ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Кръвен тест показва дали е преборен окончателно
Пийте чай от джинджифил
Формула дава резултата според пол, ръст, тегло и възраст

относно заключение от МРТ

Мозъчен инсулт. Множествена склероза. Парализи и парези. Миастения. Паркинсон

Модератори: админ, консултанти

Лалова

относно заключение от МРТ

Мнение от Лалова » 09 ное 2009 19:34

Здравейте!Бих искала ако някой може да ми обясни на по-разбираем език какво означава следното разчитане от МРТ;МРТ данни за множество малки зони на демиелинизация от съдов тип в двете голямомозъчни хемисфери,в областта на корона радиата и центрум семиовале.По-изразена за възрастта корова атрофия. касае се за баща ми който е на 60 години.невролога при който ходихме за консултация след резонанса набързо ми обясни че мозъка на баща ми бил като на 70 годишен,а той се чувства добре не е разсеян,не забравя както ме попита доктора.притеснява ме това че той пие хапчета които ни каза доктора че едните ще ги пие 2 години-''Depakine-crono'',a ''Nimotop S'' да го пиел до средата на декември и да отидем пак да го види а също пие и ''LUCETAM''-него да го пие 2 месеца.първите две лекарства му ги изписаха във Военна болница тъй като там му правиха цисектомия и след операцията е направил някакъв гърч от типа на Епи припадък(това разчитам в история на заболяването).от там са го държали приспан докато овладеят положението и после му изписаха тези лекарства+фамултран и хлофазолин.Благодаря предварително!

д-р Цончев

Re: относно заключение от МРТ

Мнение от д-р Цончев » 10 ное 2009 22:35

Това са данни за възрастови дегенеративни промени в мозъка. Не виждам причини за притеснение, тези промени се развиват с десетилетия - при някой повече, при други по-малко. Дори и да са налице на скенер, не е задължително да са свързани с някаква симптоматика.

kqra

Re: относно заключение от МРТ д-р Цончев

Мнение от kqra » 28 фев 2010 22:00

МРТ данни за демиелинизиращ процес-множедтвена склероза ( цереброспинална форма) ПОСТКОНТРАСТНО С БЕЛЕЗИ ЗА АКТИВНОСТ . Можели да ми обясните с простички думи какво означава това. Къде се намира тази склероза точно -в малкия или гръбначния мозък.Много ще съм ви благодарна.Може да ми препоръчате и добър невролог в Александровска или Св.Наум.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 02 мар 2010 23:23

Въз основа на тези данни трудно бих могъл да изкажа някакво конкретно мнение, нужно е по-обстойно заключение.

kqra

Мнение от kqra » 03 мар 2010 12:59

МРТ на глава и шия: Нормални субарахноидни пространства с мозъчни цистерни.Вентрикуларната система е с нормална форма месторазположение и толемина.Супратенториално:МРТ данни за някорко 4 на брой разнокалибрени и хиперинтензии наТ2 и FLAIR образите лезии в бялото мозачно вещество-една в центрум семиовале в дясно,две субкорикално париетално в дясно, една перивентрикуларно до окципиталния рог настраничния вентрикул в ляво.Не се откриват лезии с подобна характеристика в корпус калозум.Инфратенториално:Не се визуализираха огнищни лезии.Орисаните лезии пориетарно в дясно и перивентрикуларно в ляво се изобразяват та Т1 образите като хипоинтензни зони-израз на по-дълбока аксоална увреда с давност.Постконтрастно след Gadfvisj 1,0 mmol/ml i.v. не се отчита повишаване на интензитета на сигнала в зоните.ШИЯ:Единична хиперинтензна лезия на ниво С3-С4 ,която повишава сигналния си интензитет на постконтрастните Т1 образи.Доп.нахотка- хиперинтензна на Т1 и Т2-образите лезия в тялото на Тн1 с диаметър-11 мм-хемангиом.ЗАКЛЮЧЕНИЕ:МРТ данни за демиелинизиращ процес- множествена склероза( ЦЕРЕБРОСПИНАЛНА ФОРМА) постконтрастно с белези за активност.Това е всичко което е написано.Можете ли да ми обясните какво точно се случва в моята глава.Има ли и нещо хубаво със което можете да ме зарадвате поне малко,защото всичко което ви написах като ми звучи ужасяващо. Записала съм се за преглед в СВ.Наум при доц. Димитър Георгиев.Какво е вашето мнение за това решение.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 04 мар 2010 21:31

В това изследване има данни за няколко огнища на т.н. демиелинизация - невроналните влакна (аксоните) губят своята миелинова обвивка. Това е типично при заболяването мултиплена склероза. При всички случаи лечението трябва да се коментира с невролог.

kqra

Мнение от kqra » 04 мар 2010 22:52

Д-р Цончев ,МС влияели на вътрешните органи-сърце ,бял дроб, черен дроб....Болница Св. Наум подходяща ли е за това заболяване.Благодаря

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 07 мар 2010 20:20

На следващия линщк сме публикували повече информация по въпроса
http://www.puls.bg/illnes/issue_173/
Болница Св. Наум е подходящо място.

kqra

Мнение от kqra » 08 мар 2010 11:51

Д-р Цончев, какво означава -хемангеом -11мм в тялото на Тн1. Къде се намира това чудовище. Много ви благодаря за вашето търпение към нас които много питаме. :roll:

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 09 мар 2010 00:09

Вродената аномалия, при която пролиферация на кръвоносни съдове води до образуването на маса, която наподобява неоплазма. Може да се появи навсякъде в тялото, но най-често се наблюдава по кожата и в подкожните тъкани. Повечето хемангиоми претърпяват спонтанно обратно развитие.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hemangioma

kqra

Мнение от kqra » 09 мар 2010 00:54

Благодаря за информацията.Неможах да разбера къде се намира.

Anastas

Мнение от Anastas » 11 мар 2010 11:20

Th1 ще рече първи гръден прешлен, идва от thorax (Th).

izaura

Мнение от izaura » 21 фев 2011 17:20

Откриха ми хемангеом на ТХ 11,какво следва,какви опасности крие,има ли лечение?Самият хемангеом засилва ли болките в кръста?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 22 фев 2011 20:01

Възможно е и да е съвсем случайна находка. Т.е. самия хемангиом да не причинява оплаквания и никога да не причини. Поне според моите познания по въпроса. Цитирайте по-подробно заключение от образно изследване.

a_georgieva

Мнение от a_georgieva » 06 дек 2011 22:54

здравейте;
видях, че тук има обстойни коментари на неща, които непрофесионалист е трудно да "разчете"; майка ми е диабетичка, на 79год.; преди няколко месеца претърпя смяна на тазобедрена става; ортопедичната операция мина добре и тя се възстанови, но в болницата допуснаха много тежка хипокликемия, в резулатат на което се отключи много тежко състояние на агресивност, деменция.. ще бъда неточна ако се опитвам да назова състоянието й, но четох в нета и за други подобни състояние при подобни обстоятелства; водих я на психиатър и невролог; предписаха преглед на скенер и диагнозата е следната: "нормална кортико-медуларна диференциация; конфлуиращи хиподенсни лезии в паравентрикуларното бяло мозъчно вещество; разширени симетрични мозъчно вентрикули, кортикални сулкуси и базални цистерни; множество лакунарни исхемични инфарктив базалите ганглии двустранно; стар исхемичен инфаркт в левия окципитален лоб зад окципиталния рог на левия страничен вентрикул; мсивни калцирани плаки в базиларната артерия;
заключение: мозъчно-съдова болест; множество лакунарни исхемични инфаркти, мозъчна атрофия"
моля, с по-прости думи да ми обясните колко лошо е състоянието й и какво се предполага да се случва; неврологът изписа амитриптилин и халоперидол при нужда; до преди да влезе в болница си беше в пълна кондиция, въпреки усложненията от диабета - влошено зрение; мога ли да се надявам да си доживее старините в "нелудо" състояние.. ще бъда благодарна за отговор;

Отговори

Върни се в “Нервна система - състояния и заболявания”