ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Оптимално решение за бели зъби и здрави венци.
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние

относно заключение от МРТ

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: админ, консултанти

д-р Цончев

Re: относно заключение от МРТ

Мнение от д-р Цончев » 08 дек 2011 21:11

Мозъка е доста увреден, но това не е станало изведнъж, а постепенно, понякога - незабележимо са се наслагвали процесите докато се стигне до този момент. В случая поведението е лечение със симптоматични средства и лечение на придружаващите заболявания.

bilidim

Мнение от bilidim » 09 дек 2011 13:10

Здравейте,
направихме на дъщеря ми (4г.) магнитен резонанс и резултата е:
Визуализира се пролабиране на супраселарната цистерна по посока на селата.
МР данни за хипертрофия на лигавицата на задните етмоидални клетки вдясно.
Заключение: МР данни за частична емпти села, МР данни за етмоидит вдясно.
Какво означава това? И към какъв специалист да се насочим? Неверолог или неврохирург?
Благодаря предварително.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 дек 2011 23:32

Каква е причината да се направи това изследване?

bilidim

Мнение от bilidim » 15 дек 2011 16:53

При посещение при педиатъра, ни препоръча консултация с логопед, .
Съответно логопеда изказа предположение за ехолалия. Друг логопед - не е това.... и т. н.
Накрая невролог
В общи линии симптоми:
Говорна задръжка (много кратки изречения до 3-4 думи), недостатъчна концентрация, отрицание (може би свързано с неразбиране), повишена активност.
Като лечение в момента пие
НООТРОПИЛ сироп
и ДОРМИПЛАНТ табл.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 22 дек 2011 00:31

За съжаление има трайни изменения в мозъка, които вероятно няма да се подобрят. Как е в момента жената?

bibona1990

Мнение от bibona1990 » 16 окт 2014 22:55

Може ли някои да ми разчете заключението от ЯМР -МРТ данни за вторична хематогенна дисеминация в цервикалния и торакалния сегменти на гръбначния стълб.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 окт 2014 20:35

Само това ли е написано?

bibona1990

Мнение от bibona1990 » 19 окт 2014 00:08

Целият текст е :
"НАТИВНА И ПОСТКОНТРАТНА МРТ НА ЦЕРВИКАЛЕН И ТОРАКАЛЕН СЕГМЕНТИ НА ГРЪБНАЧЕН СТЪЛБ
Прешленните тела и прилежащите им задни елементи са със запазен краниокаудален размер и сигнален интензитет.
Изразени остеофитни наслоявания по предните и задните аспекти от апофизите на прешленните тела на практически всички прешлени в шийния сегмент,но най-много на нива С3-6.
Хипертрофична остеортропатия в шийния сегмент и хипертрофия на надлъжните легаменти.Множествени вдавания в предното субарахноидно пространство на нива С3-7 в резултат на задни.В предното субарахноидно пространство на нива С5 и С7 се визуализират Т2 умерено хиперинтенции и контрацтиращи в значителна степен, екстрамедуларни, интрадурални лезии.Лезията на долното ниво е с по-големи размери и компресира миелона.Множествени,разнокалибрени лезии със сходна образна характеристика се визуализират по предните и задните аспекти на миелона каудално в целия обем на изследването,като най-голямата лезия е съставена от множество конфлуиращи лезии и е локализирана на ниво Тн8 вентрално."След това е ЗАКЛЮЧЕНИЕТО.Обяснете ми на по-простичък език какво ще рече всичко това и какво лечение би могло да се предприеме.Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 22 окт 2014 18:44

Напишете заключението какво е.

bibona1990

Мнение от bibona1990 » 22 окт 2014 22:05

заключение от ЯМР -МРТ данни за вторична хематогенна дисеминация в цервикалния и торакалния сегменти на гръбначния стълб

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 24 окт 2014 07:13

Вторични разсейки по кръвен път - така се превежда това.

bibona1990

Мнение от bibona1990 » 24 окт 2014 10:31

може ли да ми кажете за възможни варианти на лечение,какво може да се предприеме?

Liubka

Мнение от Liubka » 24 окт 2014 16:34

Благодаря предварително! Помогнете ми да разбера какво означава резултата ми от МРТ на главен мозък, а именно: Единични хиперинтензни в Т2 и FLAIR лезии в дълбокото бяло мозъчно вещество двустранно фронтално. Лезиите не се съпътстват от фокална атрофия или експанзия на засегнатия паренхим, както и от перилезионен едем и са с МР-характеристика на глиозни фокуси. Арахноидни пространства, базални цистерни, Силвиеви фисури и интерфолиарни сулкуси на малкомозъчните хемисфери - недилатирани, свободни. На другите неща пише - в норма, затова няма да ги описвам. А накрая на заключението пише: МТР данни за глиозни фокуси с описаната локализация с вероятна съдова етиология. До ЯМТ стигнах след като един ден започна да ми трепти въздуха пред дясното око, след което изгубих говор и връзка между мисъл и говор за около 20 минути, след което ми изтръпна дясната ръка като започна от пръстите и стигна до рамото /изтръпването продължи няколко часа/. Между другото съм бременна в 4-я месец. Правиха ми доплер и кръвни изследвания - всичко е наред там. Не разбирам какво ми е, какво ми стана, как съм и какво да очаквам за нататък. Моля ви дайте ми някакво мнение и съвет. Отново благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 27 окт 2014 22:15

bibona1990
Химиотерапия, но трябва да мине през онкокомисия.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 27 окт 2014 22:16

Liubka
Нищо притеснително няма на ЯМР-то.

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”