ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
На какво се дължи?Какви могат да бъдат оплакванията?
Не всички последствия се усещат на момента!
Мъчителна за болния и околните

мозъчен исулт

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: админ, консултанти

melin

мозъчен исулт

Мнение от melin » 07 фев 2008 09:58

здравейте на всички. страшно много съм отчаяна и безпомощтна.преди 3 дена майка ми получи мозъчен инсулт.казаха ми че лявото страна на мозъка е засегната и има пареза на десните крайници. неразбирала какво и се говори но гълтала вода и ядяла малко. все още е в интензивно отделение.неможела да говори иса засегнати речта говора и паметта но доколко не се знае. искам да знам ще може ли да говори за в бъдеще има ли шансове да се възстанови ,изцяло не, но да разбира ,да ходи, да говори. моля се от три дена насам да има подобрение но съм много отчаяна. преди тодина и половина загубих баща си при катастрофа, такмо се нормализираха малко нещата запоцнахме един начин на живот, сега съм бременна в 6 месец и това беше голяма радост за майка ми , а сега тя получи инсулт. искам да е до мен но как ще стане незнам. искам да се оправи .

д-р Габровски

Re: мозъчен исулт

Мнение от д-р Габровски » 07 фев 2008 19:50

за съжаление никога не може да сте подготвени за такъв инцидент. Неслучайно другуто популярно име на инсулта е "удар"
За хеморагичен или за исхемичен инсулт става въпрос?
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

mitev65

Мнение от mitev65 » 09 фев 2008 00:03

възможно ли е признаците за исхемичен инсулт и за ниска кръвна захар да си приличат? ако си приличат по какво си приличат, а ако се различават по какво се различават?

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 09 фев 2008 13:37

оплакванията от ниска кръвна захар се повлияват бързо и много добре от прием на сладко.
симптомите при исхемичен инсулт са изключително разнообразни в зависимост от локализацията.
някои малки (лакунарни) мозъчни инсулти, както и преходните нарушения на мозъчното кръвообращение могат да наподобяват оплакванията при хипогликемия (ниска кръвна захар).
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

melin

Мнение от melin » 09 фев 2008 13:49

здравейте д.р габровски. става въпрос за коров мозъчен инсулт, засегнати десни крайници с пареза и има сензомоторна афазия. искам да попитам това може ли постепенно с времето да се оправи? и какво точно представлява сензомоторната афазия, дали ще ме разбира , говори, спомня нещо, макар че ми казаха че има мисловен процес , че тя си мисли нещо но не разбира думите. много искам да се оправи и се моля всеки божи ден. а що се отнася до крайниците могат ли със физиотерапия и рехабилитация или нещо друго поне за в бъдеще да се оправят?

melin

Мнение от melin » 11 фев 2008 01:09

днес ходихме в болницата и резултатите са следните позна ни мисли разбира нормално но неможе да говори и десните крайници са засегнати.

melin

Мнение от melin » 13 фев 2008 09:17

моля някой да ми отговори на въпроса .

sisa_73

Мнение от sisa_73 » 14 фев 2008 00:08

Скъпа melin мога само да те окуража и да ти кажа имай вяра и страшно много търпение и дано нещата тръгнат към подобрение. Баща ми на 24.10.2007г. получи подобен инсулт и едва сега имаме напредък - движение на крака със замятане, изкачване на 3-4 стъпала и възвръщане на говора, въпреки че самите лекари бяха казали, че почти няма надежда да се вдигне на крака /поне тук в Русе/. Само, че при опит да ни каже нещо често бърка думите и казва съвсем друго. Та исках да ти кажа, че винаги има надежда, но за съжаление в първите месеци много бавно се стига до подобрение. Ще се нуждае от човек до нея постоянно, а за съжаление за гледане на лежащо болен се дават само 7 дни. Още едно безумие в нашата здравна система. Най-искрено ти пожелавам съвсем скоро майка ти да излезе от интензивното и дай-боже по-бързо да се възстанови.

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 14 фев 2008 12:33

сенфо-моторната афазия е състояни при което е засегнато както разбирането, така и "създаването" на реч.
Това е част от т.нар. висши корови функции, характерни само за човек.
При някои заболявания /както например при инсулта/, се уврежда тази част от мозъка, която участва в това "кодиране и декодиране" на речта. Резултатът е невъзможност да се разбира /сензорна/ и/или "създава" реч /моторна/ афазия.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

melin

Мнение от melin » 28 фев 2008 23:12

blagodarya na vsichki koito sa mi pisali .

melin

Мнение от melin » 28 фев 2008 23:20

zdraveite otnovo. imam vapros kam d-r gabrovski= maika mi veche si e v kashti izpisaha i ot 2 sedmici pie nimotop i lucetam i verapamil po polovinka ot 80 mg . lekarstva za kravno ne davame zashtoto ima kravno ot poryadaka na 115 na 70 ili 110 na 60 no se chuvstva dobre. razbira vsichko no nemoje da govori. kakvo mislite za lekarstvata?

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 03 мар 2008 14:09

тези стойности са малко ниски.
консултирайте се с личния лекар за корекция на антихипертензивната терапия.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

melin

Мнение от melin » 03 мар 2008 23:49

govorim za kravnoto nalyagane d-r gabrovski. izvinyavaite nemojah da vi razbera. a kakvo da pravya kato lichniya lekar e edin nekadarnik i toi dokara maika mi do tova polojenie. s priznaci za insult ua prati na izsledvaniya za jlachka. na mene mi e malko mi trudno poneje nie jiveem vav varna a vie ste v sofiya. kakvo tocno shte vkluchva tazi terapiya? blagodarya

melin

Мнение от melin » 30 мар 2008 23:55

афазията лекува ли се с луцетам от 1200 mg? какво ще кажете за лекарствата след мозъчен исхемичен инсулт? един месец пи нимотом а луцетама все още го пие? нещо по ефикасно има ли за инсултите?

д-р Габровски

Мнение от д-р Габровски » 31 мар 2008 22:59

за инсулта няма "лекарство"
унищожаването на мозъчната тъкан е дефинитивно и използването на медикаменти като съдоразширяващи, витамини, ноотропни в-ва и др. има за цел да подпомогне "гранично" увредените зони, за които има някакъв шанс за възстановяване. Подпомага се мозъкът, за да могат запазените зони, макар и частично да поемат функцията на увредените.
доц. Н. Габровски, дм
Секция по Неврохирургия
Болница "Пирогов"

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”