Форум

Начало Въпроси/Отговори Регистрация Влез Разширено търсене
4 храни, които вредят на естествения мирис
Какво може да означава неприятната миризма?
Целта е да се възстанови потокът на енергията Чи
Как най-ефикасно да се справим с малките наранявания?
реклама

консултация с ендокринолог

Модератори: админ, консултанти

Re: консултация с ендокринолог

Мнениеот д-р Цончев » 10 Ное 2009 23:25

Хормони пускани ли са?
д-р Цончев

Мнениеот neviadv » 13 Ное 2009 13:59

Здравейте,
От няколко дни съм с диагноза базедова болест.Имам много въпроси, но основния за мен е дали съм диагностицирана правилно.По принцип нещата които не ми отговарят от симптомите са: сваляне на килограми, дори напротив/пълнея/; изпъкналите очни ябълки; мастния ми профил е висок- холестерол 6.78, триглицериди 3.09.Останалите неща като цяло съвпадат, но чисто физическите симптоми на базедова и хашимото са много близки и се притеснявам да не ми е сгрешена диагнозата.Лабораторните ми резултати са: TSH- 0.008; FT4- 37.75; HSH-R-Ab- 11.27; TAT- 189.3; MAT- 600.В резултат на тези показатели ми изписаха тиризол в доза 30мг/ дневно и накакъв бета-блокер з аучестения пулс.Тъй като знам, че тези лекарства са "доживот" много се притеснявам и все още не съм започнала лечение.... ходих при позната хомеоапат и тя ми даде нещо за успокоение на нервите и като цяло за отпускане; започвам диета за редуциране на теглото/ в момента BMI 26.5).
Та основните ми въпроси са: Мислите ли че това е базедова болест?
Трябва ли да почвам лекарствата веднага според цитираните показатели?
Може ли да се повлияе тази болест от спокойствие и редуциране на тегло?
Благодаря Ви много !
neviadv

Мнениеот maltudis » 13 Ное 2009 21:27

Здравейте!
Без да си позволявам да поставям диагнози, смятам, че да - вероятно имате Базедова болест. Ниските стойности на ТСХ и високият Т4 говорят именно за тиреотоксикоза - повишена функция на щитовидната жлеза. Високите стойности на антителата - тракове и ТАТ и МАТ говорят за автоимунен процес, което пък съчетано със стойностите на хормоните, говори за Базед.
Грешите, че тези лекарства /тирозол и бета-блокера/ се приемат до живот. Тирозолът е тиреостатик, който потиска свръхпроизводството на тиреоидни хормони от щит. жлеза. Пие се около 1,5 - 2 години до постигане на трайна ремисия. Бета-блокера се приема по-кратко до овладяване на тахикардията, която се повлиява при нормализиране на функцията на жлезата.
Смея да Ви посъветвам /от личен опит/ да се доверите на медицината и на ендокринолозите и да следвате назначената Ви терапия. Посещавайте си хомеопата, ако това Ви действа добре на психиката, но не прекъсвайте консервативното лечение, назначено от ендокринолога.
Забравих да спомена - изпъкването на очните ябълки /екзофталм/ не е задължително при Базеда, макар че е доста срещано. Много често при Базед и изключително рядко при тиреоид на Хашимото. Щастливка сте, че го нямате, но започнете своевременно лечение с тиреостатик и бета-блокер.
Успех!!!
maltudis

Мнениеот neviadv » 16 Ное 2009 10:37

Благодаря Ви, за бързия отговор.Мисля да Ви послушам и да започна лечение.
neviadv

Мнениеот bubito » 10 Фев 2010 13:40

Аз сам болна от базедова болест пия мвтизол но ми е лошо и ми се вие свят .Преди това ходих на невролог пиех ривотрил и ми беше много добре но го спрях и сега ми много зле какво да пражя помогнете ми
bubito

Мнениеот д-р Цончев » 11 Фев 2010 19:11

Трябва да се направи контролен преглед при лекуващия ендокринолог.
д-р Цончев

Мнениеот bubito » 12 Фев 2010 14:45

благодаря
bubito

Мнениеот bubito » 12 Фев 2010 14:56

Все пак ви благодаря но нейния отговор беше нормално е става ти лошо от ниското кръвно но аз изкам да разбера какво да пия за нервите заштото ми е стррашно нервно и напрегнато за да не сам толкова отпаднала
bubito

Мнениеот д-р Цончев » 13 Фев 2010 12:46

Напълно ви разбирам, но това какво да пиете следва да се определи от лекар след преглед. Аз нямам право да назначавам терапия по този начин на комуникация.
д-р Цончев

Мнениеот bubito » 13 Фев 2010 18:52

blagodarg
bubito

Мнениеот pravdina » 25 Фев 2010 16:11

От 10 месеца дъщеря ми е с поставена диагноза териоидит на Хашимото, има повишени стойности на антитела, щитовидния и хормон TSH в началото на лечението беше в норма близо до долната граница около 1,5 Сега след 10 месечен прием на еутирокс - 0,25 се вдигна близо до горната граница 4,5, но отново в нормата. Препоръчано ни е да увеличим дозата на 0,37 Нормално ли е това, интересува ме по какъв начин действа приема на еутирокс върху щитовидния хормон, и необходимо ли е повишаване на дозата му при положение че хормона е все още в норма и не се наблюдава увреждане на жлезата засега. Защото си мисля, че при Хашимото жлезата би трябвало да има понижена функция.
pravdina

Мнениеот д-р Цончев » 27 Фев 2010 14:06

Това не е така. При болестта на Хашимото щитовидната жлеза може да бъде в еутироидно, хипо-, или хипертироидно състояние. И от това се определя терапията.
Хроничният лимфоцитен тиреоидит на Хашимото е автоимунно заболяване, което възниква у генетично предразположени лица (носители на HLA-DR5 антиген). Най-често боледуват жени на възраст между 30 и 50 години. Съотношението мъже:жени е 1:20. При деца и юноши се среща в около 1%. Тиреоидитът на Хашимото е най-често срещаната форма на тиреоидит. Нарастването на честотата му се свързва с повишената честота на вирусните инфекции, повишената консумация на йод, а вероятно и на повишения радиационен фон.

Етиология: За пусков механизъм на заболяването се счита гама-интерферонът, който се освобождава при вирусни инфекции. Той води до експресия на HLA-DR5 антигена, с последващо активиране на Т-хелпери, които стимулират В-лимфоцитите за синтез на тиреоидни антитела. Образуват се тиреоглобулинови антитела (ТАТ), микрозомални антитела (МАТ), растежни антитела (ТРАТ). При 5% от болните се установяват висок титър на антитела, стимулиращи рецепторите за ТТХ на щитовидната жлеза.

Патоанатомия: Щитовидната жлеза е с много плътна консистенция, неравна повърхност, възлеста структура. Хистологично се установява инфилтрация с лимфоцити и плазматични клетки, които формират лимфни фоликули, но тиреоидните фоликули са запазени. Възможно е да има разрастване на фиброзна тъкан. Според хистологичните промени и еволюцията са описани три варианта на тиреоидита на Хашимото:
1. Ювенилен лимфоцитен тиреоидит – има изразена лимфоцитна инфилтрация. Среща се при деца в пубертетна възраст.
2. Оксифилен вариант – има лимфоцитна инфилтрация, оксифилия и гигантски клетки. Среща се между 30 и 50 годишни.
3. Фиброзен вариант – налице е изразено фиброзно разрастване, по-слаба лимфоцитна инфилтрация. Щитовидната жлеза е малка. Среща се при възрастни пациенти. Повече от половината болни завършват с хипотиреоидизъм.

