ФорумФорум       ФорумСправочник       ФорумТест     |     Вход
Аптека онлайн

Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Скокът на грипния вирус ще респектира всеки атлет
Успокоява стомашно-чревния тракт и улеснява откашлянето.
Не ползвайте най-високия градус
Плевралният излив може да е причина за задух

Щитовидна жлеза?

Модератори: админ, консултанти

bumblebee

Щитовидна жлеза?

Мнение от bumblebee » 20 мар 2016 18:59

Здравейте
на 30 г. съм, мъж, и искам да ви попитам за щитовидната жлеза. От доста време все пълнея, а ям нормално, е верно движението е по-малко, но чак пък толкова.
След проведено лечение от лаймска болест с антибиотик, забелязах, че постоянно ми става топло и се потя ( не знам дали има нещо общо )
Най-малкото напрягане води до потене. Зимата изкарах с тънко яке и тениска ... понеже постоянно ми беше топло. Замислих се, за щитовидната жлеза и си направих кръвни изследвания:
FT3 6.25 pmol/L 3.1 - 6.8
FT4 13.10 pmol/L 12.00 - 22.00
TSH 2.84 mkIU/ml 0.27-5.50

Някъде прочетох, че TSH над 2,5 говори за проблем с жлезата. Вашето мнение какво е?

Lidi

Re: Щитовидна жлеза?

Мнение от Lidi » 20 мар 2016 19:19

По принцип при млади хора за добър показател се счита ТСХ под 2,5, като най-добре би било да е между 1-2.
Стойност на Т4 малко повече от средната на референтната, а Т3 около средната. Т4 се преобразува в Т3, при вас видимо има добра секреция на хормони, но най-добре, а и за ваше успокоение и напълно изключване на проблем с щитовидната жлеза е да се пуснат и антитела ТАТ и МАТ, които биха показали ако е започнал автоимунен процес, да се консултирате с ендокринолог и да се направи ехографско изследване на жлезата. Общо всичко - хормони, антитела, консулт с доктор, ехография на жлезата + симптоми, могат да потвърдят или отхвърлят проблем с щитовидната жлеза. Не едно и две, а всички заедно.
Успех!

bumblebee

Re: Щитовидна жлеза?

Мнение от bumblebee » 27 мар 2016 21:22

ясно, разбрах....
благодаря

Отговори

Върни се в “Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити”