ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Кръвен тест показва дали е преборен окончателно
Пийте чай от джинджифил
Формула дава резултата според пол, ръст, тегло и възраст

Болки в адукторите

Модератори: админ, консултанти

Ivan Georgiev

Болки в адукторите

Мнение от Ivan Georgiev » 12 май 2016 10:57

Здравейте,

От 10 месеца изпитвам болки в левия адуктор, високо до слабините. Болката се активира само и единствено при движение - бягане, тичане, отскоци. Играя волейбол и я усещам при отскок, сервиз и забивка. Усеща се и при плуване - всякакъв стил.

Усещането е точно като разтегнат мускул - като преразтегнат адуктор. През месеците назад правих почивка от по 15-20 дни, ходих на физиотерпия 12 дни, 2 пъти пих противовъзпалителни за 10 дни. При всичко това болката отминаваше напълно, но аз имах и пълен покой по време на процедурите. След завръщането към спортна активност, болката бавно и сигурно отново се завръща и пак се усеща като разтегнато сухожилие в горната част на адуктора.

Миналата седмица посетих коремен хирург, който твърди, че това е ингвинална херния. Готов съм да се оперирам, но нямам никакви външни симптоми на херния, освен мястото на болката, което е близо до ингвиналния канал. Други лекари ме посъветваха да изчакам, тъй като не е логично да се оперира нещо, което не е сигурно. В момента съм в покой от 10 дни и болката е отшумяла, само че знам, че ако започна да тренирам отново ще се появи. Опитвах да правя стречинг на тази област, но тогава сякаш пак провокирам болката.

При най-тежкото положение, до което съм стигал, изпитвах силна болка при кашлица и кихане в долната част на корема - но беше само за 2-3 дни, след което отмина. Със сигурност проблемът е в областта на адукторите и достига до долните коремни мускули, но бих искал нещата да са сигурни, преди да стигна до операция. Не са ми правени никакви изследвания до момента, какво се препоръчва в този случай - ехограф, рентген, ЯМР?

Поздрави,
Иван

д-р Цончев

Re: Болки в адукторите

Мнение от д-р Цончев » 18 май 2016 21:53

Възможно е и да е херния...не е задължително да е изявена навън и да се вижда. Според мен е добре да направите оше една консултация с хирург. Мога да препоръчам специалист в София...

Ivan Georgiev

Мнение от Ivan Georgiev » 12 юни 2016 20:32

Здравейте, д-р Цончев,

Не бях видял по-рано, че имам отговор от вас, благодаря ви.

По принцип посетих втори хирург, който каза че нямам никаква херния, но както вие казахте тя може да няма външен израз, нали? Посетих и ортопед и минах рентген и ехограф - на рентгена няма нищо, на ехографа той каза, че вижда мускулни разкъсвания, но не сериозни.

Започнах да лекувам това и 20 дни поред бях в покой, започнах с притивовъзпалителни, заедно със сериозен комплекс хранителни добавки за сухожилията, правих масажи, започнах и леки упражнения за заздравяване на адукторите - без болка. Наистина нямаше и спомен от болката, но не се бях натоварвал сериозно до днес. Днес бях на рафтинг, където болката се завърна буквално за минути, още от първите гребания - все едно нищо не съм правил последните 20 дни. Болката е активна само при напрягане на мускула (на адуктора или на коремните мускули - и в двата случая), като в момента е буквално режеща силна болка, има я и докато кашлям, но не и в покой - само при активиране на мускулатурата и в момента на напрягането.

Това звучи ли като херния? Имам няколко въпроса в тази насока, ако можете да ми отговорите:
1. Когато хернията няма външен израз, има ли изобщо някакъв начин да се диагностицира, освен да се открие при самата операция?
2. Ако няма начин за това, има ли случаи в които се прави операция и не се открива никаква херния, просто ми се вижда рисково без диагноза да се оперира директно.
3. Предполагам отговорът е да, но смятам преди това да си направя ЯМР - знам, че на него хернията не може да се открие, но бихте ли го препоръчали, поне да се изключат други възможности?

И разбира се, ако бихте могли да ми препоръчате хирург, който наистина да разбере дали това е херния или не (ако има такъв начин), ще бъда благодарен.

Поздрави,
Иван

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 юни 2016 21:43

Това описание трудно ме ориентира за същината на проблема... Възможно е болката да е от съвсем друго естество и да няма връзка с херния...

Ivan Georgiev

Мнение от Ivan Georgiev » 16 юни 2016 18:57

Здравейте,

Днес минах и ЯМР, още не съм ходил на лекар с него, но лекарите на мястото, където го разчитат, са написали това:
"Данни за ограничена зона на едем субфасиално в левия м. аддуктор магнус (увреждане 1 ст.)"

Пише и, че няма руптура на мускулни влакна, няма данни за хернииране. Можете ли да ми кажете какво конкретно означава горното? И какъв лекар е по-добре да погледне резултатите, ортопед-травматолог или хирург?

Поздрави,
Иван

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 20 юни 2016 22:09

Ортопед. Но спорез мен това ще се оправи сравнително бавно, вероятно ще боли дълго и ще изисква повечко покой. Аз лично не се сещам за нещо което може да се направи конкретно, освен покой и евентуално физиотерапия.

emilk

Мнение от emilk » 30 мар 2017 23:04

Ivan Georgiev написа:
16 юни 2016 18:57
Здравейте,

Днес минах и ЯМР, още не съм ходил на лекар с него, но лекарите на мястото, където го разчитат, са написали това:
"Данни за ограничена зона на едем субфасиално в левия м. аддуктор магнус (увреждане 1 ст.)"

Пише и, че няма руптура на мускулни влакна, няма данни за хернииране. Можете ли да ми кажете какво конкретно означава горното? И какъв лекар е по-добре да погледне резултатите, ортопед-травматолог или хирург?

Здрасти, има същият проблем от няколко месеца. Може ли да те питам за съвет, излекува ли се и ако да как ?

Поздрави,
Иван

emilk

Мнение от emilk » 31 мар 2017 10:28

Проблемът ми е абсолютно идентичен с твоя, все едно аз описвам симптомите. Имам плануван ЯМР за месец май, но дотогава само гадая какво може да ми има. Болката се появява при физическа активност, като след такава, болката се пренася в коремните мускули и дори при кихане и кашляне. Болката се усеща и по дължината на адуктора. След 2-3 дни покой, болката почти отминава до следващата лека физическа активност :(

Отговори

Върни се в “Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки”