Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков
Спадът на кръвната захар прави любимия човек агресивен
Това заяви зам.-кметът на София ген. Стоян Тонев
реклама

Моля за мнение TSH?

Модератори: админ, консултанти

Re: Моля за мнение TSH?

Мнениеот cveteto70 » 21 Май 2010 17:54

благодаря за отговора.
cveteto70

Мнениеот lora_mona » 24 Май 2010 00:22

Цвети, как така ти поставиха диагнозата!? Аз също съм с тиреодит на хашимото.
Болестта ми е открита преди 2-3години по повод на тахикардия-бях стигнала до бетаблокери-конкор.
Изпратиха ме на ендокринолог и с ехография се видя "пчелната пита". От тогава се следят нивата на хормоните-ТSH, ТАТ и МАТ.До лекарства стигнах едва тази година преди месец поради завишени референтни стоиности на ТSH.
Съветът ми е, моля те консултирай се и с друг ендокринолог!
Успех!
lora_mona

Мнениеот cveteto70 » 24 Май 2010 07:27

благодаря ти за отговора.без преглед и без пускане на хормони решават че съм с тиреодит.и това е вече втори лекар който ми го казва.решила съм сама да си изследвам хормоните.знаеш ли в момента колко струват и кой по точно да си изследвам за тиреодит на хашимото.
cveteto70

Диагностика на Хашимото

Мнениеот rusina » 06 Авг 2010 20:04

Моля за мнение! Преди няколко дни ми поставиха диагноза Хашимото .Притеснява ме факта,че ендокриноложката ми определи диагнозата само,чрез изследване на ТСХ и ехография на щитовидната жлеза. ТСХ ми е 2.430 ,а в ехографията пише ,че жлезата е нехомогенна,хипоехогенна в горната половина на лоба.Не ми назначи хормонална терапия ,а само лекарство за другата ми диагноза-инсулинова резистентност,която терапевтирам с гликонорм и диета.В крайна сметка ,така и неможах да разбера,какво следва от тази моя Хашимото диагноза като не са ми изследвани МАТ и ТАТ и Т3 и Т4. Нямам възли по жлезата ,а и симптомите ,които са изброени. Незнам как да процедирам занапред.
Ще се радвам да ми пишат страдащи от тази болест и всияки запознати ,за да споделят опит.
Благодаря предварително!
rusina

Мнениеот Lidi » 07 Авг 2010 00:38

Аз разбрах от моя доктор, че под внимание се взима най-вече ехографското изследване и общото състояние на пациента - симптоматика. Има ли в рода - роднини с такива заболявания и т.н.

Също , докато се ровех и аз за информация попаднах и на една статия от която ще цитирам малък тест.

Щитовидната жлеза играе основна роля в обмяната на веществата. Хормоните които тя синтезира се използват от всички органи и тъкани. Затова когато нормалните функции на тази жлеза се нарушат настъпва патология както в самата щитовидна жлеза така и в останалите органи и системи. Тези паталогични промени са различно изразени в зависимост от причините и давността. Често се засяга сърдечно-съдовата, нервна, костна система, кръвотворна и имунна система. Много характерно е, че въпреки заболяването на щитовидната жлеза има периоди на ремисия т.е. пациента няма оплакване. Тези периоди са различно дълги, понякога 10 и повече години. Това често прикрива промените настъпили в този орган поради което въвежда в заблуждение специалиста. Освен това трябва да се вземе предвид и неточността на хормоналните изследвания стигащи да 70%. Това допълнително усложнява диагностицирането. Още повече, че се пренебрегват много характерни симптоми настъпващи при нарушението на функцията й. Състоянията в които може да изпадне щитовидната жлеза са хиперфункция, но много по-често хипофункция т.е. увеличена продукция на щитовидни хормони или намалена. Има някои общи, но и много различни симптоми. При хиперфункция най-често се наблюдава учестена сърдечна дейност, ускорен пулс, обилни изпотявания, рязко отслабване на тегло с повече от 4 кг., очни промени, чупливост на ноктите и косопад, тремор на ръцете, непрекъснато чувство на топлина, прилив на енергия след което следва бърза умора. При хипофункция най-често се наблюдава: лесна уморяемост, наддаване на тегло с повече от 4 кг., световъртеж, замайване, главоболие, залитане, трудно преглъщане, бучене в ушите, стягане, задушаване в областта на жлезата, забавена сърдечна дейност, учестен или забавен пулс, болки по ставите и мускулите, изтръпване и мравучкане по крайниците, отслабване на паметта, нервност, раздразнителност, сутрешна подпухналост, нарушен сън. Достатъчен е да имате един или два от описаните симптоми, за да се разбере, че житовидната жлеза не функционира нормално. В подкрепа на диагнозата най-голяма стойност има ехографското изследване. Останалите изследвания като хормоналния тест, сцинтиграфското изследване, биопсията са неточни като последните увреждат допълнително жлезата.

Другото което е, хормоните варират постоянно - големи разлики при боледуващи се получават лятото и зимата. Има значение и приема на медикаменти преди изследването, дали сте били подложени на някакъв стрес, депересивно състояние и т.н.
Моят съвет е, обезателно да се обърнете и към друг ендокринолог, преди да се започне каквото и да е лечение. ако е нужно да се повторят и изследванията и да се изследват и другите хормони - това доктор ще прецени.
Важно е, изследването да е сутрин и на гладно и жадно, макар да има най-различни писаници в нета.
Успех с лечението! :)
Lidi

Предишна

Назад към Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити