ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
Успокоява стомашно-чревния тракт и улеснява откашлянето.
Не ползвайте най-високия градус
Плевралният излив може да е причина за задух

относно заключение от МРТ

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: админ, консултанти

dimitardw

Re: относно заключение от МРТ

Мнение от dimitardw » 14 дек 2015 22:40

Здравейте,
Бих помолил за по разбираемо и достъпно разтълкуване на следнодното заключение, и нужно ли е второ мнение за разчитане на резултатите от МРТ.

Заключение:
МРТ-данни за периваскуларна левкоенцефалопатия.
По изразена за възрастта вътрешна и външна хидроцефалия и корова атрофия.
МРТ-данни за дегенеративна стеноза на канала на шийния отдел на гр. стълб,
най-манифестна на ниво С5-С6 без миелопатия.

Благодаря ви предварително!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 дек 2015 17:00

За колко възрастен човек става въпрос и какви са оплакванията?

dimitardw

Мнение от dimitardw » 16 дек 2015 09:26

Здравейте д-р Цончев,

Става въпрос за 51 г. жена - сравнително слаба, като килограми-48 кг ( но това си е по натура). Оплакванията са главоболие (не чак толкова силно), изръпване на дясната ръка, болки в шията и гърба. Мисли, че малко е намаляла паметта й. Преди да направи МРТ (7.12.2015), ходеше 3 седмици по 2 пъти в седмица на масажи на гърба и врата заедно с ултразвукови процедури, но без осезаеми резултати (само временно успокояване за няколко часа след процедурите).

Ами това е, като оплаквания.

И още да попитам, практикува ли се и нужно ли е и второ разчитане на резултатите от диска с МРТ изследването?

Благодаря ви.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 19 дек 2015 21:36

Не виждам смисъл от ново разчитане - всички тези оплаквания са от измененията в шийния отдел, останалото не е от значение и няма как да му се повлияе, вероятно тези оплаквания ще си продължават и следва да се лекуват с обезболяващи и физиотерапия.

dimitardw

Мнение от dimitardw » 19 дек 2015 23:55

Здравейте д-р Цончев,

Благодаря ви за изказаното мнение.

stikisi

Мнение от stikisi » 04 яну 2016 20:22

Здравейте, бихте ли разчели заключение от МРТ на баща ми на който откриха рак на простата. Благодаря ви предварително!

Простата се изобразява с аксиални диаметри 51/44 мм. Горно-долен диаметър около 48мм. Структурата е нехомогенна. Средния дял е със нискък интензитет и заличена архитектоника. Неясни граници от левия латериален дял. В левия латерален дял в близост до семенното мехурче се открива хипоинтензивно огнище в Т27,8мм. с овоидна форма без излизане извън капсулата. В съседство на по ниско ниво личи огнище 9,5мм. Нехомогенна структура на десния латерален дял. Капсулата е добре отгарничима. Семенните мехурчета са със запазено съдъжимо. Пикучния мехур - запазена дебелина а станата без инфилтрация от простатата. Без данни за изразена лимфаденопатия. Без изразени костни лезии.
Заключение: МРТ находка за неопластияен процес на простата без конкретни белези за екстериоризия.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 10 яну 2016 18:07

Според този резултат има рак на простатата. Трябва да се лекува.

Fidosov

Мнение от Fidosov » 15 мар 2016 09:12

Моля за разяснение - предварително благодаря.

Магнитно-резонансна томография:
Изследването е нативно.
При изследване на глава:
Данни за разширени арахноидни пространства двустранно фронто-париетално и редуциран обем на гънките, както при фронтална корова атрофия. Нехомогенна структура на паренхима на двете ГМХ при данни за пунктиформени огнища с висок интензитет в Т2 и Т2FLAIR от вазогенно-индуциран тип. Вдясно перицентрално се открива огнище 6,3 мм. Вляво на сходна позиция 4 мм. Ивицести изменения с висок интензитет до предните рога двустранно. Набелязани полета на Вирхоф-Робин. Без лезии инфратенториално. Хипофизата е умерено уголемена и слабо проминира супраселарно. Диаметър горно-долно – около 10 мм, предно-заден 11,3 мм, напречен – около 13 мм. Слаба дислокация на инфундибулума. Проследима хиазма в близост до проминиращата жлеза.
Задебелена мукоза на етмоидалните клетки.

