ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Най-силно засегнати са раменният и тазовият пояс
Възникване, симптоми и диагностика на астроцитома на малкия мозък
Какво ни предлага естетичната дерматология за бързо постигане ...
Дефицитът на магнезий често води до безсъние

Психолози, психоаналитици?!

Модератори: админ, консултанти

Frida

Психолози, психоаналитици?!

Мнение от Frida » 01 юни 2008 14:23

Може ли да се каже, че в България има качествено образование за психолози? А какво е положението с подготовката на бъдещи психоаналитци? Изобщо в България има ли някакви правила за работата на тези специалисти или всичко е в пълен хаос?

uragana
Контакти:

Re: Психолози, психоаналитици?!

Мнение от uragana » 13 юли 2008 14:29

В България има условия за развитието на тази дейност.
1. Напрежението се повишава и хората все повече започват да откачат
2. Време е да осъзнаем, че да идеш на психиатър не е смешно и срамно. Психоаналитика и психиатъра в някои случаи се допълват. Т.е. в някои случаи е нужно да се помогне и с медикамент.
3. Бюджетните специалисти в тази област не са добре възнаградени и съответно не са мотивирани. До частно-практикуващите няма достъп, защото приема е много скъп. Не може от Здравна каса общопрактикуващия лекар на всеки 45 дена да отпуска талон. Понякога посещението при такъв специалист може да се наложи да е два пъти в месеца. От тази гледна точка, докторите на частна практика поради ниската посещаемост не могат да се квалифицират, да добият достатъчен опит.
4. С общи усилия можем да променим закона, така че да бъде по-добре както за специалистите, така и за пациентите.
С уважение: Новаков

Frida

Мнение от Frida » 14 юли 2008 19:19

И къде получават качествено образование тези специалисти у нас? :? Не съм уверена, че се предлага такова в България!

tanq_70

Мнение от tanq_70 » 31 юли 2008 21:47

защо мислите ,че в бг няма добри психолози?моя близка е микропедиатър.когато имам проблеми винаги ме изслушва и винаги ми е давала полезни съвети.семейния лекар също.ако не се доверите на психолог,можете да се доверите на семейния лекар.мои близки си водеха детето в александровска болницаи много са доволни.за съжаление не мога да цитирам име,но ако ви интересува мога да попитам.във форума дават мнения доказали професионализма си психиатри и психолози.

Frida

Мнение от Frida » 31 юли 2008 23:56

:D Не разбирам каква връзка имат педиатърът и семейният лекар с психологът! Знам обаче, че в България се смята, че всеки разбира и едва ли не психологът може да бъде заместен от широк кръг от специалисти и неспециалисти. Това е абсурдно. За да бъдеш психолог, освен призвание разбира се, се изисква и много сериозна специализирана подготовка. Именно такава се съмнявам, че има в България. Казаните от мен думи се потвърждават от факта, че при вакантно място за психолог, обикновено кандидатстват хора с всякакви други специалности и много често биват назначавани неспециалисти!!! А специално за болниците, лично слушах интервю с лекар, който каза, че от психолог нямало нужда, защото лекарите поемали неговата функция! :lol:

tanq_70

Мнение от tanq_70 » 01 авг 2008 06:45

:D исках да кажа,че семейния лекар ви познава достатъчно добре за да ви даде необходимия съвет . при нас е така.моя семеен лекар е лекувал мен а сега и децата ми.познава ни отлично/лично при нас е така/.познава ме от 34г.лекувала ме е от гноен менингит когато съм била на 4г.прекрасен човек.ако с разговори не се промени положението,винаги ни изпраща при точния човек.

Frida

Мнение от Frida » 01 авг 2008 15:10

В никакъв случай не оспорвам качествата на Вашият семеен лекар, но качествата му на лекар. Със сигурност обаче той не би могъл да замести помощта на професионален психолог, по простата причина, че няма необходимата подготовка за това! Или не е необходимо образование за да станеш психолог?! В България може би, но в чужбина нещата стоят по съвсем различен начин!

tanq_70

Мнение от tanq_70 » 01 авг 2008 23:59

не ме разбирайте погрешно.разбира се ,че е необходимо слидно образование и стаж.моя приятелка е учителка.сега учи във велико търново психология.има и във варна такава специалност.ще се заинтересувам в близките дни и ще ви пиша. :D

iwa

Мнение от iwa » 06 авг 2008 11:30

Frida , кое Ви кара да мислите че образованието на психолозите у нас не е качествено?

Frida

Мнение от Frida » 07 авг 2008 03:10

Най-малкото такова впечатление оставят психолозите, които по един или друг повод са канени в различни предавания, за да дават "професионалното" си мнение. А вие колко български психоаналитици познавате и знаете ли в какво се изразява подготовката на един такъв?
А и в самото българско общество няма ясно изградена представа все още за това какво би трябвало да очакват и изискват от услугите на един психолог. Вижте мнението на другата участничка по тази тема във форума и сама ще се убедите... :D

iwa

Мнение от iwa » 07 авг 2008 12:09

Не може да се съди само от форумите .Има едно много инресно изследванев рекламата - когато човек е доволен от нещо той го споделя средно с 5 човека , когато е недоволен със 17 човека .В областта на психологията и здравеопазването позитивното споделяне е още по малко .Това е така , защото хората получили помощ бързат колкото се може по бързо да забравят за състоянието в което са били .Спомена за болестта им е неприятен за това и не обичат да говорят за нея .А , за психичичните заболявания и проблеми спомена е още по болезнен , знаем какво е мнението на хората за някой , който търси такава помощ.Така , че нета не би могъл да бъде обективен в тази насока .
А , психоанализата е просто вид психотерапия и в света нейният дял е не повече от един - два процента от всички видове психотерапии.Ползва се само за лечение на богати пациенти, които имат средстава да се лекуват 5 - 10 години .
Тъй като в страната има хора с пари , които могат да си го позволят , то най - вероятно има и няколко психоаналитици , които да им всемат парите :D .Но това не ни касае - предполагам че много малко от нас имат стотици хиляди доход и се чудят къде да ги дадат . :wink:

Frida

Мнение от Frida » 07 авг 2008 15:22

Така е. Психоанализата е за състоятелни пациенти /клиенти/. Но по мое мнение това методът, който носи най голям лечебен ефект. Не съм привърженик в никакъв случай на популярната в момента когнитивно-поведенческа терапия. И ако съм права, то защо не се популяризира именно психоанализата. Нали е за благото на всички нас. Особено днес, когато сме свидетели на феномена "патология на нормалността".

iwa

Мнение от iwa » 08 авг 2008 16:58

Това е все едно да питаш, защо най - продаваната нова кола в сраната е Дачията -а не Мерцедеса . :lol:

Frida

Мнение от Frida » 09 авг 2008 11:12

Освен това хората не желаят истинско лечение и изцеление...Защото то е болезнено. Осъзнаването на Истината е винаги болезнено. Въпреки че психологията би трябвало да премахва фалша и манипулациите, тя самата се е превърнала в манипулативна психология. Разбира се това не може да се нарече истинска психология, а лъжепсихология!

Frida

Мнение от Frida » 10 авг 2008 15:37

"...Днес се проституира с най-дълбоките идеи - от "Познай себе си" в Делфийския храм до анализа на Фройд; от лъжливите гуру до също толкова измамните пророци на радостта и секса, нищо не е останало неомърсено от отровата на съвременното търсене на публичност и търгашески дух".

Ерих Фром

Отговори

Върни се в “Психология. Интелигентност. Тестове за интелигентност”