Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
При тях съществува риск от загуба на бебето
Количеството храна също е от значение
Учени изследват човешкия микробиом
Важно е кожата да е добре почистена
реклама

скъсани връзки на глезен

Модератори: админ, консултанти

скъсани връзки на глезен

Мнениеот tsvety » 28 Ное 2007 13:41

Преди три седмици скъсах връзки на глезен.Той се поду, боли, посиня и т.н. Веднага потърсих КОМПЕТЕНТНА лекарска помощ, в следсвие на която ме накараха да си купя и сложа пластмасова шина /не зная точното медицински название/ с цел да се обездвижи глезена, но препоръките на ортопеда бяха да се движа на самоход. Вчера отново бях при преглед и същият лекар иска да махна шината и да ходя вече без нея, но глезенът ми е на същото положение-подут, боли ме и когато се опитвам да стъпя на него е нестабилен/халтав/ и много ме боли. Сега потърсих съвет и на дрого СВЕТИЛО. Той е на коренно различно мнение- в никакъв случай да не стъпвам на крака. Назначи патерици и да остана с шината поне още три седмици. Вторият лекар каза, че съм подходила крайно несириозно по въпроса, заради това, че съм се движила с шината. Сега не зная кой да послушам. Първият иска да блокира глезена- правилно ли е това? Нямя ли единно становище, процедура и начин за лекуване на скъсани връзки на глезен? Какъв и колко трябва да протича всеки един етап? Моля дайте съвети>

Предварително ви благодаря>
tsvety

Мнениеот д-р Загоров » 28 Ное 2007 14:51

Здравейте! малко е трудно да се коментира на фона на две мнения от "специалисти" . Надявам се тези специалисти да са били спортни травматолози... Принципно зависи кои връзки са "скъсани", каква е степента на нестабилност и дали има такава въобще. Принципно все повече се предпочита функционалното "шиниране", т.е. обеьдвижване в специална ортеза и движение през това време за да се поддържа обема на движение в ставата. Връзките би трябвало да зарастнат за 25-30 дни, което позволява рехабилитация. Но , разбира се, всеки случай е индивидуален и затова тези неща се предписват от лекаря, който ви следи.
д-р Загоров

Мнениеот tsvety » 30 Ное 2007 11:08

Мнението и на двамата специалисти е, че има скъсани връзки от всички страни на глезена, но до каква степен и те не знаят.
Лошото е, че след почти месец продължава да ме боли и то не само глезена, но и костта от външната страна както и в протежение на целия крак
ишиасния нерв. Изписаха ми доста обезболяващи и всеки път ги сменят, но почти няма ефект.
Смятате ли, че мога да се подложа на този етап на физиотерапия и дали да ходя с оптезата без да използвам патерици, да сваля ли вече оптезата, като имам още оток и дали да позволя да ми блокират глезена. И може ли да ме насочите към специалист и къде да го намеря, който да даде мнение по моят случай?

много Ви благодаря за отзива!
tsvety

Мнениеот д-р Загоров » 30 Ное 2007 12:35

Пишете ми на лични съобщения за да коментираме случая ви .
д-р Загоров

Re: скъсани връзки на глезен

Мнениеот zubaza » 13 Авг 2009 20:25

Аз имам подобен проблем, само че при мен скъсаната връзка е само 1. Вече 10-ти ден няма никаква промяна. Всеки ортопед твърди нещо различно.
Можеш ли да ме ориентираш колко ти струваше шината и откъде я купи. Ще помоля и за съвет за качествен специалист.
zubaza

Мнениеот vahya » 29 Авг 2009 09:52

Здравейте, след като личния лекар не ми даде направление за ортопед, се налага да питам тук, хората, които знаят как боли... След инсулт съм и редовно си падам на десния крак - вече шести път. Минала съм през всичко на глезена - счупване, изкълчване, скъсвания и т.н. Но сега (преди две седмици ми беше последното падане), кракът ми е все по-зле, вече е надут почти до коляното, ходилната част е надута, стъпвам само на дясното връхче на петата. Имам болки в мускула отзад на крака под коляното. Все се надявах, че за около две седмици ще проходя, но... Би ли било възможно да е скъсано сухожилие? Да си кажа честно, по принцип ортопедът ми прави превръзка с риванол и спирт и казва, че ще ми мине. Дори когато имах спукана кост и счупена от двете страни на ходилото, само с превръзка минах. Дали изобщо да ходя на ортопед??? Въпросът ми е - да го обездвижвам ли, или все пак да стъпвам по малко на него? Да изчакам ли природно да си мине или все пак да отида на гости на ортопеда? За болките - мажа го с мобилат гел. Благодаря ви.
vahya

Мнениеот colibry » 13 Окт 2010 21:14

Преди няколко дена паднах и също скъсах връзки на глезена. Сега живея в Германия и лекарската реакция тук беше абсолютна - шина, предвижване само с патерици, първите дни - никакво движение и чак след 2 седмици - преглед при ортопед дали мога вече да махна шината.
Дойдох в сайта, за да проверя дали 2 седмици са много време (тъй като вече несъзнателно си движа пръстите на крака, опитвам се да размърдам целия крак), но като чета предишните коментари, се убеждавам колко е важно всъщност човек да остави връзките да зараснат съвсем спокойно и с достатъчно време. Получих и съвет дори 2-3 месеца след травмата много да си пазя глезена, тъй като тези връзки трудно зарастват и изискват покой.
Много е трудно, когато човек има да върши задачи... придвижването с патерици е ужасно от всички гледни точки, но във всеки случай по-добре така, отколкото да насилваме собственото си здраве.
colibry

Мнениеот lostrider » 05 Мар 2011 01:41

Здравейте, знам, че темата е доста остаряла, но не и проблемът, който се дискутира в нея. На 25 януари 2010 година скъсах или разтегнах ставни връзки на левия си глезен. Казвам "скъсах или разтегнах", защото дори с днешна дата, все още не се намери кадърен специалист, който да ми даде твърдо и ясно мнение. Когато ме приеха в Пирогов, веднага след падането ми, лекарят (не му помня името) ми каза, че трябва да стоя с гипс 2 седмици. Аз самият му казах, че не изпитвам желание да стоя повече от 2 седмици с гипс, та така и стана. Разбира се, направиха ми снимка, от която се установи, че поне нямам счупвания. Сложиха ми гипса и господин доктора ми назначи контролен преглед след 14 дни. Отивайки в Пирогов, той не беше не смяна, естествено. Потърсих друг лекар. Открих млад специализант, който ми каза, че е изключено да стоя с гипс 2 седмици, при положение, че имам скъсани връзки. Каза, че е необходимо да стоя минимум 30-45 дни. Отидох в друга болница, където друг лекар ми каза, че няма проблем да свалим гипса. Той, както може да се предположи, ме накара да направя още една снимка на крака. За голямо мое учудване, счупване отново нямаше. Свалихме гипса. Глезенът ми имаше зверски отток, синини и хематоми. Започнах физиотерапия. След две седмици, се почувствах по- добре, оттокът започна да спада и синините да избледняват. Повярвах си, че ще се възстановя по- бързо от очакваното и скоро отново ще се кача на ски. Да, ама не! Започнах да ходя на работа, както си му е реда. Нали някой трябва да бъхта за заплати на лекарите и реформата в здравеопазването. Мина се време, кракът се пооправяше, но кои знае колко се не оправи. Лятото на 2010 отидох на лекар отново. Познайте какво ми каза.. Снимка! Този път и на двата крака. ОК. Такова облекчение почувствах, когато доктора ми каза, че няма счупване...нямате си идея. Не че не носех предишните две снимки. Господин доктора, излезе със становище, че имам халтави стави. Да бе да, аз това го знам, крака кой ще ми излекува?! Човека, какво да направи друго, освен това, което върши по цял ден - предписа ми лекарства, надвишаващи сумата от 100 лева. Казах му да не хаби хартията за рецепти, защото аз толкова пари няма да дам. Може би някой от вас ще каже: Гледай го сега тоя! Хем иска да му се оправи крака, хем и за без пари да стане. Ами аз лекарство, което лекува, не съм пил до сега. Някой, ако е пил такова, да ми го каже. Хапчетата облекчават, обезболяват, успокояват, но не лекуват. (Поувлякох се малко!!!). Търпях си болката, макар и вече понамаляла, ходех си на работа и взе, че ми писна. Похвалиха ми един лекар и аз - найвникът, реших пак да пробвам. Той погледа, опипа и вика: Снимка е добре да направиш. Каква изненада, а?! Направих снимка и за пореден път счупване нямаше. Ооо, чудо! Поне ми пусна малко болничен.. Преди 2 седмици отидох при поредния травматолог, физиотерапевт и вече не им знам всичките специалности на тия господа и за моя изненада не поиска да ми направят снимка. Каза ми дори, че те там мнооого трудно се късат връзки. Нали се сещате, с онези медицински термини, все едно разбирам нещо и ме интересува какво значат. Ама е друго като ти заплямпам, така ентелегентно, че да не ме разбереш. По- авторитетно е. Трябваше да го препитам за микроконтролери какво знае. Викам си, тука може да се получи нещо. Като заговори за лекарства, малко ми се сецна ... сещате се.. Купих ги. Изпих ги. Облекчиха ме малко, но пак ме боли. Каза ми, че ако не подействат (вие сигурно очаквахте да ме излекуват, нали?) ще се наложи да се бият няколко инжекции, но понеже инжекциите са крайна мярка, по- добре да си пийна няколко таблетки. Ми що не? Лекарства са все пак това, не са някакви боклуци! Аз и без това имам излишни пари, пък и не ми пука за здравето ми. Даже може да се окаже, че са полезни за перисталтиката. Откъде да знае човек... Не е ли така?
Ще завърша така: За 1 година и 1 месец, не се намери спциалист, които да ми каже какво ми е на крака. Скъсани ли са връзките или не. Не разбрах и колко време трябва да се носи гипса - приблизително 7-8 доктора питах и получих приблизително 7-8 отговора. Направих си 4 рентгенови снимки, като дори бях убеждаван, че това не е вредно. Парите, които съм похарчил, не искам да броя. Изпих и достатъчно количество лекарства, от които ефектът беше, все едно да не ги бях пил, а глезенът... ми глезенът продължава да ме боли и все още имам отток. Уж от една книга четат всички, пък излиза, че всеки различно назубрил. Подчертавам назубрил, защото повечето лекари дори не се стремят да си вършат работата, камо ли да изследват проблемите. Кой какво запомнил от книжките - това е! Честито на печелившите!
lostrider

Мнениеот alpi » 05 Мар 2011 02:47

Здравейте,
това че имате проблеми повече от една година с травмирания глезен означава недобра диагностика и от там неточно лечение.
Правена ли е т.нар.стрес-рентгенография?
Някой от колегите предложи ли ви Ядрено магнитен резонанс ,за да се установи има ли увредени връзки на глезена?
Д-р А.Мурадов
МБАЛ"Св.София"
София
e-mail: dr_muradov@abv.bg
alpi

Мнениеот lostrider » 05 Мар 2011 05:12

Здравейте,
ДА, беше ми предложено. След няколко месечното ходене по мъките, някой от всичките лекари, които обиколих ме информира, че само чрез ЯМР би се установило дали има увредени тъкани. За да стигна до ЯМР има два начина: или да си платя 250 лева или да взема направление от личния си лекар, с това направление да отида на специалист, който да благоволи да ми даде друго направление, което пък от своя страна да отвори пътя ми към така заветния ЯМР. Естествено, поразпитах и взимайки предвид състоянието на крака си, установих, че нещата са сериозни и най- вероятно ще се стигне до операция. Това ме отказа. Предпочетох да внимавам да не стъпя на криво цял живот, отколкото да легна на операционната маса и да остана сакат за цял живот. Благодаря за проявения интерес! :)
lostrider

Мнениеот babs » 05 Мар 2011 21:31

Zdraveite,
Zapoznah se s tiradata Vi. Kolkoto i neveroiatno da Vi prozvuchi moga da Vi opravia i da se kachite otnovo na ski. Ako jelaete obadete se na tel. 06133 2282 ili 0885 937550 M. Vwlev vseki den
babs

Мнениеот alpi » 05 Мар 2011 22:01

Ами тогава най-разумния вариант е да направите резонанс,а да се стремите да не стъпите накриво да края на живота си.
Не се обричайте на такова "пазене"
Д-р А.Мурадов
МБАЛ"Св.София"
София
e-mail: dr_muradov@abv.bg
alpi

Мнениеот aktsport » 06 Юли 2011 15:07

Преди месец аз скъсах само една връзка, зашиха ми я. Сложиха ми гипс за 4 седмици и преди два дни ми го махнаха. Интересното е че съм 15 годишен и докторът ми каза че трябва до ден два да ходя нормално, но вече четвърти ден не вървя както преди. Казаха ми някой упражнения и ги правя с тях се подобрявам, но когато легна да спя вечер, на сутринта пак едвам си стъпвам на болният крак.. все пак вярвам че до 3-4 дни ще се оправя.
aktsport

Мнениеот pe6evakali » 18 Юли 2011 14:26

Нашия случай е следния:съпругът ми си дойде с болки в глезена,след три дни/мъжки страх/и уговорки бяхме на лекар, направо в ортопедия и доктора го лекува два месеца за скъсан мускул/шина и разни какви ли не компреси ползвах + леотон 1000 гел//,после болничния свърши, на работа тръгна и на втория ден моя съпруг ми вика :"пак нещо в глезена стана",но този път при друг лекар-та епикризата -скъсан ахилес + още едно скъсано сухожилие след болничния.В крайна сметка го по-зашиха ,40 дни в гипс,10 дни на бастун без да ползва оперирания крак и накрая в Павел баня и сега не личи да има при ходене такова кърпене на ахилес.
Та кое ме заинтригува:"скъсани връзки" или е скъсано или не ,и като е скъсано как само с гипс става да зарастне ,ами аз си го представям нещо като дъвката или ластика и като се скъса ...За който не е разбрал какво съм имала в пред вит-това при нас си беше лекарска некомпетентност,добре ,че с втория уцелихме!
До aktsport -прави си упражненията и по-скоро да се оправиш!
pe6evakali

Мнениеот Tsarova » 25 Сеп 2011 20:25

Преди 20 дни паднах и според лекаря, разтегнах връзки на глезена. Вчера си махнах гипса. Глезенът ми продължава да е подут, син и боли. Освен това не мога да си сгъна или изпъна ходилото до край. Може ли някой да ми даде съвет какво да правя?
Tsarova

Следваща

Назад към Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки