ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Дефицитът на витамин B3 може да доведе до безсъние
Може ли един размер да пасне на всички мъже?
България е от малкото страни, където билката вирее свободно

Психолози, психоаналитици?!

Модератори: админ, консултанти

nelly313

Re: Психолози, психоаналитици?!

Мнение от nelly313 » 27 окт 2008 20:25

Аз съм дипломиран психолог и искам да ви кажа,че в България ако някой Ви каже,че е психоаналитик просто му се изсмейте,освен ако не Ви покаже диплома от френски,австрийски и т.н университети.Тук няма университет,който да обучава такива специалисти.Освен това,за извършване на психоаналитична терапия понякога са нужни не месеци,дори години,за да се стигне до резултат.Твърде бавна и тромава,а и много скъпа терапия.
Колкото до подготовката на психолозите-това не зависи само от университетите,а и от индивидуалните качества.Все пак и психолозите сме хора със своите добри и лоши страни!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 28 окт 2008 00:05

Точно така е. Само че и в тази сфера (както и в много други, между другото) последните години се нароиха купища самозванци, които дори се лансират от медиите и вместо да са в съответното въдворително заведение - "лекуват" хора. После хората обикновено съжаляват, понякога умират и (обикновено) обвиняват лекарите, че не са си свършили работата.

Frida

Мнение от Frida » 28 окт 2008 01:17

Да, но нека да не забравяме, че хората сами правят своя избор къде да се лекуват! И те носят отговорност за своя избор!

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 29 окт 2008 22:45

Така е, но функцията на обществото е разумно да контролира, чрез съответните инстанции, този процес поради опасност от злоупотреби и некомпетентно вмешателство.

nelly313

Мнение от nelly313 » 06 ное 2008 13:00

За съжаление имам горчив опит от некомпетентно вмешателство и злоупотреби от страна на дипломирани лекари.Ето защо смятам,че хората не са виновни за това,че прибягват до "специалисти" със съмнителни способности и алтернативни методи за лечение,след като и много лекари постъпват като истински шарлатани.Смятам,че тази анархия се дължи на факта,че държавата просто я няма-ако има по-строг контрол и правила и най-вече жестоки наказания за тези,който дръзват да злоупотребяват със СТРАДАЩИ хора ,което е най-жестокото,това няма да се случва.

Потребителски аватар
ЕленаДГ

Мнение от ЕленаДГ » 05 яну 2009 17:57

Мдаааа вече съм фен на две участнички в тази тема. И Frida и Iwa определено ме кефите въпреки че сте на противоположни позиции. В тази тема съм най в свои води. Представлявам част от тези хора. Споделям мнението и на едната и на другата. Жалко за клиентите....стават пациенти. Мнозинството лекари (изключая психиатрите при които има база) смятат че всеки контакт с пациентите им е вид психологическа помощ. Ей това вече е доказателство какво значи непрофесионализъм. Все едно аз като съм учила неврология и психиатрия да взема да лекувам с неврологичните и психиатрични методи техните пациенти. :? Нали разбирате в какво е разликата. От друга страна с тия специализации по психотерапия дето започнаха да се плодят непрекъснато организирани и водени от подозрително компетентни професионалисти как да бъдат пресяти...Но кажете ми когато става дума за човешкото здраве и психика дипломата ли лекува и решава психологическия ти проблем? Както казва Исус по повод на въпроса на кесаря с какво право лекува хората, ще го перефразирам "Ами кой дава право на човека да помага?! Хората като им издадат лиценз или бог?!" Тоя израз малко ми се получи като дявола и евангелието :wink: . Но мисълта ми е, че който не си го носи в душата където и да се учи не дипломата ще го направи истински професионалист. Познавам достатъчно хора за които това е лесен начин за печалба, ей така като на махаленска приказка с някой да побъбрят за проблемите му. Ако човека няма морал все тая дали е дипломиран, дали е самозванец, дали е специализирал в Швеция или при нашенски широкоспектърен академик (щото много са вече тия дето от всичко разбират) пак ще се набърква най-безотговорно в човешките съдби и ще печели от хорската мъка.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 12 фев 2009 02:13

Много хубава дискусия.
Относно психотерапията - има я в България и тя вече е на ниво. Вече второ поколение психотерапевти се опитват да доказват това. Вярно е, че сме назад, вярно е, че късно започнахме, но няма психотерапевтичен метод, който да е измислен от ориенталец и да е преднаначен за такъв. Така че нещата са много по-сложни. И все пак който има нужда и желание да работи със себе си може да го направи. Има обучени хора които биха могли да му помогнат в това начинание. Има и много шарлатани .... и за жалост чакаме държавата да въведе критерий. Дотогава, както не знаем какво мляко пием, така няма да знаем и каква психологична помощ получаваме.

Потребителски аватар
ЕленаДГ

Мнение от ЕленаДГ » 14 фев 2009 04:03

Принципно с казаното от t.todorov съм съгласна, но за психотерапевтична методика създадена от ориенталец че нямало, неее.... Има и това е именно Позитивната психотерапия на Носрат Песешкиян. Той е Иранец но живее в Германия. Познавайки добре ориенталците с техния модел на живот и ценности създава тази методика за психотерапевтична помощ. Той има една книжка с притчи "Търговецът и папагала" обожавам си я. В самата методика се ползват притчите. Препоръчвам я!

nelly313

Мнение от nelly313 » 14 фев 2009 18:19

Аз лично не съм чувала за този иранец,не мога да кажа нищо,но не трябва да се пренебрегва факта,че всяка нация има собствена народопсихология и особености.Иначе в психологията има достатъчно утвърдени школи от които можем да почерпим опит.Що се касае до българите-ние се различаваме много от останалия свят,ето защо много автори смятат,че много от терапевтичните техники не могат да се приложат в нашите условия.За пример мога да дам сборникът на Паспаланов и Щетински с тестове,които са специално преработени за нашите условия.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 14 фев 2009 19:33

Това е добре. Аз лично сим терапевт по позитивна психотерапия и дори водя обучителни групи. Друг смисъл исках да кажа за ориенталството. Наистина той е иранец, който по-късно се приселва в германия. Дори съм говорил с него и двамата му синове. И все пак смея да твърдя че народопсихологията на българина е толкова различна, че няма как някакъв чужд метод да е ефективен така, както ни се иска. Не казвам че нямам резултати с неговия метод. Имам, но все си мисля че ни липсва нашенски, български метод, който да обхваща и нашата история, нашето верую, което е много по-различно дори и от съседни на нас страни. Може би от нас зависи това, второто поколение психотерапевти в България и рано или късно това ще се случи. Вие представяте ли си хора, които ходят на психоанализа 6 дни в седмицата и плащат по 100 долара за час?
Това са 600 долара седмично. Това е просто невъзможно за Български условия. Имайте предвид, че в България се търси подобна помощ само ако ножа е до кокала. А обучението в психотерапия е толкова, колкото и в чужбина. Затова повечето ентусиасти просо са започнали и прекъснали някаде в началото, но гордо кичат табела - психотерапевт. Това е много много често срещано за нашите ширини. Дори лекарите не знаят още, че хипертонията и хипотонията е психологично заболяване! Все още я карат на учението на Павлов. Аз лично имам няколко групи за психотерапия на лекари. В нашата здравна система се оказва, че те са пациентите. Това е позорно. Човек, който е призван да се грижи за здравето на другите, да няма шанса да се погрижи за собственото си здраве.
А 60-80% от българите са хипертоници. Сега първо трябва да работим с лекарите, та после след като те достигнат до прозрението че 80% от болестите са психосоматични, да работим и с техните пациенти и така. Много трудна работа.

Потребителски аватар
ЕленаДГ

Мнение от ЕленаДГ » 18 фев 2009 00:39

Ей ама добра реклама си направи..Евала ти правим :D За колеги каква ти е цената, да се запишем?

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 21 фев 2009 09:16

Цаната е почти без пари :) Малко емоционално беше от моя страна.
Не става въпрос за рекламата. Няма координати. С повечето колеги се случват същите работи, което означава че се очертава тенденция. Общопрактикуващите лекари много скоро ще изпушат от две посоки: - безумна здравна система и много объркани хора пациенти, които имат нужда по-скоро от "душевен" лекар. А лекарите са все пак благородни хора и искат да помогнат с каквото могат /освен със знания и умения/ ... но това им коства страшно много. Поне това си личи от работата ми с тях.

nelly313

Мнение от nelly313 » 21 фев 2009 23:40

Проява на такава емпатия към "горкичките" лекари за мен е необяснима- много от тях отдавна са "изпушили",но интересно как не пропускат въпреки всичко да си поискат потребителксите такси и разни други не особено регламентирани " таксички".За съжаление за повечето от тях понятия като съчувствие и състрадание не са присъщи,поради което смятам,че не заслужават и нашето към тях.Да,сигурно има и такива,които все още могат да се нарекат хора,но сигурно и те са на изчезване.Жалкото е,че потърпевши сме всички ние от цялата тази каша.

t.todorov
Контакти:

Мнение от t.todorov » 22 фев 2009 01:24

Опита ми се ограничава до общопрактикуващите лекари /JP-та/ и там наистина е така. Но не мога да твърдя че това е представителна извадка. И все пак се наблюдава подобна тенденция. Само един пример давам: до такава степен искат да се махнат за известно време от местата където работят че сключват неморални "сделки" с фармацефтични компании и техни представители че видиш ли те ги пращат на почивка пезплатно, а лекарите трябва да започват да предписват техните лекарства. Това е сделка с "дявола" и това са техни думи. Тонове вина излиза от всичко това, но лекарите най-малко са виновни за ситуацията.
Само един пример ще кажа:
"От 5 години не съм готвила сърми на семейството си, защото едната ми ръка винаги трябва да е свободна за да вдигна телефона. Още малко и ще остана без тях".
Стреса е непоносим за тях,а да не забравяме че преди да станат лекари и те са били хора, колкото и тъжно да звучи.

д-р Цончев

Мнение от д-р Цончев » 27 фев 2009 10:48

Доста може да се спори по въпроса, но аз лично съм склонен да квалифицирам проблема като по-скоро социално-икономически отколкото като морално-етичен.
Естествено съм пристрастен...
Но проблем действително има.

Отговори

Върни се в “Психология. Интелигентност. Тестове за интелигентност”