ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Откри френски научен екип
Ацетилсалициловата киселина може да предпази от усложнения при...
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
Превантивното средство е почти готово за пускане на пазара

Поредния проблем с коляното

Модератори: админ, консултанти

DimG

Re: Поредния проблем с коляното

Мнение от DimG » 24 авг 2015 11:10

Здравейте!
Периодично имам проблем с едното коляно. Не мога да се качвам и да слизам по стълби, и при вървене усещам нещо като леко "замятане" на крака. Няма болка или оток. Пия хранителни добавки за стави. Какви изследвания би трябвало да направя за да установя проблема?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 авг 2015 21:40

Трябва да ви види ортопед.

nikineli1

Мнение от nikineli1 » 11 апр 2016 23:59

Здравейте!Ще се радвам на мнение.От януари болки в коляното.При невъзможност да спя, да шофирам и непрекъснати болки дори след взимане на НСПВС,реших да отида за пореден път на лекар.Имаше съмнение за скъсан менискус.Усъмних се и направих ЯМР.Ще помоля да се разтълкува на разбираем език с две-три думи.Знам,че е хубаво да се види,защото и там разчитането ще е различно предполагам,но ще препиша мнението на първият лекар.
МРТ -находка
Малък ставен излив.
Менискуси:Нормално изобразяване.
Кръстосани връзки:Нормално изобразяване.
Хиалинен хрущял:Неравномерно изтънен и неравен хрущялен слой ретропатерално.
Костен мозък:Не се виждат високо сигнални промени,отговарящи на костномозъчен едем.Централно и дорзално в тибиалното плато се видя Т2W-и TIRM хиперинтензна находка и с нисък сигнал на T1W-образите.Вижда се тънък хипоинтензен на всички секвенции вал по периферията на находката.Размери 15/11/18 мм.
Колатерални връзки:Сигнално усилване по външния контур на медиалната колатерална връзка.
Екстензорен механизъм:Не се виждат значими промени
Заключение:
МРТ-находка отговаря на малък излив,дем по хода на медиалната колатерална връзка и ретропатерална хондропатия 2-3 ст..Находката в тибиата е както при кистозна находка с остеосклеротичен вал.
Възможно ли е ,тази постоянна болка да е само от хондропатията?10 дена да пия Мовалис и хр. добавки (хондропротектори).Вече съм изпила 6 табл. и в определени положения на крака продължава да ме боли,например при шофиране.Явно ълъла, под който е кракът не е ок.При стоене прав без движение,пак е ужас.Поне успявам да спя.Подуването и болката е в долна дясна част на коляното и вътрешната страна.Имаме предвид,че преди това пих 2 месеца хондропротектори.
Съвет или предложение за най-добрите методи и ортопеди в София.
Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 16 апр 2016 22:24

Травма на това коляно имало ли е?

simona_95

Мнение от simona_95 » 07 май 2016 20:03

Здравейте :) Имам проблем, който искам да споделя с вас. На 20 години съм и тренирам волейбол. Имам проблеми с дясното коляно от около 5-6 години (когато спрях да тренирам художествена гимнастика), но последните 3 месеца болките се засилиха и станаха нетърпими. Споделих с треньора си и по негов съвет дадох месец и половина почивка на коляното. Скоро поднових трениовките, но болката не изчезва. Тренировките не са никак тежки, а аз дори половин тренировка не мога да издържа (коляното ми изтръпва и блокира). Свързах се с кинезитерапевт и месец горе-долу ходих на терапия, която включваше упражнения и раздвижвания на крака и коляното (помогна, но само временно - на другия ден отново започва болката). Отидох на снимка, но лекарите нищо не ми казаха (дадоха ми снимката - без консултация, без бележка, просто снимката). Показах я на терапевта и той изрази своето мнение (капачката ми била по-високо отколкото трябва и оттам идва и болката). Въпроса ми е дали може да споделя тук снимката и ако може някой да си каже мнението?

Малко повече за болката: Усещам непрекъсната болка в дясната част на коляното точно под капачката, която се усилва при всяко едно свиване на крака. Редовно тази област се подува и посинява (най-вече след тренировка, а понякога дори след качване или слизане по стълби). Слагам кинези тейп, който да притиска капачката надолу, но не мисля,че има някаква промяна. Болката е по-силна, когато свивам крака отколкото когато го разгъвам. Когато се опитам да стегна крака усещам движение на капачката, което причинява адската болка и оттам идва невъзможността да го стегна.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 10 май 2016 00:13

ЯМР на ставата правено ли е или само рентгенова снимка?

simona_95

Мнение от simona_95 » 10 май 2016 23:41

Само рентгенова снимка.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 18 май 2016 21:59

Според мен е добре да се направи ЯМР и консултация с ортопед, който се занимава с колена. Мога да препоръчам специалист в София.

simona_95

Мнение от simona_95 » 19 май 2016 23:36

Да, благодаря :)
И един въпрос само - може ли направлението за ЯМР да е от друг лекар, а не от личната ми лекарка, защото не ми дава направление?

Тина01

Мнение от Тина01 » 08 юни 2017 19:41

Здравейте! Преди 9г. имам правена операция заради луксация на пателата. От известно време чувствам дискомфорт в коляното и си направих ЯМР. Ето и резултата:
Хиперсигнална коса лезия в заден рог на медиален минискус. Дегенеративна лезия в латерален менискус. Нормално количество интраставен флуид. Фибуларен колатерален лигамент - запазен интегритет. ПКВ - не се изобразява на всички измервания. Добре проследима ЗКВ. Тибиален страничен лигамент- съхранена цялост. Не се изобразява медиален феморо-птеларен лигамент . Периартикуларни мусколни планове - непроменени. Ерозии на покривния хрущял по дорзален контур на пателата, двата бедрени кондила и мадиално тибиално плато. Инраосални кисти в медиалния тибиален кондил. Уплатнен лиг. патели проприум с постоперативна пластика. Разслойване между предна и задна част и промяна на сигналната характеристика вентрално. Едем и лимфна стаза в меките структори медиално и вентрално.
Находката отговаря на руптура на ПКВ. Инкомплетна лезия на минискусите. Дисторзио на медиален феморо-пателарен лигамент. Хондромалация на пателата с латеропозиция без сублуксация. Промени в лиг. патели.
Моля ако някой разбира какво означава това да ми пише. Интересува ме дали е необходима нова операция на коляното

Отговори

Върни се в “Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки”