ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Лидерите сред плодовете, зеленчуците и ядките
Чай каркаде ще удовлетвори всеки естет, а е и много полезен
Инфекцията засяга най-често деца между 5 и 15 годишна възраст

СИСТЕМНО ИЗЛИЗАНЕ НА КАПАЧКАТА ОТ СТАВАТА

Модератори: админ, консултанти

miss_kris

СИСТЕМНО ИЗЛИЗАНЕ НА КАПАЧКАТА ОТ СТАВАТА

Мнение от miss_kris » 06 дек 2011 19:33

ОТ НАЙ-РАННА ДЕТСКА ВЪЗРАСТ СТРАДАМ ОТ ИЗЛИЗАНЕ НА КАПАЧКАТА ОТ СТАВАТА. КАТО БЯХ МАЛКА БЪРЗО СЕ ВЪЗСТАНОВЯВАХ. СЕГА ПО-РЯДКО МИ СЕ СЛУЧВА, НО Е МНОГО ПО-БОЛЕЗНЕНО. ПОНЯКОГА ПО НЯКОЛКО ДНИ ИЗПИТВАМ СИЛНА БОЛКА КОГАТО ХОДЯ. СЛУЧВА СЕ ПРИ ИЗЛИЗАНЕ НА КАПАЧКАТА, НЕЗАВИСИМО ДАЛИ НА ЛЕВИЯ ИЛИ ДЕСНИЯ КРАК, ТЯ ДА ИЗЛЕЗЕ И ДА МИ СЕ СХВАНАТ МУСКУЛИТЕ ТОЧНО НАД НЕЯ. ПОНЯКОГА БОЛКАТА Е ТОЛКОВА СИЛНА, ЧЕ МИ ПРИЧЕРНЯВА ПРЕД ОЧИТЕ, ВИЕ МИ СЕ СВЯТ, СЛУХА МИ ПОЧТИ СЕ ИЗКЛЮЧВА. ИЗПАДАЛА СЪМ И В БЕЗСЪЗНАНИЕ СЛЕДСТВИЕ НА ВАДЕНЕ НА КАПАЧКАТА. ХОДИЛА СЪМ НА ЛЕКАР - ОРТОПЕД, НО ЕДИНСТВЕНОТО, КОЕТО ПОЛУЧИХ БЕШЕ ПОДИГРАВКА "ХАЛТАВИ СА ТИ КАПАЧКИТЕ, МОЖЕМ ДА ГИ ОПРАВИМ КАТО ГИ ЗАКОВЕМ". ЗНАМ, ЧЕ ТРЯБВА ДА ОТИДА НА ПО-ДОБЪР СПЕЦИАЛИСТ, НО МЕ Е СТРАХ ОТ ОПЕРАЦИЯ. А И РАБОТАТА МИ Е СВЪРЗАНА С ПО 9 ЧАСА ЕЖЕДНЕВНО СТОЕНЕ И ОБИКАЛЯНЕ НАКРАК.
ИМА ЛИ НЯКОЙ ТУК С ПОДОБНИ ОПЛАКВАНИЯ И ИМА ЛИ НЯКОЙ КОЙТО МОЖЕ ДА ПРЕДПОЛОЖИ КАКВО СЕ СЛУЧВА С ТИЯ МОИ КАПАЧКИ?

Dancho0o

Re: СИСТЕМНО ИЗЛИЗАНЕ НА КАПАЧКАТА ОТ СТАВАТА

Мнение от Dancho0o » 07 дек 2011 16:38

Освен чрез хирургична намеса не виждам друг начин за корекция на проблема .Капачето на коляното е стабилизирано пасивно и динамично.Динамичната стабилизация е от самия бедрен мускул,докато при вас проблемът е в пасивната стабилизация-така наречените връзки,които контролират хода на движение на капачето.Отидете да ви види специалист ,който се занимава специално с колянна хирургия,тъй като трябва да се прецени на какво точно се дължи тази нестабилност.

д-р Загоров

Мнение от д-р Загоров » 08 дек 2011 13:33

лечението е само оперативно; имайки предвид бройката на инцидентите и леснотата, с която се случват , най вероятно имяте тежка степен на дисплазия на трохлеата на бедрото. В такива слуаи се прави сериозна операция - трохлеопластика и реконструкция на една връзка , наречена MPFL.

bobby_gb

Мнение от bobby_gb » 23 дек 2011 16:57

Здравей,
Не си сама..и на мене ми се изместват така настрани капачките...все по-рядко откакто пораснах...но вс пка се случва...
Доста често падам и от това допълнително боли.
Знам че възстановяването след операция е много бажно и временно не може да се ходи на работа....а и са доста скъпи тези опреции.
Въпроса ми е ..ако не се оперира това състояние до какво може да доведе....може ли човек така да си каже да си кара доживот

guzi00

Мнение от guzi00 » 06 яну 2012 18:41

Оперирах се наскоро поради втора луксация на капачката. Направи ми се реконструкция на mpfl с алографт - MPFL reconstruction, с донорска тъкан и ми се оправи минискуса, който също беше повреден. Смятам, че направих правилния избор с операцията - не очаквайте веднъж започнала да излиза капачката някога да спре. Увреждате все повече тъкани и връзки и застрашавате коляното от последваща артроза. Възтановяването и бавно и болезнено, но пък се надявам да се отърва от този проблем.

guzi00

Мнение от guzi00 » 06 яну 2012 18:45

а, и още нещо - поради изчакването след първия инцидент от две години, сега, след като се възстановя, ще трябва да направя и реконструкция на предна кръстна връзка. по принцип протоколът при такива травми е първият път да минат с консервативно лечение - шина, рехабилитация, но пък степента на увреда без да се погледне в коляното никога не може да е сигурна.

energyy

Мнение от energyy » 06 яну 2012 22:38

А къде и кой те оперира?Тежка ли е операцията?Плаща ли се нещо?

guzi00

Мнение от guzi00 » 07 яну 2012 12:33

плащат се консумативи: алографт - връзка от тъканна банка, резорбируем вин и титаниева пластина. тези неща не се поемат от здравната каса. престоят в Пирогов е по каса. д-р Андреев. престоят ми в болница беше три дни. операцията беше с упойка местна в гръбначния стълб - обездвижени крака и продължи около 2 часа. след това имаше болка 1-2 дни, но не са умиране:))) В момента съм на 44 ден. бях 40 дни с шина 0 градуса и с патерици биз да стъпвам на оперирания крак. сега стъпвам леко и започвам да свивам, което е трудно. следва физиотерапия и рехабилитация.

guzi00

Мнение от guzi00 » 07 яну 2012 12:56

Това ми правиха на мен, но трябва да се види за какво става дума и да се реши. Излезе ми около 1200 лв. - консумативите, за които споменах, плюс шина, плюс противосъсирващо лекарство, което се пие, за да не се образуват тробми.

Blizalkata85

Мнение от Blizalkata85 » 25 юли 2015 10:56

i pri men ot malka se sluchva tova hodih na mnogo ortopedi no vsi4ki kazvat samo s operaciq sha se opravi tova neshto men mee strah i kato se sluchi mnogo me boli bolkata e neponosima nz operaciqta e mn skupa no shte probvam s neq moje bi togava vs shte e nared.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 25 юли 2015 21:25

Моля, пишете на кирилица!

vencisfh

Мнение от vencisfh » 13 май 2017 21:02

Всъщност не са се подигравали. Халтави стави означава "лесно изкълчващи се" "капачето" също е става . Самото капаче стои на мястото си благодарение на една "сухожилие" което се къса при травма и в последствие капачето много лесно се изкълчва отново.
Хирургически се възтановява като парче сухожилие се закове за капачето и бедрената кост.

Отговори

Върни се в “Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки”