Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Затлъстелите хора са склонни към развитие на състоянието
Може ли слънцето да помогне на съня?
Намалява страха и тревожността
Покровител на медиците ни - Свети Йоан Рилски
реклама

студова алергия

Модератори: админ, консултанти

студова алергия

Мнениеот leti_c » 21 Ное 2009 21:58

Здравеите! Може ли някой да ми каже има ли лечение студовата алергия, и при такова заболяване, как се процедира, когато зачервяването е придружено с чувство на студ и болка?
leti_c

Re: студова алергия

Мнениеот д-р Цончев » 21 Ное 2009 22:52

Първо трябва да се посети алерголог за да се установи дали се касае точно за това. Той следва да препоръча имерките срещу проблема.
д-р Цончев

Мнениеот leti_c » 22 Ное 2009 16:19

благодаря за съвета. Ходя по какви ли не лекари, това е последната диагноза която ми поставиха. Тази седмица ще ходя в една лаборатория да ми изследват криоглобулини и след това отивам в алергологията. Някой може ли да ми каже ако със сигурност се окаже студова алергия, дали има лечение или поне лекарства с които да се облекчава състоянието?
leti_c

Мнениеот д-р Цончев » 22 Ное 2009 21:13

Ето тук има популярна информация повъпроса
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=3954
д-р Цончев

Мнениеот leti_c » 23 Ное 2009 01:16

в моя случай няма обрив, а при най малката промяна на времето носа и ръцете ми изтиват и започват да болят(все едно са измръзнали). Това се получава и сега, когато навън не е студено.
leti_c

Мнениеот Джоана » 28 Фев 2010 16:12

Здравейте ,
преди години алерголог ми бе поставил диагноза Студова алергия .Тогава ми се зачеврявяха китките и ми се подуваха устните в студеното време.
Но странно , след време изчезна всичко това и забравих за студеното време.Вчера бях в планината и когато влязохме в затоплено помещение , лицето ми почервеня , усещаше се чувство на парене не само по бузите , но и в главата .Трябваше да си слагам студени компреси , за да се намали паренето.Навън в студеното време червенината намаляваш , а в топло помещение отново ставаше много интензивна.Така беше до вечерта.
Това също ли е проява на студова алергия ? Два пъти ми се случи подобно дещо през този месец .
Джоана

Мнениеот д-р Цончев » 01 Мар 2010 22:15

Това не е студова алергия, а нормална физиологична реакция на организма при по-рязко затопляне след продължително излагане на студ.
д-р Цончев

Мнениеот Джоана » 02 Мар 2010 16:01

Благодаря за отговора д-р Цончев.
Притеснява ме тази реакция , защото никой от хората с които бях не беше с такова червено лице , дори бяха бледи и търсеха допълнителна топлина .
Усещането е за увеличаващо чувство на горещина и силно зачервяване (при по-студено време).Радвам се , че скоро ще свърши зимата , но сигурно пак ще излизам (преди да се затопли) и искам да попитам , поне намерих в къщи едно лекарство казва се хисманал , дали е добре да взимам от него преди излизане в студено време?
Джоана

Мнениеот д-р Цончев » 02 Мар 2010 22:41

Не виждам особен смисъл, но ако искате го взимайте..., поне за успокоение. Стига да не ви успива много.
д-р Цончев

Мнениеот muksi » 15 Май 2010 15:23

zdraveite !az sa6to imam takav problem s racete i hodih pri lichnata mi lekarka i tq mi kaza 4e imam studova alergiq napravih si izsledvane v sveta anna i v kojnoto gr Vraca te pak mi kazaha 4e mi nqma ni6to poneje sam bila mlada daite mi nqkakav savet i ako moje da e s narodna medicina 4e mi pisna ot hap4eta
muksi

Мнениеот д-р Цончев » 17 Май 2010 06:22

Моля, пишете на кирилица!!
д-р Цончев

Мнениеот virtual » 16 Окт 2010 17:30

Здравейте и от мен. Имам същия проблем, който Джоана описва.
При влизане на топло, след продължително излагане на студено - организма ми продължава да 'грее'. Сякаш не 'разбира', че вече съм на топло.
Относно коментара, че това е нормална реакция на организма - да, съгласен съм. НО, не и когато тази защитна към студа функция на организма, не спира 'действието' си. Определено нещо не е както трябва. Имам я от две години, като миналата зима бях добре. Тази есен обаче не тръгна на добре, за една седмица вече 2 пъти имах случки в които чувството е, сякаш лицето ми (и всички излагани на студа части от тялото ми) ще избухнат. Лицето подпухва, хората около мен се изплашиха дори.
Преди 2 години посетих алерголог, беше ми направен пълен тест за стандартните алергии (прах, полени, и т.н.). Когато се опитах да обясня, че всичко това е ирелевантно към проблема който имам, бях изпратен за тест който ужким трябва да покаже дали имам "Студова алергия". Взеха ми кръв, теста тогава беше отрицателен. Но пък аз тогава се чувствах добре, нямаше такива хипер реакции на организма.
Въпроса ми е... студова алергия ли е това (която онзи тест не е хванал) или е нещо друго? Съвет за лаборатория, която да посетя, където ще ми бъде направен тест, определящ на какво се дължи това и НАЙ-вече евентуално ЛЕЧЕНИЕ. Пиша го с големи букви, защото искрено се надявам да има лечение, а не цял живот да се блъскам с Кзизал, когато температурата вън е под 10 градуса.
virtual

Мнениеот yotova45 » 12 Дек 2010 15:31

Здравейте,

Имам доказана студова алергия. Проявява се в зачервяване и болка в ставите, подуване и обрив. Интересното е, че е само на дясната ръка. Трае он ноември до март. Не беше се появявала 3г., а сега отново. Бихте ли ми казали какви може да са причините, както и какво лечение до предприема? Личният ми лекар не може да ми обясни.

Влагодаря Ви предварително!
yotova45

Мнениеот д-р Цончев » 14 Дек 2010 12:59

Студовата алергия е сред най-честите здравословни проблеми през зимата. При това заболяване обикновено се наблюдава генетична зависимост, но тя не е задължителна. Децата и младите жени са сред основния контингент потърпевши.

Студова алергияСпоред алерголозите, най-големите проблеми за пациентите, страдащи от алергия, създават не хранителните продукти и домашният прах, а физическите фактори, какъвто е например студът. Две трети от хората, страдащи от алергии, предизвикани от студа, смятат, че всъщност имат настинка, мигрена, конюнктивит, остеохондроза или отравяне. Сам по себе си студът не може да се смята за алерген - организмът не изработва типични антитела срещу него, а т.нар. студови аглутинини, които пак се явяват вид антитела. Тъканните белтъци временно се съединяват помежду си и тези конгломерати, наречени имунни комплекси, всъщност нанасят поражения на организма. Те са нетрайни и бързо се разпадат от топлината.
От какво се провокира студовата алергия?

Причините за студовата алергия не са напълно изяснени. Генетичният фактор определено се забелязва в някои семейства. В много случаи се касае и за конкретни физиологични особености на индивида.

Студовата алергия се отключва от студен вятър или плуване в ледена вода, дори при пиене на студени напитки. Ниските температури през зимата, в комбинация с влиянието на парното и климатиците, са фактори, водещи до изсушаване на кожата, както и честото и разраняване в много случаи. При това защитните функции на кожната покривка отслабват, което улеснява размножаването на различни бактерии и гъбички, а оттук възникват и възпалителни процеси. Температурните разлики между топлите помещения и уличния студ предизвикат дори термичен шок, при което кръвоносните съдове се свиват, кожата започва да се лющи, зачервява и разранява.

Когато тялото се изложи на по-ниски температури, настъпва обезкървяване на кожата. Заради това, че там се движи бедна на кислород кръв, може да се стигне до цианоза - върху кожата постепенно избиват лилави петна, усеща се парене и сърбеж, а по откритите места като челото и носа може да се появи дори болка. Успоредно с чувствителността на кожата след въздействието на студеното възникват и допълнителни процеси, които са пряк резултат от намалената имунна защита. Това може да е главоболие, отпадналост, запушен нос, кашлица, зачервяване на очите и др..

Ако не се вземат навременни мерки, може да се получат плътни образувания по пръстите на ръцете или около. Диагнозата студова алергия се поставя, след като се направи консултация със специалист-дерматолог, който да назначи лабораторно кръвно изследване.
Как да се предпазим?

За да се предпазим от подобна опасност, е необходимо да не допускаме общ спад в имунната система и изсушаване на кожата. Препоръчително е да се приемат повече храни, богати на витамин А, Е и С. За да си ги набавим, е добре да се консумират моркови, тикви, шипки, цитрусови плодове, зеле, касис. Топлите обувки, дрехи и ръкавици също помагат за справяне с проблема. Пушачите е по-добре да спрат или поне да ограничат цигарите. Установено е, че те страдат от системен недостиг на витамин С, което по-бързо състарява кожата, изсушава я и спомага за появата на микроранички.

В домашни условия може да се правят маслени бани на ръцете - за целта са подходящи всички растителни масла. Към тях може да се добавят и няколко капки сок от лимон. Хубаво е и да се ползват и подходящи овлажняващи продукти за откритите части на тялото. Козметичната индустрия предлага богати по състав продукти, които изграждат защитния щит на кожата. Това са различни хидратантни, ревитализиращи и подхранващи кремове. Все по-голяма популярност добива и т.нар. молекулярна козметика. В този случай биологично активните вещества се обработват чрез т.нар. студено емулгиране, при което се запазват всички полезни вещества в тях и не се използват химични консерванти. Те предпазват кожата от негативното действие на ниските температури и стимулират капилярното кръвообращение

Алергичният отговор е под различни форми и симптоми, свързани с кожата, носа, кръвта, урината, носа. Някои хора развиват кожни раздразнения при излагане на студ, известни като студова уртикария. Предизвикват се от бързото освобождаване на хистамин, предизвикано от свързването на IgE антителата с еозинофилите в отговор на студа. Лечението на студовата алергия включва предотвратяване на излагането на студ, когато е възможно, прием на антихистамини, които се вземат преди излагането на студени условия, за да се блокира освобождаването на хистамин.

Понякога студовата уртикария може да е симптом на друг проблем, като криофибриногенемия, криоглобулинемия или сифилис. За някои хора студовата алергия е състояние, което ги съпътства през целия им живот, за други е временно. Факт са обаче изключително неприятните усещания, които го съпътстват и съответно се налага повишено внимание към този съвсем не маловажен проблем.

Източник: Студова алергия http://www.bb-team.org/articles/3295_st ... z184wU96o0
д-р Цончев

Мнениеот Aleksanderginew » 31 Дек 2010 12:55

Извинявам се предварително, че пиша в тази тема но не знам къде!
Имам постоянен сърбеж по-почти цялото тяло , основно в областа на корема,гърдите,таза,мишниците,задните части , но нямам абсолютно никакъв обрив. Не знам каква е причината, но преди 1 седмица пих доста силен антибиотик - Зинат. Много хора ми казват , че може да е от това.
Моля ви, ако можете ми дайте някакъв съвет!
Благодаря предварително!
Aleksanderginew

Следваща

Назад към Алергии. Астма