Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Тази област се оказва проблемна за много хора
Дори и изглеждат добре, вредят на краката
И кои клетки участват в процеса
Инициативата се реализира от Националната пациентска организация
реклама

Подут глезен

Модератори: админ, консултанти

Подут глезен

Мнениеот ddimitrova » 25 Яну 2007 17:42

От няколко години постоянно ми е подут глезена на единия крак. Ходих при различни лекари, но никой не може да установи причината. Проблема е, че понякога чувствам силни болки в костите и все едно краката са ми отсечени. Едвам ходя. Не зная към какъв лекар да се обърна. Посещавала съм невролог, ревматолог, ренген, преглед за разширени вени. Според тези лекари няма причина за тези болки. Посъветвайте ме, моля!
ddimitrova

Мнениеот д-р Цончев » 25 Яну 2007 18:23

На каква възраст сте? Имате ли сърдечни заболявания? Имали ли сте травми на този глезен? Имате ли разширени вени на същия крак? Кога отокът е най-голям - сутрин, вечер, еднакъв постоянно?
д-р Цончев

Мнениеот ddimitrova » 26 Яну 2007 10:25

на 36 години съм. нямам разширени вени, ходих специално на лекар. минах през сърдечно-съдов хирург. Глезена си е подут непрекъснато, като от време на време ме боли и се подува повече.
ddimitrova

Мнениеот д-р Цончев » 26 Яну 2007 13:25

Какъв е отокът - тестоват, блед, зачервен, напрегнат, има ли изменения по кожата?
Ревматологът какво каза?
Ходили ли сте на преглед от ортопед?
д-р Цончев

Мнениеот ddimitrova » 26 Яну 2007 16:06

отока си е с нормален цвят, като кожата, понякога придобива леко синкав отенък. Имам стари травми на сухожилието, но те са отдавна - повече от 10 години. Ортопеда ме изпрати за изследване на вените. Никой до сега не ми е правил изследване на кръв и смятам да отида в най-скоро време, но не зная после при кого да отида за да ми разчете изследванията.
ddimitrova

Мнениеот ddimitrova » 26 Яну 2007 16:08

Моля, препоръчайте ми лекар към когото да се обърна за консултация!
ddimitrova

Мнениеот д-р Цончев » 27 Яну 2007 10:59

След като ортопеда Ви е изпратил за изследване на вените направихте ли го? Ако да - какви са резултатите?
д-р Цончев

Мнениеот ddimitrova » 29 Яну 2007 11:15

Нямам разширени вени, лекарят каза че не съм за него и това не е причината. Явно няма решение на моя проблем.
ddimitrova

подут глезен

Мнениеот Д-р Стайкова » 29 Яну 2007 11:42

Здравейте, мисля че въпросът на Др. Цончев беше дали е правен Доплер на дълбоките вени и дали има запушване. Не може да се каже дали има запушени вени без Доплер ( е, може и венограма да се направи, но вече не се ползва често).
Д-р Стайкова

Мнениеот ddimitrova » 29 Яну 2007 13:06

Здравейте д-р Стайкова! Съдовия хирург ме прегледа и каза, че нямам нужда от изследване с Доплер, защото няма причина за такова изследване. Очевидно е трябвало да ми направи, но такова беше неговото решение. Предполагам, че ще се наложи повторен преглед. Ходих дълго време по лекари и всички казват, че нищо ми няма. Просто съм разочарована и затова питам къде да отида, за да ми направят пълни изследвания както трябва. Омръзна ми да ходя по лекари без резултат, т.е. оказва се че не е свършена работата както трябва, а в повечето случаи си плащам за прегледа. Реших, че тук мога да потърся съдействие за правилно насочване към добър лекар! Благодаря!
ddimitrova

Мнениеот д-р Цончев » 29 Яну 2007 20:32

Опитваме се да изясним естеството на проблема и евентуално да преценим към какъв специалист е добре да се обърнете. Правили ли сте си изследване на пикочна киселина в кръвта.
д-р Цончев

Подут глезен

Мнениеот Д-р Стайкова » 29 Яну 2007 21:55

Все още има много неясни точки. Предлагам списък с въпроси, за да ускорим нещата:
1) възраст, височина, тегло
2) каква е травмата на сухожилието (кое сухожилие?)и има ли по-дълбок белег?
3) казвате че се подува един глезен, а пък болките в краката разбирам че засягат и двата крака..? Това трябва да се изясни.
4) Кога ви се подува най-много кракът - сутрин, вечер? Нощем спада ли? "Тежи" ли кракът когато виси надолу и облекчава ли се чувството на тежест ако го вдигнете? Коя позиция ви облекчава? Всеки ден ли се подува или по-скоро периодично за по няколко дена? Колко нагоре стига отокът - само глезена или отива и към коляното? Седите ли продължително време със по-силно сгънати крака в коленете или в тазобедрените стави? Колко сериозно е подуването - а)едва забележимо ,б) средно, в) огромно. Подува ли се и горната част на стъпалото заедно с глезена?
5) И двата крака ли ви болят еднакво и точно къде е болката? След ходене ли се появява? Правени ли са рентгенови снимки? Как са ставите - подуват ли се?
6) Имате ли коремни проблеми (долната половина)?
7) Може ли да опишете краката си - по-скоро тънки и кокалести или по-скоро "пухкави" със по-скрити кокали, които не се напипват лесно?

