ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Показват резултатите от ново проучване
Подход към защитата на кожата, който спестява моралните пречки.
Слуховите халюцинации са терапевтично предизвикателство

Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: админ, консултанти

odizio

Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мнение от odizio » 19 мар 2017 15:07

Здравейте,

Правиха ми Евокирани потенциали, със следните резултати: ЗЕП - при двустранна флаш стимулация - удължено лат. време на Р100 вълна двустранно. СЕП - при биаурикуларна стимулация - в норма за възрастта.
Някой би ли могъл да ми каже подчертаното в черно какво означава и дали е отклонение?

д-р Георгиева

Re: Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мнение от д-р Георгиева » 19 мар 2017 17:31

Здравейте!

Резултатите показват, че имате нарушение в проводимостта на нервния сигнал по зрителните сензорни пътища. Необходимо е да се направят допълнителни изследвания, за да се уточни причината - най-често се налага провеждане на ядрено магнитен резонанс на главен мозък с контраст, а в някои случаи и лумбална пункция. Какъв беше повода, за да се направи това изследване?

odizio

Re: Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мнение от odizio » 19 мар 2017 19:53

Здравейте, д-р Георгиева!

Поводът беше уточняване на диагноза, като работната бе множествена склероза. Казаха ми, че Евокираните потенциали нищо не са показали, затова и писах в този форум.
Правиха ми и ЯМР без контраст на главен мозък и шиен отдел на гръбначен стълб, но не установиха плаки на демиелинизация. Единствените находки бяха "леко дилатирани субарахноидни ликворни пространства фронтално" и "локално дилатирано субарахнодино пространство в предната част на дясната Силвиева фисура, вероятно малка арахноидна киста", като и за двете ми казаха, че не са никакъв проблем. Имаше също така и "малки медианни протрузии на дисковете на нива С5-С6 и С6-С7", за което също ми обясниха, че не е сериозно и че е в съвсем начална фаза.
Направиха ми и лумбална пункция, където всичко бе нормално. Още се чакат резултати от изпратен ликвор за имуноелектрофоретично изследване и от някои вирусологични изследвания.
От всички направени изследвания досега, излезе, че не се установява множествена склероза, но пък няма и обяснение за отклоненията в неврологичния ми статус.
Не зная на какви други изследвания да ходя или към какъв специалист да се обърна.

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”