ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Какво причинява и до какво води
По какъв механизъм виждаме образите?
Хидратацията на тялото е много важна
Причинява необясним фебрилитет или незаздравяваща рана.

Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: консултанти, админ

odizio

Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мнение от odizio » 19 мар 2017 15:07

Здравейте,

Правиха ми Евокирани потенциали, със следните резултати: ЗЕП - при двустранна флаш стимулация - удължено лат. време на Р100 вълна двустранно. СЕП - при биаурикуларна стимулация - в норма за възрастта.
Някой би ли могъл да ми каже подчертаното в черно какво означава и дали е отклонение?

д-р Георгиева

Re: Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мнение от д-р Георгиева » 19 мар 2017 17:31

Здравейте!

Резултатите показват, че имате нарушение в проводимостта на нервния сигнал по зрителните сензорни пътища. Необходимо е да се направят допълнителни изследвания, за да се уточни причината - най-често се налага провеждане на ядрено магнитен резонанс на главен мозък с контраст, а в някои случаи и лумбална пункция. Какъв беше повода, за да се направи това изследване?

odizio

Re: Разчитане резултати от Евокирани потенциали

Мнение от odizio » 19 мар 2017 19:53

Здравейте, д-р Георгиева!

Поводът беше уточняване на диагноза, като работната бе множествена склероза. Казаха ми, че Евокираните потенциали нищо не са показали, затова и писах в този форум.
Правиха ми и ЯМР без контраст на главен мозък и шиен отдел на гръбначен стълб, но не установиха плаки на демиелинизация. Единствените находки бяха "леко дилатирани субарахноидни ликворни пространства фронтално" и "локално дилатирано субарахнодино пространство в предната част на дясната Силвиева фисура, вероятно малка арахноидна киста", като и за двете ми казаха, че не са никакъв проблем. Имаше също така и "малки медианни протрузии на дисковете на нива С5-С6 и С6-С7", за което също ми обясниха, че не е сериозно и че е в съвсем начална фаза.
Направиха ми и лумбална пункция, където всичко бе нормално. Още се чакат резултати от изпратен ликвор за имуноелектрофоретично изследване и от някои вирусологични изследвания.
От всички направени изследвания досега, излезе, че не се установява множествена склероза, но пък няма и обяснение за отклоненията в неврологичния ми статус.
Не зная на какви други изследвания да ходя или към какъв специалист да се обърна.

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”