Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Те обновяват възрастни панкреасни островчета
Това посочват от Световната здравна организация
Това съобщи Европейската агенция по лекарствата
100 хиляди българи страдат от болестта на Алцхаймер
реклама

Моля за мнение TSH?

Модератори: админ, консултанти

Re: Моля за мнение TSH?

Мнениеот cveteto70 » 21 Май 2010 17:54

благодаря за отговора.
cveteto70

Мнениеот lora_mona » 24 Май 2010 00:22

Цвети, как така ти поставиха диагнозата!? Аз също съм с тиреодит на хашимото.
Болестта ми е открита преди 2-3години по повод на тахикардия-бях стигнала до бетаблокери-конкор.
Изпратиха ме на ендокринолог и с ехография се видя "пчелната пита". От тогава се следят нивата на хормоните-ТSH, ТАТ и МАТ.До лекарства стигнах едва тази година преди месец поради завишени референтни стоиности на ТSH.
Съветът ми е, моля те консултирай се и с друг ендокринолог!
Успех!
lora_mona

Мнениеот cveteto70 » 24 Май 2010 07:27

благодаря ти за отговора.без преглед и без пускане на хормони решават че съм с тиреодит.и това е вече втори лекар който ми го казва.решила съм сама да си изследвам хормоните.знаеш ли в момента колко струват и кой по точно да си изследвам за тиреодит на хашимото.
cveteto70

Диагностика на Хашимото

Мнениеот rusina » 06 Авг 2010 20:04

Моля за мнение! Преди няколко дни ми поставиха диагноза Хашимото .Притеснява ме факта,че ендокриноложката ми определи диагнозата само,чрез изследване на ТСХ и ехография на щитовидната жлеза. ТСХ ми е 2.430 ,а в ехографията пише ,че жлезата е нехомогенна,хипоехогенна в горната половина на лоба.Не ми назначи хормонална терапия ,а само лекарство за другата ми диагноза-инсулинова резистентност,която терапевтирам с гликонорм и диета.В крайна сметка ,така и неможах да разбера,какво следва от тази моя Хашимото диагноза като не са ми изследвани МАТ и ТАТ и Т3 и Т4. Нямам възли по жлезата ,а и симптомите ,които са изброени. Незнам как да процедирам занапред.
Ще се радвам да ми пишат страдащи от тази болест и всияки запознати ,за да споделят опит.
Благодаря предварително!
rusina

Мнениеот Lidi » 07 Авг 2010 00:38

Аз разбрах от моя доктор, че под внимание се взима най-вече ехографското изследване и общото състояние на пациента - симптоматика. Има ли в рода - роднини с такива заболявания и т.н.

Също , докато се ровех и аз за информация попаднах и на една статия от която ще цитирам малък тест.

Щитовидната жлеза играе основна роля в обмяната на веществата. Хормоните които тя синтезира се използват от всички органи и тъкани. Затова когато нормалните функции на тази жлеза се нарушат настъпва патология както в самата щитовидна жлеза така и в останалите органи и системи. Тези паталогични промени са различно изразени в зависимост от причините и давността. Често се засяга сърдечно-съдовата, нервна, костна система, кръвотворна и имунна система. Много характерно е, че въпреки заболяването на щитовидната жлеза има периоди на ремисия т.е. пациента няма оплакване. Тези периоди са различно дълги, понякога 10 и повече години. Това често прикрива промените настъпили в този орган поради което въвежда в заблуждение специалиста. Освен това трябва да се вземе предвид и неточността на хормоналните изследвания стигащи да 70%. Това допълнително усложнява диагностицирането. Още повече, че се пренебрегват много характерни симптоми настъпващи при нарушението на функцията й. Състоянията в които може да изпадне щитовидната жлеза са хиперфункция, но много по-често хипофункция т.е. увеличена продукция на щитовидни хормони или намалена. Има някои общи, но и много различни симптоми. При хиперфункция най-често се наблюдава учестена сърдечна дейност, ускорен пулс, обилни изпотявания, рязко отслабване на тегло с повече от 4 кг., очни промени, чупливост на ноктите и косопад, тремор на ръцете, непрекъснато чувство на топлина, прилив на енергия след което следва бърза умора. При хипофункция най-често се наблюдава: лесна уморяемост, наддаване на тегло с повече от 4 кг., световъртеж, замайване, главоболие, залитане, трудно преглъщане, бучене в ушите, стягане, задушаване в областта на жлезата, забавена сърдечна дейност, учестен или забавен пулс, болки по ставите и мускулите, изтръпване и мравучкане по крайниците, отслабване на паметта, нервност, раздразнителност, сутрешна подпухналост, нарушен сън. Достатъчен е да имате един или два от описаните симптоми, за да се разбере, че житовидната жлеза не функционира нормално. В подкрепа на диагнозата най-голяма стойност има ехографското изследване. Останалите изследвания като хормоналния тест, сцинтиграфското изследване, биопсията са неточни като последните увреждат допълнително жлезата.

Другото което е, хормоните варират постоянно - големи разлики при боледуващи се получават лятото и зимата. Има значение и приема на медикаменти преди изследването, дали сте били подложени на някакъв стрес, депересивно състояние и т.н.
Моят съвет е, обезателно да се обърнете и към друг ендокринолог, преди да се започне каквото и да е лечение. ако е нужно да се повторят и изследванията и да се изследват и другите хормони - това доктор ще прецени.
Важно е, изследването да е сутрин и на гладно и жадно, макар да има най-различни писаници в нета.
Успех с лечението! :)
Lidi

Предишна

Назад към Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити