ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Рядкото заболяване се проявява веднага след раждането
Бактериите не получават шанс да развият резистентност
Какво е разумно да очакваме от тях?
Плевралният излив може да е причина за задух

Кръв в храчката

Модератори: админ, консултанти

vl123

Кръв в храчката

Мнение от vl123 » 06 дек 2013 18:10

Здравейте!

Проблемът ми е следният. Още преди няколко месеца (септември-октомври) забелязах, че понякога при изхрачване в храчката ми има нещо като кървави жилки. Най-вече забелязах, че кръвта се появяваше когато се изкъпя и когато пия нещо топло. От доста време си имам и кашлица, която на моменти затихва, но моменти се засилва. След като отхрачването на кръв продължи, а междувременно кашлицата се засили посетих личния лекар. Каза ми, че е грип, изписа ми антибиотик и ми каза, че кръвохрака е в резултат на слаби съдове на белия дроб (за което ми изписа витамин C). След едноседмично лечение, кашлицата затихна, но храченето на кръв продължи. Посетих отново лекаря, който ми направи снимка на белия дроб с резултат: "Усилен белодробен рисунък.К.д. синуси свободни. Сърдечна сянка за възрастта". Личният лекар каза, че няма нищо сериозно, но да продължавам да пия витамин C. Съмнявало я да не става въпрос за раздразнена лигавица или нещо такова. Впоследствие кашлицата затихна, после отново се засили, прекарах и сериозна настинка с много силна хрема и отново кашлица, която вече затихна, но кръвохрака отново се появава, особено сутрин, когато се отхрача хубаво. Кръвта е под формата на жилки в храчките, които са жълто-зеленикави. Въпросът ми е на какво може да се дължи кръвохрака- някакви нарушения в носоглътката и кръвта да се стича оттам или хроничен бронхит? Странното е, че този кръвохрак продължава доста дълго време, като явно не е постоянен, а на моменти го има, на моменти не, може би кръвта се събира от някъде? Моля за съвет какво да предприема?

Благодаря!

д-р Цончев

Re: Кръв в храчката

Мнение от д-р Цончев » 08 дек 2013 09:54

При един фарингит, трахеит и др. възпаления в областта на гърлото е възможно да се появят такива оплаквания, което не е повод за особено притеснение.

vl123

Мнение от vl123 » 08 дек 2013 15:01

Благодаря много за отговора, д-р Цончев!

Значи не би трябвало да е нещо сериозно. Днес отново изхрачих кръв и особено след като пих топъл чай. Бихте ли дали някакви съвети какво мога да предприема и какви мерки е нужно да взема, понеже това кръвохрачене продължава доста дълго време, или ще отшуми от самосебе си? Да отбележа и че не съм пушач.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 08 дек 2013 18:31

Вероятно ще отзвучи от самосебеси, но за ваше успокоение можете да направите преглед при УНГ.

vl123

Мнение от vl123 » 09 дек 2013 13:03

Благодаря ви за отговора, д-р Цончев!

vl123

Мнение от vl123 » 22 яну 2014 16:28

Здравейте отново!

Бях писал миналия месец по-горе за проблема си с кръвохраченето. Направих преглед при УНГ, който не установи нищо, каза че всичко е наред и ме изпрати при Пулмолог. Направих преглед и там, казаха ми че на снимката няма нищо, освен хроничен бронхит. Там също ме прегледа УНГ, каза че евентуално може да става въпрос за някакви съдове, но не откриха и установиха също нищо особено. Написаха ми диагноза - заден ринит. Минах и на проба МАНТУ, където също казаха, че всичко е наред и понеже храча кръв при топли напитки може би става въпрос за нещо в по-горните пътища. Личният лекар ми каза, че се съмнява да не са някакви съдове в носоглътката, да пия витамин C, рутаскорбин и да правя промивки с физиологичен разтвор. Това беше преди празниците. Проблемът обаче продължава. Особено сутрин, а и през целия ден отхрачвам зелени/жълто-зелени храчки, често пъти с кръв (кървави жилки) в тях. Количеството на кръвта е различно - понякога сякаш се засилва, изчезва и пак се появява, като кръвта е примесена с тези зелени храчки. Имам чувството, че и от време на време имам и някакво дразнене/драскане в носоглътката/гърлото, но не постоянно. Сутрин особено имам и горчив вкус в устата. Кашлица продължавам да имам от време на време, но по-слаба от преди. Дали това нещо може да е от бронхита, съдовете или ринита (като дете имах доста силна сенна хрема пролетта от полените)? Или нещо друго? Това състояние продължава доста дълго време вече, а явно не могат да установят и какво ми е точно. Не знам какво да правя и моля за съвет!

Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 24 яну 2014 10:59

Вероятно е от бронхита. Понякога във възстановителния период кашлицата отшумява бавно.

vl123

Мнение от vl123 » 24 яну 2014 13:32

Притеснява ме това, че продължава доста време отхрачването на тази кръв, но дано не е нещо сериозно и премине.

Благодаря ви за отговора, д-р Цончев!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 27 яну 2014 12:46

Ще премине, не се притеснявайте.

vl123

Мнение от vl123 » 11 юни 2014 14:32

Здравейте, отново!

Пиша ви отново във връзка със зеленикавите храчки с кървави жилки (понякога зеленикаво-жълти/кафеникави), които отхрачвам. По-горе съм обяснил подробно проблема, който за съжаление продължава. Интересното е, че отхрачването не е постоянно, а по скоро усещам като събиране на такава храчка в гърлото. По-скоро сутрин или през определен период от време такава храчка се събира в гърлото. Отхрачването не е съпроводено с напън, усилие или кашлица, поради което не мисля, че идва от дълбоко. Усещам и нещо като дрезнене, драскане, сърбеж в гърлото. Ходих отново на УНГ, който ми изписа Стеримар, Бактробан и Фариностим - без ефект. Пусна гърлен секрет - нямаше нищо. Пусна и храчка с резултат Haemophilus influenzae (10^5) и Candida albicans (10^3). Изписа ми антибиотик (Левофлоксацин), който пих 10 дена. След приключването продължих да отхрачвам зеленикави храчки, отново от време на време примесени с кръв/кървави жилки. УНГ каза че според него е чисто и ме изпрати на Пулмолог. Пулмологът ми каза, че евентуално може да се направи Бронхоскопия. Изписа ми Зиртек, Фамотидин, Дицинон и ми каза да правя промивки с физиологичен разтвор. След 10 дена ми каза да мина на контролен преглед. Лечението започнах вчера и каточели не отхрачвах такива храчки. Днес обаче сутринта отново имах зеленикави храчки, една от тях отново примесена с кървави жилки. Може би има леко подобрение, но забелязвам, че това нещо е на периоди - нямам нищо, след което се събират такива храчки и отново ги отхрачвам. Не знам вече какво да правя, доста време продължава, а лекарите не могат да установят какво точно ми е.

Благодаря!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 14 юни 2014 20:10

УНГ огледал ли е синуси?

vl123

Мнение от vl123 » 15 юни 2014 12:31

Здравейте, д-р Цончев!

УНГ не каза нищо за синусите. По какъв начин могат да се огледат? Може ли тези храчки да са свързани с тях?

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 15 юни 2014 15:42

Може да се направи снимка на синусите, но УНГ може да прецени това и при прегледа. Всъщност давам само предположения, не гарантирам да съм прав.

vl123

Мнение от vl123 » 16 юни 2014 11:19

Благодаря много за отговора, д-р Цончев!

Не знам и от тази Бронхоскопия дали има нужда.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 17 юни 2014 07:31

Според мен - не.

Отговори

Върни се в “Грип и настинки. Бронхит. Пневмония”