това не може да се направи чрез форума. Пожелавам ви да се справите успешно със всичко.
Д-р Стайкова

Назад към Храносмилателна система. Черен дроб, панкреас, жлъчен мехур