Казахте че имате този проблем от години, с течение на времето влошава ли се?
Ако успеете да отговорите на всичко, се надяваме, че ще можем да се ориентираме по-добре дали трябва да се правят още изследвания и при какъв специалист.
Д-р Стайкова

Мнениеот ddimitrova » 30 Яну 2007 10:43

Здравейте! Ще се опитам да отговоря на зададените въпроси.
1. На 36 г. съм, 168 см., 70 кг.
2. Като ученичка съм разтягала сухожилиеи бях около 20 дни в гипс.
3. Единият глезен /на левия крак/ е подут непрекъснато, т.е. е по-дебел от десния, без да се очертава кокалчето отстрани. Обикновено повече ме боли този крак, но понякога болките се усещат и в двата крака.
4. Сутрин отока е по-слаб, а вечер е ясно изразено подуване. От няколко месеца има подуване и под коляното /пак на същия крак/ като отока е по-ясно изразен вечер. Подуването е средно. Работата ми изисква седене, но периодично ставам да се разхождам.
5. Най-често силната болка се усеща след по-продължително ходене, или след танци. Обичам да играя народни хора и след първото изиграване кракът ми се схваща и го чувствам като отсечен в долната част под коляното. Правили са ми снимка на глезена - няма видими изменения. Правила съм си също изследване за остеопороза - резултата е отрицателен.
6. Преди година имах гинекологичен проблем - силно кървене. Първоначално казаха, че имам миомен възел, но след това казаха, че не е това, а остатъци от конци от раждане, които са калцифицирали. В момента нямам оплаквания.
7. Краката са ми по-скоро "пухкави".
Проблемът е от доста години, но през последната година започна да се появява оток и под коляното. Освен това болките стават по-чести - понякога реагират на промените във времето.
На въпроса на д-р Цончев, не са ми правили никакви изследвания на кръв и урина.
Надявам се да съм отговорила на Вашите въпроси.
ddimitrova

Подут глезен

Мнениеот Д-р Стайкова » 30 Яну 2007 14:43

Да, благодаря Ви, трудно е да се дава съвет за нещо такова, което не може да се пипне по интернет.
Причините за подобно явление често са
-запушване на дълбока вена - едностранни симптоми
-лимфедема
- наследствена, обикновено набъбването засяга и пръстчетата на краката
- вторична, поради запушване на лимфните пътища
- симптомите може да са едностранни или двустранни
- конституционални - т.е., не се намира причина и се предполага че такава ви е конструкцията
- във връзка със ставни заболявания (подагра, ревматоиден артрит..)

Оставям настрана сърдечно-съдови, белодробни и бъбречни проблеми, защото те обикновено са двустранни, но се надявам някой да Ви е направил все пак един общ преглед.
Други, по-рядки:
- проблеми със щитовидната жлеза - по-често двустранни
- проблеми с меките тъкани ( мускули, връзки) на подбедрицата - едностранни
Има още много, но избрах най-вероятните от моя гледна точка.

Минималните изследвания които бих направила са:
- Доплер или венограма на крака за запушване
- пълна кръвна картина с диференциална

Ако няма запушена вена, бих прибавила
- биохимия - кръв - урея, креатинин, Na, K, албумин, чернодробни, креатининфосфокиназа
- щитовидна жлеза - кръв
- пикочна киселина, ревматоиден фактор - кръв
- ултразвук корем, малък таз, преглед на ингвиналните свивки
- урина седимент и белтък
Може и други, но дотук все нещо трябва да излезе наяве.

Както сте забелязала подутият крак може да е "бебе" на много "майки" - специалности. Би трябвало един джипи или интернист да може да организира и координира най-важните изследвания, без да трябва да бродите по толкова специалисти.

Ще ми е приятно да чуя дали другите колеги споделят този план или пък дали имат по-рационални идеи.
Една фотография на двата крака в нормално и в подуто състояние може също да помогне.
Поздрави
Д-р Стайкова

Мнениеот ddimitrova » 30 Яну 2007 14:59

Благодаря за отговора! Обстоен преглед ми направи единствено невролог, като ме изпрати на ренген на 3-ти и 4-ти прешлен. След консултации и преглед на снимката сподели, че има някои изменения, но те не водят до подуване на глезена и болката. Ходих на рехабилитация и след 10 процедури болките в гърба, които имах от време на време, утихнаха. За съжаление не повлияха върху кракът ми и той продължава да си е подут. След толкова лекари реших да споделя в този форум, с надеждата да получа по-подробна информация. Никой не ме е изпращал за пълна кръвна картина, което мен също ме изненада. С Вашите препоръки ще се обърна към личния лекар и ще ви информирам след време какво се е случило.
Наскоро чух за някакво изследване на лимфопотока или нещо подобно, което може да бъде причина за моя проблем. Имате ли информация по въпроса - къде може да се направи такова изследване в София и евентуално към кой лекар да се обърна за консултация?
Още веднъж благодаря за отделеното време и подробната информация!
ddimitrova

Следваща

Назад към Травми, счупвания, навяхвания. Ставни проблеми. Менискус. Кръстни връзки