Клиника: Основен клиничен белег е нарастването на щитовидната жлеза (ІІ – ІІІ степен). Тя става плътна, неравна, възловидна, може да има асиметрична форма. Понякога жлезата е болезнена при палпация, но винаги е подвижна при преглъщане.
Функционалнато състояние на щитовидната жлеза може да бъде различно през отделните периоди, поради което и клиничната картина е разнообразна. В по-голям период от време, а понякога и постоянно е налице еутиреоидно състояние (нормална функция на щитовидната жлеза). В 5-10% от случаите се наблюдава хипертиреоидизъм (хашитоксикоза). По-често настъпва състояние на хипотиреоидизъм. Тези преходи във функционалното състояние на жлезата настъпват през различни интервали (месеци, години), но при повечето болни има тенденция към хипотиреоидизъм.
Освен тези има и още редица варианти на заболяването. Понякога започва подостро с болки и наподобява подостър тиреоидит.
Semi-Hashi е вариант, при който щитовидната жлеза дифузно нараства, а плътността й се увеличава. Понякога има лека болезненост в жлезата и леко увеличени лимфни възли. Този вариант често се съчетава с нехочкинови лимфоми и карцином на млечната жлеза, на щитовидната жлеза. При Semi-Hashi лечението с тиреоидни хормони не е ефективно.
Тиреоидитът на Хашимото често се съчетава с други автоимунни заболявания – ревматоиден артрит, системен лупус еритематодес и др.

Изследвания: Хормоналните изследвания най-често са нормални или с долногранични Т3 и Т4 (расп. FT3 и FT4) и повишен TSH. Установяват се много високи титри на антитела (ТАТ, МАТ и др.).
На ехография се установява хипоехогенен образ на жлезата. В повечето случаи поглъщането на 131J е повишено. Сцинтиграфията е характерна – “петниста”, тип “леопардова кожа”. Понякога има както “псевдостудени” участъци, така и “псевдогорещи” участъци. Най-ценна информация дава тънкоиглената аспирационна биопсия с хистологично изследване.

Диагноза: Поставя се въз основа на увеличената, плътна щитовидна жлеза, повишените титри на антитела, аспирационната биопсия с хистологично изследване.

Диференциална диагноза: Тиреоидитът на хашимото може да имитира всички тиреоидни заболявания. Трябва да се разграничи от: ендемична струма, карцином на щитовидната жлеза, тиреотоксикоза, токсичен аденом, другите тиреоидити.

Лечение: Провежда се заместително лечение с тиреоидни хормони в 6-8-12- месечни курсове. Когато е настъпил траен хипотиреоидизъм се провежда пожизнена заместителна терапия.
При хашитоксикоза се прилагат тиреостатици.
Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, но лечението с кортикостероиди и имуносупресори е неефективно.
Хирургично лечение се предприема при съмнение за тиреоиден карцином, при възли, неповлиявани от хормоналната терапия, и при големи струми с компресионни прояви. Следоперативно се провежда супресивна терапия с тиреоидни хормони.

Прогноза: прогнозата е благоприятна. Ако настъпи хипотиреоидизъм той се коригира с тиреоидни хормони и трудоспособността на болния не се понижава.
д-р Цончев

Мнениеот katq_93 » 08 Сеп 2011 23:06

здравейте искам да ва попитам нещо,днеска ми направиха изследвания (само ми взеха кръв венозно/ при ендокринолог за щитовидната жлеза,искам да знам като излязат резултатите ще се види ли че не съм девствена или да се види че скоро съм спала с някой. моля ви помогнете в понеделник ще са ми готови резултатите,чакам отговор...
katq_93

Мнениеот jujinko1708 » 10 Сеп 2011 22:03

здравейте,исках да ви попитам ,според тези резултати ,това хипер или хипо функция е?
FT 3 -45.0
FT 4 -98.62
TSH- 0.000
не знам кое е определящо за името ,TSH или другите два хормона.
jujinko1708

Мнениеот д-р Цончев » 11 Сеп 2011 22:24

Хиперфункция. За това ТСХ е ниско
д-р Цончев

ПредишнаСледваща

Назад към Щитовидна жлеза. Базедова болест. Тиреотоксикоза. Тироидити