Заключение: МРТ находка за корова атрофия, лезии от глиоза, както при промени на базата на начална вазогенно-индуцирана енцефалопатия, структурна трансформация на хипофизата по типа на аденом.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 19 мар 2016 21:44

За колко годишен човек става въпрос?
Има ли оплаквания?

Leona

Мнение от Leona » 24 май 2016 03:28

Моля за помощ. Уплашена съм и всичко ми е нереално. Имам 2 малки деца едва на 32 съм.

От 2012 проблеми с паметта които се увеличиха много. Тогава правих ямр чист. Сега 2016 в Сити клиник излезе това :cry:

Вентрикулна система - нормотопична, с лекостепенна дилатация, по значимо на десен стераничен вентрилул. Комресионно дислокационни промени.
Суператенториална находка- множество хиперинтензни в Т2 - и flair - и хипоинтенсни в Т1 - образи фокуси двустранно, субкортикално и в дълбоката бяла мозъчна субстанция фронтално и париетално и в ляво темпорално. Находките са окръглени, рязко контурирани, без перилизионен едем или експанзия.
Заключение - суператенториални глиозни фокуси с Дд исхемична генеза / демиелизиращ процес.

За тези години правих 3 теста в Александровска. Само на последния ми бяха занижени резултатите. След ямр бях при проф. Трайков. Той отрича да е деменция . Но аз вече съм доста зле с паметта и мисленето. Каквото прочетох за резултатс както и симтомите ми всичко води до деменция. Знам че той е светило в тази онласт но проблема ми не е решен. Ще се побъркам.. кажете вашето мненир. Къде още да отидя. Според вас почнал ли е процеса. Благодаря.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 30 май 2016 12:29

Деменция - не. По-скоро следва да се търси демиелинизиращ процес.

petr0wa

Мнение от petr0wa » 18 юни 2016 09:45

Здравейте!Надявам се да ми помогнете в опита да разчета подробно МРТ ,защото човека,който трябваше да ми я разчете ,беше много кратък в обяснението си.Благодаря предварително!
Визуализират се малки фокуси на овула наботи-патологични.Субмукозно в основата на матката се визуализират киста 14/10мм.,която е хиперинтензна на всички серии(кои са всички тези серии).
Яйчници леко уголемени.Структурата им е мултикистична (тук има нещо ,което е изрязано на листа и не се вижда думата-) ...окалибрени кистични фокуси до 10 см.Фокусите са тънкостенни,с хомогенно течно съдържимо.
Няма рестикция на дифузията,т.е липсват белези за малигнитет.
Визуализират уголемени тазови и ретроперитонеални лимфни нодули.
Заключение:МР данни за овариална поликистоза.Ендометриална субмукозна интраутеринна кистичка.
Ще бъда много благодарна,ако ми преведете написаното.Приятен ден.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 юни 2016 21:59

Основното е данни за поликистозни яйчници.

Митра Рахнева

Мнение от Митра Рахнева » 11 юли 2016 09:33

Здравейте, имам дете на 1,6 месеца. Може ли да помоля за просто обяснение на резултата от МРТ (ЯМР) - Супратенториално-двустранно, париетално, се скенират хиперинтенсни лезии, ангажиращи субкортикалното, дълбокото бяло мозъчно вещество и кората. Нормални широки вътрешни и външни ликворни пространства.Инфратенториални патологични промени не се регистрират.
Благодаря предварително.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 юли 2016 01:07

Това само по себеси нищо не ми говори....
Какъв е повода да се направи изследването?

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”