ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
Успокоява стомашно-чревния тракт и улеснява откашлянето.
Не ползвайте най-високия градус
Плевралният излив може да е причина за задух

мозъчен исулт

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: админ, консултанти

melin

Re: мозъчен исулт

Мнение от melin » 01 апр 2008 09:22

blagodarya Vi d-r Gabrovski

beloslava

Мнение от beloslava » 10 апр 2008 14:08

Към д-р Габровски
Здравейте! Днес към 4 сутринта дядо ми получи масивен мозъчен кръвоизлив. Оплака се силно главоболие, впоследствие се скова дясната част на тялото му, дясната ръка и крак, устата се изкриви надясно. В момента се намира в болницата в гр.Карнобат. След прегледа със скенер се установи масивен мозъчен кръвоизлив вследствие на спукан хематом. Според лекарите прогнозата е много лоша и не е възможна операция в случая. В момента той е неконтактен, не говори, не се движи и не съм сигурна че чува и разбира кои сме. Той е на 71 години, а на 21.03 беше опериран в Александровска болница в София от тумор на бъреците. Все още нямаме хистологичното изследване, което да покаже дали образуванието е било злокачествено. Той е хипертоник, а преди 4 месеца му откриха и диабет. Лекарите в София ни обясниха, че туморите на бъреците имат свойството да образуват тромби в тялото на пациента. Такъв тромб вече беше отстранен от гръдната област по време на операцията в София. Възможно ли е хематомът, който е причинил инсулта да е образуван заради тумора? Какви са изгледите за възстановяване и до каква степен след подобно състояние на такава възраст? Според лекарите в Карнобат е недопустимо пациенцтът да се транспортира в друга болница в това състоние, но признават, че не могат да направят почти нищо за да му помогнат и да се подобри защото нямат апаратура и специалисти. Към кого може да се обърнем за консултация на състоянието на дядо ми, има ли лекар който да пътува до Карнобат за да го консултира? Благодаря предварително!

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 10 апр 2008 22:58

така както описвате състоянието на дядо ви е много сериозно.
Не мога да давам прогнози без подробна консултация, но при тази възраст, съпътстващите заболявания и "масивния" кръвоизлив перспективите са мрачни.
В никакъв случай обаче не трябва да губите надежда. Понякога възрастните хора имат по-големи "резервни" пространства в черепа и успяват да преодолеят такива тежки инциденти.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

beloslava

Мнение от beloslava » 11 апр 2008 15:09

Благодаря Ви за бързия отговор! Разбирам, че е трудно да се даде прогноза без да сте прегледали пациента, въпросът ми беше по-скоро от общ характер за състоянието на пациентите с такава диагноза и Ви благодаря за отговора. Днес има лека промяна в състоянието му - реагира на болка, стиска ръката ми при допир. Възможно ли е това да е просто реакция на вегетативната нервна система?
Дишането му е самостоятелно, не е включван към респираторен апарат изобщо, лекарите казаха, че кръвното налягане и пулсът му с нормални. Правят му вливания, понеже не може да се храни и пие и го третират с манитол и съдоразширяващи препарати. Днес след сутрешната визитация лекарката каза, че започва да излиза от комата. Излизането от кома за подобрение на състоянието ли се счита? /простете за глупавия въпрос!/
Благодаря Ви предварително! И разбира се, надеждата е последното, което ще изгубим!

aissedora

Мнение от aissedora » 30 апр 2008 22:12

Здравейте ,д-р Габровски !
Ще се радвам ,ако ми помогнете кото ми отговорите на следният въпрос.
Свекър ми получи исхемичен мозъчен инсулт ,като засегнати са левите му крайници.В първите дни имахме надежда за подобрение, но след петият започна да вдига и подържа температура 37,7-38,5 градуса.Нормално ли е това? Имали шансове за подобрение и какъв ще е периода ? Благодаря ви, много за отделеното време.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 01 май 2008 09:02

боните с инсулт много често се залежават, а това е причина да се развият усложнения като например пневмония.
Трябва да направите изследвания, за да установите, дали няма такъв проблем.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

emge_exwood

Мнение от emge_exwood » 16 май 2008 13:33

Здравейте Професор Габровски,пише ви Митко,много съм притеснен за майка ми Мариана.
Аз съм на Емил синът,понеже се съмнявам от всякъкава информация искам ако може да ми дадете Вие някакво успокоение относно инсулта на майка ми! Благодаря предварително!!!

ivan56

Мнение от ivan56 » 23 май 2008 10:30

Здравей те на всички във форума!
Майка ми е с епикриза:
ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА - ОЛСН.КАРДИНАЛНА АСТМА.ХИПЕРТОНИЧНА БОЛЕСТ III ГР. СЪРДЕЧНО - МОЗЪЧНА ФОРМА.ХИПЕРТОНИЧНА КРИЗА
Придружаващи заболявания:Фрактура оссис исшии.МБС.Преживян ИМИ В БЛСМА. Захарен диабет
II тип с инсулиново изчерпвана - средно - тежка форма. Двустранна пневмофиброза.
Графия на бял дроб - Надхилусна хиперволемия. Пневмофиброзни промени двустранно.
ЕХОКГ : ЛП - 33 мм парастернално, 42/47 мм апикално. Десни отдели - горно гранични размери.
Ао - асц . част 35 мм., аортна клапа- леки склеротични промени по платната, запазена подвижност. ЛК - ТДР 45 мм. Лека симитрична хипертрофия. Хипокинезия на септум. ТДО/ТСО 63/29 мл. ФИ 54% Митрална клапа - пролапс на предното платно, регург. I+ст.
ЕКГ : Синусов ритъм. Индиферентна позиция/ по- отчетливи реполаризационни промени дифузно.
КОНСУЛТ С КАРБИОЛОГ: Дг: ОЛСН Кардиална астма. Хипертонична болест III гр. - сърдечно мозъчна форма. Хипертонична криза. МБС - състояние след приживан ИМБ в БДСМА с мултииинфарктна енцефалопатия. Захарен диабет II тип.
Проведено лечение - фурантрил, кордарон, еналаприл, пирамем, агапурин, верапамил, инсулин,тертензиф
Болната е с намалеле централно мотолни и сърдечни оплаквания.
Всичко това го преписах но ще кажа с мой думи, че майка ми е трудно подвижна, неможе сама да се обслужва,прави няколко крачки с придружител но трудно и бързо се измаря, когато стоя седнала известно време губи говора и трудно и се разбира и почва да трепери.
Въпросът ми е - има ли надежда да се оправи и даможе да се обслужва сама и дали може да вземе група инвалидност и придружител.
Всички сме много разтревожени и незнаем какво да предприемаме.
БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТГОВОРИЛИ МИ!
Имам нужда от душевна подкрепа

stoqnkakoleva

мозъчен исулт

Мнение от stoqnkakoleva » 24 юни 2008 00:10

При исхемичен мозъчен инсулт 10 ден болния е в кома 2 ден и с централна температура 2 ден а от днес с ОБН.Има ли шанс болния да излезе от това състояние?

Deina

Мнение от Deina » 30 юни 2008 11:31

Здравейте д-р Габровски,
Баща ми е на 68 години и получи тежък мозъчен инсулт преди три месеца. Слава Богу оцеля и сега се опитваме да го възстановим. Той може да ходи по малко (два три тигела прави в коридора), има рехабилитатор, който казва че от към двигателна активност нещата са много добре, но татко изпитва болки щом му "висят" крака и ръката и най се оплаква като минат 2-3 часа от "разходката". Въпроса ми е, каква може да е причината за това? Според местния доктор не би трябвало да го боли вече и ние не знаем какво да предприемем, а и татко се отчайва като слуша тези заключения. Знаете, че болните са много лабилни и психически. Благодаря Ви предварително.

maria petkova

Мнение от maria petkova » 14 юли 2008 11:55

Zdraveite priateli!Registrirax se predi malko i barzam da vi pisha.Az wiveq v Ispania i predi mesec maika mi koqto si e v Balgaria poly4i moza4en insult-isxemi4en.Blagodaria na gospod,4e nqma nikakvi naryshenia v dvigatelnata sistema,samo ne mowe da govori.Bqxa i nazna4eni-Kavinton-forte i aspirin,no zasega nqma podobrenie...Ot 3 dena sme ve4e v Ispania s neq i skoro 6te q vodq na lekar tyk da vidim kakvo 6te mi kawat.Tyk za tazi bolest normalno lekyvat s DIPIRIDAMOL+ASPIRIN.Ako nqkoi e pravil tova le4enie molq da mi pi6e.Blagodarq i kasmet na vsi4ki

eli118

Мнение от eli118 » 15 ное 2009 15:04

Dо д-р. Габровски,здравейте имам въпрос към Вас.след като ви опиша случая на моя баща ще го задам и ще съм ви много благодаряна за отговора Ви при първия удобен момент за Вас. -И така: на 05.11.2009 г. баща ми е приет в спешното отделение на Провадийската района болница "Царица Йоана'' в състояние :-увредено общо състояние афебрилен хиперстенен хабитус ,реагиращи на светлина зеници,липсват активни движения в десни крайници,мускулен тонос уживени с разширени рефлексогенни зони двустранно коремна хипорефлексия в дясно,сензоматорна афазия,при постъпването е сомнолентенслед направяние скенер е прет в боничното отделение по неврология .проерден курс на лечение с ноотропин,вазооактивни,хемореологични антикоагуланти,антиагреганти,водносолеви разтвори,АСЕ-инхибитори и симптоматични.Изписан е на 13.11.2009 със стабилни хемодинамични показатели с тежък двигателен дифицит в десните крайници и изразени говорими нарушения .Окончателна диагноза Тромбоенболичен инфаркт в т.ЛСМА. ХБ|||ст.Умерена висока -степен МСФ.ХС.Десностранна централна хемипареза.Сензо -моторна афазия.
Забелязвам че бърка думите когато иска да ми каже нещо но, сам се усеща че греши и ми хваща руката да изчакам за да се поправи в повечето случаи вярната дума не му идва на ум и започва да се нерви .приема лекарства
Лусетам-800гр. ,Вецетин,Ренаприл,Атаракс-25мг., Ципрофлоксацин Актавис-500мг. последното заради болките при оринирани след премахването на катетара силно изразени въпроса ми е следния:
Атаракс -према 2*1 таб;етка на ден колко време трябва да го пие вярно е че е нервен .за сега приема лекарствата по следната таблица:
Луцетам -сутрин 2таб. обед 1таб.вечер 0 таб.
Ренаприл-сутрин 1таб. вечер1табл.
Весетин - сутрин 1,обед 1,вечер1
Атаракс - сутрин1 вечер1
Ципрофлоксацин Актавис -3по1 таб.
притеснява ме това че не спи и е нервен
Подържа кръвно от 150 на 90 температура 36/5
храни се добре и поема много течности.
според Вас Д-р. Габровски на базата на тази инаформация за състоянието му какви са шансовете за излизането му от това състояние и д о колко време ще е нужно за възтановяването му.Благодаря Ви .

Елена Любенова

deos

Мнение от deos » 17 ное 2009 00:38

USPE6NO VAZSTANOVQVANE PRI INSULTI 4REZ LAZERTERAPIQ I IGLOTERAPIQ VAZSTANOVQVANE I NA GOVORNI NARU6ENIQ -0888870200 Ivan Hristozov gr.Plovdiv 0888870200

Deina

Мнение от Deina » 30 ное 2009 17:30

Здравейте д-р Габровски, минаха почти 2 години откакто баща ми получи хеморагичен мозъчен инсулт. Смятате ли ,че още има смисъл да пие пирацетам и рутаскорбин?

kamelot

Мнение от kamelot » 12 яну 2010 20:54

Има 2 билки, които много помагат, но при всеки е различно. Едната е Алое Вера, другата - Гинко - подобряват кръвообращението в мозъка, настроението, съсредоточаването, помагат срещу Алцхаймер.
И другото, което е също от много голяма полза е витамин В12 с фолиева киселина - за доброто функциониране на нервната система, при увеличен риск от сърдечни заболявания, болест на Алцхаймер и други форми на загуба на паметта.
kamelot@mail.bg

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”